“Тајните“ ученици на Исус

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Било која вера неможе да ги подобри односите меѓу луѓето ако тие сами не се сакаат и разбираат . Денеска и ретка е љубовта меѓу партнери од различна религија ,таа само дели ништо друго не праи .
Тачно: Христос дојде да ги раздели оние кои се со Него од оние кои се против Него, односно Он дојде да ги прибере Своите...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Тачно: Христос дојде да ги раздели оние кои се со Него од оние кои се против Него, односно Он дојде да ги прибере Своите...
38 оти слегов од небото не да ја извршувам Мојата волја, туку волјата на Отецот, Кој Ме прати.
Јован 6
А која е вољата на Исус?
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
38 оти слегов од небото не да ја извршувам Мојата волја, туку волјата на Отецот, Кој Ме прати.
Јован 6
А која е вољата на Исус?
А да се искачеше на седмо небо со твојот магичен прав и да го прашаше на Исуса лично!Оти гледаш никој од земјата нема одговор за твоите прашања.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Тачно: Христос дојде да ги раздели оние кои се со Него од оние кои се против Него, односно Он дојде да ги прибере Своите...
А тие туѓите чиви се ? Ја мислев татко му сите ги создал ,прв пат слушам дека имало и туѓи .
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А тие туѓите чиви се ? Ја мислев татко му сите ги создал ,прв пат слушам дека имало и туѓи .
Туѓите се сите оние кои своеволно одлучија, одлучуваат и ќе одлучат да не бидат прибрани од Христа Бога.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Туѓите се сите оние кои своеволно одлучија, одлучуваат и ќе одлучат да не бидат прибрани од Христа Бога.
Значи ако не сум за ,автоматски сум против бога .Нема неутрални ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи ако не сум за ,автоматски сум против бога .Нема неутрални ?
Матеј, 12.30:
„..Кој не е со Мене, против Мене е; и кој не собира со Мене, тој растура...„.

Од Христовите зборови, не можам да видам трета можност.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Матеј, 12.30:
„..Кој не е со Мене, против Мене е; и кој не собира со Мене, тој растура...„.

Од Христовите зборови, не можам да видам трета можност.
Истото го правеле и окупаторите во дамнешни времиња , или си со мене или ќе те снема , како е тука бог различен од нив ?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.585
Истото го правеле и окупаторите во дамнешни времиња , или си со мене или ќе те снема , како е тука бог различен од нив ?
Зошто би бил поразличен? И тие се луѓе по негов лик. И тие ја извршуваат неговата волја.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Истото го правеле и окупаторите во дамнешни времиња , или си со мене или ќе те снема , како е тука бог различен од нив ?
Сите окупатори делуваат насилнички кон окупираните, не оставајќи им избор.
Христос доброволно отиде на крстот: и за лошите, и за добрите и сите не‘ повика на спасените. Кој сака, нека пријде кон Христа, а кој нејќе, негов избор...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.585
Сите окупатори делуваат насилнички кон окупираните, не оставајќи им избор.
Христос доброволно отиде на крстот: и за лошите, и за добрите и сите не‘ повика на спасените. Кој сака, нека пријде кон Христа, а кој нејќе, негов избор...
Или ќе ми се покориш или ќе те изгорам.Магаре или змија муабетов.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Сите окупатори делуваат насилнички кон окупираните, не оставајќи им избор.
Христос доброволно отиде на крстот: и за лошите, и за добрите и сите не‘ повика на спасените. Кој сака, нека пријде кон Христа, а кој нејќе, негов избор...
Исус не е предаде сам, него го опколија и фатија голема воена единица на Римјаните подпомогнати од еврејски стражари. Тој беше суденм осуден и распнат. Никакво доброволство нема тука.
 
Член од
26 октомври 2012
Мислења
2.535
Поени од реакции
3.362
Сите окупатори делуваат насилнички кон окупираните, не оставајќи им избор.
Христос доброволно отиде на крстот: и за лошите, и за добрите и сите не‘ повика на спасените. Кој сака, нека пријде кон Христа, а кој нејќе, негов избор...
Па и овој не им оставил избор или си со него или против него , си прочитал нешто за потоп ,sodom и gomorrah некои градови дека срушил ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom