Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Да тие се, а за Фокусот као германски точаци немаат големи дефеци на рам, мењач итн.итн. Изгледа ќе треба уште еднаш на лице место да го видам Поларот кај Љупче.
Каква црна германија!Канта невидена.Вакви отпади се срам за фирма од рангот на фокус.
Зарем овој чини 350 евра:facepalm:.Бато зимај го фокусот само ако ти дадат 50% попуст.Ни евро Повеќе од 170 за него!
Поларов така така.Не дека е нешто саглам,ама кога го видов фокусот ова колку толку ме ублажи

;)
 
Член од
24 април 2014
Мислења
13
Поени од реакции
2
Друже, сега сите рамки од брендовиве се прават во Тајван, само се фарбаат и брендираат во матичните фабрики. Тоа дека е германски, било некогаш. Менувачите се Шимано и на двата, само на Поларот се подобра класа, што значи подобар квалитет. :)
Фала Друже за советот ќе го земам во предвид итекако твоето мислење , а гледам и другите го делат твоето мислење.о.к.:cool:
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
И двата се по околу 350 евра. За 28-ца немам буџет. Моментално ми сугерираат за Фокусот пред Поларот па ќе видам до 5-ти Мај, кој ми е краен рок зададен за купување на нов точак! Очекувам уште мислења од експерти :). Кажав дека ми е за на асфалт-за по кеј;).
Eве ти два велосипеди 28 за таа цена.

http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1239786
http://www.reklama5.mk/AdDetails?ad=1235770

Не би ги ни погледнал фокусот и поларот при овие два.[DOUBLEPOST=1398795275][/DOUBLEPOST]
Друже, сега сите рамки од брендовиве се прават во Тајван, само се фарбаат и брендираат во матичните фабрики. Тоа дека е германски, било некогаш. Менувачите се Шимано и на двата, само на Поларот се подобра класа, што значи подобар квалитет. :)
Страшно ме интересира дали германциве,па и другиве европјани,уште знаат да прават велосипеди,или само за лепење ги бидува.:)
Златен Тајван ако не е,без велосипеди ќе останевме:(
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Страшно ме интересира дали германциве,па и другиве европјани,уште знаат да прават велосипеди,или само за лепење ги бидува.:)
Златен Тајван ако не е,без велосипеди ќе останевме:(
Во матичните фабрики на супербрендовите сега се произведуваат само high end моделите (прашање е дали и тие) или топ моделите. Се останато (рамките) доаѓа од Тајван, се фарба, брендира и склопува во матичните. Тоа беа времиња кога доаѓаа од Европа и Америка. Еве прочитај тука, има за секој супербренд кај се произведува. :)
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Во матичните фабрики на супербрендовите сега се произведуваат само high end моделите (прашање е дали и тие) или топ моделите. Се останато (рамките) доаѓа од Тајван, се фарба, брендира и склопува во матичните. Тоа беа времиња кога доаѓаа од Европа и Америка. Еве прочитај тука, има за секој супербренд кај се произведува. :)
Интересно за читање навистина!Мада многумина и кријат за потеклото,иако доколку сакаат особено во европа можат лесно да дознаат што им продаваат фабриките.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Интересно за читање навистина!Мада многумина и кријат за потеклото,иако доколку сакаат особено во европа можат лесно да дознаат што им продаваат фабриките.
Кријат за Тајван и Кина, како и некои бајк продавници кај нас, лажат народ. :)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Може совет за точачево дали вреди ?
иначе висок сум 168, мислам дека s величина е ок за мене

http://www.cikloberza.com/show.php?id=137686
Супер точак, добри делови. Вреди за цената, уште ако се исценкаш, топ. Според висината, мислам дека си на граница меѓу S и M, но сепак треба да се проба, секој рам е различен. Плус ова е 29-ка, различен од 26-ка. :)
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Супер точак, добри делови. Вреди за цената, уште ако се исценкаш, топ. Според висината, мислам дека си на граница меѓу S и M, но сепак треба да се проба, секој рам е различен. Плус ова е 29-ка, различен од 26-ка. :)
Му пишав на дечкото, па ќе видиме може ќе испадне некој договор, ќе пушти и на цена малце ради патот,
иначе и нозе баш мерев испаѓа 74цм, според табели што гледав, тука испаѓам на граница, ај валда нема да ми праи нешто многу проблем, кичма да ме боли, раце да ми трнат или слично...




Пребарав малце на сајтот според неговиот мејл, дечково на големо продова, еден куп ствари... да не прави некој дубари хехехе

http://www.cikloberza.com/listing.php?member_Id=269


Ми врати дечкото одма

Pozdrav,
Bicikl je zaista u besprekornom stanju. Kada to kažem ne mislim samo na tehničko (gde je kao nov) već i vizuelno stanje. Dakle, nema niti jednu bitniju ogrebotinu (možda eventualno koju milimetarsku crticu). Možda znaš Darka Simonovskog, takođe iz Skopja?
https://www.facebook.com/Darko.Simonovski?fref=ts
On ti može dati preporuke za mene.
U narednih 7 dana bi trebalo da po taj bicikl dodje čovek iz CG - iz Bara. Njemu sam ponudio cenu 540€, iu istu tu cenu mogu ponuditi i tebi.

Pozdrav, Damir


Да палиме ауто до Панчево :)
 
Последно уредено:
Член од
6 март 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
дечки дали знаете дали има и каде, кацига за точак ама со светло напред ко рудар? :D
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
дечки дали знаете дали има и каде, кацига за точак ама со светло напред ко рудар? :D
Нема никаде да најдеш кацига со светло напред, како рудар. :ROFLMAO: Евентуално да најдеш некое светло што се монтира на кацигата. :)[DOUBLEPOST=1398926219][/DOUBLEPOST]
Му пишав на дечкото, па ќе видиме може ќе испадне некој договор, ќе пушти и на цена малце ради патот,
иначе и нозе баш мерев испаѓа 74цм, според табели што гледав, тука испаѓам на граница, ај валда нема да ми праи нешто многу проблем, кичма да ме боли, раце да ми трнат или слично...




Пребарав малце на сајтот според неговиот мејл, дечково на големо продова, еден куп ствари... да не прави некој дубари хехехе

http://www.cikloberza.com/listing.php?member_Id=269


Ми врати дечкото одма

Pozdrav,
Bicikl je zaista u besprekornom stanju. Kada to kažem ne mislim samo na tehničko (gde je kao nov) već i vizuelno stanje. Dakle, nema niti jednu bitniju ogrebotinu (možda eventualno koju milimetarsku crticu). Možda znaš Darka Simonovskog, takođe iz Skopja?
https://www.facebook.com/Darko.Simonovski?fref=ts
On ti može dati preporuke za mene.
U narednih 7 dana bi trebalo da po taj bicikl dodje čovek iz CG - iz Bara. Njemu sam ponudio cenu 540€, iu istu tu cenu mogu ponuditi i tebi.

Pozdrav, Damir


Да палиме ауто до Панчево :)
Што да ти кажам, пали колата ако ти прави мерак. За ризик, секогаш има, ама пак не може да знаеш со сигурност. Тоа е. :)
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Нема никаде да најдеш кацига со светло напред, како рудар. :ROFLMAO: Евентуално да најдеш некое светло што се монтира на кацигата. :)[DOUBLEPOST=1398926219][/DOUBLEPOST]
Што да ти кажам, пали колата ако ти прави мерак. За ризик, секогаш има, ама пак не може да знаеш со сигурност. Тоа е. :)
Се погоди да го знам дечкото Дарко што го спомна србинов, поточно другар работи со него заедно, па го исконтактиравме , кажа дека продавачов е на место, многу пати купувал од него, е сега точаков немал никакви документи, да не ме сецнат на граница и се вратам со празни раце :D
иначе со карго до врање можел да го пушти за 10 евра и од таму да го подигнам ако ми фаќа око...
вика може да ти напраам документ дека бил на сервис кај мене, друг документ нема
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Се погоди да го знам дечкото Дарко што го спомна србинов, поточно другар работи со него заедно, па го исконтактиравме , кажа дека продавачов е на место, многу пати купувал од него, е сега точаков немал никакви документи, да не ме сецнат на граница и се вратам со празни раце :D
иначе со карго до врање можел да го пушти за 10 евра и од таму да го подигнам ако ми фаќа око...
вика може да ти напраам документ дека бил на сервис кај мене, друг документ нема
Што знам за на граница, не сум имал искуство. Не би требало да имаш проблеми, евентуално да ти се погоди некој заебан цариник па да сака да те царини. Распрашај се ако имаш некој.
 
Член од
12 февруари 2012
Мислења
227
Поени од реакции
25
Дечки, некој предлог за точак до 9000 добар???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom