Сексуално преносливи болести (СПБ)

Член од
1 април 2012
Мислења
43
Поени од реакции
43
Ќе си се обратиш во болница друже. Таму ќе ти кажат како се прави тестирањето. Влези во некоја поголема, каде што не те знаат и ќе си прашаш на информации каде да те упатат за тестирање на сексуално преносливи болести. И да одиш, нема што да ти биде срам. Друг пат памет у глава и кондоми при рака.
Да, ако воопшто биде друг пат. Тотално сум под шок и стрес, камо да можам да го вратам времето. Да се надеваме дека ќе биде се во ред. Фала :|
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.135
Веќе 10тина дена чуствувам некаков стрбеж на пенисот, како во секој момент да ми протече сперма. Можам да забележам едвај видлива брунка на главата непосредно до отворот. А и тестисите ми се поголеми од обично(ако има некоја поврзаност). Што би можело да биде ?Пред повеќе од месец на 2 пати ми се појавуваше црвенило и брунки после секс со девојка ми но го снемуваше по неколку дена. И тогаш имав стрбеж но поинаков од сегашниов. Any help ?
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Веќе 10тина дена чуствувам некаков стрбеж на пенисот, како во секој момент да ми протече сперма. Можам да забележам едвај видлива брунка на главата непосредно до отворот. А и тестисите ми се поголеми од обично(ако има некоја поврзаност). Што би можело да биде ?Пред повеќе од месец на 2 пати ми се појавуваше црвенило и брунки после секс со девојка ми но го снемуваше по неколку дена. И тогаш имав стрбеж но поинаков од сегашниов. Any help ?
Дали чисто навечер те чеша? И дали има некаква миризба непријатна?
 
Член од
4 јануари 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Имам 16 години и од пред 2-3 дена ми се појави на пенисто ситни брунчиња како поткожни, ве молам за помош!!! Страм ми е да одам на лекар, се работи за некоја инфекција или...
Ве молам помагајте !!
Нема потреба од страв, се појавуваат кај голем број машки и тоа најчесто во тие години 14-16 кога се појавуваат и срамни влакна, не болат и не ствараат никакви компликации постепено после и си ги снемува
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Ме чеша речиси нон стоп, а миризба се јавува одвреме навреме.
Најдобро ќе биде на уролог да отидеш, ама најверојатно чим се јавува миризба станува збор за кандида .
Не би му дошло вистинска СПБ кандидата, и лесно се лечи, ќе ти препишат крема само и ќе ти кажат да намалиш на шеќери, така да нема потреба за паники, ама во секој случај треба да отидеш до уролог.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.135
Најдобро ќе биде на уролог да отидеш, ама најверојатно чим се јавува миризба станува збор за кандида .
Не би му дошло вистинска СПБ кандидата, и лесно се лечи, ќе ти препишат крема само и ќе ти кажат да намалиш на шеќери, така да нема потреба за паники, ама во секој случај треба да отидеш до уролог.
Благодарам на одговорите.
 
Член од
20 јануари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dali nekoj znae kolku vreme treba da pomine od apliciranje kanesten krem do zemanje na vaginalen bris i dali kanestenot mose da zamaskira simptomi na prekancerozni promeni na grloto na matkata
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Dali nekoj znae kolku vreme treba da pomine od apliciranje kanesten krem do zemanje na vaginalen bris i dali kanestenot mose da zamaskira simptomi na prekancerozni promeni na grloto na matkata
Не би требало, ти кремот го ставаш надворешно, и тој делува локално, а брисот се зема од многу повнатре.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Не знам дали тука баш е за тука прашањево ама нека го преместат модераторите ако не е.

Вака ме интересира од поупатените што значи негативен ХИВ тест но сепак присуство на 0,001 ХИВ антитела?

Се работи за пациент кој сакаше да му го објаснам резултатот кој го добил од лабораторија а јас се фатив себеси како појма немам.
Значи резултатот е негативен но сепак има присуство на антитела. Зошто? Логички по мое мислење е дека човекот дошол во додир со вирусот но нема доволно антитела за инфекција. Грешам? Некое инфо?
 
O

Orion.

Гостин
Не знам дали тука баш е за тука прашањево ама нека го преместат модераторите ако не е.

Вака ме интересира од поупатените што значи негативен ХИВ тест но сепак присуство на 0,001 ХИВ антитела?

Се работи за пациент кој сакаше да му го објаснам резултатот кој го добил од лабораторија а јас се фатив себеси како појма немам.
Значи резултатот е негативен но сепак има присуство на антитела. Зошто? Логички по мое мислење е дека човекот дошол во додир со вирусот но нема доволно антитела за инфекција. Грешам? Некое инфо?
Ако тестот е направен надвор од ''window'' периодот и е негативен, пациентот нема ХИВ. Тестот за ХИВ е екстремно сензитивен па доколку пациентот е заболен од некоја автоимуна болест (лупус на ример), може да се покажат антитела на тестот. Сеа се прави дополнителен ХИВ тест(заборавив како се викаше, секако тоа докторите го знаат) со кој ќе се детектира причинителот на тие антитела.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Ако тестот е направен надвор од ''window'' периодот и е негативен, пациентот нема ХИВ. Тестот за ХИВ е екстремно сензитивен па доколку пациентот е заболен од некоја автоимуна болест (лупус на ример), може да се покажат антитела на тестот. Сеа се прави дополнителен ХИВ тест(заборавив како се викаше, секако тоа докторите го знаат) со кој ќе се детектира причинителот на тие антитела.
Аха значи сакаш да ми кажеш дека и друг вирус или болест може да бидат причина за појавата на антителата? Ок фала ти.
Појма немам кога е направен тестот и дали е надвор од "window" периодот, знам само дека двата партнери се испитани и кај двајцата резултатот е негативен, но и кај двајцата се јавува присуство на овие антитеа, кај едниот помалку кај другиот повеќе, но сепак резултатот на тестот стои дека е негативен.
Мене ме интресираше зошто воопшто да има присуство на овие антитела во организмот кога е негативен резултатот, не знаев дека и други вируси/болести можат да бидат причинители.
Фала ти
 
Член од
3 март 2014
Мислења
4
Поени од реакции
1
ako mozi nekoj od poinformiranite da mi objasni..
od koga stanav sabajle osekav mn mala bolka na glavata na penisot.. i dodeka se kapev zabelezav deka imam skroz mala ranicka max 2-3 milimentri , nemozam ni da ja narecam rana neznam kako licese znam beshe belo kako brunce so se pojavuva na liceto.. 1 takvo na direktno na glavata i uste 1 na vnatresnosta na kozata od penisot.. imam skroz mala bolka kako so kazav ko ke go dopram.. sepak ke odam na lekar ama ako mozi nekoj da mi kazi duri ne pojdam da ne mi ostani vo misla mene :/ ???
 

Hiryu

H+
Член од
5 мај 2013
Мислења
674
Поени од реакции
848
ako mozi nekoj od poinformiranite da mi objasni..
od koga stanav sabajle osekav mn mala bolka na glavata na penisot.. i dodeka se kapev zabelezav deka imam skroz mala ranicka max 2-3 milimentri , nemozam ni da ja narecam rana neznam kako licese znam beshe belo kako brunce so se pojavuva na liceto.. 1 takvo na direktno na glavata i uste 1 na vnatresnosta na kozata od penisot.. imam skroz mala bolka kako so kazav ko ke go dopram.. sepak ke odam na lekar ama ako mozi nekoj da mi kazi duri ne pojdam da ne mi ostani vo misla mene :/ ???

Во зависност од тоа дали користиш заштита при секс или сте со контрацептив со партнерката(најубаво оти кондомите го кршат филингот) па и во зависност од состојбата на имунитетот варира таа микро флора и фауна кај половите органи најчесто после секс без кондом) се појавуваат едни кругчиња спцифични но потоа исчезнуваат, а кајтебе ако е налик брунчињата на лице барем додека да отидеш на доктор секојдневно миј се, сапун секако оти така најефикасно на локално ниво ќе расчистиш со фунги, стрептококи и сл а потоа ...лично верувам за 3-4 дена ќе ти помине но сепак отиди на лекар!!

Исто така важно е и дали болката е на притисок(допир) па на промена топло/ладно и сл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom