PayPal (официјална тема)

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.501
Како да им пишам пропало на 22.000 денари?! Пејпалот стана ептен гомно...
Никако не можеш да докажеш.а за парите ќе чекаш 6 месеци ,тешко да ги земеш пред 180 дена да поминат.
Пејпал не е крив што си регистриран на фејк начин туку сам си крив за ова.сите знаете за ова уште коа се регистрирате со словенска адреса а македонска картичка.
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Пу, 200 евра иам на пејпал чекам уште 50 да ми пратат, планирав да пробам да подигнам на картичка ама сеа ме замисли ова... :(
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Види дека refund ти е дозволено. Пробај договори се со жената да и ги вратиш парите, па да ти ги прати на друг начин.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.501
Ова се знае дека ќе се случи кога тогаш, заебано е што те фанале на голема сума. Пиши им порака на Пејпал да и ги вратат парите на таа која што ти ги пратила, ако се согласат супер, после речи и нејзе нека ти ги прати на Skrill или пак на Payza, и двете се дозволени во Македонија, ќе можеш без проблем да ги подигнеш.
Види дека refund ти е дозволено. Пробај договори се со жената да и ги вратиш парите, па да ти ги прати на друг начин.
Не е така едноставно коа се работи за муштерија.ако и кажеш дека имаш проблем со акаунт,никад веќе нема да побара да работиш за неа.плус неговиот проблем не е нејзин проблем,она си платила поштено.глупо е да ја замара со рефунд па повторно она да праќа,па може нема она скрилл итн итн.

Најубаво да почне да користи нешто што може легално да се користи у мк,а за овие пари да си чека 180дена.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Не е така едноставно коа се работи за муштерија.ако и кажеш дека имаш проблем со акаунт,никад веќе нема да побара да работиш за неа.плус неговиот проблем не е нејзин проблем,она си платила поштено.глупо е да ја замара со рефунд па повторно она да праќа,па може нема она скрилл итн итн.

Најубаво да почне да користи нешто што може легално да се користи у мк,а за овие пари да си чека 180дена.
Нема врска, не е никаков проблем тоа, ќе и пушти бонус некоја пара за услугата што му ја завршила и тоа е тоа, или пак во иднина ќе и среди нешто за free и готово. Не е тоа никакво замарање, туку е гест, доколку убаво и ја завршил работата не гледам тоа да и е проблем за нејзе освен ако нема акаунт на следниве платежни компании кои што се дозволени кај нас Skrill, Payza или др. па да се замара ептен за нивно креирање.
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
236
Поени од реакции
172
Може со Маестро од НЛБ да се активира ПејПал? Пробал некој?
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
после речи и нејзе нека ти ги прати на Skrill или пак на Payza, и двете се дозволени во Македонија, ќе можеш без проблем да ги подигнеш.
Не му вршат работа бидејќи не се дозволени во САД :) А како што прочитав жената е од таму. Лани се обидував да издејствувам такво нешто бидејќи со одредени САД-овци станав доволно близок пријател и смеев да си го дозволам тој луксуз да ги замолам да креираат акаунт на Skrill па од таму да ми праќаат... се додека сите одговорија дека немаат можност да креираат таму акаунт (а Payza не доаѓа во обзир зш последно беше $25 за повлекување на банкарска сметка и тоа под услов да си жител на една од среќните земји баш тој ден каде што Payza нема "temporary" проблем за повлекување на средства).

Wikipedia (сеуште) се согласува со моето тврдење:
As of February 2013, United States is not included on the list of supported countries
А на Skrill пак при регистрација ја има САД како опција. Јас лично би се откажал од оваа опција.

Иако само што видов дека некои работи некако чудно се измениле, она што може да се направи е следно... дотичниот ни Кајганец (доколку ова не му е единствената заработка што планира да ја стекне на подолго време) да аплцира за Payoneer картичка која ќе му пристигне за отприлика 1 месец. Поентата е да се изврши плаќање од обичната visa/mastercard/etc картичка на Американката кон неговата Payoneer MasterCard картичка преку која ќе може да си ги подигне парите со користење на ШПАРКАСЕ (бидејќи најзакон курс имаат евер) банкомат и плаќање на мала провизија од максимум 3% (2,5 - 2,7 е некаде за Шпар). Бонус = нема да мора да платиш данок, вадење пари од картичка е сосема секојдневна и нормална работа.
Таквиот трансфер сега да ти се нарекувал Private Loading Service (http://www.payoneer.com/PrivateLoads.aspx) и го нуди следното:
Payoneer’s Private Loading Service allows you to receive earnings from INDIVIDUALS and companies for work done online such as freelancing and affiliate network.
Она што е ново и малку лошо вака, али само на изглед е следното:
Private Loads are reviewed on an individual basis, and are subject to approval by Payoneer’s Payment Approval Department
...а богами и ова, малку е двосмислено напишано (доколку картичката е извадена преку Fiverr на пример и веќе е искористена за повлекување средства на релација Fiverr-Payoneer, очигледно дека е запазен условот, но навистина не ја разбирам другата крајност т.е. не ми е логична бидејќи претпоставка е дека со поседување на таа картичка автоматски си eligible за да примаш средства од било кој нивни партнер)
To be eligible for the Private Loading Service your Payoneer account must first be active in receiving payments from any of Payoneer’s official partners or the US Payment Service.
Друга опција претпоставувам би била директен трансфер банка-банка при што во конкретниов случај ред е Кајганецот да плати за трансферот за кој (навистина не можам да поверувам) дека ќе го чини во просек $45 во случајов: (и очигледно уште 10% од пристигнатата сума по основ на персонален данок)
At the 10 largest U.S. banks, the average outgoing foreign wire transfer fee is $45.50
Извор:
http://www.mybanktracker.com/news/2013/04/18/wire-transfer-fees-2013/
Во овој случај можеби е подобро преку Western Union (ептен малтретирање за клиентот...), бујрум калкулатор:
https://www.westernunion.com/send-money/start?3
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Некој што имал искуство со повлекување пари на картичка од пејпал да каже колку чекал да му стигнат ?
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.394
дечки, сакам да купам нешто од ибеј гледам само со пејпал се плаќало. Производов е 70$.
1) дали можам да се регистрирам нелегално на пејпал со маестро картичка од нлб од пред 4 години земена?
ако не предложете некое друго чаре, некоја друга страна кај што немора да се плаќа со пејпал туку можи и со обично плаќање преку интернет или преку вестерн јунион?
2) колку че ме лупнат на царина дури и ако на производот пишува gift?
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Некој што имал искуство со повлекување пари на картичка од пејпал да каже колку чекал да му стигнат ?
За прво повлекување се чека повеќе а за наредните од 2 до 3 работни дена
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Луѓе за колку време ви ја одобрија услугата US Payment Service на Payoneer?
Ја аплицирав пред три дена и немам ништо добиено, ги контактирав пак ама џабе е, колку време вас ви траеше ова?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Во неделата на 2ри ги повлеков парите од пејпал, 200 евра, вчера се смени статусот од pending во completed. Сеа уште некој ден за од банка да можам да ги подигнам, ако го интересираше и некој друг колку долго оди за прв пат повлекување. Со од уни банка картичка иначе...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.742
Поени од реакции
7.996
Дечки, ај малце хелп ако некому му се има десено ова... онака, случајно влегов на PayPal дека одамна немав влезено... и шо да видам... лимит ми ставиле мамата да им ја е *бам.



И сеа? Чаре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom