Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
16 октомври 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
A na krajot kako bi zapisale za da se pretstavi kolku 5000, kolku1000 itn.. ima vo dadeniot broj?
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.258
Поени од реакции
2.253
Ve molam ako moze nekoj da mi objasni kako moze da ja resam ovaa zadaca:
Odredena suma na denari da se presmeta kako zbir od 5000, 1000, 500, 100, 50, 10, 5, 2, 1 denari taka sto ke se iskoristat najmal broj na banknoti i moneti.

Еве ти овде, веќе ги решивме.

http://www.forum.kajgana.com/threads/c-c.4993/page-142#post-6179292

И за вакви прашање користете си го соодветниот подфорум за програмски јазици.
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Првата се 9/10 ми дава. Ако го поправам тој пример што не ми работи, после друг не работи. Втората еве пробувам, сега ќе пишам во темата за C/C++

Kaj e таа тема, не можев да ја најдам а ми треба помош со лаб напредно
 
Член од
16 октомври 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
MOZE NEKOJ DA ME UPATI KAKO DA POCNAM SO RESHAVANJE NA OVA, TREBA SO POMOSH NA LOGICKI ISKAZI,ZAKONI NO NEZNAM KAKO DA POCNAM :/
Дванаесет професори и студенти од ФИНКИ биле во библиотеката во моментот кога ретка книга за исказна логика исчезнала. Секој влегол еднаш, останал некое време и излегол. Ако двајца биле во библиотеката во исто време, тогаш барем еден го видел другиот. Детективите разговарале со професорите и студентите и ги собрале следните изјави: Смиле рекол дека ги видел Боро и Жанета во библиотеката. Цвета се заколнала дека ги видела Горан и Христина. Боро рекол дека ги видел Смиле и Весна. Марија тврдела дека ги видела Дејан и Весна. Никола рекол дека ги видел Александар и Јана. Дејан рекол дека ги видел Боро и Жанета. Христина тврдела дека ги видела Никола и Јана. Жанета сведочела дека ги видела Боро и Марија. Горан рекол дека ги видел Александар и Јана. Весна рекла дека ги видела Марија и Жанета. Александар рекол дека ги видел Горан и Цвета во библиотеката. Јана рекла дека ги видела Христина и Цвета. Кој од дванаесеттемина не ја кажува вистината. Што требал да каже за да не го откријат? Бонус: Кај се наоѓа библиотеката на ФИНКИ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Ова задача е или спрдња?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Марија Михова ја дигнала книгата со цел да никој неможе да научи т.е. сите да паднат. Очигледно е.
Бонус прашање: Од главниот влез десно кај копирницата па пак последно десно во тоа лавиринтот негде ко да имаше нешто што наликува на библиотека.
 
Член од
16 октомври 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
Марија Михова ја дигнала книгата со цел да никој неможе да научи т.е. сите да паднат. Очигледно е.
Бонус прашање: Од главниот влез десно кај копирницата па пак последно десно во тоа лавиринтот негде ко да имаше нешто што наликува на библиотека.

Ama zgradata ne e na finki , toa se zema vo predvid ili ne?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.286
Поени од реакции
58.242
Вакви работи не се бараат на форум.
Некој и да ти ја реши задачава, сигурно уште некој друг студент ќе го види решението и ќе го прати одговорот.

Кога професорот ќе види два-три, или можеби и десет исти одговори сигурно нема да ви даде бонус поени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom