Дали Р.М ќе купува борбени авиони

Член од
23 мај 2013
Мислења
2.252
Поени од реакции
5.310
Навистина е лошо тоа што направи ја со Су-25ките ги оставиа таму да скапуваат
Дали Македонија е во план да купува борбени авиони на пример Миг-29 Су-35 Су-27 Торнадо било кои борбени авиони?
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
На оваа мала територија борбени авиони не се потребни.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Ај темолам види го Израел
Израел има тенкови морнарица механизирани единици артилерија пешадија противвоздушна одбрана...
2 а ни 12 авиони не ја прават армијата, авијацијата е само еден сегмент од вооружени сили на една земја ако ги немаш ни другите - џаба ти се авиони
 

Danger

Survivor
Член од
15 април 2008
Мислења
57
Поени од реакции
23
Моментално колку што сум во тек со случувањата во Македонија и целосната економска и опшествена состојба - никој не планира да вложува во купување на Борбени Авиони.
Почнете пред се со фактот дека никој не ни вложува во армијата, а вие зборувате за авиони...
Се додека е Екстремниот Албанец на местото МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА - војската ќе стонира :)
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.252
Поени од реакции
5.310
Израел има тенкови морнарица механизирани единици артилерија пешадија противвоздушна одбрана...
2 а ни 12 авиони не ја прават армијата, авијацијата е само еден сегмент од вооружени сили на една земја ако ги немаш ни другите - џаба ти се авиони
The Israeli Air Force will purchase as many as 100 F-35 Lightning II fighter jets from the United States. The aircraft will be modified and designated F-35I. They will use Israeli-built electronic warfare systems, outer-wings, guided bombs, and air-to-air missiles.
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
The Israeli Air Force will purchase as many as 100 F-35 Lightning II fighter jets from the United States. The aircraft will be modified and designated F-35I. They will use Israeli-built electronic warfare systems, outer-wings, guided bombs, and air-to-air missiles.
Израел има силна и добро опремена армија не само авиони. Не можеш да ја споредуваш Македонија со Израел на воен план дури и на сон.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
The Israeli Air Force will purchase as many as 100 F-35 Lightning II fighter jets from the United States. The aircraft will be modified and designated F-35I. They will use Israeli-built electronic warfare systems, outer-wings, guided bombs, and air-to-air missiles.
Чекај малку. Ние сме територија од 200км во секој правец. Нема шанса пилот да заврти борбен авион во лет, без да навлезе на туѓа територија. Со колку ќе лета, со 200км/саат? Ако веќе купуваат нешто, подобро да земат хеликоптери.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.252
Поени од реакции
5.310
Чекај малку. Ние сме територија од 200км во секој правец. Нема шанса пилот да заврти борбен авион во лет, без да навлезе на туѓа територија. Со колку ќе лета, со 200км/саат? Ако веќе купуваат нешто, подобро да земат хеликоптери.
Најдобро е да си земиме ми-28 хавок
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Јас сакав да кажам дека изреал со територија од 20000км2 има такви борбени авиони а нашата територија е 25713км2
Нема тоа никаква врска со авијација.
Македонија ги минимизира воените потенцијали, веројатно планот е да се влези под заеднички НАТО чадор во кој македониј ќе учествува со специјалци, санитет, логистика... Нема ни потреба ни можност да се создаваат други видови, Изрел е опколен со неприателски земји со кои е во конфликт а понекогаш и војна, Македонија нема изгледи дека (и покрај недоразбирања со соседи) некоја ќе ја нападне воено парем во догледна иднина. Значи и ситуацијата условите на Израел и Македонија се сосема различни, а која колку е голема - не е битно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom