Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.147
Preety much.
Moze da brka i od tamu vamu, ama prvo treba da bide nafuran decko so saati i karticki i kariera (ako toa e tvojata definicija za decko od grad) :-D
Ти ги напраи луѓето од село Месопотамски неолитски закрепостени селани, ја само компарација мавнав.

И после ќе ни речат ние од Скопје дигнати клошари сме биле.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Preety much.
Moze da brka i od tamu vamu, ama prvo treba da bide nafuran decko so saati i karticki i kariera (ako toa e tvojata definicija za decko od grad) :-D
Значи градските цури се алфа и омега, а момак од село треба да се моли и секоја недела да носи по литро зејтин у црква за макар и само да го погледне градското цуриче ?
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.288
Vo se ti odgovarala? Kako toa?
Ti zivees vo selo, ona vo grad.
Vo MESTO NA ZIVEENJE ne si odgovarate.
Biten element na edna vrska. Si odgovarale hahahhah :-D
Porano koa nemalo telefoni, skype, viber, fb.. Znaes kako odrzuvale vrska na dalecina?
Ne odrzuvale.
Vrskava e utka u sam pocetok.

I da ne e utka u pocetok, utka e. Poso nejzinite te mrazat. Ne se toa drugarki, pa da gi otkaci da ne gi gledas. Roditeli. Teska utka. Pri sekoja karanica ke bide "Ete ti kazav deka ne treba da se mazis za ovoj", za sekoja sitnica ke ti obesuvaat. Cel zivot.
Postojano ke bide pod vlijanie nivno. Ete gledas i sega ti raskinuva "Nejkam na selo da ziveam".
Pa koj saka vo Makedonija toa... Samo obratno site sakaat.
Ako mozes da gi trpis...bori se, razvod sekogas postoi :-D
E oд овакви шаблонски муабети ќе се створи уште толку анимозитет кон селанецот и градскиот човек, што е за мене - беспотребно.

@Vladus 3 години викаш?
Тоа ми е многу чудно... Во оваа 3 годишна врска во која ти и таа сте прошле низ се` и сешто, таа не им спомнала на своите родители. Кому таа му направила поголема прељуба? Тебе или на родителите?
Ете рецимо има родители кои дигаат притисок за потекло на дечко, прават све она да си добие „најдоброто“. А таа те запознава тебе и што е најдобро, се пронаоѓа со тебе. Ама ете не кажува. Три ебани години. Она ако знае дека е така тоа, не требала воопшто ништо да каже и да испадне бегалка.
Или да кажела порано па да испаднело се` на чисто.

Целата работа се врти околу ова... Ти за ништо не си виновен но ќе бидеш тој што ќе го јаде стапот (ќе биде откачен) додека таа ќе и` пројде кризата, ќе си најде друг.
Од друга страна па... зошто ете не се обидеш да позборуваш со нејзе? Дознај и за нејзините нешто а ако си фин и културен, појави се пред нив и докажи го оноа достоинство и љубов што ја имаш (а верувам го имаш) кон девојкава па шта буде буде.
Да беше работава нешто од краток период, ќе ти речев да туриш пепел без нималку да се обидеш. Вака 3 години се веќе нешто.
Прашање за милион долари: Што мислела она во главата кога идела со тебе во поглед на тоа како нејзините ќе реагираат?
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Vie cim tolku pametuvate, idete na selo, brknete nekoja selanka, preselete se na selo, pocnete da rabotite na њиву, sto mi mrcute mene?
Ja takva sum. Ne bi fatila nekoj na њиву sto raboti.
Za na selo, bi ziveela, ali da bide blisku do Skopje i da idam na rabota u Skopje. Ke si nasadam kromidcinja, zelkicki, morkovcinja, cherry domati u dvor mh mh, za merak :-D hahahah
Na slugite ke im recam da gi vadat, za vikendi, so decata, ke se kacime na konj, po њиву javanje... Lepota od zivot :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
P.S. Неколку пати ми напомена дека од поодамна имале некој проблем фамилијарен и дека неможело да се најде решение. И плус има сестра помалечка, многу е добра и приврзана е многу за неа и ми викаше дека што и да се деси од неа не се разделува.

Дали после ова мислите дека пак би ме побарала и како би можел да и помогнам, да ја охрабрам???
Значи алергична сум на тоа кога ќе чујам домашни проблеми. Тоа се само изговори. Го имам до сега чуено минимум 3-4 пати и после тоа секогаш се паѓало во вода. Ако некој сака да биде со тебе и ако има проблеми, ќе ги споделува со тебе, затоа што (според мене) врската е за делење и на лоши и на убави моменти. Демек домашни проблеми, па сега не сака да те оптоварува. ГЛУПОСТИ!
Проблемот е што таа самата не знае што сака.
Цело друштво и колеги те прифатиле, дома проблеми и правеле, глупости.
Ако некој сака да е со тебе, ќе биде бе, наспроти сите проблеми.

Проблемот според мене со луѓе што не знаат што сакаат, како и во овој случај е тоа што ти си и премногу достапен, па она мисли дека може кога ќе сака - да ти ѕврцне, кога не - да те откачува.

Не и кревај на телефон, не и враќај на пораки.
Кажи и да се одлучи што сака.
Пошто тоа е едноставно.
Или ќе се бориш или не.

За мене не е важен моментот село-град, тоа се глупости.

Али битно е личноста со која си да знае што сака, а таа не знае.
Лупни со маса по рака и барај решение. Или ќе сте заедно или не. Ако не сте, нека те ослободи за да си бараш друга среќа, а не неа кога ќе и прдне да те бара и да е со тебе.

Тоа више со правење муабет ми е преку глава. Нема тука правење муабет. Или џа или бу ситуација. Нема измеѓу.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.288
@Crazy in Love
Целата работа е дека никој од нас не може да му всади одлучност, бидејќи со првото нејзино ѕврцкање и повикување на неговото име шансите тој да се врати се да не речам максимални.
Работата е тој дека треба да се увери во вистинитоста на тоа што таа го кажува - да се појави пред нејзините. Има право таа да негира пошо тоа е нејзино семејство - но што оди понатака, самиот нека избере. Јас пак прашувам како таа успевала да го дефлектира него пред неговите во овие 3 години врска? Која тема на разговор им била во овие 3 години, пошо ако е само за секс тогаш пожудата побрзо би пресушила и ова би завршило многу порано.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
@Crazy in Love
Целата работа е дека никој од нас не може да му всади одлучност, бидејќи со првото нејзино ѕврцкање и повикување на неговото име шансите тој да се врати се да не речам максимални.
Работата е тој дека треба да се увери во вистинитоста на тоа што таа го кажува - да се појави пред нејзините. Има право таа да негира пошо тоа е нејзино семејство - но што оди понатака, самиот нека избере. Јас пак прашувам како таа успевала да го дефлектира него пред неговите во овие 3 години врска? Која тема на разговор им била во овие 3 години, пошо ако е само за секс тогаш пожудата побрзо би пресушила и ова би завршило многу порано.
А бе Саладин. Манипулација бе. Емотивна манипулација. Би се изненадил како некои луѓе знаат да фаќаат на емоции. Ќе почне да му плаче и да му кажува како има проблеми, него ќе го фати жал и ќе почне по газот да и оди, а она ќе си свирка, пошто го има на лагер. И мажите исто прават такви работи. Што има бре тој да се појавува пред нејзините? Таа е таа која има проблем, таа треба да се бори и да се спротистави. Што ако излезе дека не е точно, па и будала сам од себе да прави.
Ова е типично “не знам што сакам“, “ок ми е, ама не знам, можда има и подобро“, па ќе си чувам на лагер.
Домашни проблеми... жити мајка.
Па ако толку го сака и и значи и проблемите ќе му ги каже, пошто му верува.
Нема врска тука сексот со ништо. Може со некој да немаш секс, а пак да прави мајмун/овца од тебе.
Има луѓе 20 години лажат, у бракови лажат, не па млади луѓе, со врска на далечина.
А бе бегај таму...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.288
А бе Саладин. Манипулација бе. Емотивна манипулација. Би се изненадил како некои луѓе знаат да фаќаат на емоции. Ќе почне да му плаче и да му кажува како има проблеми, него ќе го фати жал и ќе почне по газот да и оди, а она ќе си свирка, пошто го има на лагер. И мажите исто прават такви работи. Што има бре тој да се појавува пред нејзините? Таа е таа која има проблем, таа треба да се бори и да се спротистави. Што ако излезе дека не е точно, па и будала сам од себе да прави.
Ова е типично “не знам што сакам“, “ок ми е, ама не знам, можда има и подобро“, па ќе си чувам на лагер.
Домашни проблеми... жити мајка.
Па ако толку го сака и и значи и проблемите ќе му ги каже, пошто му верува.
Нема врска тука сексот со ништо. Може со некој да немаш секс, а пак да прави мајмун/овца од тебе.
Има луѓе 20 години лажат, у бракови лажат, не па млади луѓе, со врска на далечина.
А бе бегај таму...
Точно е сево ова што го кажа...
Само има еден проблем. Тој треба да се увери. Никој тука од нас не може да му ги отвориме очите па дури и ако му кажеме - еј пази се од оваа, според тоа и тоа што го пиша, таа гледа вака и вака.
Целиот проблем не е да се докажува пред нејзините онолку колку да провери за неа колку таа некои работи ги измислува.
Он ќе се појави пред родителите, ќе покаже дека има достоинство и муда, они ако се такви конзервативни кон селска средина ќе го отераат у курац - он ќе си отиде со подвиткана опашка но на чисто.
Ако не се такви, ќе види дека нешто не штима, дека типкава можда малку превише увеличува ствари.
Со тек на време ќе ја доизгради целата слагалица лично од своето искуство со неа. Вака ако и` раскине ќе биде секогаш Што би било кога би било.

Сево ова зборам ако она му дозволи да се види со нејзините.

Прашањето за 3 милиони и финално на врвот на милионер е - а што ако не му дозволи?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Точно е сево ова што го кажа...
Само има еден проблем. Тој треба да се увери. Никој тука од нас не може да му ги отвориме очите па дури и ако му кажеме - еј пази се од оваа, според тоа и тоа што го пиша, таа гледа вака и вака.
Целиот проблем не е да се докажува пред нејзините онолку колку да провери за неа колку таа некои работи ги измислува.
Он ќе се појави пред родителите, ќе покаже дека има достоинство и муда, они ако се такви конзервативни кон селска средина ќе го отераат у курац - он ќе си отиде со подвиткана опашка но на чисто.
Ако не се такви, ќе види дека нешто не штима, дека типкава можда малку превише увеличува ствари.
Со тек на време ќе ја доизгради целата слагалица лично од своето искуство со неа. Вака ако и` раскине ќе биде секогаш Што би било кога би било.

Сево ова зборам ако она му дозволи да се види со нејзините.

Прашањето за 3 милиони и финално на врвот на милионер е - а што ако не му дозволи?
Што бе да се увери?
Мене ќе ме мафта некој, вака, така, онака, па уште јас и пред родители ќе одам? Како да не.
Тие какви и да се, ако она ја збори вистината (големо ако), пред него ќе бидат пристојни, а на само пак ќе и зборат.
До нејзе е. Таа ако застане одлучно и рече: ЈАС НЕГО ГО САКАМ и се бори за тоа, тие на крај ќе попуштат, пошто и се родители и на крај нејзината среќа им е најбитна. Ако гледаат дека не знае шо сака, ќе и советуваат да го откачи, пошто мислат дека е несреќна.

Таа треба да ги реши тие работи, а не тој, пошто тоа е НЕЈЗИН, да не речам “домашен“ проблем кој сама треба да го расчисти.

Значи, најлесно е да идеш со некој во европски држави и во Америка. Иди со некој на Балкан да те видам. Идеш со личноста, поблиското друштво на двајцата, подалечното друштво на двајцата, родителите на двајцата, поблиските роднини на двајцата, подалечните роднини на двајцата, првите комшии, поблиските и подалечните комшии на двајцата и генерално со секој што некогаш ги видел двајцата.

Е па затоа. Затоа врски ќе пропаѓаат, пошто сите гракаат.
Чим некој земал да се вози со мозокот на едниот, пиши пропало на таа врска.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Што бе да се увери?
Мене ќе ме мафта некој, вака, така, онака, па уште јас и пред родители ќе одам? Како да не.
Тие какви и да се, ако она ја збори вистината (големо ако), пред него ќе бидат пристојни, а на само пак ќе и зборат.
До нејзе е. Таа ако застане одлучно и рече: ЈАС НЕГО ГО САКАМ и се бори за тоа, тие на крај ќе попуштат, пошто и се родители и на крај нејзината среќа им е најбитна. Ако гледаат дека не знае шо сака, ќе и советуваат да го откачи, пошто мислат дека е несреќна.

Таа треба да ги реши тие работи, а не тој, пошто тоа е НЕЈЗИН, да не речам “домашен“ проблем кој сама треба да го расчисти.

Значи, најлесно е да идеш со некој во европски држави и во Америка. Иди со некој на Балкан да те видам. Идеш со личноста, поблиското друштво на двајцата, подалечното друштво на двајцата, родителите на двајцата, поблиските роднини на двајцата, подалечните роднини на двајцата, првите комшии, поблиските и подалечните комшии на двајцата и генерално со секој што некогаш ги видел двајцата.

Е па затоа. Затоа врски ќе пропаѓаат, пошто сите гракаат.
Чим некој земал да се вози со мозокот на едниот, пиши пропало на таа врска.
Родителите секогаш му мислат најдобро на своето дете..Сигурно родителот сака на детето убаво да му биде..И никој паметен до сега нема да го остави семејството ради некој,било машко,било женско..
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Родителите секогаш му мислат најдобро на своето дете..Сигурно родителот сака на детето убаво да му биде..И никој паметен до сега нема да го остави семејството ради некој,било машко,било женско..
Исто како што секој родител ќе го остави своето дете да биде со тој што го прави среќен, наместо да му се качува на глава и да му наредува да прави тоа што родителот го сака.
Но, генерално се согласувам, затоа и погоре напишав дека доколку таа, цврсто застане на ставот и им рече дека сака да биде со него, тие ќе го испочитуваат истото, затоа што ќе видат дека навистина тоа го сака.
Затоа и реков дека воопшто не ни верувам дека нејзиното е вистинито. :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Исто како што секој родител ќе го остави своето дете да биде со тој што го прави среќен, наместо да му се качува на глава и да му наредува да прави тоа што родителот го сака.
Но, генерално се согласувам, затоа и погоре напишав дека доколку таа, цврсто застане на ставот и им рече дека сака да биде со него, тие ќе го испочитуваат истото, затоа што ќе видат дека навистина тоа го сака.
Затоа и реков дека воопшто не ни верувам дека нејзиното е вистинито. :)
Хипотетички,ако ти си лезбејка,и им признаеш дека си лезбејка,сигурно ли ќе те остават да си среќна,или ќе те рачунаат за несалам?Сигурно ли кога ќе испаднат татко ти и мајкати од дома на прошетка,ќе се осеќаат добро,знаејќи дека ќерка им застранила?Едино родителите на Боки 13-ка знам дека се среќни,што застранил,други нема.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Хипотетички,ако ти си лезбејка,и им признаеш дека си лезбејка,сигурно ли ќе те остават да си среќна,или ќе те рачунаат за несалам?Сигурно ли кога ќе испаднат татко ти и мајкати од дома на прошетка,ќе се осеќаат добро,знаејќи дека ќерка им застранила?
Е каков муабет почна сеа ај...
Детето после 18 треба што сака да си избере, тоа што го прави среќно. Не треба родителот да живее втора младост преку детето и да си остварува свои желби и амбиции.
Што ако родителите мислат дека дечкото не е убав, ќерката да му раскине, зашо овие не мислат дека е убав а?
Глупости.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Е каков муабет почна сеа ај...
Детето после 18 треба што сака да си избере, тоа што го прави среќно. Не треба родителот да живее втора младост преку детето и да си остварува свои желби и амбиции.
Што ако родителите мислат дека дечкото не е убав, ќерката да му раскине, зашо овие не мислат дека е убав а?
Глупости.
Ти рече дека родителите треба да го пуштат детето да си биде среќно со тој што сака да биде..Еве ако сака да биде синот да биде педер,или ќерката лезбејка..Што правиме тогаш?Треба родителот да има најголем удел во воспитувањето..И секако во целокупниот живот,бидејќи пак ќе пишам,во никој случај не ти мисли лошо..Ти ги претстави како кој ги ебава,што сакам ќе правам,не ми се потребни..А кога ќе те разочараат трчаш прво кај нив..
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
kako ne be, posle 25-26 mislis. Togas im doagja pametot na sitr. Edna moja drugarka vaka zborese, pa sea ima 20 i dvegodisno dete, zivee u 40m2 stan so svekorot i svekrvata :-D
Ja ostavija srekjna da bide :-D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom