Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 февруари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Imam tvrda stolica i deneska bev po golema nuzda samo ednaska i toa utrinava, potoa imav rucek i jadev nesto blago no seuste nemam otide po golema nuzda, imam samo nagoni za odenje koj najcesto zavrsuvaat so gasovi ili samo so uriniranje. Treba li da bidam zagrizen ??
 
T

Tetro

Гостин
Imam tvrda stolica i deneska bev po golema nuzda samo ednaska i toa utrinava, potoa imav rucek i jadev nesto blago no seuste nemam otide po golema nuzda, imam samo nagoni za odenje koj najcesto zavrsuvaat so gasovi ili samo so uriniranje. Treba li da bidam zagrizen ??
Не, ама не е лошо да почнеш да јадеш повеќе "течна" храна.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Imam tvrda stolica i deneska bev po golema nuzda samo ednaska i toa utrinava, potoa imav rucek i jadev nesto blago no seuste nemam otide po golema nuzda, imam samo nagoni za odenje koj najcesto zavrsuvaat so gasovi ili samo so uriniranje. Treba li da bidam zagrizen ??

A да одиш на доктор?
Во ниеден случај не земај лаксатив без претходно да се консултираш со доктор.
 

Gunner4ever

Vive la France
Член од
14 ноември 2009
Мислења
663
Поени од реакции
130
Drugar ima psoriaza baral sovet bilo kakov iako znae deka nema lek :/ ? Ke ima nekako sovet ili da go teram da sitka bubreg da ide na more ? :)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.693
Поени од реакции
8.154
Imam tvrda stolica i deneska bev po golema nuzda samo ednaska i toa utrinava, potoa imav rucek i jadev nesto blago no seuste nemam otide po golema nuzda, imam samo nagoni za odenje koj najcesto zavrsuvaat so gasovi ili samo so uriniranje. Treba li da bidam zagrizen ??
Не!!!!
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Drugar ima psoriaza baral sovet bilo kakov iako znae deka nema lek :/ ? Ke ima nekako sovet ili da go teram da sitka bubreg da ide na more ? :)
Види, тоа е хронична болест.

Зошто да продава бубрег кога може да оди до Турција или Хрватска, таму има во Пула кои лечат со мали рибчиња, не ме фаќај за збор кој вид на риби се ама се лечат, е сега до кој степен незнам не сум прашувал.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Види, тоа е хронична болест.

Зошто да продава бубрег кога може да оди до Турција или Хрватска, таму има во Пула кои лечат со мали рибчиња, не ме фаќај за збор кој вид на риби се ама се лечат, е сега до кој степен незнам не сум прашувал.
Garra rufa мислам дека се викаат рибите Пула Хрватска велат дека имало ефект но јас немам практично видено....

eве што имам случајно сретнато за тој вид терапија,
http://www.psorijaza.net/
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.388
Поени од реакции
25.182
Кои се несаканите ефекти и контраиндикации од Имуприн терапија? Прв пат ги земам во животов и ги пијам по одредена шема, упатството го читам сега и не разбирам толку стручни зборој како шо се таму напишани. Ако можит некој накратко да ми објаснит на што да внимавам. Ми кажаа дека се сериозна работа.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
А јас ке питам како да качам температура?
Јадење жив компир да се исклуче од можностите.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
А јас ке питам како да качам температура?
Јадење жив компир да се исклуче од можностите.
Немој да збориваш глупости, вакво прашање ли се поставува?? Срамота, луѓето се борат да се излекуваат со тешки маки, а овој прашува како да качи темперетура, па потоа да дојде до компликации некои па да завршиш во болница....сешто по овој свет....
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
А јас ке питам како да качам температура?
Јадење жив компир да се исклуче од можностите.
Прашај некој постар да ти врже 2-3 големи шамари ок? Тоа е мој совет.

Нема да те бришам но ова нека послужи на другите какви прашања да не поставуваат.

Додека некој се бори да оздравиј друг сака да се упропасти без да се размисли за последиците од намерното рушење на здравјето, мислите не е опасна големата температура?!?!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.738
Поени од реакции
12.174
Деца...али мора да им ги кажете опасностите. Нас исто не лажеле но сме немале извори на информации.


Да прашам нешто. Притисокот последниве месец-два ми е околу 135 до 145 (високиот) со 95 до 105. За мене тоа е мн. висок пошто цел живот сум имал низок (70 со 110). Јаки специфични главоболки, земам половина ренаприл 3 пати дневно. Дали имам потреба од доктор пошто не би сакал за секоја ситница да им се качувам на глава...или може и само од себе да мине?
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Деца...али мора да им ги кажете опасностите. Нас исто не лажеле но сме немале извори на информации.


Да прашам нешто. Притисокот последниве месец-два ми е околу 135 до 145 (високиот) со 95 до 105. За мене тоа е мн. висок пошто цел живот сум имал низок (70 со 110). Јаки специфични главоболки, земам половина ренаприл 3 пати дневно. Дали имам потреба од доктор пошто не би сакал за секоја ситница да им се качувам на глава...или може и само од себе да мине?
Господине,да Ве прашам пред било што друго да кажам, како стоите со секојдневниот стрес и сите нервози?

Сепак да, треба да се оди на доктор бидејќи како што кажувате тоа трае подолг период.
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Деца...али мора да им ги кажете опасностите. Нас исто не лажеле но сме немале извори на информации.


Да прашам нешто. Притисокот последниве месец-два ми е околу 135 до 145 (високиот) со 95 до 105. За мене тоа е мн. висок пошто цел живот сум имал низок (70 со 110). Јаки специфични главоболки, земам половина ренаприл 3 пати дневно. Дали имам потреба од доктор пошто не би сакал за секоја ситница да им се качувам на глава...или може и само од себе да мине?
Pa mislam deka 3 pati dnevno renapril e mnogu so ogled na pritisokot, megutao zavisi od kolku mg e .... inaku majkami piese renapril i ne i pomogna voopsto, potoa gi smeni za enap i sega e se ok .... mislam deka treba da odis na lekar bidejki lekot ne deluva na sekoj isto, moze da ne ti pomaga tebe, a da mu pomaga na drug i obratno.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Погоре шо утнав прашање,утнав извинувам се
сега имам посериозен проблем
не направих јас ништо за покачување на температура ама на секои 15тина минс ми се покачува и снижува,кога мис е покаче се потам а после пак смрзнувам,се тресам.Некое чаре?Или да идам со моите на доктор,следните 2-3 дена да не одам на школо,оти патувам и малце ми е терсене.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom