Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Абе можно е ама поарно со Злобница (која сега не е тука) да зборнеш. Поздрав
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Epa vaka ja go imam istiot problem posle fitnes ama samo vo odredeni slucai, i toa koga se brzam i nemam vezbi za zagrevanje pa pocnuvam odma so spravite,doaga do prenaglo istegnuvanje na muskulite i zatoa postoi bolka pokasno.Drugo sto mozam da bide e od neramnomerno rasporeduvanje na tovar odnosno tashna, pri nosenje na edna strana avtomatski se optovaruva drugata.Inaku nemaj gajle bidejki e samo muskulna bolka,namackaj voltaren ili termoactiv i shibaj dalje.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
dali nekoj moze da mi dade informacija kako da se pristapi pri bolka vo bubreg,predizvikana od kamen
blagodaram odnapred
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Pa lekovi protiv bolka, ti preporacuvam ibuprofen ili indometacin i dosta tecnosti da piesh, bidejki 80% vo sluicaite kamceto se isfrla samo po sebe i ne e potrebna intervencija.So poveke tecnosti i dvizenje se zabrzuva procesot na isfrlanje na kamceto preku urinata.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
kamceto ima golemina od 12 mm,i se naogja vo proksomalniot del na kanalot voo neposredna blizina na bubregot.
losho neli.
kazete vasi iskustva so ovakvi problemi.
molam za pomosh
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Хмм , немам такво искуство ама имам пријател што му беше остранет со ласер , бтв таа болка се опишува како најголема болка што може да се почуствува имено со печење при мокрење и со буквално неможност за мирен сон . Знам дека ако е мал каменот може да се отстрани со некои лекарства ако не можеш со ласер најчисто и најбезболно ...
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Pa ti pishav de, ili so mnogu tecnost i terapija za bolka ke cekasdh spontano samo da izleze ili ke idesh na klinika iako kaj nas na drzavna za zal aparatot za Lithotripsija(najpreporacliva metoda bidejki ne e invanzivna), mislam deka vo remedika ili neuromedika go imaat istiot aparat,ili drugite poinvazivni opcii ti se:
-Perkutan Nephrolitholapaxie,sto se upotrebuva za pogolemi kamcinja,se pravi endoskopski so mal rez
-uretroskopsko otrsanuvanje, so opticki instrument t.e edna tenka cevka se vleguva preku uretarot pa beshika pa all the way up i se otstranuva

Ako me prasuvash mene,da sum na tvoe mesto bi pricekala spontano samo da izleze, a ako e nepodnoslivo za tebe bi idela na opcijata so Laserlithotripsie iako ne sum sigurna dali nekoj vo makedonija voopsto go ima aparatot.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
kamceto ima golemina od 12 mm,i se naogja vo proksomalniot del na kanalot voo neposredna blizina na bubregot.
losho neli.
kazete vasi iskustva so ovakvi problemi.
molam za pomosh

Разликата кај мајка ми е што и е 11 мм,незнам тоќно да ти кажам какви апчиња пие мислам дека веќе Злобница ги кажа ама пие плус од тие народските лекови.Вари `рж и водата ја пие.Болки нема веќе ама каменот си стои.
Така да за исфрлување со таа големина и на тоа место мислам малку потешко дека ќе биде.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Pa ti pishav de, ili so mnogu tecnost i terapija za bolka ke cekasdh spontano samo da izleze ili ke idesh na klinika iako kaj nas na drzavna za zal aparatot za Lithotripsija(najpreporacliva metoda bidejki ne e invanzivna), mislam deka vo remedika ili neuromedika go imaat istiot aparat,ili drugite poinvazivni opcii ti se:
-Perkutan Nephrolitholapaxie,sto se upotrebuva za pogolemi kamcinja,se pravi endoskopski so mal rez
-uretroskopsko otrsanuvanje, so opticki instrument t.e edna tenka cevka se vleguva preku uretarot pa beshika pa all the way up i se otstranuva

Ako me prasuvash mene,da sum na tvoe mesto bi pricekala spontano samo da izleze, a ako e nepodnoslivo za tebe bi idela na opcijata so Laserlithotripsie iako ne sum sigurna dali nekoj vo makedonija voopsto go ima aparatot.

Јас ако не сум во заблуда пред еден месец апаратот го донесоа и на клиниката.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Hm lekovi za isfrlanje na kamen,ima nekolku ama problemot e ima razni vidovi na kamcinja, t.e od razlicen sostav se, i za sekoe ima razlicen lek, e sea da se pogodi koj e sostavot na kamceto se potrebni bajagi ispituvanja.I druga rabota lekovite istotaka samo moze da go zabrzaat procesot, i vo golem broj od slucaite ne se isfrla.Zatoa mnogu tecnost,dvizenje i protiv bolka nesto i pomaga vo 80% od slucaite.
Aparatot e na klinika, za zal ne funkcionira so gidoni, t.e nema koj da go popravi i skoro site pacienti se preprakaat vo bugarija.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Hm lekovi za isfrlanje na kamen,ima nekolku ama problemot e ima razni vidovi na kamcinja, t.e od razlicen sostav se, i za sekoe ima razlicen lek, e sea da se pogodi koj e sostavot na kamceto se potrebni bajagi ispituvanja.I druga rabota lekovite istotaka samo moze da go zabrzaat procesot, i vo golem broj od slucaite ne se isfrla.Zatoa mnogu tecnost,dvizenje i protiv bolka nesto i pomaga vo 80% od slucaite.
Aparatot e na klinika, za zal ne funkcionira so gidoni, t.e nema koj da go popravi i skoro site pacienti se preprakaat vo bugarija.
Баш тоа мислам дека читав,дека после долго време го направиле.Можеби сум во заблуда ама ќе побарам да најдам кај го читав.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
blagodaram do site ,
- so sondata mi e jasno .taa opstojuva vo organizmot i funkcionira do 6 meseci.vo toj period e se normalno,nema nikakvi bolki okolu slabinata, i e mozno pienje na babini lekovi za da se frakturira kamceto.
-dali raboti aparatot vo drzavna neznam ,a dali slucajno znaete kolku ke me koshta takva intrevencija so sini i bes sini kartoni(privatno)
 
Член од
2 април 2007
Мислења
2.875
Поени од реакции
4
goleminata na ova kamce ne dozvoluva da sleze nadolu zashto e 12mm.
mi dadoja opcija da se vrati u legenceto na bubregot i tamu da se proba da se krshi ama kako neznam.
se izvinuvam sto dosagjam no boliiiii
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
По едногодишен прекин, во Скопје повторно на пациентите со камења во уринарниот тракт им е достапна услугата за вонтелесно кршење на камењата. ПЗУ "Рес Хумана" отвори Центар за урологија под раководство на проф. д-р Александар Ставридис, хирург - уролог. Во Центарот е обезбеден апарат литотриптор за вонтелесно кршење камења во уринарниот тракт кој е последна генерација, изработен во "Сименс", Германија.
Со отворањето на Центарот, кој е сместен во поранешната амбуланта на ГП "Гранит", пациентите веќе не мораат за кршење камен во бубрег да одат во соседните земји како што беше изминатава година откако оваа услуга стана недостапна на клиниките.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=145069&idg=7&idb=2252&rubrika=Skopje


За ова стануваше збор така?
За цените како што иде незнам ама мислам дека не е проблем да дознаеш,едноставно јави се и прашај.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
http://www.neuromedica.com.mk/Uslugi.aspx - еве ти подетално по сектори , па прашај си : ) имаат донесено нова апаратура и современа опрема , бтв јас ке одам сега да проверам крв и прашав , работат со плави картони ... поздрав
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom