Дијаспората првпат ќе избира претседател!

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.353
Раштиман оркестар ќе има ако е од другиот табор и на се иде контра ради реда. Независен ако е тогаш би било подруго. Во Австралија сенатот речиси секогаш е контролиран од помалите партии баш заради тоа. Големите опции во парламентот ама секоја поважна одлука треба да помине и во сенатот а таму народот гласа за зелените, за демократите и некој други ситни партии...
Што досега и беше случај. И што има врска ако е независен. Небитно е тоа. Едноставно нема потреба да оди или да не оди контра. Се има место каде се оди или не контра а тоа е парламентот. Зошто покрај него би имало уште еден . Не мислиш дека е тоа малце непрактично решение.
Или ајде вака малце да запливаме во твои води. Незнам дали си газда или не си, ете ќе речиме дека си.
И покрај тебе има уште еден газда кој е по важност ист на твоето рамниште и сите твои одлуки може да ги побие исто како и ти неговите. Над вас нема никој , вие сте на врвот. Дали ти сметаш дека тоа е практично решение за водење на фирма и дали имаш таков во твојата фирма. Значи не збораме тука за повеќе луѓе туку само за двајца кои се исти по важност во некоја фирма и се на врвот.[DOUBLEPOST=1393548228][/DOUBLEPOST]
Претседател марионета,пратеници марионети,судии марионети....Сите наштимани,сите да дуваат во ист рог.Додај на тоа марионетски институции и медуими,и добиваш сува лепота.
По таа логика најдобро би било да избереме император,зошто џабе да трошиме пари на марионети?
Можи е подобро секој да си тера свој кеф , секој да биди главен и да може да прави што сака. Тогаш никој нема да биди наштиман и се ке оди како подмачкано.
 
Последно уредено:
F

FARANG

Гостин
Што досега и беше случај. И што има врска ако е независен. Небитно е тоа. Едноставно нема потреба да оди или да не оди контра. Се има место каде се оди или не контра а тоа е парламентот. Зошто покрај него би имало уште еден . Не мислиш дека е тоа малце непрактично решение.
Или ајде вака малце да запливаме во твои води. Незнам дали си газда или не си, ете ќе речиме дека си.
И покрај тебе има уште еден газда кој е по важност ист на твоето рамниште и сите твои одлуки може да ги побие исто како и ти неговите. Над вас нема никој , вие сте на врвот. Дали ти сметаш дека тоа е практично решение за водење на фирма и дали имаш таков во твојата фирма. Значи не збораме тука за повеќе луѓе туку само за двајца кои се исти по важност во некоја фирма и се на врвот.[DOUBLEPOST=1393548228][/DOUBLEPOST]
Можи е подобро секој да си тера свој кеф , секој да биди главен и да може да прави што сака. Тогаш никој нема да биди наштиман и се ке оди како подмачкано.

Примерот ти е малку лош. Нормално дека неможе да има 2ца газди.

Независен кандидат или некој од помала партија која нема да е застапена многу во парламентот би требало да донесе повеќе контрола и конечно да престане она ете оваа опција си прави што сака па после другите исто така. Ако носат добри одлуки треба да поминуваат ако носат лоши да бидат враќани на пресипитување. Мене ми е преку глава од контрење едни против други. Овие граделе вака па ајде сега ние котра ќе идеме ќе градиме вака на 100 метра од нив... Циркус. Или едните зпочнале нешто да градат па другите дошле и неќат тоа да се доврши. Сите тие детски работи мора да завршат еднаш за секогаш ако сакаме да имдеме напред.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.895
Поени од реакции
21.353
Примерот ти е малку лош. Нормално дека неможе да има 2ца газди.

Независен кандидат или некој од помала партија која нема да е застапена многу во парламентот би требало да донесе повеќе контрола и конечно да престане она ете оваа опција си прави што сака па после другите исто така. Ако носат добри одлуки треба да поминуваат ако носат лоши да бидат враќани на пресипитување. Мене ми е преку глава од контрење едни против други. Овие граделе вака па ајде сега ние котра ќе идеме ќе градиме вака на 100 метра од нив... Циркус. Или едните зпочнале нешто да градат па другите дошле и неќат тоа да се доврши. Сите тие детски работи мора да завршат еднаш за секогаш ако сакаме да имдеме напред.
Не е тоа проблем само тука. Тоа се случува секаде каде ингеренциите се преклопуваат. Неможеш да остави на добра воља на некој и да се надеваш на најдоброто. Затоа и има механизам тоа да се спречи а тоа е протоколарна улога на претседателот. Ете ти го спомна сенатот во Австралија, а никаде не спомна претседател.
Има нема, кралицата нешто е ? Оти така?
Малите партии кои не се застапени доволно во праламентот се со причина мали. Затоа што гласачите не ги гласале од оваа или онаа причина. Исто и за независните.
Ние и имаме во парламентот нешто кое се вика бадинтерово мнозинство кое му дава на помалите партии( етничките заедници) да ја кочат секоја одлука на мнозинството па ете колку тоа во пракса добро функционира.
Е сега малце е и тоа па ајде уште едно тело за да доблокира.
Сите тие работи мораат да се средат за да немаме карикатура од демократија и констатно нестабилна држава на политички план со безброј предвремени избори затоа што мал дисбаланс на силите ке го блокира цел систем. И види на некој му одговара да имаме нестабилна демократија , затоа и така ни го скроија уставот но прашањето е дали нас тоа ни треба. Јас мислам дека ни треба стабилна влада со стабилен парламент и марионета претседател. Па на следните избори граѓаните ке знаат кој ја згрешил работата и ќе гласаат како што ке гласаат. Вака секој може да се вади дека се нешто некој го блокира и затоа нема ништо од ветеното.
И претседателот и сега може да враќа закони но само еднаш. Ако пак го изгласаат треба да го потпише па незнам што да биди. Ако се сеќаваш во минатото не толку оддамна се случуваше претседателот и по втор пат да не го потпише законот затоа што ете не му одговарал.
Така да прашњето тука е што нас точно ни треба а не кој ке биди.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Сите се согласуваме дека позицијата претседател кај нас оддамна ја изгуби смислата. Годишно грдна пара се фрла за резиденција, обезбедување, шетање низ светот. Таа институција треба да се затвори, не ни треба безгласна буква да ја раниме.
 
Член од
4 април 2008
Мислења
25
Поени од реакции
5
Неможе Грујо да собере гласови од Македонија и ајде ке бара од дијаспората :) Паметно одиграно.
 
Член од
14 февруари 2014
Мислења
181
Поени од реакции
155
Дијаспората нема попаметна работа и има време колку сака за да гласа за нешто од што се има откажано.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.238
Поени од реакции
21.550
На тешка дилема сум ставена, за кого ли да гласам, за хорхе марионетович или за пендарко вртелетович..
Тешка дилема нема шо.
Za nikogo za da ne davas legitimitet na toa sto se slucuva vo Makedonija. Pa i izborot ne e motivacija za davajne na glas. A ako si resila najdobro resenije e edno golemo X na celo lifce, i toa im go preporacuvam na site od dijasporata ako veke ste odlucile da go iskoristite vaseto pravo na glas.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
330
Поени од реакции
157
Сите се согласуваме дека позицијата претседател кај нас оддамна ја изгуби смислата. Годишно грдна пара се фрла за резиденција, обезбедување, шетање низ светот. Таа институција треба да се затвори, не ни треба безгласна буква да ја раниме.
Арно викаат од дуи консензуален да се бира во парламент зошто да се троше десетици милиони евра за хартија па за тиа што седат на кутиите и што ги бројат ливчињата . И онака претседателот е со 5 години а овие што се парламентарни се 4 год на власт едноставно ако нешто се направат парламентарни избори па да се гласа како и досега секоа година избори па се трошат секоа година за изборите само десетици милиони а да не ги броиме парите за маркетинг на партиите и шетањата низ градовите .
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
На тешка дилема сум ставена, за кого ли да гласам, за хорхе марионетович или за пендарко вртелетович..
Тешка дилема нема шо.
Јас викам ти да се пријавиш за претседател, од партијата Разочарани Кајганџии. 10000 потписи без проблем има да собереме. Па една кампања каква има да направиме, абе има да тепаш без проблем. ;)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.714
Поени од реакции
12.134
Само 1021 пријава за гласање на изборите за шеф на државата до вчера одобрила ДИК од нашинците од дијаспората, од вкупно 68 000 со право на глас кои живеат во странство. Најголем дел од нив, повеќе од половината, се од седмата изборна единица. На избирачките места во Европа ќе гласаат 550 лица. Во осмата изборна единица на американскиот континент, од пријавените 302, ќе можат да гласаат 269 избирачи. Најмалку, 202 пријави за гласање ДИК прифатила за деветтата, австралиска изборна единица. Според Бедредин Ибраими од ДИК потребно е зголемување на цензусот од минимум десет избирачи на едно гласачко место за на него да се спроведе гласање, иако од 46 гласачки места, само 17 го исполнуваат условот.
Две работи ме збунуваат во информацијата. Вели 68.000 што во просек е околу 120.000 (ако сметаме просек 4 члено семејство со 2 малолетни деца) Кога беше муабетот за Мексико, испадна податок дека дури и јужна Америка има над 70.000 лица од Македонија. Ако цела Европа има само 2-3000 државјани од Македонија, тогаш каде се иселени нашинците. И на други теми се споменуваа неколкупати поголеми цифри. Само во Австралија како што читам има над 100.000. Не знам колку државјани има Канада, Сад, Швајцарија, Австрија, Германија и другите ама малце ми личи.
Друго што буни е одобрувањето на пријавите за гласање. ДИК не може да одобри или да не одобри пријава ако лицето има право на глас. За избори гласаат дури и осуденици и војници. Дали новинарите погрешно пренеле информација?
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
@Lurtz Ваљда на "одобри" се мисли на тоа дека потврдено имаат потребни валидни документи за гласање.

Инаку ова дијаспората да гласа е глупа работа. -_-
А гледам и многу се заинтересирани, дури илјада души :pos::pos: Ама се си мислам дека на крајот ќе испадне дека од можни 68 000 и пријавени 1 000 гласале 100 000 дијаспорци.
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
Можеби заинтерсирани илјада души, Грујо ќе се потруди да најде уште. Можеби ќе се јавуваат и на сите иселеници како тука што прават. Синоќа ми ѕвонија дали ќе сум се потпишала во сабота дека ќе за нив ќе гласам. Само не знам од кај ги земаат броевите, кога ниту сум и член во партија, ниту сум пак некогаш сум покажала интерес. А секако дека нема да одам.
 
F

FARANG

Гостин
Две работи ме збунуваат во информацијата. Вели 68.000 што во просек е околу 120.000 (ако сметаме просек 4 члено семејство со 2 малолетни деца) Кога беше муабетот за Мексико, испадна податок дека дури и јужна Америка има над 70.000 лица од Македонија. Ако цела Европа има само 2-3000 државјани од Македонија, тогаш каде се иселени нашинците. И на други теми се споменуваа неколкупати поголеми цифри. Само во Австралија како што читам има над 100.000. Не знам колку државјани има Канада, Сад, Швајцарија, Австрија, Германија и другите ама малце ми личи.
Друго што буни е одобрувањето на пријавите за гласање. ДИК не може да одобри или да не одобри пријава ако лицето има право на глас. За избори гласаат дури и осуденици и војници. Дали новинарите погрешно пренеле информација?

Голем дел не ги интересира. Се откажуваат откако ќе сфатат дека треба година дена да чекаат за пасош на пример или дека треба да најдат некој Мак документ што пред 100 години го изгубиле. Заебанција е и самото гласање, во АУС на пример можеш да гласаш само во Канбера и Мелбурн. Тоа значи се некој што живее во Перт треба да помине 6000км за да гласа. Сиднеј, Волонгонг, Њукасал, Џилонг, Аделаид исто... Во Мелбурн конзулатот е лоциран саат време пат од населбите каде живеат нашите важно они си отвориле конзулат на локација кај што реално никој од заедницата нема некоја корист, во најскапиот дел на градот, нема гајле Македонија им плаќа кирии кај сакаат во градот во кој живеат дипломатите па знаеш она ако не знаеш што е уваво види што е скапо. Си имаме дипломати што живеат во Турак, Саут Јара, Вилјамстаун (ултра скапи населби каде паркинг плац е поскап од стан во Скопје на пример) предходно...

Тоа ти е, ќе има 2-3000 гласачи макс, во секоја изборна единица по 1000че ако има на коњ сме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom