Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
[DOUBLEPOST=1393076284][/DOUBLEPOST]

Беше договорено и повлекување на демонстрантите ама .....
Кај било договорено тоа?
Дај извор?
Кој го договорил тоа? И кој може да ги гарантира тоа?
Протестантите се оградија од опозицијата откако опозициските партии постигнаа договор со Јанукович, го исвиркаа Кличко, го избркаа од бина и го нарекуваа предавник, демонстрантите моментално се политички неповрзани.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Кај било договорено тоа?
Дај извор?
Кој го договорил тоа? И кој може да ги гарантира тоа?
Протестантите се оградија од опозицијата откако опозициските партии постигнаа договор со Јанукович, го исвиркаа Кличко, го избркаа од бина и го нарекуваа предавник, демонстрантите моментално се политички неповрзани.
немам извор така ми падна на памет,а овие од десниот сектор веќе почнаа да си играат власт,си носат сами закони,ја ослободуваат Тимошенко,во 15 часот закажале смена на Јанукович,се на се почеле су игре без границе


Zapadne diplomate su upozorile da Janukovič nema nameru da podnese ostavku, a njegovi saradnici su rekli da će on potpisati sve zakone inicirane jučerašnjim sporazumom, ali da je "Ukrajina uređena zemlja koja funkcioniše po pravilima zakona, a ne revolucije".

"Janukovič će ostati predsednik sve do novih izbora. On je legitimno izabran predsednik i niko ne postavlja pitanje njegovog legitimiteta", rekao je za BBC vicepremijer Konstantin Griščenko.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=02&dd=22&nav_category=78&nav_id=815344

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=02&dd=22&nav_category=78&nav_id=815326
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.375
Поени од реакции
36.300
Примирје не беше договорено, повлекување на специјалните единици беше постигнато.
Јанукович си прави влада во Каркив, можна е поделба.
И нормално дека ќе ги завземат административните згради, демонстрантите го освоија Киев.
Катастрофален потег. Не постои украинец без разлика колку и да е проруски настроен кој сака да ја види својата земја поделена. Ваква игра на Јанукович не верувам дека воопшто би имала подршка од неговата партија, полицијата, армијата и граѓаните на Украина. Најверојатно ова го прави подмачкан и во интерес на Русија која што очигледно е спремна да ја дотера ситуацијава во неповрат.

На крај само може да заврши убиен од „своите“ специјалци.[DOUBLEPOST=1393076923][/DOUBLEPOST]
[DOUBLEPOST=1393076284][/DOUBLEPOST]

Беше договорено и повлекување на демонстрантите ама .....
Мислам дека беше договорено опзиционериве да разговараат со нив за целосно повлекување. Најбитно е да помине денот мирно, секако подобро би било ако целосно се повлечат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.375
Поени од реакции
36.300
Мапа со податоци за потеклото на убиените демонстранти и полицајци.

 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Крушево какво било за време на Илинденско востание, нешто како првата или како втората слика?
Слобода со крв се плаќа, што не ти е јасно?
Која СЛОБОДА бе ? :pos:

Сум престојувал во Украина 6 месеци.
Имам еден куп пријатели таму.

МНОЗИНСТВОТО не се за во ЕУ ниту пак го поддржуваат ова што се случува сега.

Класично недемократско превземање власт се случува во моментов.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Е па ајде да си донесеме диктатор во Македонија и најубаво ќе ни е.
Или да се преселиме во Северна Кореја. Чисти улици, нема протести, нема партии, нема политика.

Демократија е похаотична од диктатура, сигурно. Има протести, различни интереси, борба за превласт,
но можеш да го изразиш своето мислење преку гласање, протест, јавно да изјавиш дека премиерот е идиот,
без да те затворат и тебе и твојата фамилија. Замисли си како е да живееш во таква ситуација, каде секој разговор со пријатели,
секој збор може да те кошта многу.

Плоштадот во Киев бил навистина убав пред протестите, но никој од надвор не го бомбандира Киев.
Кој го уништи плоштадот? Киевчани.
Зошто? Сигурно нешто не им одговарало.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Без разлика што на некои нешто не им одговарало (а на други пак им одговарало), ова е насилен преврат диригиран од САД. Тие што не им одговарало нешто, продолжија со освојување на власта од улица и покрај сите преговори и договори.

Сега ја завземаа претседателската палата:

http://www.nytimes.com/2014/02/23/world/europe/ukraine.html?_r=0

Престојат провокации за да се распламти борбата (испробано сценарио) и да се освои или подели Украина. Нападнат автобус и убиен државјанин на Русија, руското МВР загрижено:

http://www.gazeta.ru/politics/news/2014/02/22/n_5966789.shtml

.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.375
Поени од реакции
36.300
Која СЛОБОДА бе ? :pos:

Сум престојувал во Украина 6 месеци.
Имам еден куп пријатели таму.

МНОЗИНСТВОТО не се за во ЕУ ниту пак го поддржуваат ова што се случува сега.

Класично недемократско превземање власт се случува во моментов.
И јас имам двајца украинци пријатели. И двајцата знааат руски али одбиваат да го зборат. Немаа позитивни коментари за Русија и нејзиниот однос спрема нив. Не беа никакви националисти, обични Украинци студенти.
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Misirkov: За да направиш преврат во една држава треба да имаш голем дел на незадоволно население. Ако беше така лесно за надворешни земји да вршат преврати, зошто Русија не организира протести во Германија? Или во Полска? Не тврдам дека САД не се замешани, но најголем фактор е незадоволна популација. Или Киевчани си го запалија плоштадот од љубов кон САД?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.375
Поени од реакции
36.300
Без разлика што на некои нешто не им одговарало (а на други пак им одговарало), ова е насилен преврат диригиран од САД. Тие што не им одговарало нешто, продолжија со освојување на власта од улица и покрај сите преговори и договори.

Ја завземаа претседателската палата.

http://www.nytimes.com/2014/02/23/world/europe/ukraine.html?_r=0

Сега престојат провокации за да се заспламти борбата (испробано сценарио) и да се освои или подели Украина. Нападнат автобус и убиен државјанин на Русија, руското МВР протестира:

http://www.gazeta.ru/politics/news/2014/02/22/n_5966789.shtml

.
Се гледа кој сака да запали и на кој му одговара такво крваво сценарио. Само Руски медиуми излегуваат со сензационалистички наслови како „УБИЕН РУСИН“ или „демонстратнтите ја нападнаа претседателската палата“ итн..

Бетер од овие кај нас Алсат се со намерното подигање тензии. Алал им вера.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.138
Поени од реакции
4.646
Луѓето што неколкуте денови претходно се нарекуваа терористи и нацисти. Дали овие ви личат на такви?
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Не бе не треба да реагираат Русите ако им убијат државјанин :eek:[DOUBLEPOST=1393082179][/DOUBLEPOST]
Луѓето што неколкуте денови претходно се нарекуваа терористи и нацисти. Дали овие ви личат на такви?
Ми личат на платеници..
Од 20 до 200 евра на ден :cool:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.652
Поени од реакции
23.687

" Мирните студенти " утре во 12 ке се собираат во Донецк на плоштадот ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom