Дежурна ординација! ( отворена е нова тема, оваа стои само за читање )

Статус
Затворена за нови мислења.
J

Johnny Stulic

Гостин
Prvo i osnovno bidejki mislam deka si mlad, a toa ti e tipicno i dosta prisutno kaj mnogu luge :Sindrom na bel mantil, toa ti e koa ke otidesh kaj lekar i bidejki si malce uplashen avtomatski ti se kreva pulsot i pritisokot isto, zatoa probaj da si izmerish pritisok i puls doma koa ke si smiren i ke vidish deka ke bide normalen:)
Млад релативно порано бев млад и убав сега сум само убав кога ти се роди јас давав чесен пионерски збор меѓутоа сепак е превисок и за моите години точно е дека го мерам дома ама и таму имам некоја трема додуша таму резултатите се подобри сепак друго ми беше муабетот некој совет за да го намалам да дадеш.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Pfff,vaka osven lekovi (Diuretici i Beta Bloker) koi se davaat kaj hipertonici(znaci hronicno visok pritisok),menjanje na nacin na nekolku naviki u zivotu ,bidejki visokiot pritisok e samo eden simptom na mozni ponatamozni kardivaskularni zaboluvanja.Sto znaci da piesh okolu ilu poveke od 2l voda na den,redovno sport,namali mrsna hrana,cigari alkohol batali i veke si gi izbrisal site mozni rizici za visok pritisok:)
 

rich_bitch1

~DARLING~
Член од
15 март 2007
Мислења
744
Поени од реакции
5
aj da postavam i jas pak edno prasanje:eek:sekam bolka(steganje) vo gradite,ne e silna ali sepak mi se pojavuva 2 do 3 pati na den.trae 5-6 sekundi i posle pominuva.inaku da napomenam deka sum pod golem stres polsednive nekolku nedeli.mozno e da e od toa ili e nesto postrasno.krvnata slika mi e ok.imam 21 god.

p.s primetiv deka otkako ke go trgnam gradnikot vednas mie podobro da ne e i od toa?:pipi:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
:):):):):)
A ako ti kazam deka ne si edinstvena mlada devojka koja go ima istiot problem i se ispanicuva i misli kojznae sto e, a ustvari brojot na prsluceto i e premal, pa ja stega vo predelot na dijafragmata i gradniot kosh,pa duri i nekad se javuva problemi so dishenjeto i od sto stega tokmu vo toj predel nemoze da se zeme dovolno vozduh:)
Znaci prsluceto brojce pogolemo vo obem na gradniot kosh i kuliraj:)
 
T

tino097

Гостин
Дали преку крвната слика можат да се откријат канцери или тумори ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
ee i mene me intresira istoto,jas mislam deka moze,ama ne sum najsigurna
Само преку посебен тест за тумор маркери,а за крвна слика не сум сигурна,мислам дека не.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
ee i mene me intresira istoto,jas mislam deka moze,ama ne sum najsigurna
Pfff prasanjevo e mnooogu tesko da se odgovori,ima mnogu krvni parametri koi mozat da ukazuvaat na tumor ili malignom,amad druga strana ima mnogu vidovi na tumori,kanceri i malignomi koi se manifestiraat so menjanje na razlicni parametri vo krvta,primer leukemijata i site vidovi na leukemija(ALL,AML,CML I CLL) mozat da se dferenziraat preku krvna slika,so toa sto krvnata slika e samo ukazitel na tumor,dodeka se pravat uste mal milion ispituvanja da se ustanovi za kakov vid na tumor se raboti,lokacija i rashierenost na tumorot,so toa sto sekogash klinickite simptomi i krvnata slika se ona sto nasocuvaat kon dijagnoza na umor.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Едно другарче мое , сега на 15 години почнал да му се гледа врвот од умникот. Дали е нормално на 15 години да се деси такво нешто или ?????
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
Едно другарче мое , сега на 15 години почнал да му се гледа врвот од умникот. Дали е нормално на 15 години да се деси такво нешто или ?????
Нека не се секира нормално е...кај кого како и на мене ми изникнаа на 15 години умниците..И ако осеќа болка не е страшно затоа шо тоа е нормално...може да ја пракне устата од време на време со Бетадине или Хидроген 3%....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Едно другарче мое , сега на 15 години почнал да му се гледа врвот од умникот. Дали е нормално на 15 години да се деси такво нешто или ?????
Пффф...хахахаа ме изнасмеа.Кажи му на другар ти да ужива во животот бидејќи мене ми израснаа целосно на 14 години.Ми ги извадија летово, на неполни 16,еве пред една недела ојде создравје горната.Не знам дали е дозволено да се постира таква слика,инаку ке ја аплоадирав да видеше што ми извадија.Умници како 30 години да имам.Хирургот рече да дојдам некој ден да ми ги сликаат осмиците и рендген снимката,изгледа ќе ме имало во новата книга за орална хирургија:).
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
3
Дали преку крвната слика можат да се откријат канцери или тумори ?
Ако са ти правили П'ЛНА кр'вна картина и урина се разбира. Но ако се опасјаваш от нешто по-добре ходи на лекар да ти направјат изследванија. Рак'т се лекува ако се хване в начален стадиј.
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
ако треба превод за ова погоре викајте...хахаха
 
Член од
8 август 2007
Мислења
1.541
Поени од реакции
48
Kazuvajte lek- me boli uvoto!
Загреј камен или нешто слично и стави го на увото откога претходно ќе го замоташ во крпа (за да не ти е врело на увото нели). А можно е и заб да те боли, а да личи како да те боли уво. :smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom