PayPal (официјална тема)

Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Девојчето ок си е, не замерувам на никого за ништо, него alex-st ме стави во дилема па си велам да прашам да не сум пропуштил нешто ново.
Еве што е ново: Секојдневно се зголемува бројот на "македонски" пејпал корисници кои се регистрираат со лажни информации. Нивниот број(затоа што има многу такви кои се повторуваат и отвараат неколку сметки) е досега над 100000. За овој тренд помагаат македонските форуми меѓу кои и овој. Прашање на време е кога на пејпал ќе му скурчи да се расправа со деца преваранти и ќе почне да ги забранува сите посети од македонски IP адреси. :facepalm:

Профилот на другарот е регистриран од времето кога без проблем можеше да се регистрираш преку Словенија со НЛБ. Досега безброј пати има повлекувано пари КОН својата виза картичка (трансакции од по 100+ евра) и никогаш му немаат побарано документ за идентификација. Како е работата сега незнам, ама знам дека до ден денес сеуште му работи оваа опција и постојано става/повлекува пари до/од својот акаунт :)
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Профилот на другарот е регистриран од времето кога без проблем можеше да се регистрираш преку Словенија со НЛБ. Досега безброј пати има повлекувано пари КОН својата виза картичка (трансакции од по 100+ евра) и никогаш му немаат побарано документ за идентификација. Како е работата сега незнам, ама знам дека до ден денес сеуште му работи оваа опција и постојано става/повлекува пари до/од својот акаунт :)
Доколку неговата картичка е издадена од НЛБ Тутунска Банка, навистина ми е тешко да поверувам во ова што го напиша бидејќи испаѓа дека сите тие кои се регистрирале на времето (а ги има илјадници, Бадијала форумот сеуште постоеше) до ден денес можат да повлекуваат пари и скржаво си молчат за тоа.

Постои шанса другар ти нешто да пропуштил да ти каже ?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Доколку неговата картичка е издадена од НЛБ Тутунска Банка, навистина ми е тешко да поверувам во ова што го напиша бидејќи испаѓа дека сите тие кои се регистрирале на времето (а ги има илјадници, Бадијала форумот сеуште постоеше) до ден денес можат да повлекуваат пари и скржаво си молчат за тоа.

Постои шанса другар ти нешто да пропуштил да ти каже ?

Не, затоа што имаме исти картички (Visa Electron од Нлб Тутунска), имам пристап до неговиот пејпал акаунт така да во секое време можам да ја видам состојбата трансакциите и слично. Неколкупати сум бил со него кога вадел пари од банкомат коишто дошле преку Пејпал.. да не претерам ама едно 3 години сигурно го користи тој акаунт и никогаш досега не е имал проблем.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Дечки дали е пдобро долар или евро да ми е главната валута во смисла со која валута би им плаќал помалку привизија на пејпал?
 
Член од
29 август 2009
Мислења
131
Поени од реакции
22
Mi treba da otvoram Moneybooker (Skrill) dali nekoj e zapoznat so toa kako odi taa rabota...dali e sigurno, kakvi uslovi davaat i sl.
 
Член од
3 јануари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Драги пријатели и форумџии прво среќни празници на сите вас.
Денес земав дебитна картичка од НЛБ ВИЗА Електрон и сакам да ја регистрирам на ПејПел. Е сеа гледам тука има неко што имаат искуство со тоа а јас не сакам да ја е.. работата па кој ќе ми помогне да ја регистрирам частам ручек :) Нека ми пише ПП. Инаку картицава ќе ми биде исклучиво за купување. Позз
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Луѓе какво блокирање, какво не повлекување. Се чудам кога читам, не можело повеќе со финтата од Словенија, не можело од НЛБ Тутунска, и сл. Само пред неколку дена направив акаунт на Пејпал со истата финта како Словенец. Очигледно работите нешто погрешно. Начинот на Anon уште функционира и всушност тој е истиот од кога го користам Пејпал значи од 2008 година. Тогаш многу помалку луѓе го знаеја нормално.
 
Член од
3 јануари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
На која страна е постиран начинот на Anon да не ги вртам сите страници
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.996
Луѓе какво блокирање, какво не повлекување. Се чудам кога читам, не можело повеќе со финтата од Словенија, не можело од НЛБ Тутунска, и сл. Само пред неколку дена направив акаунт на Пејпал со истата финта како Словенец. Очигледно работите нешто погрешно. Начинот на Anon уште функционира и всушност тој е истиот од кога го користам Пејпал значи од 2008 година. Тогаш многу помалку луѓе го знаеја нормално.
Имаш повлекувано пари?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Имаш повлекувано пари?

Да и тоа веднаш повлеков послем правењето на овој акаунт. Трансакцијата е completed и чекам да пристигнат парите утревечер. За другите акаунти нема ни да зборам доволно е да кажам дека активно користам пејпал од 2008 не за чаламење туку оти навистина ми требаше.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Да и тоа веднаш повлеков послем правењето на овој акаунт. Трансакцијата е completed и чекам да пристигнат парите утревечер. За другите акаунти нема ни да зборам доволно е да кажам дека активно користам пејпал од 2008 не за чаламење туку оти навистина ми требаше.
Гледам, затоа правиш нов акаунт? :pos:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.219
Поени од реакции
20.996
--- надополнето: 15 јануари 2014 во 03:21 ---
Да и тоа веднаш повлеков послем правењето на овој акаунт. Трансакцијата е completed и чекам да пристигнат парите утревечер. За другите акаунти нема ни да зборам доволно е да кажам дека активно користам пејпал од 2008 не за чаламење туку оти навистина ми требаше.
Кога ти е издадена картичката од НЛБ?


Гледам, затоа правиш нов акаунт? :pos:

:pos:
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
@argenthessis:

Нема зошто да не ти веруваме,еве и alex-st го дели твоето мислење од практичното искуство на неговиот другар. Понатаму, воопшто не е проблем да се најде начин за да се повлечат пари од пејпал, како што пред неколку страници напишав, доста луѓе од чкљ групата на држави го користат USPS сервисот на Payoneer за да повлекуваат пари од нивниот невалиден (но верификуван) пејпал акаунт. Но и во двата случаи - акаунтот ви е невалиден, па ако сакаш речи и нелегален т.е. со право можат (засекогаш) да ти ги задржат парите доколку не доставиш соодветна (во твојот случај - словенечка) документација при евентуално барање од нив за истата.

Не знам колкави суми сте повлекувале, но во вашиов случај тоа е апсолутно рискантен акт со оглед дека не поседувате валиден пејпал акаунт. Убаво што го споделивте вашето искуство, но останува фактот дека вашиот "метод" воопшто не може да се нарече решение, посебно за оние што имаат за префрлање многу пари одеднаш и/или за оние кои имаат долгорочни потреби, а под многу пари подразбирам сума која ако ја изгубиш ќе ти потечат солзи - прилично субјективна работа.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.595
Поени од реакции
2.102
Гледам, затоа правиш нов акаунт? :pos:

Правам затоа шо на другите четири сум блиску до лимитот од 2500 евра годишно. Не мора да веруваш ама така е.

--- надополнето: 15 јануари 2014 во 11:03 ---
@argenthessis:

Нема зошто да не ти веруваме,еве и alex-st го дели твоето мислење од практичното искуство на неговиот другар. Понатаму, воопшто не е проблем да се најде начин за да се повлечат пари од пејпал, како што пред неколку страници напишав, доста луѓе од чкљ групата на држави го користат USPS сервисот на Payoneer за да повлекуваат пари од нивниот невалиден (но верификуван) пејпал акаунт. Но и во двата случаи - акаунтот ви е невалиден, па ако сакаш речи и нелегален т.е. со право можат (засекогаш) да ти ги задржат парите доколку не доставиш соодветна (во твојот случај - словенечка) документација при евентуално барање од нив за истата.

Не знам колкави суми сте повлекувале, но во вашиов случај тоа е апсолутно рискантен акт со оглед дека не поседувате валиден пејпал акаунт. Убаво што го споделивте вашето искуство, но останува фактот дека вашиот "метод" воопшто не може да се нарече решение, посебно за оние што имаат за префрлање многу пари одеднаш и/или за оние кои имаат долгорочни потреби, а под многу пари подразбирам сума која ако ја изгубиш ќе ти потечат солзи - прилично субјективна работа.


Ризикот е минимален со верифициран акаунт. Тоа го тврдам од 5 годишно искуство со користење на пејпал. 90% од лимитирањата се случуваат поради работи од типот логирање од друга ip и MAC адреса, правење скамови, користење на податоци кои не се совпаѓаат со тие на картичката и сл. едноставно работи кои се сомнителни во очите на пејпал. Ако некој не е кадарен да го прифати и тој минимален ризик, нека си отвори штедна книшка во Комерцијална оти интернет трговија не е за него.


--- надополнето: 15 јануари 2014 во 11:04 ---
--- надополнето: 15 јануари 2014 во 03:21 ---

Кога ти е издадена картичката од НЛБ?


Картичката е издадена пред околу еден месец, месец и пол.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom