Директор Катја Матева од Дирекцијата за Бугарско државјанство објаснува каков ќе биде исходот на преписките кои беа вратени на дополнителна проверка, дури и на оние кои не однеле никакви дополнителни документи......
В'рховната административна прокуратура излезе с остро становиште за удостоверенијата, издавани от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина без никакви данни за б'лгари в рода. Вие проверјавате ли тези удостоверенија и как отсјавате истинските от фалшивите?
- Ние не можем да откажем образуване на производство за придобиване на б'лгарско гражданство, ако кандидатите представјат всички необходими документи. След изменението в закона от 2010 г. се предвиди, че всички, които кандидатстват на основание б'лгарскија си произход, трјабва да докажат това обстојателство само и единствено с удостоверение за б'лгарски произход, издадено от Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина (ДАБЧ). Законодателјат е поставил като доп'лнително условие к'м агенцијата да мотивира издадените удостоверенија, т.е. да посочи в'з основа на кои данни е стигнала до извода, че конкретното лице е от б'лгарски произход.
Дори в случаите, в които кандидат'т има запис в акта си за раждане за в'зходјашт б'лгарин (родител, баба, дјадо, прадеди - б.р.), каквото е изискването на закона, те зад'лжително трјабва да се снабдјат и с удостоверение от ДАБЧ.
Ние сме силно притеснени от констатацијата на прокуратурата, че са издавани удостоверенија, без да са с'образени законовите изискванија. И Министерството на правос'дието прави всичко в'зможно да се ограничи прием'т на лица, за които има с'мненија, че са от б'лгарски произход.
Как го правите?
- Когато по преписката нјама данни точно кој от в'зходјаштите (родител, баба, дјадо, прадеди) на конкретнија кандидат е б'лгарин, С'вет'т по гражданството изважда преписката за доп'лнителна проверка. И изисква от ДАБЧ да предостави документацијата, в'з основа на којато тја е издала удостоверението.
И ако не получите тези документи?
- Надјаваме се, че ште б'дат предоставени. По десетина протокола от ДАБЧ вече изпратиха исканите материали и там, к'дето имаше данни за в'зходјашт б'лгарин, преписките вече са разгледани и хората са получили б'лгарско гражданство.
Имаше ли случаи, в които тези данни не са били налице?
- Имаше.
И какво направи С'вет'т по гражданството?
- Засега тези преписки са висјашти, по тјах нјама постановен отказ. Това, което ние сме направили в полза на кандидатите, беше да им дадем в'зможност сами да предоставјат в Министерството на правос'дието документи, от които да е видно, че имат в'зходјашт б'лгарин.
И ако това не се случи?
- Преписките отново ште б'дат разгледани от С'вета по гражданството и с гласуване ште се определи изход'т.
Искам да подчертаја, че в с'вета заседават десет души от девет ведомства. Министерството на правос'дието има само двама - зам.-минист'р'т, којто председателства с'вета, и оште един представител. Тези два гласа очевидно нјама как да предопределјат крајнија резултат - решенијата се вземат с мнозинство от две трети. Така че решенијата за гражданството не зависјат от Министерството на правос'дието, а от гласуването на всички членове на с'вета.
Как ште коментирате обвиненијата, че с'здавате изкуствени пречки пред кандидатите от Македонија, за което имаше и протести?
- Хората може би имат право да протестират - те са се снабдили с удостоверенија от ДАБЧ. И нјамат никаква вина, че в агенцијата са ги издавали, без да се спазјат изискванијата на закона.
В с'штото време не може да се допуска придобиване на гражданство в'з основа на незаконос'образно издаден документ. В'рховенството на закона е основен принцип на демокрацијата и нјама мјасто за размис'л дали да се спазва закон'т, или да се благослови една административна (порочна) практика.
http://pressadaily.bg/publication/37654-Молбите-за-гражданство-удрјат-рекорди/