Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Еј дали некој може да ми даде код за да го лиценцирам DreamWeaver ?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
A*1*T*E*A*M и mkdpro.AceBoy да не треба да ви се нацрта дека е СТРОГО ЗАБРАНЕТО секаков вид на пиратерија! Кодови за лиценцирање и пиратски софтвер само по приватни пораки!
 
Г

Грејвдигер

Гостин
A*1*T*E*A*M и mkdpro.AceBoy да не треба да ви се нацрта дека е СТРОГО ЗАБРАНЕТО секаков вид на пиратерија! Кодови за лиценцирање и пиратски софтвер само по приватни пораки!
Немора да ни нацртеш , и така разбирам јас :) сори:kesa:
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
217
Поени од реакции
1
Имам еден проблем...
Имам свој домен, и пред некое време сакав да си направам свој file-server. Ми го препорачаа HFS, и супер си е.. работи како што треба. Додадов линк до него на мојот веб, но бидејќи имам динамичка адреса после секој рестарт и серверот ја менува својата.. Значи после рестартот поставениот линк од веб страницата до серверот е бескорисен... Сакам да знам дали постои начин адресата за серверот да работи на мојот домен? Или некако да поставам статична адреса на серверот?..
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Имам еден проблем...
Имам свој домен, и пред некое време сакав да си направам свој file-server. Ми го препорачаа HFS, и супер си е.. работи како што треба. Додадов линк до него на мојот веб, но бидејќи имам динамичка адреса после секој рестарт и серверот ја менува својата.. Значи после рестартот поставениот линк од веб страницата до серверот е бескорисен... Сакам да знам дали постои начин адресата за серверот да работи на мојот домен? Или некако да поставам статична адреса на серверот?..
http://www.no-ip.com/ или http://www.dyndns.com/
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
Некое примерче за cms. Мислам една страна index.php, друга страна admin.php и да се контролира преку админ.пхп дел од индекс.пхп. Ако може преку mysql добро ќе е.
 

[Marko]

Мочко
Член од
21 октомври 2007
Мислења
143
Поени од реакции
2
Секако дека преку MySQL, прочитај си некое туторијалче на нет :nesvest:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Некое примерче за cms. Мислам една страна index.php, друга страна admin.php и да се контролира преку админ.пхп дел од индекс.пхп. Ако може преку mysql добро ќе е.
Најпросто примерче, направи една форма што ќе чита од базата (index.php) и една форма што ќе внесува и брише во база со систем за логирање (admin.php):toe:
 

bad_boy

Шчо САќАШ Мори
Член од
25 јануари 2007
Мислења
292
Поени од реакции
6
На тоа мислев ама кодче барам. ОТи уште немам доволно читано за mysql
 

mkdpro.AceBoy

Кајгана 24/7
Член од
14 јуни 2007
Мислења
520
Поени од реакции
13
Мислам дека убаво е напишан насловот на оваа тема : Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.) :)
 
Член од
1 април 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Coppermine Photo Gallery

Decki, mi treba pomos okolu setiranjeto na Coppermine Photo Gallery.
Na nivnata strana najdov tutorial nesto (sepak ne dovolno) za kako da se uploadira aplikacijata na "mojot" host, ali sakam direktno od kaj mene da se startova, posto imam dosta sliki do koi sakam da imam pristap (Web Gallery).
Krenav MySQL i Apache, ne mozam da povrzam bazata so Coppermine... posto ne znam da "rakuvam" so MySQL.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom