Графички карти

Член од
18 мај 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Па графичката ми оди то 54-55 степени. Некој пат ни виндоус не подига а некој пат нема проблеми и со игри
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Некој што има Nvidia GTX 680, ако може да закачи скриншот од GPU-Z?

Благодарности.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
504
Поени од реакции
207
Мојата матична е foxconn a74ml-k. Која е најдобрата графичка што може да и ја ставам за игри ?
благодарам однапред
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Мојата матична е foxconn a74ml-k. Која е најдобрата графичка што може да и ја ставам за игри ?
благодарам однапред
PCIE слотовите се компактибилни меѓу себе (1, 2, 3) така да што се однесува до матичната можеш скоро секоја графичка да ја ставиш. Поважно е да ги постираш останатите компоненти за да се види дали процесорот или напојувањето може да ја ограничи графичката.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
504
Поени од реакции
207
PCIE слотовите се компактибилни меѓу себе (1, 2, 3) така да што се однесува до матичната можеш скоро секоја графичка да ја ставиш. Поважно е да ги постираш останатите компоненти за да се види дали процесорот или напојувањето може да ја ограничи графичката.
Процесорот е AMD Athlon II X3 440 3.0GHz a напојувањето пишува само дека е 230 V вати не успеав да најдам.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Процесорот е AMD Athlon II X3 440 3.0GHz a напојувањето пишува само дека е 230 V вати не успеав да најдам.
Ќе треба и напојување да купиш. Што се однесува до графичка би ти препорачал GTX 650 или AMD 7770, околу 6000 денари се.

Пиши колкав буџет имаш, и што конкретно сакаш да играш?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
504
Поени од реакции
207
Ќе треба и напојување да купиш. Што се однесува до графичка би ти препорачал GTX 650 или AMD 7770, околу 6000 денари се.

Пиши колкав буџет имаш, и што конкретно сакаш да играш?
Буџет имам 4000 па нека е и 4500 најмногу. До сега во око ми остана само оваа http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=39510&i=46&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=
и рекоа дека може за 4500 да ми ја дадат. Сакам да играм assassns creed 3-4, маfia 2, hitman, fifa и плус не сакам да ги играм на Ultra High но да ги појачам малку перформансите. Моментално имам hd 5450 1gb и е нула за играње. Инаку какво напојување ке треба да земам и колку би ме коштало од прилика ?
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Буџет имам 4000 па нека е и 4500 најмногу. До сега во око ми остана само оваа http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=39510&i=46&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=
и рекоа дека може за 4500 да ми ја дадат. Сакам да играм assassns creed 3-4, маfia 2, hitman, fifa и плус не сакам да ги играм на Ultra High но да ги појачам малку перформансите. Моментално имам hd 5450 1gb и е нула за играње. Инаку какво напојување ке треба да земам и колку би ме коштало од прилика ?

Па ова малце подобро ќе ти биде само, нема да осетиш разлика. Ако сакаш да приметиш нешто у перформанс земи една од тие две погоре што ти ги пишаа
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Па ова малце подобро ќе ти биде само, нема да осетиш разлика. Ако сакаш да приметиш нешто у перформанс земи една од тие две погоре што ти ги пишаа
7750 не е којзнае што, ама е каде каде подобра од 5450.

Буџет имам 4000 па нека е и 4500 најмногу. До сега во око ми остана само оваа http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=39510&i=46&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=
и рекоа дека може за 4500 да ми ја дадат. Сакам да играм assassns creed 3-4, маfia 2, hitman, fifa и плус не сакам да ги играм на Ultra High но да ги појачам малку перформансите. Моментално имам hd 5450 1gb и е нула за играње. Инаку какво напојување ке треба да земам и колку би ме коштало од прилика ?
Ќе ти заврши работа оваа, и ќе ти треба напојување од 400W.

Проблемот е што кај нас во Македонија тешко се наоѓа квалитетно напојување од 400W и ќе треба некое од чкартен бренд да ставиш што би чинело околу 1500ден.
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
504
Поени од реакции
207
7750 не е којзнае што, ама е каде каде подобра од 5450.



Ќе ти заврши работа оваа, и ќе ти треба напојување од 400W.

Проблемот е што кај нас во Македонија тешко се наоѓа квалитетно напојување од 400W и ќе треба некое од чкартен бренд да ставиш што би чинело околу 1500ден.
Благодарам на помошта денес бев во амц и ја порачав за напојувањето ми рекоа 450w 900ден само што на станицата на амц ја пишува GDDR3 а на интернет со чачкав ја пишува GDDR5 има ли тоа некоја врска ?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Благодарам на помошта денес бев во амц и ја порачав за напојувањето ми рекоа 450w 900ден само што на станицата на амц ја пишува GDDR3 а на интернет со чачкав ја пишува GDDR5 има ли тоа некоја врска ?
Има врска, GDDR5 многу побрзо ги пренесува информациите од GDDR3. Меѓутоа во твојот случај мислам дека немаш потреба од графичка со GDDR5, плус и што ќе биде поставена на PCIe 1 slot нема да се примети некаква разлика.

Инаку колку гаранција ти даваат за графичката и напојувањето?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
504
Поени од реакции
207
Има врска, GDDR5 многу побрзо ги пренесува информациите од GDDR3. Меѓутоа во твојот случај мислам дека немаш потреба од графичка со GDDR5, плус и што ќе биде поставена на PCIe 1 slot нема да се примети некаква разлика.

Инаку колку гаранција ти даваат за графичката и напојувањето?
По една година гаранција и дават
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
По една година гаранција и дават
Малку е, не би препорачал да земаш графичка со под 2год гаранција. Во Anhoch и DDcom за истата 2год даваат ама ја немаат во залиха. Изгледа веќе не се произведува па и AMC гледа да ја продаде.

Ништо чудно да и ја намалиле гаранцијата заради напојувањето, 450W за 900ден... особено што и на амц страната не ни можам да им најдам каталог за напојувања, сомнително ми е.

Нормално, не значи ова дека нема да ти функционира PC-то и дека мора да ме слушаш, ама доколку јас би бил на твое место би почекал да соберам повеќе пари и посигурни компоненти да земам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom