Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
27 декември 2012
Мислења
28
Поени од реакции
4
Во последно време почна да ми се ретчи косата, повеке од страните од згоре помалце, не ми се тенчи влакното цврста ми е косата дури ми велат ти сигурно ставаш ѓел... се прашувам сега која е причината шо ми се ретче, јас мислам дека е од тестостеронот бидејки вежбам а и 17 години сум во пубертет дали е нормално за мој години. Е сеа коа се расчитав малце се загрижив си велам ќелав да не останам, ако некој знае до што е нека кажува. :)
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.057
Поени од реакции
36.557
Во последно време почна да ми се ретчи косата, повеке од страните од згоре помалце, не ми се тенчи влакното цврста ми е косата дури ми велат ти сигурно ставаш ѓел... се прашувам сега која е причината шо ми се ретче, јас мислам дека е од тестостеронот бидејки вежбам а и 17 години сум во пубертет дали е нормално за мој години. Е сеа коа се расчитав малце се загрижив си велам ќелав да не останам, ако некој знае до што е нека кажува. :)
Оди испитај го нивото на тестостерон и ќе видиш дали е до тоа. Јас бев пред 3 дена , референтните вредности се движат од 2.5 до 10.5 , а јас имав 5.6 , што значи во нормалата сум. Оди испитај го , преку крвта се испитува кажи им сакам да го испитам само нивото на тестостерон.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Некој искуство да сподели ако имал со 101hair.mk се наогаат во соравија ветуваат многу во план сум неделава да ги посетам
 
Член од
27 декември 2012
Мислења
28
Поени од реакции
4
Оди испитај го нивото на тестостерон и ќе видиш дали е до тоа. Јас бев пред 3 дена , референтните вредности се движат од 2.5 до 10.5 , а јас имав 5.6 , што значи во нормалата сум. Оди испитај го , преку крвта се испитува кажи им сакам да го испитам само нивото на тестостерон.
Сакав да го испитам уште пред 1 година тогаш си ја проверував крвта чисто онака сакав да си го проверам и тестостеронот, прашав и ми кажаа немало кај нас во радовиш такви работи, кога ке одам некаде во друг град здравје ќе го испитам.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.057
Поени од реакции
36.557
Сакав да го испитам уште пред 1 година тогаш си ја проверував крвта чисто онака сакав да си го проверам и тестостеронот, прашав и ми кажаа немало кај нас во радовиш такви работи, кога ке одам некаде во друг град здравје ќе го испитам.
Во Струмица има блиску ти е. Кога ќе одиш натаму испитај го.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.057
Поени од реакции
36.557
Дали има некој на форумот кој има повеќе месечно или годишно искуство со пропециа?
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
За опаѓање незнам не сум сигурен , али се појавуват многу бели влакна. Братми користи секој ден и има бели влакна а тек е 19 години , му викам секој ден али џабе , незнае низ каква депресија може да поминува ако почне да му паѓа.
Ниедно научно истражување и анализа не утврдило дека исхрана, фенирање, ставање гел и лак на коса доведува до опаѓање на косата како и нејзино обелување, затоа што косата отпаѓа внатрешно во фоликулот, а не надворешно. Можеш да изгубиш на волумен и да имаш мало опаѓање, но таа коса перманентно ќе ти се врати. Опаѓање на косата е старо колку и човечката цивилизација, а тоа пред се зависи од генетската слика на поединецот, неговото семејно стебло како и расната група во којашто припаѓа. Источно азијатските народи на пример многу помалку страдаат од опаѓање на коса во споредба со Европјаните. Кај нив бричена глава како резултат на опаѓање на коса се смета за ненормално додека кај нас тоа е нормална појава.

За жал науката и медицината сеуште немаат утврдено зошто, кога и како косата отпаѓа и кои генетски фактори се одговорни за истото. Се се сведува на претпоставки. Опаѓање на косата е многу сложен процес, затоа што пред се е генетски, а со генетика нема играње. Светската наука и технологија сеуште е многу далеку од генетска терапија, затоа што тоа е играње со оган. Не е само тестеронот виновен за опаѓање на косата, туку низа други генетски фактори. Нормално дека денес науката знае многу повеќе за структурата на влакното и процесите коишто се случуваат кога косата расте и опаѓа, но не доволно.

Да беше фенирање, гел и лак одговорни за опаѓање на коса тогаш ниедно женско немаше да има коса, а машки што не ги користат тие козметички средства да бидат со густа коса. Сигурно сте сретнале многу луѓе коишто немаат ставено ни капка гел и лак, а изгубиле добар дел од својата коса во пубертетот. Треба да сфатите дека со стареење на организмот се губи и квалитетот на влакното. Тоа е природен процес.[DOUBLEPOST=1394483002][/DOUBLEPOST]
Океј , можда некои ќе ме сметаат за луд али јас решив да се борам со косопадот до крајни граници. Пред 2 часа контактирав со доктор Рахал во Канада , моментално број 1 доктор за трансплантација на коса во светот заедно со Бисанга во Белгија. Му пратив слики од мојата коса и случајот ми е документиран , и здравје од Јуни одам да возам камион низ Америката да соберам пари. Некаде Октомври - Ноември треба да биде операцијата. Се одлучив за ФУЕ процедура бидејки сум млад и несакам никакви лузни на главата , и докторот ми кажа дека со 1500-1600 графти ќе имам "full head of hair", бидејки сум сеуште во почетен стадиум. Денес за прв пат во животот се истрижав кратко , и буквално доживеав шок во првите 10 минути , но потоа дури и почна да ми се свиѓа и шо е најбитно обликот на главата ми е фантастичен , барем мене ептен ми се свиѓа и во најлошо сценарио да не успее трансплантацијата ( што шансите за тоа се 0.0001 % ) ќе личам на Виктор Валдез. :D Ми препорачаа да користам Миноксидил 5 % , така да од утре го порачувам и стартува мојата борба со косопадот. :) Пропециа не ми е на репертоарот , со хормони не планирам да си играм.

Иначе за сите заинтересирани еве како изгледа трансформација на Рахал со 2200 графти , апсолутно фантастично. Извршена е на човек кој има 42 години.


Иначе еве колку кратко се истрижав денес, буквално кога го гледам Валдез како да се гледам самиот себе. :pos:

Трансплантација на коса нема да го реши твоето опаѓање на коса без разлика тоа што ти пресадуваш перманетна коса што не отпаѓа и е одбивна на DHT твојата природна коса нема да престане да отпаѓа. Не би сакал сигурно да завршиш како Гвејн Руни. Оваа процедура е инванзивна и секако дека ќе имаш лузни на донорот во вид на црвени точки со што кога ќе ја стрижеш косата многу кратко тие ќе се приметуваат. Немој да те лаже ниту еден доктор дека нема да имаш лузни. Ќе имаш без разлика колку и да се мали.

Тоа е точно дека трансплантација на коса последните 20 години бележи огромен напредок во смисла на природен и естетски изглед на косата, но што би правел на пример ако дадеш 10.000 евра за трансплантација на коса во Канада, а после 2 години твојата коса доживее шок и опаѓа во брзо темпо, а веќе донорот во голема мерка ти е потрошен, но и да не е дали пак ќе имаш толку пари да одиш на нова трансплантација на коса? На што ќе личиш тогаш? Треба да чекаш период во којшто твоето опаѓање на коса ќе е во одмината фаза, затоа што опаѓање на коса незначи за 1-2, туку тоа може да трае со години и години.
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.057
Поени од реакции
36.557
Точно али никојпат незнаеш тие хемикалии што се содржат и како може да реагираат. За жал се помлади и помлади гледам денес на 23-24 години со ретки коси , или ќелави , што и не било така честа појава пред 20-25 години. Гледав слики на татко ми од младоста од неговите другари сите на 25-26 години во главите се шуми , битлси да им завидуват , дури и ден денес на 50 години имаат коса прикладна за тие години , а нивните синови на 24-25 години пола од нив се скроз ќелави. Овде не е баш генетиката во питање мислам , се понездраво време доаѓа и овие појави ќе бидат се почести.

Среќа на денешно време медицината особено естетската хирургија е донесена скоро до ниво на перфектност , па има еден куп решенија само битно е да се има пари. Нормално тоа за кој го засегнуваат вакви проблеми , познавам батки ќелави кои си немаат проблем ниту со самодоверба и си кулираат и не се замарат.[DOUBLEPOST=1394484508][/DOUBLEPOST]
Трансплантација на коса нема да го реши твоето опаѓање на коса без разлика тоа што ти пресадуваш перманетна коса што не отпаѓа и е одбивна на DHT твојата природна коса нема да престане да отпаѓа. Не би сакал сигурно да завршиш како Гвејн Руни. Оваа процедура е инванзивна и секако дека ќе имаш лузни на донорот во вид на црвени точки со што кога ќе ја стрижеш косата многу кратко тие ќе се приметуваат. Немој да те лаже ниту еден доктор дека нема да имаш лузни. Ќе имаш без разлика колку и да се мали.

Тоа е точно дека трансплантација на коса последните 20 години бележи огромен напредок во смисла на природен и естетски изглед на косата, но што би правел на пример ако дадеш 10.000 евра за трансплантација на коса во Канада, а после 2 години твојата коса доживее шок и опаѓа во брзо темпо, а веќе донорот во голема мерка ти е потрошен, но и да не е дали пак ќе имаш толку пари да одиш на нова трансплантација на коса? На што ќе личиш тогаш? Треба да чекаш период во којшто твоето опаѓање на коса ќе е во одмината фаза, затоа што опаѓање на коса незначи за 1-2, туку тоа може да трае со години и години.

Се зависи од донорот. Затоа и кога се одлучуваш на таков чекор битно е дали донорот ќе има доволно да понуди и за понатамошни операции , но воглавно тоа се испитува уште пред првата операција. Руни уште од почетокот не беше погоден пациент за трансплантација , човечето беше ќелаво на 23 години , немаше скоро ич коса одозгора. Плус се одлучи за ФУЕ кое дава послаби резултати од ФУТ. Да не зборувам дека уште од почетокот ја утна болницата и докторите , дури чудно ми беше за толку млада и јавна личност да нема луѓе да истражуваат за него. Руни можеше да добие резултат барем 2 пати подобар од тој што го доби. Сепак во неговиот случај мислам дека стануваше збор повеќе за реклама на болницата , отколку што тој беше засегнат за да има коса. Ќе го спомнам пак Спенсер Стивенсон , прогуглај го и ќе видиш какви ефекти има , низ што се поминал со еден куп фатални операции во кој што немал скоро никаков резултат , и сеа во последните 6-7 години после 3 операции има фантастична коса. Нормално ја одржува со Финестерид што за негова среќа работи и повеќе од добро.

Обично донорот кај просечна личности од 35 години може да понуди до 5000 графти со ФУЕ пред да почнат да се познаваат било какви проретчувања во тој дел. 5000 графти се доволно да се покрие скоро 90 % од горниот дел на главата , и со добар хирург и добра распределба на графтите можат да се добијат фантастични резултати.

Во секој случај се е коцка , за некого е мајка за некого маќеа , се зависи од човекот и неговите генетски карактеристики.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Точно али никојпат незнаеш тие хемикалии што се содржат и како може да реагираат. За жал се помлади и помлади гледам денес на 23-24 години со ретки коси , или ќелави , што и не било така честа појава пред 20-25 години. Гледав слики на татко ми од младоста од неговите другари сите на 25-26 години во главите се шуми , битлси да им завидуват , дури и ден денес на 50 години имаат коса прикладна за тие години , а нивните синови на 24-25 години пола од нив се скроз ќелави. Овде не е баш генетиката во питање мислам , се понездраво време доаѓа и овие појави ќе бидат се почести.

Среќа на денешно време медицината особено естетската хирургија е донесена скоро до ниво на перфектност , па има еден куп решенија само битно е да се има пари. Нормално тоа за кој го засегнуваат вакви проблеми , познавам батки ќелави кои си немаат проблем ниту со самодоверба и си кулираат и не се замарат.[DOUBLEPOST=1394484508][/DOUBLEPOST]


Се зависи од донорот. Затоа и кога се одлучуваш на таков чекор битно е дали донорот ќе има доволно да понуди и за понатамошни операции , но воглавно тоа се испитува уште пред првата операција. Руни уште од почетокот не беше погоден пациент за трансплантација , човечето беше ќелаво на 23 години , немаше скоро ич коса одозгора. Плус се одлучи за ФУЕ кое дава послаби резултати од ФУТ. Да не зборувам дека уште од почетокот ја утна болницата и докторите , дури чудно ми беше за толку млада и јавна личност да нема луѓе да истражуваат за него. Руни можеше да добие резултат барем 2 пати подобар од тој што го доби. Сепак во неговиот случај мислам дека стануваше збор повеќе за реклама на болницата , отколку што тој беше засегнат за да има коса. Ќе го спомнам пак Спенсер Стивенсон , прогуглај го и ќе видиш какви ефекти има , низ што се поминал со еден куп фатални операции во кој што немал скоро никаков резултат , и сеа во последните 6-7 години после 3 операции има фантастична коса. Нормално ја одржува со Финестерид што за негова среќа работи и повеќе од добро.

Обично донорот кај просечна личности од 35 години може да понуди до 5000 графти со ФУЕ пред да почнат да се познаваат било какви проретчувања во тој дел. 5000 графти се доволно да се покрие скоро 90 % од горниот дел на главата , и со добар хирург и добра распределба на графтите можат да се добијат фантастични резултати.

Во секој случај се е коцка , за некого е мајка за некого маќеа , се зависи од човекот и неговите генетски карактеристики.
Не е точно. И јас повеќето млади луѓе што ги гледам се со нормална коса за нивни години, но гледам и такви со проретчена или тотално изгубена коса. Нема разлика од времето во коешто татко ти живеел и во коешто живееш ти кога е во прашање косата. Во нивно и во наше време имало луѓе без коса на млади години. Можам и слики да ставам и да видиш. Тоа е исто како да кажеш дека во времето на татко ти и нивните генерации немало луѓе без акни. За разлика од нив ти имаш повеќе опции денес да ја зачуваш косата, но за жал многу мал дел од нив се навистина ефикасни. Се друго е лага и измама. Тие немале такви опции, па затоа и не биле опседнати толку. Генетика не се наследува само од таткова страна, туку може и од страната на мајката, вујко, чичо. Незнаеш која генетика ќе те удри. Затоа оваа област е сеуште мистика за науката.


Точно е тоа дека незнаеме што ставаме како хемикалија, но затоа купувај поскапи и проверени продукти, а секако не се исти како тие евтините во ниеден случај. Денешниот начин на живот највеќе се афектира преку исхраната и дебелината, но кога е во прашање дебелината ти можеш да симнеш тежина кога сакаш за разлика од косата којашто никогаш неможеш да ја вратиш освен ако не ја трансплантираш, но и тоа не е нова коса, туку постоечка којашто си ја трансплантирал од точка А до точка Б. Баш затоа и Пропециа најдобро делува во повторен раст на косата, затоа што регулира внатрешно, а не надворешно. Проблемот е во генетиката, а не во надворешните фактори.

Трансплантацијата на Руни беше одлична, но проблемот е што имаше агресивно губење на природната коса, па се случи тоа што се случи. За тоа и јас претходно зборував. Никој не ти гарантира дека нема повторно да губиш коса. Не беше проблемот во неговата трансплантација и стручноста на докторите, туку во природните процеси коишто му се случија подоцна.

Не е трансплантација на коса и естетска хирургија нешто што е доведено до совршенство. Имаат свои позитивни, а и негативни страни. Без donor regeneration трансплантација на коса ќе си остане секогаш на ова ниво и тоа е максиумот.
 
Член од
10 септември 2012
Мислења
47
Поени од реакции
17
Bravos be decki, prv pat da cujam nekoj jasno i galsno da ukaze na nesto sto retko go kazuvaat i doktorite. Transplantiranata ksoa ne opaga ama prirodnata kosa prodolzuva da opaga i zatoa posle nekoe vreme povtorno se javuva prorecuvanje koe ne sekogas bi mzoeo da se popolni kako rezultat na limitiranosta vo donorskata oblast
ete taka da im pojasni nekoj na lugeto a ne da mislat deka napravie transplantacija i toa bilo resenie za cel zivot
 
Член од
18 јули 2011
Мислења
33
Поени од реакции
15
JAs pocnav da kelaveam sega samo od stranata na tikvata i se nerviram, maajkami vika psihata ke te izede i oti tolku mislam u toa ke okelavema povele:). a sega citam ovoa so lukot i uste sega pocnavm da trlam(po nasi kazano) kade nemam kosa ke ima nesto efekt ili uste na ebani 24 god kelav kiro ke bidam.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Вчера зборев со еден постар човек кој ја имаше скоро цела коса на тие години... и одма го прашав зашто не му пага... ми кажа дека му почнала на времето да му шага и изгубил бајаги ама со "Лек" ја мачкал кај што нема коса и за месец два почнала да му расне пак...
Лекот му бил : рендан Рен пола тегла полиен со црно вино што поцрно колку да го покрие целиот рен , да остаои цела недела на темно и се мачкало навечер на местата кај што нема коса да отстои до сабајле...
Ако има некој пробано нешто вакво нека пише, денеска планирам да го направам.
 
Член од
3 март 2010
Мислења
646
Поени од реакции
408
Баба Рада го кажа овај рецептот со вино и рен колку е вистинит не знам, јас од стрес и ансиозност и депресија ми испаѓа косата, и акни и надуени делови на скалпот ми се прат веќе година дена
 
Член од
8 јуни 2012
Мислења
374
Поени од реакции
830
Ох јас имам голем проблем со косата.
Мислам дека уште малку ќе останам без коса, значи дури и темето ми се гледа. Си ја уништив со фарби и 300 чуда , се плашам стварно да не имам некој голем проблем .:facepalm:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.057
Поени од реакции
36.557
Кај бре да најдам пропециа од 1 мг , сите аптеки ги обрнав ниту пак во Бугарија нема. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom