Деривати на Chromium и Google Chrome

S

Sagan

Гостин
Кај мене успеа али ни два ни три го деинсталирав прелистувачов, слаба каст'мизација и непотребни работи... не фала, пак повеќе меморија лапа од firefox иако е без многу екстензии
Интересно. Не знам какви екстензии користиш, ама моето лаптопче не вика така :)
Еве мој пост од една друга тема, подолу давам моментална состојба.
Преголемото црпење ресурси кога сум на You Tube ми е најголем проблем кога користам Dell Mini нетбук (скромни 2GB RAM / 1.67 GHz процесор). Различните прелистувачи како демек се обидуваат да подобрат нешто во тој поглед, ама изгледа Chrome тргнал у погрешна насока. Еве еден вчерашен експеримент на Windows 8.1 Pro x86.

Opera користев првите години, по што се префрлив на Chrome. Еве до кај стигнале со најновите верзии:
Прегледај го приврзокот 77640Прегледај го приврзокот 77641
Со еден збор речено: РАЗОЧАРУВАЧКИ.

Релативно популарниот дериват на Chromium, Torch (брат на Chrome), иако со еден куп џиџи-миџи како вграден торент клиент и симнувач на видеа (вклучително и од YT) е далеку подобар и со него можам да вклучам паралелно и камера на Skype без никаков проблем.
Прегледај го приврзокот 77642

Firefox, Safari и два алтернативни демек light прелистувачи - QtWeb и QupZilla, се тука некаде, барем по однос на засегнатиот сајт.
Прегледај го приврзокот 77643Прегледај го приврзокот 77644Прегледај го приврзокот 77645Прегледај го приврзокот 77646

IE 11 дефинитивно најдобро лизга на нетбук со вакви карактеристики. Останатите сајтови ги вчитува далеку побрзо со помалку ресурси, а и најчисто изгледа од естетски аспект.
Прегледај го приврзокот 77647

Spark.jpg
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Интересно. Не знам какви екстензии користиш, ама моето лаптопче не вика така :)
Еве мој пост од една друга тема, подолу давам моментална состојба.

Прегледај го приврзокот 80075
споредба да направиш поарно ќе биде за така и прабаба ми знае... пошто самиот прелистувач не го препознава firefox со таскменаџерот, најарно со хром ќе видиш се, отвори таск менаџер од хром и стегни на stats for nerds...

За Chrome и Firefox има една мнooooooогу добра екстензија за Youtube (Magic Actions For Youtube) али за овој прелистувач слабо... (n) Torrent client си имам, за download од youtube и многу други страни со видео материјали соржина за симнување ете ми го IDM. Можеле да направат опција да се тргнат тие функции кои не би ги користел секој, па барем од самиот изглед да не ми боде очи... Сиве општо признати прелистувачи ќе ти понудат опција при инсталација дали сакаш да го поставиш за примарен прелистувач, а пак чудово си се квакна само нит праша нит кажа. :facepalm: Каст'мизација на изглееед на дугмиња! Камо? Ноуп! Нат фор ми... (n)
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Кај спарк ми се свиѓа тоа што има опција од јутуб директно да симнуваш во мп3, симнувам емисии и после ги слушам на телефонот, али не ми се свиѓа што idm не може да се интегрира...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Кај спарк ми се свиѓа тоа што има опција од јутуб директно да симнуваш во мп3, симнувам емисии и после ги слушам на телефонот, али не ми се свиѓа што idm не може да се интегрира...
Пробајте да го деинсталирате IDM и откако ќе го инсталирате повторно би требало самиот да го препознае. Оди во екстензиите и види дали е IDM екстензијата ставена на Enable, ако не е штиклирај го. И вклучете ја Allow in Incognito опцијата. Кај мене откако се инсталираше Spark веднаш го интегрира IDM.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Во ред. Кај мене се користат:
  • Хром - го користи сестра ми.
  • Хромиум - јас
  • Black Hawk - за мапирање
  • Интернет - руска верзија на Хром (сега гледам дека го преименувале во Amigo)
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Заради побарувачката на рам долго време го ставав на страна Chrome. Но реално, со 8гига рам во сегашниот компјутер, нема потреба да се замарам со тоа.

Абе јас имам 6GB на лаптопов и пак имам некој проблем со Chrome-от. Не е дека ми смета многу, но сепак претходно потрошувачката беше многу помала.
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Spark на Baidu.

Исто со Chrome:
  • дериват на Chromium,
  • ист дизајн на табови,
  • користи ист web store,
  • инкогнито прозори,
  • иста синхронизација.
Различно од Chrome:

  • побрз, многу побрз,
  • црпе помалку ресурси,
  • подобро изгледа,
  • вградено копче за симнување видеа (You Tube, Daily Motion, Facebook, блогови... ),
  • вграден torrent downloader,
  • вградено копче за принт скрин,
  • popup за видеа,
  • гестикулации со маус,
  • кај мене до сега не се десило да крашира.
Тапа е ова Spark. Спор е, не е ич побрз. Исто ресурси ми црпе ко и хромот, дури може и повеќе. Копчиња за медиа и торенти ич не ми требаат. Изгледот е потапа од хром (барем според мене). Џабе торшев време да се инсталира. :confused:
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
За ресурси мене не ми е проблем, али воопшто не е побрз од Хром, не гледам и јас никаква разлика.
 
S

Sagan

Гостин
Станав зависен од ова search google for this image на хромот :D
Инаку може би пробал да го сменам.
Има екстензија за ова
https://chrome.google.com/webstore/detail/search-by-image-by-google/dajedkncpodkggklbegccjpmnglmnflm?hl=en

Инаку инсталирав Google Chrome, без никаква екстензија, и чекав неверојатни 15 секунди за да го вчита time.mk, по што експресно (и очекувано) го добив ова (постојано се јавуваше додека го користев):
Untitled.jpg

Ако ова барем еднаш се деси со Spark јавно ќе се извинам овде и ќе го деинсталирам.
--- надополнето: 22 декември 2013 во 16:52 ---
Во ред. Кај мене се користат:
  • Хром - го користи сестра ми.
  • Хромиум - јас
  • Black Hawk - за мапирање
  • Интернет - руска верзија на Хром (сега гледам дека го преименувале во Amigo)
Ќе може кратки рецензии за последните два?
Amigo Browser (руски социјални мрежи + FB&Twitter)
Black Hawk (''Chrome speed + Firefox functionality'')
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Кај мене за 3 секунди го вчита time.mk, со инсталирани 12 екстензии
 
N

new tab

Гостин
Го инсталирав вчера чисто да видам што е како е,и додека играв покер на фб ме префрли на некој х-сајт а немав вируси никакви во pc предходно,побрз е од хром.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.827
Се оладив за Spark-от кога видов дека е кинески продукт и дека има малку ревјуа. Најверојатно не сум фер но немам ни време ни волја да експериментирам многу.

Сега се мислам помеѓу Iron и Опера. Опера е стара љубовница, сега како chromium дериват можеби треба пак да ја посетам. Ја симнувам во моментов но да бидам искрен ме плашат описите на нет, наводно многу таблет ориентирана била со интерфејсот. Ајде, ќе видиме...
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Се оладив за Spark-от кога видов дека е кинески продукт и дека има малку ревјуа. Најверојатно не сум фер но немам ни време ни волја да експериментирам многу.

Сега се мислам помеѓу Iron и Опера. Опера е стара љубовница, сега како chromium дериват можеби треба пак да ја посетам. Ја симнувам во моментов но да бидам искрен ме плашат описите на нет, наводно многу таблет ориентирана била со интерфејсот. Ајде, ќе видиме...

пиши после импресии од опера, после тоа букмаркс сепуку што си го направија неќам ни да ја пробам
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.827
пиши после импресии од опера, после тоа букмаркс сепуку што си го направија неќам ни да ја пробам
Да бе нема класичен букмаркс ниту сајдбар... ама со спид-даjaлот може и би се навикнал некако (или со сташот). Мене главен проблем ми е што нема носкрипт. Ова беше главна причина што порано не пробав хромиум пред неколку години и не ми се верува дека и до ден денес не е портуван адонот, или дека нема нешто со слична функционалност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom