PayPal (официјална тема)

Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Se snajdov i jas, tuku edno ne mi e jasno imam pari na apypal neli ama sakam da si gi prefrlam na vizata , zimaat provizija paypal za toa i kako odi postapkata?
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
imam pari na apypal neli ama sakam da si gi prefrlam na vizata , zimaat provizija paypal za toa i kako odi postapkata?
Сакаш да повлечеш пари на картичка која е издадена од наша банка и/или немаш државјанство од земјата (Словенија) која си ја одбрал при регистрирање на твојот пејпал акаунт ? Во тој случај провизијата е 100 (сто) проценти.

За повеќе информации на конкретната тема слободно контактирај го најодговорното лице во Р. Македонија:
https://www.facebook.com/Ivanovski.Ivo
...и прашај го зошто сме сеуште една од само неколкуте држави и региони во светот кои не се поддр... пардон... кои не го поддржуваат Пејпал. Пиши му и дека ти е стварно непријатно и се потиш навечер при спиење од константната помисла дека твојата држава е во група со Сомалија, Северна Кореја, Чад, Судан...
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Se snajdov i jas, tuku edno ne mi e jasno imam pari na apypal neli ama sakam da si gi prefrlam na vizata , zimaat provizija paypal za toa i kako odi postapkata?

Јас како што знам провизијата е 2 евра на билокоја сума, а одкај излезе тоа за 100% незнам...
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
Јас имам направено PayPal сметка преку НЛБ и како држава одбрав Словенија, ама никогаш не сум пробал да купам нешто.
Ме интересира дали доставата до мојата адреса овде во Скопје ке биде успешна или ке заглави некаде во Словенија?
 

gug1

њњ
Член од
14 мај 2011
Мислења
330
Поени од реакции
101
Јас имам направено PayPal сметка преку НЛБ и како држава одбрав Словенија, ама никогаш не сум пробал да купам нешто.
Ме интересира дали доставата до мојата адреса овде во Скопје ке биде успешна или ке заглави некаде во Словенија?
има продацачи, конкретно зборам за ebay, кои го праќат производот на таа адреса што ќе им ја дадеш, а има и на таа од paypal, ќе го исконтактираш на емаил и ќе му ја пуштиш твојата адреса.
 

edin4o

Продуцент
Член од
4 април 2010
Мислења
1.419
Поени од реакции
461
има продацачи, конкретно зборам за ebay, кои го праќат производот на таа адреса што ќе им ја дадеш, а има и на таа од paypal, ќе го исконтактираш на емаил и ќе му ја пуштиш твојата адреса.

Леле каква дубара ти е ова :D ТИ ебам државата ти ебам....
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.559
Поени од реакции
999
некој да не сака да правиме размена, имам 15 евра на пејпал а ми требаат на манибукерс, ке има 2-3 евра ќар за него
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
има продацачи, конкретно зборам за ebay, кои го праќат производот на таа адреса што ќе им ја дадеш, а има и на таа од paypal, ќе го исконтактираш на емаил и ќе му ја пуштиш твојата адреса.
Преваранти ццццц........
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Јас како што знам провизијата е 2 евра на билокоја сума, а одкај излезе тоа за 100% незнам...
За Словенија, да, 2 евра е - и тоа важи за државјани на Словенија. А за некој што како Лажен Словенец се обидува да повлече пари на својата Македонска Картичка - провизијата е 100%, малку саркастично кажано. Верувам ме разбираш ?
За да може да повлече пари - мора да го верификува пејпал акаунтот. Во моментот кога ќе иницира повлекување пари на Македонска картичка - дури и да е тоа можно да се стори, првично ќе му побараат документи за верификација (пасош, лична карта, платена сметка...), па со оглед дека тој не е Словенски државјанин - како ќе го стори тоа ? Она што следува е веќе видено и не е добро по психичкото здравје на корисникот.

Доколку нешто грешам во моево размислување, искрено те замолувам да ме исправиш, јас сум еден од оние кои имаат страшно голема потреба од поседување на валиден пејпал без никакви ограничувања, па ако има нешто ново за што јас не сум дознал, сподели и израдувај ме :)
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
За Словенија, да, 2 евра е - и тоа важи за државјани на Словенија. А за некој што како Лажен Словенец се обидува да повлече пари на својата Македонска Картичка - провизијата е 100%, малку саркастично кажано. Верувам ме разбираш ?
За да може да повлече пари - мора да го верификува пејпал акаунтот. Во моментот кога ќе иницира повлекување пари на Македонска картичка - дури и да е тоа можно да се стори, првично ќе му побараат документи за верификација (пасош, лична карта, платена сметка...), па со оглед дека тој не е Словенски државјанин - како ќе го стори тоа ? Она што следува е веќе видено и не е добро по психичкото здравје на корисникот.

Доколку нешто грешам во моево размислување, искрено те замолувам да ме исправиш, јас сум еден од оние кои имаат страшно голема потреба од поседување на валиден пејпал без никакви ограничувања, па ако има нешто ново за што јас не сум дознал, сподели и израдувај ме :)
Остај го девојчето си купува од ебеј трошејќи 10 долари за бужутерија во текот на цел месец. Сосем разбирливо е дека не и е јасно како функционира пејпал.
 
Член од
23 јануари 2012
Мислења
108
Поени од реакции
61
Остај го девојчето си купува од ебеј трошејќи 10 долари за бужутерија во текот на цел месец. Сосем разбирливо е дека не и е јасно како функционира пејпал.
Девојчето ок си е, не замерувам на никого за ништо, него alex-st ме стави во дилема па си велам да прашам да не сум пропуштил нешто ново.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
Девојчето ок си е, не замерувам на никого за ништо, него alex-st ме стави во дилема па си велам да прашам да не сум пропуштил нешто ново.
Еве што е ново: Секојдневно се зголемува бројот на "македонски" пејпал корисници кои се регистрираат со лажни информации. Нивниот број(затоа што има многу такви кои се повторуваат и отвараат неколку сметки) е досега над 100000. За овој тренд помагаат македонските форуми меѓу кои и овој. Прашање на време е кога на пејпал ќе му скурчи да се расправа со деца преваранти и ќе почне да ги забранува сите посети од македонски IP адреси. :facepalm:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom