Веб дизајн помош (совети, трикови, алатки итн.)

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
хахахахахахаха...ace ти кажа чоекот има домен, хостинг ...

Сакаш да ти кажам како да го качиш(тоа преку ФТП), и вака сеа.
во фолдерот во вбуллетинот има едно includes/config.php.new. ќе го смениш на config.php. ќе го отвориш со нотепад или со друг текст едитор и ќе наместиш MySQL усер,пасворд, име на датабаза.
После ќе одиш на install/install.php и ќе подесуваш таму(лесно e)...

Претпоставувам дека пред овој чекор направи MySQL датабаза? Најчесто оди со phpMyadmin..
 
Член од
26 јуни 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
Е фала шо ми обајси. Уште некој да ми каже како се прави MySQL датабаза.. :) Оти јас почетник сум па не сум многу запознаен со тоа.
 

HaKeRcE

All Rights Reserved ®
Член од
3 април 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
ахх..ај дај ми линк да видам што ти нуди хостингот-опции....
 
Член од
26 јуни 2007
Мислења
4
Поени од реакции
0
www.freehostia.com Од тука имам хостинг и subdomein. Е сега ако можеш да ми објасниш би ти бил благодарен.
 
Член од
6 август 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
PHP WebSite - Kajgana

Pozdrav do site jas sum nov clen i sakam da gi zamolam clenovite na forumot za pomos. Vaka.
Portalot kajgana znam deka e izraboten vo php no nekoi raboti ne mi se jasni. Znam deka php e programski jazik i sakam da znam vo koja programa se pravat tie php strani. Za php velat deka se pisuva vo notepad ama nemoze celiot portal da se izraboti vo notepad. I kako dodavate novi sodrzini a starite da se pomestuvaat nadolu avtomatski. (sigurno ne gi pomestuvate racno)
Znaci prasanjeto mi e vo koja programa treba da pravam website za da mozam da dodavam novi raboti i novoto da gi "gura" starite sodrzini nadolu i voedno sekoja novost da odi vo soodvetna kategorija i na koj nacin dodavate novi raboti na vakvite portali.

P.S. znam za joomla, mambo ect. ama sigurno kajgana i drugit portali ne se raboteni vo nekoja od tie programi zatoa sto tie ne nudat nekoi golemi moznosti za dizajn.

Molam za pomos
 
Член од
6 август 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
kako sto razbrav nema log in > post new article tuku se so kodovi. iLi???
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
kako sto razbrav nema log in > post new article tuku se so kodovi. iLi???
Види вака, порталот (во примеров кајгана) има две страни, едната е ние што ја гледаме, а другата е таа админот што ја гледа од каде што се прават сите подесувања, постирање вести и сл. За тоа да функционира потребно е да се испрограмира (php/asp.net...) но и да има база на податоци каде што се чуваат вестите и од каде што се читаат. Визуелно да, изгледа дека со секоја нова постирана вест постарите се спуштаат надолу, но тоа реално не се случува. Со секое вчитување на порталот тој прави упит во базата и ги зема првите односно последните 10 вести за кои има резервирано место во темплејтот. Со кликање за прикажување на следните десет, порталот прави рефреш со што сега ги чита наредните десет т.с. 10-20 итн. Секоја вест се запишува во одредена категорија и има наслов (да се напомене дека се ова се запишува во базата на податоци, кодот не се чепка, освен за надоградување и сл. работи), со што е олеснато филтрирањето и пребарувањето. Ова е во кратки црти и грубо објаснето како функционираат порталите :wink:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Член од
6 август 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
всушност целата работа е што треба да го водам вебсајтот http://www.opstinakratovo.gov.mk и сега незнам во која програма е најдобро да го доправам. хостинг пакетот од мт.нет нема ни контролен панел ни ништо само еден фтп акаунт. Сега прашањето е може ли да направам да се логирам и да ставам нови информации директно на интернет. Што предложувате вие?
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
всушност целата работа е што треба да го водам вебсајтот http://www.opstinakratovo.gov.mk и сега незнам во која програма е најдобро да го доправам. хостинг пакетот од мт.нет нема ни контролен панел ни ништо само еден фтп акаунт. Сега прашањето е може ли да направам да се логирам и да ставам нови информации директно на интернет. Што предложувате вие?
http://www.opstinakratovo.gov.mk/admin/
:wink:
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Mason напиша:
всушност целата работа е што треба да го водам вебсајтот http://www.opstinakratovo.gov.mk и сега незнам во која програма е најдобро да го доправам. хостинг пакетот од мт.нет нема ни контролен панел ни ништо само еден фтп акаунт. Сега прашањето е може ли да направам да се логирам и да ставам нови информации директно на интернет. Што предложувате вие?
Предлагам да му ги дадеш парите на декстерче што ќе ги земеш ти за „водење“ на сајтот, па тој да ја заврши цела работа.

:smir:

Извинете, морав да го кажам ова. Можда грешам, ама сомнително ми е некој да одржува сајт на општина, а да не знае што е администрација на портал.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
всушност целата работа е што треба да го водам вебсајтот http://www.opstinakratovo.gov.mk и сега незнам во која програма е најдобро да го доправам. хостинг пакетот од мт.нет нема ни контролен панел ни ништо само еден фтп акаунт. Сега прашањето е може ли да направам да се логирам и да ставам нови информации директно на интернет. Што предложувате вие?
Другар како што знам имаше некое советување, некои курсеви: „Како да одржувате сајтови од овие донациите“.

Ваква донација од Мт-нет има за повеќето општини во Македонија. Не беше на презентацијата? Мислам дека имаат и материали, некој туториал како да ја одржуваат. Контактирај со мт.нет или со некоја општина (што има ваков сајт види тука) и замоли ги да ти пратат материали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom