Ангола го забрани исламот

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.429
Поени од реакции
58.457
Хитлер има наредено да го убијат папата што било спречено во последен момент од Италијанците,тоа дека Хитлер бил католик е во најмала рака смешно.Можеш да кажеш дека Хитлер имал некаква верба али дека бил католик е ноторна лага која секој кој има малку поима од историја ќе ја препознае.

Хитлер во германија скоро и да ја имал уништено католичката црква,Поповите им биле апсени и земјиштето одземано.
„Хитлер е атеист“ без ни еден доказ е вистина.
„Хитлер е католик“, јасно аргументирано, е ноторна лага.

Шта речи...
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
„Хитлер е атеист“ без ни еден доказ е вистина.
„Хитлер е католик“, јасно аргументирано, е ноторна лага.

Шта речи...

Како е аргументирано дека Хитлер е католик кога сите негови постапки покажуваат кон другото.

И навистина не разбиран за како твојот став е јасно аргументиран без да дадеш ниеден аргумент.За разлика од делот со Тито каде има цифри и статистика за број на жртви,дали некој верувал во нешто е чисто субјективна работа која најчесто може да се проследи од нивните постапки.Се што правел Хитлер за време на неговото владеење покажува дека во ниеден случај не е католик а дали бил верник е субјективна работа.

Тоа што го зборел пред да дојде на власт е чиста реторика исто како и нашите политичари денес.Хитлер ќе кажел дека е и Евреј ако тоа го донело на власт.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Како е аргументирано дека Хитлер е католик кога сите негови постапки покажуваат кон другото.

И навистина не разбиран за како твојот став е јасно аргументиран без да дадеш ниеден аргумент.
Сите политичари се атеисти, а може и да кријат дека се атеисти. (n) А научниците се верници.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Сите политичари се атеисти, а може и да кријат дека се атеисти. (n) А научниците се верници.

Не ми одговарај со глуп сарказам за некој што тврдел некогаш дека некои научници биле верници зошто јас не сум напишал ништо такво.

А за политичари кои биле на власт пред 6 декади нормално и да биле атеисти дека ќе криеле.Европа била скоро комплетно христијанска ,атеист да дојде на власт преку избори би било скоро невозможно.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Не ми одговарај со глуп сарказам за некој што тврдел некогаш дека некои научници биле верници зошто јас не сум напишал ништо такво.
ОК, но и ти не генерализирај дека сите злосторници од историјата се атеисти.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.781
Поени од реакции
18.393
Хитлер има наредено да го убијат папата што било спречено во последен момент од Италијанците,тоа дека Хитлер бил католик е во најмала рака смешно.Можеш да кажеш дека Хитлер имал некаква верба али дека бил католик е ноторна лага која секој кој има малку поима од историја ќе ја препознае.

Хитлер во германија скоро и да ја имал уништено католичката црква,Поповите им биле апсени и земјиштето одземано.Единствената причина поради која тоа не била правено отворено како со Евреите е дека Германците били скоро сите Христијани и такви потези немале да му поминат неказнето.
Не само што бил христијанин, туку и религијата му била една од најголемите причини за омразата кон Евреите и му била добра подлога за неговата агенда. Ко пример можеш да го земеш еврејскиот храм во кој Исус почнува да им ги урива тезгите на Евреите и да фрла златници по земјата. А неговиот режим одел и до таму да тие Исус го претставувале ко чист Ариевец, со плава коса и брада, кој врска немал со никакви Евреи.

Ова и во познат негов говор го кажува

"My feelings as a Christian points me to my Lord and Savior as a fighter. It points me to the man who once in loneliness, surrounded by a few followers, recognized these Jews for what they were and summoned men to fight against them and who, God's truth! was greatest not as a sufferer but as a fighter. In boundless love as a Christian and as a man I read through the passage which tells us how the Lord at last rose in His might and seized the scourge to drive out of the Temple the brood of vipers and adders. How terrific was His fight for the world against the Jewish poison. To-day, after two thousand years, with deepest emotion I recognize more profoundly than ever before the fact that it was for this that He had to shed His blood upon the Cross. As a Christian I have no duty to allow myself to be cheated, but I have the duty to be a fighter for truth and justice... And if there is anything which could demonstrate that we are acting rightly it is the distress that daily grows. For as a Christian I have also a duty to my own people.

-Adolf Hitler, in a speech on 12 April 1922 (Norman H. Baynes, ed. The Speeches of Adolf Hitler, April 1922-August 1939, Vol. 1 of 2, pp. 19-20, Oxford University Press, 1942)
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
ОК, но и ти не генерализирај дека сите злосторници од историјата се атеисти.

Ај сега и пиши каде сум генерализирал дека сите злосторници биле атеисти.Целава дискусија започна од кога му одговорив на еден дека е само квази-атеист и верник во државата зошто јасно си кажуваше дека ги сакал Европските "вредности".

Потоа друг почна да ми пишува дека верниците биле криви за најголемите злосторства по што му пишав листа на атеисти злосторници и дека неговото тврдење дека атеистите се индивидуалисти е чиста измислица.

И сега дојдовме до овде каде веќе не се ни знае кој за што се расправа.Гарант некој сега ќе извади и од ова една реченица и ќе почне да ми тврди спротивно.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.429
Поени од реакции
58.457
Ај сега и пиши каде сум генерализирал дека сите злосторници биле атеисти.Целава дискусија започна од кога му одговорив на еден дека е само квази-атеист и верник во државата зошто јасно си кажуваше дека ги сакал Европските "вредности".

Потоа друг почна да ми пишува дека верниците биле криви за најголемите злосторства по што му пишав листа на атеисти злосторници и дека неговото тврдење дека атеистите се индивидуалисти е чиста измислица.

И сега дојдовме до овде каде веќе не се ни знае кој за што се расправа.Гарант некој сега ќе извади и од ова една реченица и ќе почне да ми тврди спротивно.
Дискусијава започна кога го стави Хитлер на листа на диктатори - атеисти. Ништо не ти е извадено од контекст. Повели дај аргумент, од прееска избегнуваш. Дека Хитлер е католик веќе двајца членови ти дадоа аргументи.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Hitler moved quickly to eliminate Political Catholicism in Germany. Amid widescale intimidation, the Bavarian People's Party and Catholic Centre Party had ceased to exist by early July. Vice Chancellor Papen meanwhile negotiated a Reich Concordat with the Vatican, which prohibited clergy from participating in politics.[172] "The agreement", wrote Shirer, "was hardly put to paper before it was being broken by the Nazi Government". Almost immediately Hitler promulgated the sterilization law, and began work to dissolve the Catholic Youth League. Clergy, nuns and lay leaders began to be targeted, leading to thousands of arrests over the ensuing years, often on trumped up charges of currency smuggling or "immorality".[173] In Hitler's bloody night of the long knives purge of 1934, leading Catholic dissidents Erich Klausener and Edgar Jung ofCatholic Action were murdered, as was Adalbert Probst, the national director of the Catholic Youth Sports Association, and anti-Nazi Catholic journalist Fritz Gerlich.[174] Catholic publications were shut down. The Gestapo began to violate the sanctity of the confessional.[173] By early 1937, the church hierarchy in Germany, which had initially attempted to co-operate with Hitler, had become highly disillusioned and Pope Pius XIissued the Mit brennender Sorge encyclical - accusing the Hitler regime of violations of the Concordat and of sowing the tares of "open fundamental hostility to Christ and His Church".[173] Goebbels noted heightened verbal attacks on the clergy from Hitler in his diary and wrote that Hitler had approved the start of trumped up "immorality trials" against clergy and anti-Church propaganda campaign. Goebbels' orchestrated attack included a staged "morality trial" of 37 Franciscans.[175]
Hitler's invasion of predominantly Catholic Poland in 1939 ignited the Second World War. Kerhsaw wrote that, in Hitler's scheme for the Germanization of the East, "There would, he made clear, be no place in this utopia for the Christian Churches".[176] Hitler instigated a policy of murdering or suppressing the ethnic Polish elites: including religious leaders. He proclaimed: "Poles may have only one master – a German. Two masters cannot exist side by side, and this is why all members of the Polish intelligentsia must be killed."[177]Between 1939 and 1945, an estimated 3,000 members (18%) of the Polish clergy, were murdered; of these, 1,992 died in concentration



Хитлер ќе си ја продадел и мајка си да биде на власт.Не може човек во земја која е целосно Христијанска да збори против христијаните а уште помалку ако има политички амбиции.

Али сите негови постапки кога стигнал на власт биле против сите вери и сите цркви
 
W

Werther

Гостин
Не разбирам како е важен Хитлер или атеизмот на темава ?

Ангола спречува огромно зло, Исламот. Да се надеваме дека Европа ќе го следи тој пример. Змеј Горјанин на темава многу добро напиша, кога може фашизмот, зошто да не и Исламот ?

Многу е слично, фашистите ги истребуваа сите кои не припаѓаат на нивната политичка матрица, муслиманите вршат геноцид (да, геноцид) врз христијаните на Блискиот Исток и Северна Африка, затоа што, едноставно, не се муслимани. Израелците не знаат што е мир.

Во Западна Европа, со доселувањето на муслиманите во последните десет години, нагло порасна и степенот на насилства и криминал.

За тука во Македонија, Берик постира редовно вести на темата „Верски Вести“ на подфорумот Религија од сквернавени верски објекти и гробови.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Дискусијава започна кога го стави Хитлер на листа на диктатори - атеисти. Ништо не ти е извадено од контекст. Повели дај аргумент, од прееска избегнуваш. Дека Хитлер е католик веќе двајца членови ти дадоа аргументи.

Значи фактот што затварал цркви,убивал свештеници и Гебелс во своите мемоари пишувал дека имал наредби за пропаганда против црквите не се аргументи али демагогии на политичар во христијанска земја се.

Епа тогаш и нашава влада мислат на нас и се грижат за нашато добробит иако сите факти покажуваат на споротивното дека ете ги на телвизија ни го кажуваат тоа.

А и ете ако е Хитлер толку проблем поради субјективност е тргнат од листата.Тоа пак не ја менува поентата.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Ај сега и пиши каде сум генерализирал дека сите злосторници биле атеисти.Целава дискусија започна од кога му одговорив на еден дека е само квази-атеист и верник во државата зошто јасно си кажуваше дека ги сакал Европските "вредности".

Потоа друг почна да ми пишува дека верниците биле криви за најголемите злосторства по што му пишав листа на атеисти злосторници и дека неговото тврдење дека атеистите се индивидуалисти е чиста измислица.

И сега дојдовме до овде каде веќе не се ни знае кој за што се расправа.Гарант некој сега ќе извади и од ова една реченица и ќе почне да ми тврди спротивно.
За Хитлер јасно потврдуваат сите историски извори дека бил католик. Е сега ќе се вадиш на тоа дека не може верник да направи такви злосторства, нели бил скриен атеист. Ете ти ја генерализацијата, сите злосторници да ги прогласиме за атеисти затоа што и не можеле да бидат нешто друго според нивните постапки.

Како е аргументирано дека Хитлер е католик кога сите негови постапки покажуваат кон другото.]
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.429
Поени од реакции
58.457
Значи фактот што затварал цркви,убивал свештеници и Гебелс во своите мемоари пишувал дека имал наредби за пропаганда против црквите не се аргументи али демагогии на политичар во христијанска земја се.

Епа тогаш и нашава влада мислат на нас и се грижат за нашато добробит иако сите факти покажуваат на споротивното дека ете ги на телвизија ни го кажуваат тоа.
Дај факт дека е атеист да му се невиди, па да ја затвориме дискусијава. Јас те прашувам зошто го стави на листа на атеисти? Толку ли е тешко прашањето?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom