Зошто повеќето девојки чекаат машкото да им пријде?

Член од
28 март 2014
Мислења
77
Поени од реакции
43
За да ја отворам темава ме инспирираа неколку постови во Чек дис аут во темата за шмекање.


Дали машкото треба секогаш да биде тој кој ќе ја повлече лавината напред, дали тој секогаш треба прв да пријде да направи муабет да побара телефонски број. Дали некогаш вие (женските) први сте започнале некоја работа и какво е вашето искуство во врска со тоа? Дали сметате дека ние мажите недоволно го цениме тоа ако први пристапите?


Моето лично мислење кон ова е дека нашата женска полулација некогаш премногу лета у облаци замислувајќи се себе си дека се семоќни и дека можат да прават што сакаат. Искрено сакам кога некоја девојка прва ќе ми пристапи бидејќи не секогаш истите двајца имаат симпатии и физичка страст едни кон други.
Искрено мене само еднаш ми се случи да бидам иницијаторка на врска.Не сум од типот на девојки што поради сопствената суета мислат дека мажот треба да биде тој што е иницијатор.Но,мислам дека како жена наспроти убедувањето на повеќето мажи дека ќе доминираат ако таа е иницијаторка,сметам дека тој ќе доминира ако тој е иницијаторот.Јас како силна жена,се почувствував како машкото во врската.Сметам дека жената е понежниот пол и поради тоа мажот треба да ја негува нејзината женственост,а притоа да го има авторитетот.Затоа што ако на жена и се даде авторитет,отиде работа.Сепак,ќе додадам - мора да биде соодветно почитувана.Ништо не може да изгуби мажот,ако не ја сфаќа премногу сериозно својата иницијатива.Секако маж е,не би требало едно одбивање да го скрши.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
17 февруари 2013
Мислења
575
Поени од реакции
480
Искрено мене само еднаш ми се случи да бидам иницијаторка на врска.Не сум од типот на девојки што поради сопствената суета мислат дека мажот треба да биде тој што е иницијатор.Но,мислам дека како жена наспроти убедувањето на повеќето мажи дека ќе доминираат ако таа е иницијаторка,сметам дека тој ќе доминира ако тој е иницијаторот.Јас како силна жена,се почувствував како машкото во врската.Сметам дека жената е понежниот пол и поради тоа мажот треба да ја негува нејзината женственост,а притоа да го има авторитетот.Затоа што ако на жена и се даде авторитет,отиде работа.Сепак,ќе додадам - мора да биде соодветно почитувана.Ништо не може да изгуби мажот,ако не ја сфаќа премногу сериозно својата иницијатива.Секако маж е,не би требало едно одбивање да го скрши.
Исто и мажите бараат почитување,погрешно е мислењето дека мажите бараат само секс и ништо друго.
 

.:MadMan:.

Ретардиран
Член од
20 август 2010
Мислења
843
Поени од реакции
1.781
Не дека несакам онака послободни девојки, али преферирам јас да бидам тој што прв ќе пријде, не дека сум мушко или имам такви стереотипи, туку затоа што обратно може да искочи доста гадно.
Имало ситуации кога приоѓале девојки, али неможе сите да ти се по ќеиф. Така?
Искочив еднаш најгори пошто ја одбив девојката, а она мислела поинаку, само затоа што сум пришол на маса да се поздравам(не со нејзе туку со моја другарка) и фала богу подадов рака на секоја од нив, и после сум погледнал на нивна маса, па фала богу очиве за гледање ми се, незнам у плафон ли треба да буљам? И демек многу знаци биле дадени, и оп пред мене и ја реков не и ете ти драми...:facepalm:
И сеа Ако приметам нешто и не ми се џасви девојката се праам наудрен у памет. А ако мене ми мавнат корпа онда е кул :pos: не сум на драмски :pos:.

И едно прашање за дамиве, како се решавате да појдете? Кои знаци се пресудни? Пошо се што прочитав се со знаци било:свиркам:
 
И

Име И Презиме

Гостин
Има секакви но во принцип повеќето девојки немаат разграничено измеѓу реалност и фантазија за дечко .Нема на кој што егото да му се наруши ако ги покаже на вистинско место и време своите емоции и чувства .
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.166
Поени од реакции
8.800
Мене глупо ми е тоа приоѓањето некако. Еден да седи и да чека другиот да дојде.. Па тука исфорсиран муабет, напнатост, притисок, па што да кажам, како да почнам, па се лупаат глупости.. За знаци што знам, некогаш може само да е љубезен некој па да се расфрла со насмевки па може и да се сфати погрешно, или па може му е досадно па си зјапа по луѓе...

Ова со цигариве сега бар мене ми е идеална прилика за да "спонтано" се најдеш очи во очи со некој на кој си му фрлил око. Излези кога ќе излезе и тој, побарај си фино културно упаљач и ете ти почеток на муабетот.
Ако не пуши чекај си знак :D
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Мислам дека сите девојки чекаат затоа што така е „нормално“ и кога сме помали не размислуваме зашто е тоа така. Така е и тоа е. Ама како старееш сфаќаш дека е така зашто порано било така. Фала богу многу работи се имаат сменето од порано, и иако сеуште многу девојки чекаат машкото да им пријде, има доста што сами си преземаат иницијатива.

Јас мислам дека е глупаво. Сеа игри ќе си играме. Еј ми се свиѓа ама ќе чекам он да ми пријде зашто така треба. Глупости. Ако нешто ти се свиѓа, идеш по тоа. Машко или женско без разлика. Ако чекаме така, може никад да не дочекаме. Е сеа, има некои посрамежливи, ама тоа е друга приказна.

Памтам јас првиот пат кога бев иницијаторот. Ми се смачи да чекам :D Мислев стомакот ќе ми излезе, ама на крај се исплатеше. И од тогаш е многу полесно :D
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Сеа ми текнува ситуација од факс пред некоја година. Седев назад, а имаше една што така зјапаше во мене, ама секогаш беше со некоја друга колешка. И излегувам од предавална и ме настапува по нога и ми вика извини, ја зелен, изгубен не знам уште како да се наречам тогаш, викам ништо и си продолжив. После некој ден повеќе колеги бевме оваа пак позади мене пак истото. А страшно ме бендисуваше. И третиот пат се симнуваме по скали и пак ме настапи. Прво помислив дека можно е да е обид за убиство, после сфатив што е работава. :D

Од мое искуство не чекаат многу. Не дека сум убав или не знам што, ваљда им се смачило да чекаат. Една глеаше во мене некој месец и после ме прашуваше како да ја извадела батеријата од лаптоп :D :D Toлку треба, после веќе ја знаеш полесно е. Еднаш бевме излезени со другар во диско кој има женска и ни се доближуваат две девојки и не се упознавме пошо овој имаше женска. Неколку дена после тоа овие држеа ружи појма неам од кај ги нашле и едната ми вика другарка ми сака да ти подари ружа. Ах си викам да ви подарам и на двете ја нешто. :D Имаше една на улица ме застана ми вика здраво добар си? Викам да не се препозна?Треба да си теле поголемо од мене да не напрајш нешто. :D

Најново пред некој ден, смеа ме фати од билбордот на Иванов и баш во тој момент поминува една колешка бон(м)бона со која не сум направил муабет, а онака ја гледам и низ читални и низ факс. Ми вика на билбордот се смееш? Па прашања за факс и така иде тоа. Ќе си најдат они начин да ти дојдат ако сакаат.
Е сеа имало ситуации и кога погрешно ќе го протолкуваш гледањето еден во друг и тоа било само љубопитност, па по запознавањето ти е малку незгодно, ама одиме натаму.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Зашто у принцип се срамат ?! Како ние машките што се срамиме во свесна и рационална состојба да направиме некои опасни чекори да заведеме девојка. Јес да ја у принцип многу повеќе сакам да ми се стават со поштен муабет, како на пример ете девојчето погоре што кажа; ќе ми побара упаљач, ќе го спознаам знакот и ќе си напраиме дил.... останатото си го знаеме взаемно.
Значи машкото по природа е ловец и треба да лови, а не да чека да биде уловен! :) И затоа повеќето девојки чекаат машкото да им пријде, зашто го знаат ова срање.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Баш вчера праев муабет со едни колешки и ми викаат дека никогаш не го превзеле првиот чекор, од страв да не бидат исмејани пред неговите другари. Дури и се срамеле да флертуваат, никаков знак на свиѓање не покажувале. Баш безвезе... чекаат некој да им ги прочита мислите.
Јас приидувам прва само ако некој многу ми се свиѓа и ако реално си ги проценам шансите. Еве до сега немам утнато. :D
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.035
Поени од реакции
6.633
Баш вчера праев муабет со едни колешки и ми викаат дека никогаш не го превзеле првиот чекор, од страв да не бидат исмејани пред неговите другари. Дури и се срамеле да флертуваат, никаков знак на свиѓање не покажувале. Баш безвезе... чекаат некој да им ги прочита мислите.
Јас приидувам прва само ако некој многу ми се свиѓа и ако реално си ги проценам шансите. Еве до сега немам утнато. :D
затоа ќе си останат кокошки глупи...........глупост тешка,демек глума,абе не е глума,таа што сака и знае да сака не остава да ја молат за љубов 24/7........после немало машки,ќе се сликаат по една дузина дотерани пицнати,да се вратат дома сами “неискористени,неизгужвани“..........
 

The Silver Argent

Potatobrainer
Член од
21 април 2014
Мислења
17
Поени од реакции
6
Баш вчера праев муабет со едни колешки и ми викаат дека никогаш не го превзеле првиот чекор, од страв да не бидат исмејани пред неговите другари. Дури и се срамеле да флертуваат, никаков знак на свиѓање не покажувале. Баш безвезе... чекаат некој да им ги прочита мислите.
Јас приидувам прва само ако некој многу ми се свиѓа и ако реално си ги проценам шансите. Еве до сега немам утнато. :D
Kolku e samo bez vrska toa:cautious: poso obicno so maskite e taka :D Ama sepak mi se dopagja koa zenata znae so saka i si prevzema inicijativa. Iako takvite gi ima vo pomal broj:LOL:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom