Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Јас веке 1 месец со лук во ракија и супер ми оди паѓањето е намалено за 80 % :) ептен го зајакнува влакното,исто така можиш да клаваш и зелен чај, коприва, рузмарин, ама лук сие лук :D

Дај кажи рецепт како го правиш тоа? Дали после тоа мириса ептен( неколку денови) или не?
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Овеј рецепт го најдов на една српска страна таму пиши 70 % алкохол ама јас клавам 30-40 % , значи во 250 грама алкохол клавам 7-8 чешниња лук(ситно сецкани) да седат 10 дена, од време на време ке го протресваш и после 10 дена го вадиш лукот и се мачкаш со течноста, јас користам шприц од minoxidil со него најубо се нанесва и треба убо да ја втриваш течноста во коренот, јас клавам по 2 мл.
порано кога ке се миев ми паѓаја по 80-100 влакна сега макс 20 влакна. Е сега мириса не велам дека не мириса ама помага многу, барем кај мене помогна :D за разлика од minoxidilot кој го користев скоро 8 месеци и не видов никакво подобрување само шо ми ја допадна косата :)
Значи можиш да се мачкаш на вечер па после сабајлето да се измиеш, и после миење мириса ама не се осекја толку освен некој ако те мириса директ на косата :D Можи и некој витамини да земаш мерц или пивски квасец 3x2 .
 
Член од
4 март 2013
Мислења
147
Поени од реакции
134
Јас веке 1 месец со лук во ракија и супер ми оди паѓањето е намалено за 80 % :) ептен го зајакнува влакното,исто така можиш да клаваш и зелен чај, коприва, рузмарин, ама лук сие лук :D
Али не е работата дека ми паѓа насекаде косата , туку само на едно конкретно место има како дупка празна
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.044
Поени од реакции
36.446
Али не е работата дека ми паѓа насекаде косата , туку само на едно конкретно место има како дупка празна
Кај поточно , на круната? Дали е на исто место како сликата подолу?

crown.jpg
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.044
Поени од реакции
36.446
Ne , tuku nesto slicno na ova

Алопециа Ареата. Добри вести се што немаш класичен косопад како кај Андрогената алопециа. Оди кај доктор Анчевски има приватна ординација во Скопје , ќе те среди без проблем.
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
ОВА не е нормално :mad: После миење на косава успеав да сликам еден дел од опаднатите влакна. Со вакво темпо за нецела година ќелав ќе сум. OMG :confused: Почнав да пијам витамини B-Complex, добри биле за опаѓање на коса и почнав да користам нов шампон со екстракт од лук, и на гибање не опаѓаше косава, реков ќе има некој резултати ама после миењево не знам шо да речам... Што да правам сега? Да проверам ниво на DHT ми е многу далеку :(
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
ОВА не е нормално :mad: После миење на косава успеав да сликам еден дел од опаднатите влакна. Со вакво темпо за нецела година ќелав ќе сум. OMG :confused: Почнав да пијам витамини B-Complex, добри биле за опаѓање на коса и почнав да користам нов шампон со екстракт од лук, и на гибање не опаѓаше косава, реков ќе има некој резултати ама после миењево не знам шо да речам... Што да правам сега? Да проверам ниво на DHT ми е многу далеку :(
Нема врска шампонот , напрај лук со ракија и ке пишиш по 1 месец :)
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Дечки бев на лекар, проверив крвта и немаше никој проблем, се во најдобар ред си беше. Веќе ова е 2-ри месец кај што ми паѓа косата, и еве моментално да тргнам излегуваат по 3-4 влакна. Кај матичната ми дадоја еден шампон од коприва Herba-Nettle, и внатре измешале некој B витамини и ми дадоја капсули Форвита + Se, да се конзумира по една на ден. Сепак, и од тоа што бев на лекар пак на можности останав, односно не знам од што ми паѓа толку косата. Почнаја веќе залистоци да ми се јавуваат :( Не верувам генот да си го прави своето уште на 17 години, а и сезонско да беше до сега ќе беше прекинато... а и да пробав со лукот една недела но нема никакви ефекти :mad:
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Дечки бев на лекар, проверив крвта и немаше никој проблем, се во најдобар ред си беше. Веќе ова е 2-ри месец кај што ми паѓа косата, и еве моментално да тргнам излегуваат по 3-4 влакна. Кај матичната ми дадоја еден шампон од коприва Herba-Nettle, и внатре измешале некој B витамини и ми дадоја капсули Форвита + Se, да се конзумира по една на ден. Сепак, и од тоа што бев на лекар пак на можности останав, односно не знам од што ми паѓа толку косата. Почнаја веќе залистоци да ми се јавуваат :( Не верувам генот да си го прави своето уште на 17 години, а и сезонско да беше до сега ќе беше прекинато... а и да пробав со лукот една недела но нема никакви ефекти :mad:
Абе друже ти така си мислиш инстант ке запри паѓањето а? :D со шо и да пробваш треба поке време неможи 1 недела и готово се откажваш. :)
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Ајде ако може некој да ми помогне со мојов проблем.Значи оваа несреќа ме прати уште од прва година средно и до сега ништо не е сменето(искрено не сум ни пробал многу методи,само шампон Еуцерин на кожно ми препишаа и немаше скоро никаков ефект). Имам проблем со акни на скалпот,косата многу ми се мрси,секој ден се мијам глава,косата ми е ретка..влакното неможе да се обнови..многу е тенко.На англиски терминот е scalp soreness ваљда. Па дај помагајте зошто скурчено ми е секој ден да се мијам глава и да имам никаква коса.

еве како на сликава исто
akne.jpg
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
198
Поени од реакции
70
Абе друже ти така си мислиш инстант ке запри паѓањето а? :D со шо и да пробваш треба поке време неможи 1 недела и готово се откажваш. :)
Ах бе пријател, 2 месеци е ова веќе, не е фрката од кога ќе ми се изретчи да престане :( Извини вака нападно шо пишувам, многу сум исфрустриран, после ова што го претрпувам ништо чудно и од стрес да ми доопадне :(
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Знаете отприлика колку кошта алпецинот со кофеин и лосионот?
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.493
Поени од реакции
4.649
Знаете отприлика колку кошта алпецинот со кофеин и лосионот?
Шампонот 500 мислам лосионот 580, се на се одпирлика 1000-1100

Не си ги фрлај парите џабе :icon_lol: срање е , и не само алпецинот, ако решила да ти падне косата, и ако тоа е ради генетиката шо ја имаш, нема да го сопреш тоа

И + шо косата ќе ти се мрси на секој 5 саати со Алпецин+проблем
 

Kajgana Shop

На врв Bottom