Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

Казаки

Атаманот - Army of Christ
Член од
2 септември 2011
Мислења
1.526
Поени од реакции
1.967
Неточни вести сигурно за Јанукович нема да гинат еве и РТ проруската телевизија што вели луѓето во Харков се загрижени за ситуацијата и загрижени за некои радикални структури во Киев но се и незадоволни од Јанукович.
Ако Јанукович имаше подршка од неговите про Руски Украинци досега ќе беше украина во војна но не го сакат тоа е работата ја згрешил некаде работата човекот.

И јас сметам Украина поблиски односи со Русија и одговараат но со корупција до гуша не оди работата.
Револуционерен народ се Украинците ако видат нема аир за 2-3 години уште една револуција.
Јанукович не го сакаат зошто е обичен страшливец и врти перка! На никој не му треба таков лидер! А за информацијата колку е точна не знам, ама сигурно знам дека Козаците нема да дозволат да бидат жртвено јагне на про-западните фашисти!
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.266
Поени од реакции
36.150
Воспоставување на редот?! Кое воспоставување велиш, кога повторно радикалните демонстранти кои се во завиден број повторно посегнуваат по насилство, и покрај тоа што беа исполнети нивните барањае за што и впрочем беше револуцијата? Каде се сега лидерите од странските земји кои вчера го поздравуваа договорот, да излезат и да ги замолат „демонстрантите“ да се повлечат? Или не им успеа математиката, па сега пу не важи?
Друже каде има нереди бе денес? Освен што известија дека демонстрантите се шетале по резиденцијата на Јанукович друго ништо немало. Никаде нема ни вест ни потврда за убиство на русин.

Единствен што сака да ја разгори ситуацијата е Русија сега.

Ако има негде вест за инциденти слободно копирај тука да видиме што било.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Препрочитај, убаво пишав АКО E ВИСТИНА ДЕКА е убиен Русин!

Грешка си. Русија не сака да ја разгори ситуацијата, не и одговара. Лавров ја повика ЕУ да ја притиснат опозицијата да го испорача она што го ветиле вчера, а сеуште што не е исполнето, а истовремено поставуваат нови барања. ЛИНК

"The opposition not only has failed to fulfill a single of its obligations but is already presenting new demands all the time, following the lead of armed extremists and thugs whose actions pose direct threat to Ukraine's sovereignty and constitutional order,"
Lavrov told the ministers.

Russia’s FM has called on his counterparts to use their influence with the Ukrainian opposition to stop what he described as rampages by its supporters.

“It is time to stop misleading the international community and pretend that today’s Maidan represents the interests of the Ukrainian people, Lavrov said..
На линков го имаш договорот кој што е потпишан вчера.
 
Последно уредено од модератор:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.138
Поени од реакции
11.546
Најдов интересен разговор на едно видео помеѓу словак и украинец.
SirPeacemaker
9 hours ago (edited)




Hey guys. Can any Ukrainian tell me what is REALLY going on in Ukraine? Newsmedia lie all the time. Please dont join the European Union. We here in Slovakia have joined the European Union and our lifes are much much worse now. EU is new totality, where oligarchs and mafia have big power. Its much much bigger poverty in Slovakia. Greedy western oligarchs have stolen almost everything from us.... Do you really want to join the EU Ukrainian people???
Reply
·



G S


6 hours ago


Hey. To be honest, here in Ukraine we say "Fuck you EU". Those fucks waited 3 month when we screamed for help. They ignore us even after here, !IN ONE DAY HUNDRED PEOPLE WERE SLAIN BY SNIPER SHOTS IN HEAD AND NECK, IMAGINE!!! FUCK EU! Fuck them all, we are strong by ourselves!

Reply
·



SirPeacemaker


6 hours ago


+G S
Sooo isnt true like they tell us every day in television, that Ukrainian people beg for joining the EU and all this riot is about that? People in Slovakia want out from EU, but polititians will never allow that, because thy can steal all the public money with protection from EU and thay will be never punished!! Unless we will stand up against them with weapons like our Ukrainian brothers did! But reporters say something else. Ukraina wants and needs to join the EU and people want it!!!

Тимошенко изјави народот да не се повлекува од Маидан. Не ми е јасно зошто тоа го бара.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.266
Поени од реакции
36.150
Овој пат словаков се жали ко технолошки вишак пред влада хахаха.

Имам запознато такви суртуци ко него од европскиве земји. Обично све се вечити студенти и се некој друг им е крив за нивната неспособност.

А офцава Тимошенко ако е платена или глупа може само да ја дозаебе ситуацијата.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
оздраве ова одма? додека ја судеа и осудија беше болна, ја пуштија оздраве-инстант и ќе се кандидира пак. не што ќе се кандидира, најавува ќе се одмаздува , јеби га, не може секој да биде мендела.
 
Последно уредено од модератор:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.639
Поени од реакции
26.162
Го повикува народот да го донесат Јанукович да го судат на плоштад.

Ќе прават талибан судење.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
оздраве ова одма? додека ја судеа и осудија беше болна, ја пуштија оздраве-инстант и ќе се кандидира пак. не што ќе се кандидира, најавува ќе се одмаздува , јеби га, не може секој да биде мендела.
нема ништо од тоа,оваа плетенкава малку се прерачунала,има таа огромен путер на главата,измачкана е со голем криминал затоа што успеа од обична клошарка да стане милијардер,дури сега почнува интересната игра помеѓу самите опозиционери,се виде и на денешното нејзино обраќање пред Мајдан дека демонстрантите и не се баш воодушевени од нејзиното пуштање
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Денес во гратчето Керч, опозицијата се обиде да држи говор, и насобраната толпа почна да ги гази. Едните се Украински националисти кои ја мрзат Русија, додека другите се Руси или про-Руски настроени и ги доживуваат првите како фашисти (со оглед на блиското минато).


http://www.youtube.com/watch?v=ghZkyA1zAHQ
.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
РТС јавува како манастирскиот комплекс на Руската Православна Црква во Киев - Киевско-печерската лавра, е, нападнат од радикалните антируски демонстранти кои сакаат манастирот насилно да го предадат на Украинската Црква. Се водат преговори за мирно предавање на манастирот. Монасите се добро, зошто демонстрантите се` уште не влегле во интернатот на манастирот каде тие се сместени.
Линк: http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/2/Свет/1529429/Српски богослови безбедни у Кијеву.html

Се надѕира дека проблемот не е Јанукович, туку етнички раздор и омраза према русите.

Утре завршуваат Олимписките игри и ќе видиме Путинчо како ќе реагира.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
bitushanec: Измешана е работата многу, од локална политика до корупција, но изгледа тоа е -- меѓу-етнички и меѓу-религиски односи.

Денес Јанкович дал интервју, и тој ги нарекува нацисти:


http://www.youtube.com/watch?v=gVLqSIaLJbk&feature=share
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.071
Поени од реакции
6.687
Денес во гратчето Керч, опозицијата се обиде да држи говор, и насобраната толпа почна да ги гази. Едните се Украински националисти кои ја мрзат Русија, додека другите се Руси или про-Руски настроени и ги доживуваат првите како фашисти (со оглед на блиското минато).


http://www.youtube.com/watch?v=ghZkyA1zAHQ
.
јебеш ваква демократија - им дава да се кренат на фашистите,идеологија која однесе над 50 милиони жртви пред половина век
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Во голема каша си е нивното општество.

Мене најсмешни ми се фаците што ги има по форумов кои се палат на некаква си слобода, демократија и борба за правда во Украина.
Епа тоа таму во моментов НЕ се случува.
Се случи портокаловата револуција и на власт дојде Тимошенко со другарите кои се про ЕУ ориентирани.
4 години подоцна регуларно на избори изгубија од партијата на Јанукович.
Значи моменталнава влада што ја буткаат на овој начин си е демократски избрана со мнозинство гласови.

Самите протести НЕ се масовни имајќи ја предвид големината и популацијата на државата. Тоа на секој му е јасно.
Најсмешно ми е што со овој преврат, на власт од нигде никаде се враќаат Тимошенко и другарите кои во најмала рака се исто гомно како Јанукович
и другарите, а претходно изгубија на избори. Корумпирани професионални крадци.

Ако нешто не е легитимно во целава ситуација, тоа дефинитивно е начинот на кој оваа "револуција" се случува и експресното гласање закони во овие 2 дена.

Јака "слобода" ќе видат Украинците сега ... допрва ќе им ги читаме маките.
А регуларно, демократски и легитимно е Јанукович да проба преку ноќ да криминализира протести и собирања на јавни места и да внесува закони за апсење за секој вид демонстрации?
Тоа не е нарушување на слобода?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.639
Поени од реакции
26.162
Интересно е ако направиме паралела, Либија, Египет, Сирија, Украина. Многу интересно западот позади кои структури се става, брадите на блискиот исток, фашисите во Украина. Е сега ако видиме кои структури ги подржувал Хитлер, ќе видиме и дека нема никаква разлика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom