Големи поплави, вондредна ситуација во Србија и Босна и делови на Хрватска

Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.873
Не сакам да бидам идиот но крајно сум изреволтиран од нашиве оператори. Нели секој повик за донација беше 118 денари, 100 денари одат за донација и 18 денари за ДДВ?! ЕПА НЕ БИЛО ТАКА! Само 84,75 денари одат за донација што значи дека 33 денари остануваат кај нив! Си прават бизнис со нашата добра волја и желба да помогнеме. Колку само пари ќе заработат деновиве, страшно! МАКЕДОНСКА РАБОТА!

Прегледај го приврзокот 92774
ЦЦЦЦЦ не ми се верува. Го прават будала овој хуман народ. Арам нека им е .
ддв то не останува за операторите, него за државата. Така да ако пцуете пцујте по УЈП.
 
Член од
17 мај 2014
Мислења
124
Поени од реакции
214
ддв то не останува за операторите, него за државата. Така да ако пцуете пцујте по УЈП.
Јас пцуев по тие што го уредувале законот за ДДВ. Не смееле да си дозволат ваков пропуст. ДДВ на хуманитарна помош :facepalm:
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.322
Поени од реакции
17.766
Ceca je donirala novac od 20.000 eura.

Natasa Bekvalac - Donirala sam još 100.000 dinara za pomoć ugroženima i zajedno sa porodicom sam organizovala iz jedne niške fabrike ka ugroženim područijima krene pun kamion sa odećom za decu. Već sam pokrenula akciju da svom domu i u domu svoje sestre pružimo utočište majkama sa decom koje su trenutno bez krova.

Nekoliko mladih muzičara, održalo je mini koncert u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu i sav prilog građana namenili su da daju za oporavak svojih drugara iz Obrenovca koji su pogođeni strašnim poplavama.
Marija Serifovic putem Twitter naloga ponudila je svoja kola kako bi se brže obavio transport namirnica i stvari koje su neophodne građanima u ovom teškom trenutku.
- Prijatelji, svi koji ste u mogućnosti, kupite hranu za pse i odnesite na Veterinarski fakultet do 19h!!! Mi nosimo - takođe je napisala Šerifovićeva na svom Tviteru.
- "Kolege pomozite! Ja vozim već drugu turu! Pomozite koliko god možete i imate", napisala je Marija na društvenoj mreži Tviter.

Pevački par Ana Sevic i Darko Lazić - Prikupili smo 90.000 dinara i kupili hranu i pelene za bebe.

Indira Radić - Moji koncerti večeras i sutra biće humanitarni, prihod od koncerata biće uplaćen na žiro račune za pomoć žrtvama poplava u Srbiji i Bosni!

Željko Joksimović - Poznati par danas je donirao kamion flaširane vode za piće za ugrožene građane Srbije.

Goga Sekulić - Moja porodica i ja smo u porodičnoj kući primili nekoliko porodica iz Obrenovca.

Suprug Dragane Mirković stigao iz Beča sa dva kombija puna hrane, vode, pelena... - Mi na našoj televiziji imamo humantarnu akciju. Dragana je u Beču, tamo prikuplja pomoć.

Cvija - Veliki humanitarni koncert u klubu "Village" u Beču uskoro, by "Yankoo music", sav novac ide u fond za ugrožene. Velika muzička imena će skupiti mnogo ljudi, tako da se nadamo velikom novčanom fondu.

Pop pevačica Jelena Karleuša sinoć je istakla svoju zabrinutost za opšte stanje u zemlji, a danas je pokazala koliko je stvari kupila za ugrožene. JK ovako želi da podstakne sve ljude, koji mogu, da pomognu.
Tokom humanitarne akcije u Ubu, momci iz Amadeus benda i sami su bili u životnoj opasnosti! Ali srećom kamion sa 2.000 vekni hleba, 1000 sendviča i 500 litara vode koje su obezbedili kao pomoć stigao je do Uba, Šapca i Koceljeva bez oštećenja.

Nakon što je folk pevačica Goga Sekulić u svom porodičnom domu udomila nekoliko porodica iz Obrenovca i uputila javni apel svim kolegama da pomognu ugroženima, folk pevač Džej Ramadanovski je uradio istu stvar.

Milos Bikovic u želji da pomogne stradalima u poplavama koje su zadesile Srbiju, poklonio je igračke koje je dobio na poklon od obožavateljki.

Na koncertu u Celju, fanovi popularne pevačice razvukli su transparent BiH, Srbija i Hrvatska Slovenija je uz vas, a Severina je izvadila mobilni telefon i sa njega čitala brojeve koji se mogu nazvati za pomoć ugroženim područjima.
 
Последно уредено:

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
ддв то не останува за операторите, него за државата. Така да ако пцуете пцујте по УЈП.
Беше кажано дека 118 денари изнесува донацијата. 100 денари дирекно за донација и 18 денари ддв. Ама сега излегува дека донацијата е 84,75 денари, 18 денари е ддв-то а остатокот односно 15 денари завршуваат кај операторот. Кратко и јасно не дупат како сакаат!
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Баш сега прочитав една работа за која се прашувам цело време што би можело да значи тоа.Имено, за секој донаторски повик за погодените од поплавите се зема ДДВ.Добро, тој ДДВ во чија каса завршува?Во касата на УЈП или пак оди директно на настраданите во Србија и Босна и Херцеговина?Ако е за вториве тогаш е ок, а ако е за првиве , мамето да им го ебам, мама нѝ ебаа со позлатените курови на пиедестали и шмизлите, малку не украдоа па сега и на туѓа несреќа да земаат пари.
Се разбира дека завршува во УJП, тоа е транзакциja,коja се оданачува.
Друго е прашането ако државните институции(ако не се лажам,тоа мора да е министерство за финансии),сакат да донират тоа ДДВ,кое са собрали от сите пораки.
 
Член од
17 мај 2014
Мислења
124
Поени од реакции
214
Се разбира дека завршува во УJП, тоа е транзакциja,коja се оданачува.
Друго е прашането ако државните институции(ако не се лажам,тоа мора да е министерство за финансии),сакат да донират тоа ДДВ,кое са собрали от сите пораки.
А пази молимте. Утре сабајле. Да сакале да го донираат немаше ни да го наплатуваат... Немаше ни да лажат дека се донираат 100 ден, а се работи за 8Отина. Од све мора брука да се направи.
 
П

Паган-др

Гостин
Не сакам да бидам идиот но крајно сум изреволтиран од нашиве оператори. Нели секој повик за донација беше 118 денари, 100 денари одат за донација и 18 денари за ДДВ?! ЕПА НЕ БИЛО ТАКА! Само 84,75 денари одат за донација што значи дека 33 денари остануваат кај нив! Си прават бизнис со нашата добра волја и желба да помогнеме. Колку само пари ќе заработат деновиве, страшно! МАКЕДОНСКА РАБОТА!

Прегледај го приврзокот 92774
На Т-Мобајл детална сметка си стои 100 денари дека е.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.926
Поени од реакции
11.534
Е луѓе, ако има некој од Црвен Крст на форумов, нека ги контактираат од Ветеринарен факултет, кај што се прават анализи на храна, обично имаат вишок на производи кои им ги носат после анализи. Не би знаел колку има, но добродојдено е. :)

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/466325/Emirati-salju-Srbiji-10-miliona-dolara-pomoci (y)(y)

Хрватската влада, ДДВ-то што е собрано од пораките/повиците за донации, ќе ги донира на оние што им треба. Ајде да видиме дали исто ќе реагира и нашата Влада.
 
Последно уредено:

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.814
Поени од реакции
1.085
Нека се засрамат СНН и ББС, ништо не емитуваат за Србија и БИХ, ко ништо да не се случило..:tapp: А доколку имаше политички немири тогаш 24 саати ќе емитуваа..:гомце:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Кај си бе Зоте, уште ти фалеше на темава со безмислени работи. :)[DOUBLEPOST=1400448784][/DOUBLEPOST]
Нека се засрамат СНН и ББС, ништо не емитуваат за Србија и БИХ, ко ништо да не се случило..:tapp: А доколку имаше политички немири тогаш 24 саати ќе емитуваа..:гомце:
Абе ај. Баш гледав на CNN вчера имаше снимки и збореа за тоа колкави се штетите а на BBC гледав на сајтот. Не прајте анти-запад пропаганди безвезе, медиуми се, можеби не известуваат многу, но не избегнуваат такви работи кои иако можеби не се важни за тој дел од светот, сепак нема некоја причина зошто би ги избегнувале. На нашиве вести, колку често и многу слушаш за тајфуните на Филипините или на Тајланд?
 
Последно уредено:
Член од
17 јануари 2014
Мислења
579
Поени од реакции
831
Поплавен е и Гуња -Хрватска.


Инаку освен од мобилен можете да донирате и од фиксните телефони на 143-400!
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Од сега ќе се банира за хаарп глупости.
ШТО АКО ПОПЛАВИТЕ ВО СРБИЈА, БОСНА И ХРВАТСКА СЕ НАПРАВЕНИ ОД АМЕРИКАНЦИТЕ СО ПОМОШ НА ХААРП ЗА ДА СЕ ОТРГНЕ ВНИМАНИЕТО ОД ВОЈНАТА ВО УКРАИНА?

Морав, онака, плис не ме банирај. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom