Каде може да најдам? (Општи прашања)

Член од
11 април 2012
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.910
http://www.mbinc.com.mk/ исконтактирај ги, мислам дека може да ти пратат по Карго или Глопко.
Ај кажи ми ова што го зборевте е нешто што помага во борба со веке појавена влага, или е за спречување на истата. Ми треба за двете (прво да ја одкорениме, па после и да ставиме да не се појавува пак). За пренос од куманово до скопје ми е најмал проблем, и нормално дали си имал искуство со ова и дали вреди да се зима.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ај кажи ми ова што го зборевте е нешто што помага во борба со веке појавена влага, или е за спречување на истата. Ми треба за двете (прво да ја одкорениме, па после и да ставиме да не се појавува пак). За пренос од куманово до скопје ми е најмал проблем, и нормално дали си имал искуство со ова и дали вреди да се зима.[DOUBLEPOST=1397168536][/DOUBLEPOST]
Ај кажи ми ова што го зборевте е нешто што помага во борба со веке појавена влага, или е за спречување на истата. Ми треба за двете (прво да ја одкорениме, па после и да ставиме да не се појавува пак). За пренос од куманово до скопје ми е најмал проблем, и нормално дали си имал искуство со ова и дали вреди да се зима.
за да спречиштреба две работи, прва е нови пвц прозори, а втора е добра изолација со фасада. скапа инвестиција е, знам
што и да земеш, ако не ти се суредени овие рабои, ќе си кречиш секоја година
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.910
за да спречиштреба две работи, прва е нови пвц прозори, а втора е добра изолација со фасада. скапа инвестиција е, знам
што и да земеш, ако не ти се суредени овие рабои, ќе си кречиш секоја година
Прозорите се релативно нови со одличен вакум, да дрвени се не се ПВЦ дрво се ама супер вакум создаваат и не е проблемот до нив. А она со фасадата е огромен проблем поради ИДИОТИ комшии (братучед веке спомнат во разговор) и нерешени имотно правни односи па немам ни двор нит пристап до моја куѓа ништо требаше да уништувам ограда за да можам да си влезам дома едно сабајле станувам и оп гледам ми никнал ѕид во двор кој ми го блокирал дотогашниот влез/излез од куќата. Така да добрата фасада уште некое време ке остане нерешена мистерија. Инаку еве после некое време користење годинава прв пат се појави овој проблем до сега го немавме.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Прозорите се релативно нови со одличен вакум, да дрвени се не се ПВЦ дрво се ама супер вакум создаваат и не е проблемот до нив. А она со фасадата е огромен проблем поради ИДИОТИ комшии (братучед веке спомнат во разговор) и нерешени имотно правни односи па немам ни двор нит пристап до моја куѓа ништо требаше да уништувам ограда за да можам да си влезам дома едно сабајле станувам и оп гледам ми никнал ѕид во двор кој ми го блокирал дотогашниот влез/излез од куќата. Така да добрата фасада уште некое време ке остане нерешена мистерија. Инаку еве после некое време користење годинава прв пат се појави овој проблем до сега го немавме.
тоа со силика гелот мислам дека е повеќе за надворешна употреба, иако јас и за внатрешна биго искористил
а мувла има? ако има, тогаш и еден друг премаз, фунгистоп или нешто сл беше
 

ИвањушкА

some-thing
Член од
17 јули 2009
Мислења
342
Поени од реакции
526
Да не знае некој дали има негде во градов да се купи течен латекс, итно ми треба :unsure:
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Ај кажи ми ова што го зборевте е нешто што помага во борба со веке појавена влага, или е за спречување на истата. Ми треба за двете (прво да ја одкорениме, па после и да ставиме да не се појавува пак). За пренос од куманово до скопје ми е најмал проблем, и нормално дали си имал искуство со ова и дали вреди да се зима.
Силика гелот се оние гранули што ги има во кесичка кога купуваш патики или некој електронски производ за апсорција на влага. Нормано за апсорпција на влага од ѕидови потребна е поголема количина, но овој од куманово го продава ефтино. Како што кажа @kooperativa подобро е да ја спречиш отколку да лечиш. Како подобро средство за апсопција на влага е цалциум хлорид анхидрид но е поскап и потешко се наоѓа. А ако имаш постојан проблем со влага подобро е да инвестираш во одвлажнувач кој работи на струја. Или доколку имаш клима да ја пушташ повремено во мод на одвлажнување.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.732
Поени од реакции
2.551
Ај кажи ми ова што го зборевте е нешто што помага во борба со веке појавена влага, или е за спречување на истата. Ми треба за двете (прво да ја одкорениме, па после и да ставиме да не се појавува пак). За пренос од куманово до скопје ми е најмал проблем, и нормално дали си имал искуство со ова и дали вреди да се зима.
Силика гелот ја адсорбира влагата од воздухот, што значи може да помогне во спречување на појавата на мувла. Влага на ѕидови е друг проблем. А за борба против веќе појавената мувла, треба соодветни средства.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Како се викаше македонскиот бенд, кој на еден од своите албуми си имаше измислено свој јазик, и така си ги пееше песните?
 
Член од
11 април 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Да ве прашам каде можам да најдам НБА дресови во Скопје (само да не е ГТЦ бидејќи бев таму немаат од тимот што сакам)ви благодарам однапред
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Да ве прашам каде можам да најдам НБА дресови во Скопје (само да не е ГТЦ бидејќи бев таму немаат од тимот што сакам)ви благодарам однапред
Нба оригинални дресови нема да најдеш никаде во скопје(македонија) најблиску солун :), фејк копии имаш у фан шопот у гтц, друга алтернатива ти е нарачка од интернет
(под 70$нема дрес башка шипинг)
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803

Kajgana Shop

На врв Bottom