Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Луѓе дај кажете лек за смирување на егзема : ме дојаде деновиве. Веќе 6 години имам атопичен дерматитис на рацеве и кога ме фаќа криза ептен е тешко да се ослободи човек од нејзе. Ми се иде да ја соблечам кожава :pishtoldz
малце повеќе закаснето, ама сега ја видов темава. :) и јас го имам истиот проблем, за среќа ми е локализиран, не е многу раширен. не знам какви средства имаш таму достапни, ама мене многу ми помогнаа кремите од еуцерин со уреа (има 5 и 10% мислам дека), тие се за секојдневна нега (значи ги немаат тие штетни пропратни ефекти како другата терапија). исто знам дека имаат добри креми и мустела, иако колекцијата им е за деца, може и возрасни да ја користат. а од најобичните креми, ако можеш да најдеш од vaseline intensive care или некоја крема со какао путер.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Дечки, абе да не знаете некој лек за брадавици, ми се појавија на ракава вирусни, ме нервираат неможам да ги гледам. Користев едно за горење , ама дури ме разрани а нема ефект пак се појавија. Помош?
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Дали некој е запознат со тоа што е дископатија и колку е опасно ?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Дископатија мислам дека беше изместување на еден дел од рскавиците на рбетот при што нервите неможат да работат како што треба,татко ми мислам дека ја има оваа болест и често страда ако седи многу го боли нога,нема доволна циркулација,намалено движење на мускулите затоа што нервите што се споени се удираат и нема слободен проток на нервен сигнал од една точка до друга точка,мислам дека единствен лек е ножот,нема други лекови против таа болест.
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Леле луѓе помагајте...уво ме боли,држам топло,ставам капки ама некако нема резултат и не поминува веќе 1 недела.:uvo:
Има некој искуство со увоболка и нешто ефикасно од што ќе помине освен држење топло?
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Леле луѓе помагајте...уво ме боли,држам топло,ставам капки ама некако нема резултат и не поминува веќе 1 недела.:uvo:
Има некој искуство со увоболка и нешто ефикасно од што ќе помине освен држење топло?
сум имал така проблеми неколку пати, пробај со капсули ампицилин и со капки [SIZE=-1] ДЕКСАМЕТАЗОН + ХЛОРАМФЕНИКОЛ (мислам дека околу 80 денари беа), Мој совет немој да ставаш топло на увото, бидејќи можеби се работи за бактериска инфекција...

[/SIZE] Ова со капсулите и капките помага...:salut:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Prvo nemoj da drzish toplo, bidejki bolka na uvo se javuva radi bakteriska ili glivicna infekcija i so toa sto drzis toplo bash ubava atmosfera im pravish za razmnozuvanje.Drugo otidi na lekar za da te dzirne so otoskop i da vidi dali se raboti za infekcija na nadvoresno ili sredno uvo.Kupi si kapki Otol H pomagaat dosta a bidejki veke nedela dena imash,znaci imash i otok vo uvoto zemi i Dexamethason kapki za ushi(gi ima i vo kombinacija so antibiotik).Lekarot ke vidi za kakva infekcija se raboti i ke ti prepishe soodvetna terapija so antibiotik.
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Deksametazon neomicin stavam,a Hloramfenikol ne sum stavala do sega...pijam i Amoksiklav
A zosto ako e bakteriska infekcija ne treba da se stava toplo?
Neznam kaj mene dali e ili ne e bakteriska ama valjda treba da se ispita toa cim neke da mi pomine... :(

Edit-Sfakam zosto ne treba toplo,ali neznam zosto i doktorive mi imaat kazuvano do sea toplo da drzam :S
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
па хлорамфеникол и дексаметазон се капки кои одат заедно, тоа се комбинирани капки за очи и уши. :)
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Deksametazon neomicin stavam,a Hloramfenikol ne sum stavala do sega...pijam i Amoksiklav
A zosto ako e bakteriska infekcija ne treba da se stava toplo?
Neznam kaj mene dali e ili ne e bakteriska ama valjda treba da se ispita toa cim neke da mi pomine... :(

Edit-Sfakam zosto ne treba toplo,ali neznam zosto i doktorive mi imaat kazuvano do sea toplo da drzam :S
zosto pola od doktorite kaj nas kazuvaat bilosto kolku da se otarasat od pacientot sto pobrzo a i zosto pola od niv blage veze nemaat so sovremena medicina.
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Како што кажуваш дека веќе недела дена те боли не е само обична прехлада, или од промаја. Можеш имаш инфекција во ушните каналии или со тапанчињата.

Совет оди на доктор ама кај приватниците, тие можат да ти објаснат оди кај некој оториноларинголог тој ќе ти каже. Ама запамти кај приватник!
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
па хлорамфеникол и дексаметазон се капки кои одат заедно, тоа се комбинирани капки за очи и уши. :)
Дексаметазон неомицин знам дека се капки и за уши и за очи и ги имам повеќе пати користено,само немав слушнато за хлорамфеникол во нивниот состав али ок не е битно...битно да помине увоболкава

Ќе одам утре веќе на лекар да видам што е работава пошто увово ми е доста голем проблем ама никогаш не ме држело толку долго вака :(
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Дексаметазон неомицин знам дека се капки и за уши и за очи и ги имам повеќе пати користено,само немав слушнато за хлорамфеникол во нивниот состав али ок не е битно...битно да помине увоболкава

Ќе одам утре веќе на лекар да видам што е работава пошто увово ми е доста голем проблем ама никогаш не ме држело толку долго вака :(

Запамти кај приватен Оториноларинголог.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom