Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
13 октомври 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Нив ги прашав. Објаснувањето беше штуро и не ми помогна. Се распарашував и по пријатели но никој не знаеше точно да ми одговори. Несакам да споменувам деловни субјекти за да не испадне дека станува забор за реклама или антиреклама. Инаку станува збор за Мекедонска фирма.
 
P

Princ

Гостин
Поздрав за сите учесници во форумот.
Имам прашање:
Неможам да се конектирам со Контрол Панел на мојата веб страна.
Кога и да се обидам добивам порака Navigation Blocked: Certificate Erorr(и во ИЕ. и во Мозила)
Дали е мозно хостинг операторот каде ја хостирам мојата веб страна да е со сомнителен карактер па поради тоа мојот пристап до Панелот е невозможен. Или пак има некоја финта(заштита) во самите браусери штo ми ja оневозможува конекцијата со CPanel. Инаку веб страната функционира и немам други проблеми.

Однапред благодарам,
Поздрав
Ништо од тоа што го спомна не е можно во случајов, не се плаши, никој не те мрази :)
Најверојатно хостинг провајдерот логирањето во контролниот панел го врши преку SSL протокол (разликата е во тоа што во адрес барот наместо http пишува https) но SSL клучот не се води на нивна веб страна. Слично мене ми се случува кога сакам да се логирам на t-mobile.com.mk во Мојот Т-Моbile бидејќи сертификатот сеуште се води на mobimak.com.mk

Прегледај го приврзокот 3616

Ништо страшно. Само стисни на Continue to this website (not recommended) макар и што не е препорачано :)
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Еден Т-мобиле не сака да си лиценцира ССЛ-от, кој кошта 200 и нешто долари (ако не и поевтино) годишно.

Ебати државата.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Дај кажете добар WYSIWYG едитор за ASP.NET 2.0 и да е што е можно помал (основни функции да врши форматирање на текст, табела, порамнување...)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Дај кажете добар WYSIWYG едитор за ASP.NET 2.0 и да е што е можно помал (основни функции да врши форматирање на текст, табела, порамнување...)
оште не ми е јасно што се замарате со мајкрософт технологија
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Па што знам, samples02 и 03 не ми ги наоѓаше, па испадна дека во нив имало codebehind атрибут а требало да стои codefile (едното било за VS 2003 како што прочитав). Сменав тоа па јави уште некои грешки во sample02.aspx.cs и го тргнав.

Сега терам на freetextbox и супер си ја врши работата.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
slucajno nekoj da nema iconka so makedonskata zvezda 16 kraka?
 

[Marko]

Мочко
Член од
21 октомври 2007
Мислења
143
Поени од реакции
2
Како леерите да не зависат од резолуцијата? Имам 3 леери, 1 header, 1 footer, и 1 Menu. Како да ги позиционирам точно на средина? Работам со Dreamweaver.

Фала однапред
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
[Marko];926632 напиша:
Како леерите да не зависат од резолуцијата? Имам 3 леери, 1 header, 1 footer, и 1 Menu. Како да ги позиционирам точно на средина? Работам со Dreamweaver.

Фала однапред
Епа прво требе да ги расечеш на делови во Фотошоп (со помош на Slice Toolot) .. е веќе ако сакаш да си ги наместиш со помала резолуција или помалку бои, за побргу отварање во некој експлорер, ќе си ги префрлиш во ImageReady и ќе ги оптимизираш ...
Директно во Фотошоп расечените делови на сајтот можеш да ги снимиш (File>Save for Web) отаму се снимаат разделени на слики , а HTML фајлот е снимен и расподелен во табели , така да кога ќе го отвориш во Dreamweaver, сајтот останува истиот како на канвасот во Фотошоп само во НТМL табели ... доколку табелата не ти е на средина во Propertis во Dreamweaver намести си ја на Align-Center ....
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
Вака, ако знае некој да каже бесплатни ресурси на слики за веб дизајн (освен webdesign.org), пошто стварно веќе не ми се дава пари за платени ...:toe:
Поздрав :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom