Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

Член од
1 август 2007
Мислења
89
Поени од реакции
5
Ако може краток пример за логирање со сесии.На пример во првата страница стартувам сесија, и како на следната страница кога ке сака да влезе да проверам дали тој корисник е од таа сесија?
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
абе човек слегни си книга или дај го сајтот ке го изработиме не си на курс :D без навреда има многу книги на нет или слегни пхп манул од php.net имаш се таму
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Еве еден пример за тебе, а и за сите кои се заинтересирани:
Направи страна admin.php, во неа стави форма со поле за корисничко име и шифра, и субмит дугме, а во кодот на формата треба да ти биде вака:
<form name="form1" method="post" action="login.php">
Ова значи да ги пратиш тие Корисник/Шифра на страната за логин.
страната login.php:
PHP:
<?PHP
include("login_class.php"); // ova e klasata za login koja ja povikuvam podolu
include("dbsetup.php"); // ovde podesuvate MySQL detali

$username=$_POST['usr']; // usr treba da bide name="usr" na textFieldot admin.php
$password=$_POST['psw']; // vidi pogore
$login = new Login;
$login->db($my_db_host,$my_db_user,$my_db_pass,$my_db_db);
$return=$login->verify($username,$password,$my_db_table,0);                                                              
  
switch($return)
            {
                case 0:
                        echo "korisnikot ne e registriran";
                        break;
                case 1:
                        session_register("username"); // E ovde registrira sesija
                        session_register("password"); 
                        header("location:administracija.php"); // i odi na ovaa strana, koja mozete da ja pristapite samo so sesi
                        break;
                case 2:
                        echo "pogresna sifra";
                        break;
             }
 ?>
login_class.php:
PHP:
// ovde nisto ne mora da znaete sto se slucuva, samo imajte go fajlot ;)
<?php
session_start();
class Login
{
        function db($host,$uname,$pass,$db)
        {
            $conn=mysql_connect($host,$uname,$pass);
            $db_h=mysql_select_db($db);return;
        }
function verify($user,$pass,$tb,$encrpt=0)
   {
               $username= mysql_real_escape_string($user);            
            $password= $pass;            
            
            if($encrpt==0)
                    $query=sprintf("SELECT `password`,COUNT(`password`) FROM `%s` WHERE `username`='%s' GROUP BY `password`",$tb,$username);
            else
                    $query=sprintf("SELECT md5(`password`),COUNT(`password`) FROM `%s` WHERE `username`='%s' GROUP BY `password`",$tb,$username);
            $result=mysql_query($query);
            if(!$result)  
                  echo "Error Occured:".mysql_error()."Error No:".mysql_errno()."<br>";
            else
                {
                    $row=mysql_fetch_row($result);
                    $cpassword=$row[0];
                    $count=$row[1];
                    if($count==0)
                           return(0); //not registered
                           
                    else
                       {
                       if($password==$cpassword)
                          { $_SESSION['username']=$username;return(1); }
                       else
                            return(2);//password incorrect
                        }
                  }
    }//End of function verify
} //End of class login
?>
dbsetup.php:
PHP:
<?php
    $my_db_host = "localhost";
    $my_db_user = "root";
    $my_db_pass = "root";
    $my_db_db = "imeNaBaza";
    $my_db_table = "users"; // ili kako i da e imeto na korisnici
?>
Тоа e се за логин делот, сега секоја страна која сакаш да ја заштитиш (само корисниците од базата да пристапуваат):

administracija.php:
PHP:
<?php
session_start();
if(!session_is_registered(username)){  // proveruva dali ima registrirana sesija
header("location:admin.php"); // ako nema, nazat na admin.php kade e i loginot
}
?>
// Od tuka pocnuvate so HTML delot
// Itn itn itn, HTML sto sakate vo administracijata
</head>
Тоа е се, ова погоре го ставате на секоја страна која треба да биде заштитена.

И да не заборавам, за одлогирање ставете линк до странава долу и толку:
logout.php:
PHP:
<?php
session_start();
session_destroy(); // ja unistuva sesijata
?>
Како што глеате, нигде не користам Колачи. Затоа што и не се потребни.

Одговор на ДР_Вирус: Да.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
и доаѓа mysql_injection delot напомена треба да се направи филтер за добиените информации од пост методот. cYb3rc0re ке продолжи бидејки без филетерот вашиот сајт ке биде хакнат

mysql_error() e паметно да се користи додека се кодира сајтот и е во фаза на тестови потоа не е прпорачливо бидејки се добиваат инфорамции за структурата на кодот и на вашата база
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Еве за Др Вирус, мојот претходен пост е сменет, сега нема инекции. Промената е во login_class.php, која и така не беше моја, така да багот е кај нив исто.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Еве за Др Вирус, мојот претходен пост е сменет, сега нема инекции. Промената е во login_class.php, која и така не беше моја, така да багот е кај нив исто.
Не реков дека грешката е твоја сите примери на нет се вез овјаснение за безбедноснит дупки::vozbud: сметав дека треба да бидат информирани читателите бидејки веб програмирањето се смета за најтешко од таа страна не се дозволени грешки поз...
 
Член од
3 септември 2007
Мислења
35
Поени од реакции
0
Teplate-Editiranje

Ve molam ako mozete da mi kazete so koj program mozam da editiram flash templates.na pr:kako na template monster!FALA:vozbud:
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ve molam ako mozete da mi kazete so koj program mozam da editiram flash templates.na pr:kako na template monster!FALA:vozbud:
:toe:Pravam Profesionalni web strani:toe:

:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:


Флешот може да го едитираш во Macromedia Flash ... а останатиот дел од темплејтот каде што не е флеш може во Dreamweaver:pipi::kesa:
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
MOze nekoj da mi kaze kako posle napravenata stranica.Moze da se stavi na internet t.e da bide online? Ke moze li nekoj sto ima iskustvo da mi objasni detalno kako se pravi toa.

fala odnapred
 
Г

Грејвдигер

Гостин
MOze nekoj da mi kaze kako posle napravenata stranica.Moze da se stavi na internet t.e da bide online? Ke moze li nekoj sto ima iskustvo da mi objasni detalno kako se pravi toa.

fala odnapred
Кога ќе ја направиш т.е дизајнираш страната и сакаш да ја закачиш на интернет, треба да си најдеш хостинг.. може да си купиш од некаде, а има и бесплатни ... еве ти два www.1sthost.org , www.110mb.com ... од тие два би ти го препорачал 1sthost бидејќи е многу подобар, ако знае некој друг хостинг слободно нека напише овде во оваа тема.
Кога ќе се регистрираш се логираш на хостингот и избираш file manager (а може и преку total commander да ги аплоадираш фајловите сите од еднаш, наместо да ги аплоадираш по 3-4) и има опција за upload... Прво ги upload-ираш .html или во било што да ти се правени... фајловите...

Пример:
Код:
index.htm
contact.htm
chat.htm
 во зависност од тоа како си ги „крстил“ тие фајлови
потоа ја одбираш опцијата „new directory“ со тоа креираш фолдер, кога ја правиш страната ти се формират фолдери каде што се сместени сликите и останатите делови кои ги содржи сајтот (пр: името на фолдерот е index_files во него се сместени сите работи што ги имаш на почетната страница. И се кога ќе завршиш идеш http://ime_na_stranata.1sthost.org/index.htm и го гледаш индексот на твојот веб сајт :)

Толку знам да објаснувам јас, ако имаш нешто нејасно прашај да се обидеме сите да ти стане појасно :wink:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
Поздрав за сите учесници во форумот.
Имам прашање:
Неможам да се конектирам со Контрол Панел на мојата веб страна.
Кога и да се обидам добивам порака Navigation Blocked: Certificate Erorr(и во ИЕ. и во Мозила)
Дали е мозно хостинг операторот каде ја хостирам мојата веб страна да е со сомнителен карактер па поради тоа мојот пристап до Панелот е невозможен. Или пак има некоја финта(заштита) во самите браусери штo ми ja оневозможува конекцијата со CPanel. Инаку веб страната функционира и немам други проблеми.

Однапред благодарам,
Поздрав
 

Giso`Yo

The Real YoYo
Член од
29 јануари 2007
Мислења
119
Поени од реакции
0
Поздрав за сите учесници во форумот.
Имам прашање:
Неможам да се конектирам со Контрол Панел на мојата веб страна.
Кога и да се обидам добивам порака Navigation Blocked: Certificate Erorr(и во ИЕ. и во Мозила)
Дали е мозно хостинг операторот каде ја хостирам мојата веб страна да е со сомнителен карактер па поради тоа мојот пристап до Панелот е невозможен. Или пак има некоја финта(заштита) во самите браусери штo ми ja оневозможува конекцијата со CPanel. Инаку веб страната функционира и немам други проблеми.

Однапред благодарам,
Поздрав
Ништо чудно и да ти е до хост операторот , најдобро е нив да ги прашаш... а ако може да знам кој ти ја хостира ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom