Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Момци сабајлево под пртисиок на мајка ми отидов на контрола и докторката ме прати на шопинг во зегин, купив Лоратадин 10mg таблети и Алицеф 500mg капсули. Околу 4 ипол 5 се напив од Лоратадинот едно а од овие Алицеф петсо милиграмскиве се немам напиено уште, дали вечер може да пијам алкохол ?
Не е препорачливо со ниедна таблета да се меша со алкохол....

mene vo posledno vreme cesto me boli stomak ke me boli mnogu 2 min i ke imam prolif i ke mi pomini po nekolku minuti pak ke me zaboli mnogu ama kratko 2 min i pak prolif i ke mi pomini i posle pak i pak znaj nekoj od so e to i so treba da napravam ??
Барај да те испитиаат во лабораторија, 200-300 денари ќе те кошта прегледот да ти земат бриз.
Можеби е некоја бактерија, кој го знае... како и да е на лекар да си одиш.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
mene vo posledno vreme cesto me boli stomak ke me boli mnogu 2 min i ke imam prolif i ke mi pomini po nekolku minuti pak ke me zaboli mnogu ama kratko 2 min i pak prolif i ke mi pomini i posle pak i pak znaj nekoj od so e to i so treba da napravam ??
под итно да се јавиш на твојот матичен лекар а тој ке ве упати понатаму....
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
mene vo posledno vreme cesto me boli stomak ke me boli mnogu 2 min i ke imam prolif i ke mi pomini po nekolku minuti pak ke me zaboli mnogu ama kratko 2 min i pak prolif i ke mi pomini i posle pak i pak znaj nekoj od so e to i so treba da napravam ??
Дали си под некаков стрес во последно време? Стресот знае да делува на цревата. А, можеби и имаш некаква бактерија закачено.
Пробај прво со линекс, земај го како што е препишано, земи и медицински јаглен, јади полесна храна, ориз без маснотии, варен компир, двопек, чај...Ако не ти помине за ден-два, оди право кај матичниот.

Барај да те испитиаат во лабораторија, 200-300 денари ќе те кошта прегледот да ти земат бриз.
Можеби е некоја бактерија, кој го знае... како и да е на лекар да си одиш.
Како ќе му земат бриС од, хмм... каде? Копрокултура треба да се направи, ама ако треба тоа матичниот ќе одреди.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Прашањево не е баш за тука, но тука мислам дека некој ке ми го одговори а тоа е дали вежбањето во теретана може да има лошо влијание врз пубертет и слично за развитокот бидејки од денес почнав да одам па затоа прашувам ( 13 години имам )/?
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
326
Поени од реакции
56
Ми се случува кога ке станам од спиење доста често да имам цревнило на очите, односно очите ми се црвени. Ова го приметувам само последниве 2,3 месеци, порано не приметував. Што може да значи??? Дали причината е предолго седење на компјутер или пак недеоволно спиење. Мегу овие две работи размислувам. Кога ке станам имам црвенило и потоа тоа се повлекува.
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Прашањево не е баш за тука, но тука мислам дека некој ке ми го одговори а тоа е дали вежбањето во теретана може да има лошо влијание врз пубертет и слично за развитокот бидејки од денес почнав да одам па затоа прашувам ( 13 години имам )/?
Јас би те советувал да почекаш уште барем 2-3 години за да одиш во теретана, или веќе ако одиш никако не оптеретувај се со тешки вежби, гледајќи ги мускулите на луѓето околу тебе, зошто во тој период си кога тие ке ти бидат предизвик. Во овој период од 13 години организамот влегува во тешки и ризични промени, значи организамот мора да промени многу работи па така мој совет ти е сепак дека не е време да посетуваш теретана (не реков дека е штетно) но може да биде ризично...

--- надополнето ---

Ми се случува кога ке станам од спиење доста често да имам цревнило на очите, односно очите ми се црвени. Ова го приметувам само последниве 2,3 месеци, порано не приметував. Што може да значи??? Дали причината е предолго седење на компјутер или пак недеоволно спиење. Мегу овие две работи размислувам. Кога ке станам имам црвенило и потоа тоа се повлекува.
Причина може да биде и едното и другото....регулирај со тие две колку можеш повеќе и гледај дали состојбата ке се подобрува....
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
523
Поени од реакции
23
Фала, инаку и тој таму главниот ми кажа дека пожело да се порамете развојот и ми рече дека 1ва година средно најубаво било.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Идам на физиотерапија во една приватна ординација и денес (после втората терапија) инаку терапијата е за ослободување/продолжување на тетивата и истегнати лигаменти .... левата нога (појаката) ми е толку СЛАБА што одвај додржувам на секој чекор да не паднам на истата ....

Дали е поради ласерот/магнетот/ултразвукот или ?
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Пред се сакам да не ме реметите жити све...имам шливка под вратот..али ГОЛЕМА и МОДРА ..до сеа сум имал 1000 ама оваа ем ме боли ем гнасна е ...кажујте шо да ставам освен пудра..да не ме пука ремет у школо утре:nesum:
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Пред се сакам да не ме реметите жити све...имам шливка под вратот..али ГОЛЕМА и МОДРА ..до сеа сум имал 1000 ама оваа ем ме боли ем гнасна е ...кажујте шо да ставам освен пудра..да не ме пука ремет у школо утре:nesum:
Ролка бе брат!
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Ма каква ролка..ќе се чешам цел ден после..ролка и пудро не иде у обзир..нешо природно:eek:ftopic:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ма каква ролка..ќе се чешам цел ден после..ролка и пудро не иде у обзир..нешо природно:eek:ftopic:
Кога падна жртва? :) Ако е свежа, земи со најселскиот лек против модрици, изџвакан леб со шеќер, залепи го да ти постои на местото, ќе помогне да се повлече. Магичен лек да исчезне скроз нема, иако ова прилично помага, зависи колкава е штетата :) Ако не помогне целосно да исчезне - ролка и смирувај страсти друг пат :back:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
Кога падна жртва? :) Ако е свежа, земи со најселскиот лек против модрици, изџвакан леб со шеќер, залепи го да ти постои на местото, ќе помогне да се повлече. Магичен лек да исчезне скроз нема, иако ова прилично помага, зависи колкава е штетата :) Ако не помогне целосно да исчезне - ролка и смирувај страсти друг пат :back:
Нема ни пола саат..ај да пробам
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Хммм абе .... Знае некој као да си го поправам изустувањето на буквата Л :D ? Да не звучи као UW :D ?
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
4.773
Поени од реакции
2.082
Не знам дали е за тука, ама ајде може некој ќе знае.
Ако може да ми препорачате некој крем за лице, што ја мазни кожата на лицето ( нерамнини предизвикани од акни ).
Би бил многу благодарен.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom