Големи поплави, вондредна ситуација во Србија и Босна и делови на Хрватска

Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.800
Е како ова жити се ?
Поплавата што била во Скопје на баба ми и дедо ми им ја однела цела куќа а зашо мислиш дека сега ситуацијата е променета и Вардар не може да го повтори истото?

Со вода заебанција нема иако до глужд ти е реката сега.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Може и облека, се е дозволено, само има врв на приоритетни работи. Помош е помош, јас однесов и бебешка облека и прифатија :)[DOUBLEPOST=1400408491][/DOUBLEPOST]
Е како ова жити се ?
Прашај ги дома за поплавата во Скопје што била. И тогаш година пред поплавата до под глужд им бил и ги сочекал во тесно после. Вардар тука во Ѓорче бил дојден до главната улица, она кај што е сега Европската очна болница под вода било па сега види ти :icon_lol: насипот кај Влае и Ѓорче седеше до пред добри 5-6 години, од кога ја пробија улицата почнаа полека да го намалуваат. Со оглед на нашиве канализации плус што се праени за 5 куќи на една улица каде што од еден ден дожд се поплавуваат улициве маф ќе ни е работата и на нас. Да бевме нормална земја ова ќе беше добра поука што да биде наредна цел за возобновување во градов ама тешко.
 
Член од
25 мај 2010
Мислења
3.155
Поени од реакции
6.363
Може и облека, се е дозволено, само има врв на приоритетни работи. Помош е помош, јас однесов и бебешка облека и прифатија :)
у картонска кутија ги запакува? или им ги однесе у торба па они си класираат?
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Ако сака некој да биде хуман, ќе помогне без притоа да се фали со тоа.
На некои поважно им е да се тагнат на Фејсбук, дека се во Србија или Босна за да мислат другите „Леле колку сте хумани“. До кога продавање лажен морал, до кога популизмот ќе биде водилка во ова општество? Сериозни работи ги претворате во обична пропаганда по социјални мрежи. :mad:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
у картонска кутија ги запакува? или им ги однесе у торба па они си класираат?
Како сакаш, ако имаш запакувај, ако не, они таму ќе ги складираат, се наоѓа :) Најдов јас случајно картон од правосмукалка и ставив таму инаку ќе ги однесев во кеса со леплива трака залепена .
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.797
Поени од реакции
44.293
Е како ова жити се ?
Пресметки со кубици во секунда, споредувал кога Вардар поплавува споредбено со ситуацијата во Србија, Вардар кога истекувал, ситуацијата со таа река пак била буквално, ништо, минорна во однос на Србија, скоро 30 пати помала, значи да е упола од Србија, ќе има катастрофа кај нас, а ако е идентична, голема е веројатноста 90% од проектот скопје 2014 да отиде во неповрат, мостовите секако се рушат, Аце исто, за куќи и остало во близина на цел тек на Вардар реков, муабет да не се прави, и она најважното, луѓето, голем број на жртви, најмногу по селата во близина на Вардар, во голем дел од нив со години веќе нема да се живее, и тоа што ќе остане нема да биде доволно за да има услови за нормален живот, од куќи до обработливо земјиште. Со Дрим да е исти случај, добиваме Венеција на балканот.

А тек потоа доаѓаме и ние, и нашата подготвеност. Човекот у право бил, малце сме информирани за тоа што се случува таму, он пресметуел се замарал со вакви работи и не му се верувало дека ова се случува кај србите со страв дека во тој контекст и ние не сме воопшто заштитени, природата е непредвидлива али на ваков начин ретко вртела грб на балканов. Поплави, лизгање на земјиште, земјотрес, тоа се најголемите опасности за нас, ректо се случуваат ама факт е дека мора да сме подготвени за едно такво сценарио, поготово после ова што се случува во Србија и Босна, кога ќе ми текне како реагираме сега на поплави, страв ме фаќа колку ќе ни се ебе матер при едно вакво сценарио, жртви секако би имало како и да е ама колку повеќе си подготвен толку поголеми се шансите тој број да биде што повеќе помал, во пакет со зачуваните живеалишта и се останато непоходно за живот на луѓето.[DOUBLEPOST=1400409325][/DOUBLEPOST]
Ако сака некој да биде хуман, ќе помогне без притоа да се фали со тоа.
На некои поважно им е да се тагнат на Фејсбук, дека се во Србија или Босна за да мислат другите „Леле колку сте хумани“. До кога продавање лажен морал, до кога популизмот ќе биде водилка во ова општество? Сериозни работи ги претворате во обична пропаганда по социјални мрежи. :mad:
Облека врши работа за акцијава ? Чорапи знам дека може, исто и чизми гледам се делат кај нив, али ме интересираше и облека дали е ок за акцијава.
На таа листата една глеам за алати, бебешка храна и исто, тоа не сум во можност али имам собро сочувана облека, и чизми мислам, постари али ок, у пакет со чорапи, тоа сум во можност да донирам, и финансиски, тоа на тој бројот што се врти сега на фејс.
 
Последно уредено:

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Сега на РТС кажаа дека според првична проценка штета од поплавите во србија изнесува една милијарда евра. Ова е страшен удар за мала земја и не знам како ќе се оправат.
им стига помош од скоро цел свет, јапонија како што прочитав ако е точно донирале околу 1 милион евра, но секако тоа е многу малку во однос на бројките кој ги даде ртс. Сега треба цел свет да помогне, на секого може ова да му се случи
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Ако сака некој да биде хуман, ќе помогне без притоа да се фали со тоа.
На некои поважно им е да се тагнат на Фејсбук, дека се во Србија или Босна за да мислат другите „Леле колку сте хумани“. До кога продавање лажен морал, до кога популизмот ќе биде водилка во ова општество? Сериозни работи ги претворате во обична пропаганда по социјални мрежи. :mad:
Друже кое фалење бе, за промоција служат социјалните мрежи. Ај ако не да ќутиме сите. И во донации фалење гледате. Само на Балканов може да се најдат коментари дека социјалниве мрежи за фалење служеле. За ширење на свест и размена на информации е тоа. Исто како коа ќе видам некој да се буни зошто во хуманитарнине теми некој пишал „Донирано“.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
383
Поени од реакции
653
Друже кое фалење бе, за промоција служат социјалните мрежи. Ај ако не да ќутиме сите. И во донации фалење гледате. Само на Балканов може да се најдат коментари дека социјалниве мрежи за фалење служеле. За ширење на свест и размена на информации е тоа. Исто како коа ќе видам некој да се буни зошто во хуманитарнине теми некој пишал „Донирано“.
Разбирам дека промоцијата на броевите за донирање и др. корисни информации се од голема помош. Јас зборувам за оние кои се чекираат на ФБ од Србија, Босна, се сликаат насмеани од „уво до уво“ се тагнуваат и мислат дека нема похумани од нив и за оние кои пишуваат астрономски списоци на фејсбук што донирале за да се чудат другите со нив.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.969
Поени од реакции
11.608
Јас тоа „донирано“ го гледам како поттик и за оние што се' уште не донирале, да го сторат тоа. Иначе, да ве прашам, може и утре да се однесат продукти во Црвен Крст да речеме?

Иначе не само еурофор пичкиците во Босна, а американските војници во Косово?! Колку ги има, можеле барем 100-200 да пратат со опрема.
 
Последно уредено:

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
И да има волкави дождови кај нас, пак нема да се поплавиме, пошто Вардар моментално ми е до глужд на ногата а тогаш би бил до половина :icon_lol:
Нема врска. Еднаш се враќав од Скопје, од дожд колите беа до горе во вода во Ѓорче. Исто и во Тетово имаше дожд пред некоја недела, со кола од еден на друг крај возевме појше од пола саат.
 
Член од
21 септември 2010
Мислења
349
Поени од реакции
181
Нема врска. Еднаш се враќав од Скопје, од дожд колите беа до горе во вода во Ѓорче. Исто и во Тетово имаше дожд пред некоја недела, со кола од еден на друг крај возевме појше од пола саат.
Isto taka kaj stokovna MOST sekogas se polni so voda pri obicen poroen dozd od 30-tina minuti, kaj avtokomanda isto taka ogromna voda se sobira.....zatoa nemoj da trolaat nekoi sto nemaat pojma kakva e situacijata, i nedaj Boze samo da se sluci u MK, no ova u sosedstvoto bi trebalo da e dobra lekcija za site "gradski tatkovci" u MK da se osvestat i da trosat malku poveke na tie odvodni kanali/korita/mrezi, no kojznae....
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Nie prosla nedela od Tetovo do Skopje se vozevmo okolu 50-55 min imase mnogu magla i epten vrnese

Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Кај нашиот народ е многу интересна ситуацијава....секогаш сме спремни да помогнеме на другите, и ништо не бараме за возврат.....а ако беше кај нас ваква ситацијата на нос ќе ни ја извадеа целата помош.

Така да поентата ми беше, помагајте ама памтете, оти со тие над нас имаме историја шо покажала дека нашето не се цени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom