Како влијае марихуаната на здравјето...

  • Креатор на темата MSV
  • Време на започнување
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Не знам каква болест имаш и каков тип на болки, имаш илјадници седативи кои се подобри и поефективни од медицинска марихуана.
Треба да специфизираш за каков тип на болест и болки зборуваш и тука имаш доктори ко @AlternativeF кои може да ти дадат опции. Ако више ти е симптоматично имаш матичен лекар и специјалисти кои не верувам дека ти даваат алтернативи кои се бескорисни и побезвезни од ганџата.
Апетит расте од илјадници ствари и видови на храна. И марихуаната не делува кај секого исто за апетит. Не сите имаат аптетит откако ќе се напушат. На пример мене ми се лоши, дури и кога ганџата е супер, природна блабла. И ако сакаш да си одморен и свеж, на пример можеш да почнеш да спортуваш, да јадеш специфичен режим на исхрана и други алтернативи што сум повеќе од сигурен дека ќе ти го подобрат сонот и будењето.
имам кронова болест, веќе 12 години сум болен. сум испил можеби еден шпајз апчиња, инфузии не знам колку литри, еден базен да се наполни. операции, мислам дека беа 7, ама не сум сигурен веќе. апчиња за болка сум пиел повеќе врсти, никогаш не ми помагаа, ни за спиење. веќе кога пробав неколку врсти и видов дека се исто е, почнав да ги лажам родителите оти ми поминува болката, за барем они да се помирни.

дали ти се верува дека и морфиумот почна да не ми делува кога бев во болницата? дали ти се верува дека сум имал такви болни прегледи после кои 30-60 мин буквално рацете ми се треселе од болка. го држам шишето со вода и не можам устата да си ја погодам од тресењето.

човече, хирургот ми рече дека болеста ми е толку прогресивна што не се знае кога ќе сум ок, а кога не, не ни спомнува излекување, со каков и да е лек, легален или нелегален. кога ќе ти каже хирургот, живеј си го животот и прави што ти одговара за да ти биде подобро, медицината толку може да помогне, што треба повеќе да се збори? и пази, топ хирург, во истата болница во која сега е шумахер!

и сега ти овде ми велиш не помагала, а јас сам на себе гледам дека ми помага?! ако ти си пушел нешто без везе, прво пробај саалам трева, па тогаш збори.

крај накрај, мислам дека разликата е во тоа што јас немам што да загубам ако пробам, а ти ако си здрав, можеби мислиш поинаку. то е то.
 
D

Daedalus

Гостин
Абе глеј, ќе се расправаме вака до сабајле за етиката во сево ова. Муабетот е дека од медицинска перспектива, медицинска марихуана е ризична ствар знаеш зошто? Не пошто можеби нема благодети од пушењето на истата или конзумирањето на марихуаната орално во вид на храна, туку поради тоа што обично кога праиш лекови за употреба, количините на сите материи се измерени до милиграм и сите неочекувани последици и ефекти се сведени на минимум. Марихуана, во формата во која се конзумира, тешко е да се измери колку од што има у нејзе, пошто у растението има и други ствари што ти влагаат у плуќа (ако го пушиш) а не се тхц само, и несакани ефекти ко алергии, итн, се медицински непожелни. Секој џоинт у себе содржи различна комбинација од други ствари кои ваљда зависат од врстата на растението итн. Некој може да добива хенговери, панични напади и други непосакувани ефекти кога е напушен и пошто е тешко да се изолираат негативните/позитивните ефекти, медицинска марихуана е лоша одлука.

Ја не кажувам дека ако некој функционира нормално и сака да пуши џоинт дека некој треба да го запре, само алудирам на тоа дека имаш подобри варијанти од пушење џоинт ако е више само за здравје. Ствари ко тромадоли и метадони се мн полоши ама во друг аспект. Хемотерапијата е екстремно штетна, ама етички доколку бираш меѓу смрт и тоа, ова преовладува.
А работите за кои марихуаната служи сем за ублажување на болки и чат пат некои студии што укажуваат дека го подобрува крвотокот, негативните последици од истата ко ризик за развивање на шизофренија, проблеми со срцето и ред други ствари кои може да ги провериш, бар според мене, ги надмашуваат добрите ефекти од ганџата. Поради тоа, од медицински причини, не глеам дека марихуаната е нешто што е алтернатива.

Е сеа за лични употреби, ја стаам у лесни дроги на ниво а алкохолот (ако го пиеш со усул ко што кажа ти), цигарите и другите ствари кои се штетни само не колку хероин или кокаин. Што е до мене, ја би да се забранат со закон и цигари и алкохол пошто е покажано дека се доволно штетни за да не продаваат комерцијално. Со закон марихуаната е забранета, што мислам дека по таа аналогија и алкохолот треба да биде забранет, пошто го менува однесувањето и трезвеноста на тој што ја конзумира, а не поради тоа што е штетна по здравјето.[DOUBLEPOST=1396362752][/DOUBLEPOST]
имам кронова болест, веќе 12 години сум болен. сум испил можеби еден шпајз апчиња, инфузии не знам колку литри, еден базен да се наполни. операции, мислам дека беа 7, ама не сум сигурен веќе. апчиња за болка сум пиел повеќе врсти, никогаш не ми помагаа, ни за спиење. веќе кога пробав неколку врсти и видов дека се исто е, почнав да ги лажам родителите оти ми поминува болката, за барем они да се помирни.

дали ти се верува дека и морфиумот почна да не ми делува кога бев во болницата? дали ти се верува дека сум имал такви болни прегледи после кои 30-60 мин буквално рацете ми се треселе од болка. го држам шишето со вода и не можам устата да си ја погодам од тресењето.

човече, хирургот ми рече дека болеста ми е толку прогресивна што не се знае кога ќе сум ок, а кога не, не ни спомнува излекување, со каков и да е лек, легален или нелегален. кога ќе ти каже хирургот, живеј си го животот и прави што ти одговара за да ти биде подобро, медицината толку може да помогне, што треба повеќе да се збори? и пази, топ хирург, во истата болница во која сега е шумахер!

и сега ти овде ми велиш не помагала, а јас сам на себе гледам дека ми помага?! ако ти си пушел нешто без везе, прво пробај саалам трева, па тогаш збори.

крај накрај, мислам дека разликата е во тоа што јас немам што да загубам ако пробам, а ти ако си здрав, можеби мислиш поинаку. то е то.
Не можам да ти кажам што е најдобра варијанта во твојот случај, а што не. Не сум стручен во тоа поле, а и разговор на форум е премногу површен за да знам зошто и како марихуаната ти помага. Има доктори, јас ја зимам нивната експертиза како валидна. Не тврдам дека ако сеа ти кажам така е/не е така, ќе бидам во право, пошто може да не сум, останува на други експерти да проценат за тоа дали тоа што го кажуваш е така или не е. Ако на тебе лично марихуаната ти помага да се справиш со болката, ваљда у твојот случај позитивните ефекти од истата се поголеми од негативните и кој сум јас да ти кажам поинаку :).
 
Последно уредено од модератор:
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15026328
http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/cam/cannabis/healthprofessional/page5


Студиите како оваа подоле се мали, неконтролирани и резултатите не се повторени.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16804518

и сега ти овде ми велиш не помагала, а јас сам на себе гледам дека ми помага?! ако ти си пушел нешто без везе, прво пробај саалам трева, па тогаш збори.
Не ти помага, ти ја олеснува болката. Аналгетик. И индуцирана кома ќе ти ја олесни болката.
 
B

Bafra

Гостин
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15026328
http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/cam/cannabis/healthprofessional/page5


Студиите како оваа подоле се мали, неконтролирани и резултатите не се повторени.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16804518


Не ти помага, ти ја олеснува болката. Аналгетик. И индуцирана кома ќе ти ја олесни болката.
Исти такви студии кои потврдиле дека еден лек е без негативни последици за пациентот. За после 20 години да се докаже дека баш тој лек предизвикува инвалидитет или смрт а фармацевтската куќа исплаќа оштета од милијарда $$$.
За пари се се прави ;)

Туку што правиме за тие што не пушат. Ќе мора Нутела да се купува ,ама и таа е штетна :facepalm:
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Некој може да добива хенговери, панични напади и други непосакувани ефекти кога е напушен и пошто е тешко да се изолираат негативните/позитивните ефекти, медицинска марихуана е лоша одлука.
.
Не можам да ти кажам колку многу се слагам со секое твое мислење. :icon_mrgr: Точно е дека марихуаната не може да се измери, тоа е кај нас, но не и во Колорадо, каде што можеш да купиш и да користиш за лек чист концентрат од ТХЦ, препишан од специјалист.
Друго. пушењето е најштетен начин на конзумирање, точно, за тоа имам пишувано назад на темава.
Трето (андерлајн), за жал има сајд ефекти од користење на марихуаната и цела среќа е што тие траат 45 минути до 90 минути. Од кога ке помине дејството тие се губат, за разлика да речеме од моите апчиња за алергија кој сајд ефектот може да им трае со денови, поспаност, хенг овер, заматен вид итн... (ми ја свакаш поентата зошто болдирав).[DOUBLEPOST=1396374632][/DOUBLEPOST]
И индуцирана кома ќе ти ја олесни болката.
Многу убава споредба му даде на болен човек. Браво за тебе. :facepalm:
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Не можам да ти кажам колку многу се слагам со секое твое мислење. :icon_mrgr: Точно е дека марихуаната не може да се измери, тоа е кај нас, но не и во Колорадо, каде што можеш да купиш и да користиш за лек чист концентрат од ТХЦ, препишан од специјалист.
Тоа е друго, концентрат од ТХЦ и медицинска марихуана се различна ствар. Во главно за другово што го пиша се сложувам со тебе.[DOUBLEPOST=1396434473][/DOUBLEPOST]
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15026328
http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/cam/cannabis/healthprofessional/page5


Студиите како оваа подоле се мали, неконтролирани и резултатите не се повторени.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16804518


Не ти помага, ти ја олеснува болката. Аналгетик. И индуцирана кома ќе ти ја олесни болката.
Он напомена дека му е за ублажување на болката, а не дека го лечи од болеста.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
baba rada ili kako i da se vikase taa travarkata na tv ,kako bi se izjasnila po ova prasanje.....:vozbud:neznam, ama znam deka ni edna studija ili medicinsko istrazuvanje ne moze da go smeni mojot stav vo vrska so marihuanata i zdravjeto....pogotovo vo denesno vreme koga lesno mozes da naracas istrasuvanje ili mislenje i da go dobies posakuvaniot odgovor(imas kes imas se) .....ma daj bre .kogo ubila slobodnata kreativna misla konsumirana vo odredeni kolicini.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
вчера примив терапија, и вечерта имав болки во пределот каде сум опериран, а имав и малку крв.
знаев дека нема да спијам од тоа, а денес сум на работа од 8 наутро, така да, си завиткав еден кец и сам си го мавнав.
дали оти бев нервозен не знам, ама почна да ми делува после десет минути, кога почнав да се мислам дали да замотам уште еден за да ја снема болката.

благодарение на тоа, денес станав наместо во 7.30, уште во 6.30 бидејќи спиев одлично, а си легнав уште пред 12.30, без болки и без крварење.
 
Член од
19 октомври 2013
Мислења
49
Поени од реакции
37
Едно прашање до поискусните уживатели на медицинските ефекти на канабисот :D
Разлика меѓу сатива и индика, индиката те спушта , те сече во колената, ти се спие, те опушта... и т.н.
Сативата е по еуфорична, по креативен си од неа и т.н. дали сум во право?

Ми треба канабисот за малце да ме орасположи многу сум депресивен во последно време :lol: ,а индиката го постигнува спротивниот ефект(а изгледа само тоа имам пушено до сега) зборев со човекот од кај што ја земам, стварно е квалитетна(имам пушено и ѓубре трава) оваа е со доста висок квалитет но мислам дека е индика. Го прашав дали може да ми најде сатива, тој као индика у Македонија немало, јас сатива сум пушел, сум читал по интернет многу и да продолжам да си го возам филмот и да не се грижам.

Инаку искуството, буквално ќе ме пресече во нозете, ми се иде да легнам и ништо друго, не ми се збори воопшто, се смеам, ми се спие бааги и не ми се јаде многу.
Јас мислам дека е индика?
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
Едно прашање до поискусните уживатели на медицинските ефекти на канабисот :D
Разлика меѓу сатива и индика, индиката те спушта , те сече во колената, ти се спие, те опушта... и т.н.
Сативата е по еуфорична, по креативен си од неа и т.н. дали сум во право?

Ми треба канабисот за малце да ме орасположи многу сум депресивен во последно време :lol: ,а индиката го постигнува спротивниот ефект(а изгледа само тоа имам пушено до сега) зборев со човекот од кај што ја земам, стварно е квалитетна(имам пушено и ѓубре трава) оваа е со доста висок квалитет но мислам дека е индика. Го прашав дали може да ми најде сатива, тој као индика у Македонија немало, јас сатива сум пушел, сум читал по интернет многу и да продолжам да си го возам филмот и да не се грижам.

Инаку искуството, буквално ќе ме пресече во нозете, ми се иде да легнам и ништо друго, не ми се збори воопшто, се смеам, ми се спие бааги и не ми се јаде многу.
Јас мислам дека е индика?
во право си, само чудно што не ти се јаде многу. јас метла правам :D
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Едно прашање до поискусните уживатели на медицинските ефекти на канабисот :D
Разлика меѓу сатива и индика, индиката те спушта , те сече во колената, ти се спие, те опушта... и т.н.
Сативата е по еуфорична, по креативен си од неа и т.н. дали сум во право?

Ми треба канабисот за малце да ме орасположи многу сум депресивен во последно време :lol: ,а индиката го постигнува спротивниот ефект(а изгледа само тоа имам пушено до сега) зборев со човекот од кај што ја земам, стварно е квалитетна(имам пушено и ѓубре трава) оваа е со доста висок квалитет но мислам дека е индика. Го прашав дали може да ми најде сатива, тој као индика у Македонија немало, јас сатива сум пушел, сум читал по интернет многу и да продолжам да си го возам филмот и да не се грижам.

Инаку искуството, буквално ќе ме пресече во нозете, ми се иде да легнам и ништо друго, не ми се збори воопшто, се смеам, ми се спие бааги и не ми се јаде многу.
Јас мислам дека е индика?
Индика е 100%. Рандом е шансата да најдеш Сатива. :) Нема кај нас потрошувачка легислатива да одредува кој што купува. :) Најчесто уличните дилери се неуки во оваа област.
На око не можеш да одредиш дали е индика или сатива. Пробај неколку врсти и види која ти одговара највеке. Зачувај генетски материјал од тоа стебло и Виола, :ROFLMAO: ќе имаш твоја медицинска сатива. :vozbud:
 
Член од
19 октомври 2013
Мислења
49
Поени од реакции
37
во право си, само чудно што не ти се јаде многу. јас метла правам :D
И јас се чудам, понекогаш сум гладен главно благо ми се јаде али зависи од ситуација.
Инаку и јас сум имал еден куп здравствени проблеми и поради тоа сум доста инволвиран во медицината(конвенционална и алтернативна) сум прочитал илјада статии и илјада студии и сум убеден дека медицинските способности на канабисот се неверојатни.

Инаку да преминам на главното, скоро пред недела-две дена читав статија за некоја девојка со улцеративен колит или пак Кронова беше не се сеќавам битно ИБД, и како ја ставила во ремисија преку консумацијата на канабисот. Немој да се откажуваш од користење и истражувај повеќе која врста(во поглед на различните хибриди: white widow, bubblegum, OG Kush, AK-47, blueberry и т.н.) е најдобра за ИБД, стомачни проблеми и менаџирање на болка.
Што сакав да ти кажам, во статијата читав дека голем уддел во нејзината ремисија имал и Коноповото улје на Рик Симпсон, знам дека си чул и ако можеш да го набавиш, уште подобро направиш, верувам ќе ти помогне и уште нешто, купи си сок од Алое Вера, од неверојатна помош е кај гастроинтестиналните проблеми, од лично искуство зборувам :D.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.552
Поени од реакции
1.812
И јас се чудам, понекогаш сум гладен главно благо ми се јаде али зависи од ситуација.
Инаку и јас сум имал еден куп здравствени проблеми и поради тоа сум доста инволвиран во медицината(конвенционална и алтернативна) сум прочитал илјада статии и илјада студии и сум убеден дека медицинските способности на канабисот се неверојатни.

Инаку да преминам на главното, скоро пред недела-две дена читав статија за некоја девојка со улцеративен колит или пак Кронова беше не се сеќавам битно ИБД, и како ја ставила во ремисија преку консумацијата на канабисот. Немој да се откажуваш од користење и истражувај повеќе која врста(во поглед на различните хибриди: white widow, bubblegum, OG Kush, AK-47, blueberry и т.н.) е најдобра за ИБД, стомачни проблеми и менаџирање на болка.
Што сакав да ти кажам, во статијата читав дека голем уддел во нејзината ремисија имал и Коноповото улје на Рик Симпсон, знам дека си чул и ако можеш да го набавиш, уште подобро направиш, верувам ќе ти помогне и уште нешто, купи си сок од Алое Вера, од неверојатна помош е кај гастроинтестиналните проблеми, од лично искуство зборувам :D.
имам семе од сите освен од бабл гам и од ог каш. ак 47 ќе го пробам за 1 месец можеби, тогаш треба да даде, а белата вдовица сега за сега немам сеуште 3 месеца време за да ја растам.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
@Yo Blow доколку марата ти помага при болеста терај и немај гајле (y) . Само мене ме интересира во врска со ова дали марихуаната ти ја лекува болеста или само ти ги намалува болките ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom