Презиме - моето, твоето или двете?

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Партнерот одговара за себе и тој со своето презиме може да прави што сака.
Истото право, ако не сте знаеле, го има и жената.
И таа може со своето презиме да прави што сака.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Машкоста. Тоа ти е ваљда исто како да ги кастрирал некој. Бар по муабетите овде, јас така ги разбирам.
Нешто слично како јавна кастрација пред полн плоштад со тапо секирче.
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Би и дал слобода во изборот, било која избрана комбинација ништо не би ми променила.
 
Член од
19 март 2012
Мислења
1.439
Поени од реакции
3.810
Би и дал слобода во изборот, било која избрана комбинација ништо не би ми променила.


А зашто мислиш дека е твое да и ја даваш таа слобода? Што значи тоа, дека ако промениш мислење твое ќе биде и да и ја земеш истата слобода?
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
А зашто мислиш дека е твое да и ја даваш таа слобода? Што значи тоа, дека ако промениш мислење твое ќе биде и да и ја земеш истата слобода?
Имаш право, погрешно се изразив, сакав да нагласам дека не сум од тие што даваат значење на тоа.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Чико Фелипе Гонзалес Мартинез Родригез .......
 
A

AnFem

Гостин
Партнерот одговара за себе и тој со своето презиме може да прави што сака.
Истото право, ако не сте знаеле, го има и жената.
И таа може со своето презиме да прави што сака.
Точно, ама види типичните балански мажиња како размислуваат:

ако сака да си го задржи нејзиното нека си остане кај мајка и татко и :icon_lol:
 
Член од
23 јануари 2014
Мислења
64
Поени од реакции
79
Фантазии. Што се не ќе прочита човек. Мажот да го земел презимето од жената, татко можел да е кој било, детето да го земе презимето од мајката, па ново презиме да се изберело....
Добро бе луѓе вие читате што пишувате?
Е за да нема многу екцеси настанала некоја традиција. Не, не сме ние денешните генерации најпаметни, а особено слепо пратење некои си нови моди никого не го прави попаметни. Газењето по традицијата никого не го прави супериорен. А најважно од се нема никого да го спаси од комплексите и субјективното чуство на инфериорност.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Точно, ама види типичните балански мажиња како размислуваат:

Што има лошо во таквото мислење, си ја почитуваме традицијата и соодветно на тоа ќе си бараме и жена која ја почитува традицијата и нема да и биде проблем да го земе презимето на мажот (а мажот ќе знае да го цени се тоа и ќе се одолжи :)). Не ми треба жена која ќе прави проблеми уште на почеток за банални работи како презимето, што е со “модерни“ мислења и кариерата и е побитна од фамилијата, жена со мислење “мајката е една, а татко може да биде секој“ и слични такви работи.

Пак ќе кажам секој што сака / му одговара нека си бара и нека си најде.
 

Juve-Fan

campione d'italia 36
Член од
23 март 2010
Мислења
841
Поени од реакции
1.469
Кој по правило треба да го прими....?така и за презимето аналогно.

Тврдокорните.
 

Semiramida

A prayer for the wild at heart kept in cages
Член од
27 јули 2013
Мислења
97
Поени од реакции
120
Јас си го зедов презимето на маж ми,мене таа варијанта највеке ми се свиѓаше.Не сакав да имам две презимиња.А земање на презимето на жената е реткост во светот не па кај нас на Балканов.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
морееее, не само што ќе го земе презимето, него и песмено и судски заверено ќе потпише дека се согласува на ќотек секое утро пред да идам на работа. :D
инаку ОН, ме боли уво како ќе се презива. па дури и децата кое презиме ќе го носат. али не зависи само од мене, и општеството и неговата “култура“ си игра голема улога.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Точно, ама види типичните балански мажиња како размислуваат:
Не е чудно што мажите размислуваат така. Работата е што и жените размислуваат така, што мајките ги учат да се покоруваат и да се сметаат за своина на мажот, па тој да одлучува и за неа.
Тоа мене ми пречи. Не гледам ништо лошо жената да го земе презимето на мажот, ама тоа да го направи зашто ТАА сака, а не зашто ТОЈ така сака.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom