Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ме исплаши бе! Одма помислив дека си дошол совети да бараш. :pos:
Па може, што да не, кога веќе си дошла да не се враќаш за џабе.
На пример што е поефикасен начин да ја натераш девојката или жената да вреска после секс и да биде возбудена?
а) Лижење на ерогени зони
б) Плескање по газе
c) Бришење на пенис од завеса, после ејакулација.
 
A

AnFem

Гостин
Па може, што да не, кога веќе си дошла да не се враќаш за џабе.
На пример што е поефикасен начин да ја натераш девојката или жената да вреска после секс и да биде возбудена?
а) Лижење на ерогени зони
б) Плескање по газе
c) Бришење на пенис од завеса, после ејакулација.
Завеса е за лејмери. Јас ги терам да се бришат со брусна хартија.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Не ми се верува дека дојдов во оваа ситуација....Значи со бившиот мој (прва љубов) одевме неколку месеци или една година ,не ми текнува пошто беше пред точно 6-7 години ( јас имав 14 тој 18)...сега по толку години ми пишува порака на фб да се видиме...јас сум ни угоре ни удолу бидејќи ми се случија мн работи...машко немам допрено одамна...Инаку тој има женска и одат скоро 5 години ( откако се скара со мене,се фати со неа).Мислам дека имам сеупте чувства за него..осеќам..никогаш не ни исчезнале...за жал...рече да се видиме и бевме в кола заедно....онака исто како пред 6 години,ми недостигаше,нависитна.Немавме секс,но му дозволив да ме гали и да ме допира...Ми вели:Опушти се и не се стегај,осеќам дека сакаш..а јас нз навистина....си поправивме муабет.што било-како било,што е сега...како сме....Му кажав дека не сакам да се мешам таму во врската и не сакам да бидам искористена како изневерување...како и е на девојчето сега?Навистина имам чувства за него...само морам јас напред,вака ќе ми дојди како утеха тој,......а ме познава најдобро од кој и да било...Му кажав дека претходно имаш лош секс со бившиот по него и дека баш не се осеќам најдобро во врска со тоа...ТОЈ:Ајде дојди овде,треба да се случи еднаш..дојди кај мене...ќе се осеќаш подобро...ако саакаш во ред,ако не ОК..само сакам ти да се осеќаш убаво и да бидеш добра...
Знае тој јас како дишам,ме сеќава....
ДАЛИ ЗГРЕШИВ ШТО СЕ ВИДОВ СО НЕГО?

Истово ова, наместо нему, кажи ѝ го на девојка му. И види како ќе се одвиваат работите и дали ќе ти се сака и понатаму тој да ти навлезе.

Ако да, шири ги нозете - ништо не те спречува.

Ако не, навистина имаш совест и нема да ги рашириш нозете.


Со лесно.
 
Член од
21 јуни 2013
Мислења
158
Поени од реакции
111
Не ми се верува дека дојдов во оваа ситуација....Значи со бившиот мој (прва љубов) одевме неколку месеци или една година ,не ми текнува пошто беше пред точно 6-7 години ( јас имав 14 тој 18)...сега по толку години ми пишува порака на фб да се видиме...јас сум ни угоре ни удолу бидејќи ми се случија мн работи...машко немам допрено одамна...Инаку тој има женска и одат скоро 5 години ( откако се скара со мене,се фати со неа).Мислам дека имам сеупте чувства за него..осеќам..никогаш не ни исчезнале...за жал...рече да се видиме и бевме в кола заедно....онака исто како пред 6 години,ми недостигаше,нависитна.Немавме секс,но му дозволив да ме гали и да ме допира...Ми вели:Опушти се и не се стегај,осеќам дека сакаш..а јас нз навистина....си поправивме муабет.што било-како било,што е сега...како сме....Му кажав дека не сакам да се мешам таму во врската и не сакам да бидам искористена како изневерување...како и е на девојчето сега?Навистина имам чувства за него...само морам јас напред,вака ќе ми дојди како утеха тој,......а ме познава најдобро од кој и да било...Му кажав дека претходно имаш лош секс со бившиот по него и дека баш не се осеќам најдобро во врска со тоа...ТОЈ:Ајде дојди овде,треба да се случи еднаш..дојди кај мене...ќе се осеќаш подобро...ако саакаш во ред,ако не ОК..само сакам ти да се осеќаш убаво и да бидеш добра...
Знае тој јас како дишам,ме сеќава....
ДАЛИ ЗГРЕШИВ ШТО СЕ ВИДОВ СО НЕГО?
Штом чувствата за него никогаш не ти исчезнале и ти недостигал како што велиш, зошто не си го побарала овие пет години? Ахх Girl in love, сигурна си дека не ти е само досадно? Викаш не си допрела машко одамна и сега овој ти се појавува после толку време и мислиш дека го сакаш. Не го сакаш, само мислиш така зашто очито е дека ти е досадно и ти треба дечко. Најди си некој што побрзо зашто вака ќе се изгубиш. А и како што гледам (не само јас и другите што ти одговориле) он сака да те искористи, може сега му е досадно во врската (пет години идат, како да не му е) па му треба малце забава, а знае дека ти нема да го одбиеш, зашто претпоставувам си била многу фина со него... Очекувај сега пак да те викне да се видите, сигурно ќе очекува нешто повеќе од тебе.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Па може, што да не, кога веќе си дошла да не се враќаш за џабе.
На пример што е поефикасен начин да ја натераш девојката или жената да вреска после секс и да биде возбудена?
а) Лижење на ерогени зони
б) Плескање по газе
c) Бришење на пенис од завеса, после ејакулација.


На ова сигурно добиваш вриштење и флаша во глава од силна возбуда, особено ако е штиркана.
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
52
Поени од реакции
142
Не ми се верува дека дојдов во оваа ситуација....Значи со бившиот мој (прва љубов) одевме неколку месеци или една година ,не ми текнува пошто беше пред точно 6-7 години ( јас имав 14 тој 18)...сега по толку години ми пишува порака на фб да се видиме...јас сум ни угоре ни удолу бидејќи ми се случија мн работи...машко немам допрено одамна...Инаку тој има женска и одат скоро 5 години ( откако се скара со мене,се фати со неа).Мислам дека имам сеупте чувства за него..осеќам..никогаш не ни исчезнале...за жал...рече да се видиме и бевме в кола заедно....онака исто како пред 6 години,ми недостигаше,нависитна.Немавме секс,но му дозволив да ме гали и да ме допира...Ми вели:Опушти се и не се стегај,осеќам дека сакаш..а јас нз навистина....си поправивме муабет.што било-како било,што е сега...како сме....Му кажав дека не сакам да се мешам таму во врската и не сакам да бидам искористена како изневерување...како и е на девојчето сега?Навистина имам чувства за него...само морам јас напред,вака ќе ми дојди како утеха тој,......а ме познава најдобро од кој и да било...Му кажав дека претходно имаш лош секс со бившиот по него и дека баш не се осеќам најдобро во врска со тоа...ТОЈ:Ајде дојди овде,треба да се случи еднаш..дојди кај мене...ќе се осеќаш подобро...ако саакаш во ред,ако не ОК..само сакам ти да се осеќаш убаво и да бидеш добра...
Знае тој јас како дишам,ме сеќава....
ДАЛИ ЗГРЕШИВ ШТО СЕ ВИДОВ СО НЕГО?
Моја препорака ти е ако ти сака душичето да си се плесниш со бившиот секој друг ти е 1+
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не ми се верува дека дојдов во оваа ситуација....Значи со бившиот мој (прва љубов) одевме неколку месеци или една година ,не ми текнува пошто беше пред точно 6-7 години ( јас имав 14 тој 18)...сега по толку години ми пишува порака на фб да се видиме...јас сум ни угоре ни удолу бидејќи ми се случија мн работи...машко немам допрено одамна...Инаку тој има женска и одат скоро 5 години ( откако се скара со мене,се фати со неа).Мислам дека имам сеупте чувства за него..осеќам..никогаш не ни исчезнале...за жал...рече да се видиме и бевме в кола заедно....онака исто како пред 6 години,ми недостигаше,нависитна.Немавме секс,но му дозволив да ме гали и да ме допира...Ми вели:Опушти се и не се стегај,осеќам дека сакаш..а јас нз навистина....си поправивме муабет.што било-како било,што е сега...како сме....Му кажав дека не сакам да се мешам таму во врската и не сакам да бидам искористена како изневерување...како и е на девојчето сега?Навистина имам чувства за него...само морам јас напред,вака ќе ми дојди како утеха тој,......а ме познава најдобро од кој и да било...Му кажав дека претходно имаш лош секс со бившиот по него и дека баш не се осеќам најдобро во врска со тоа...ТОЈ:Ајде дојди овде,треба да се случи еднаш..дојди кај мене...ќе се осеќаш подобро...ако саакаш во ред,ако не ОК..само сакам ти да се осеќаш убаво и да бидеш добра...
Знае тој јас како дишам,ме сеќава....
ДАЛИ ЗГРЕШИВ ШТО СЕ ВИДОВ СО НЕГО?
Не си го мами умот! Заради единствена причина да не бидеш сама, правиш глупави работи и конфузија на самата себе!
На него му здосадил сексот со девојката, знае дека може лесно да те убеди и си го прави животот побогат... Ти си колатерална штета... еднаш сте раскинале, нема причина сега да успеете... подгреано јадење е лоша копија на оригиналното доживување. Твоите чувства немаат врска со било што освен возбудливо сеќавање на првата еротичност (а таа многу лесно ќе ја заборавиш во животот со наредната посилна емоционална врска).
Немој да дозволиш некој да те користи за пролазни ќејфови; држи до себеси и терај напред, светот има многу поубави можности!
 

• Војник •

БОРБА ТЕ ЧЕКА!
Член од
6 април 2011
Мислења
457
Поени од реакции
1.263
Ако некој/а сварно сака сериозно да ми даде совет или да ми помогне, нека ми пише порака. Особено од членовите од понежниот пол барам помош, но можат секако и машките.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако некој/а сварно сака сериозно да ми даде совет или да ми помогне, нека ми пише порака. Особено од членовите од понежниот пол барам помош, но можат секако и машките.
Ми е страв да не си заљубен во Македонија, тешко ќе најдеме чаре.




(те зезам. шо е финтава со пишете ми пп?)
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.313
Поени од реакции
16.412
Ако некој/а сварно сака сериозно да ми даде совет или да ми помогне, нека ми пише порака. Особено од членовите од понежниот пол барам помош, но можат секако и машките.
Зашто, се срамиш овде да пишеш?
 

• Војник •

БОРБА ТЕ ЧЕКА!
Член од
6 април 2011
Мислења
457
Поени од реакции
1.263

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Ја сум во онаа фаза кај што разумот ми кажува дека не треба да се смирувам и знам дека i'm better off this way, дека со тек на време ќе биди подобро, но од другата страна немам апетит, ми се повраќа одвреме навреме и ми е гадно и меланхолично и така. Скаран сум 2 месеци веќе, првиот месец ми беше далеку подобро, ваљда почетна еуфорија. Кажујте како да ја надминам транзиционата криза? :)
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Ја сум во онаа фаза кај што разумот ми кажува дека не треба да се смирувам и знам дека i'm better off this way, дека со тек на време ќе биди подобро, но од другата страна немам апетит, ми се повраќа одвреме навреме и ми е гадно и меланхолично и така. Скаран сум 2 месеци веќе, првиот месец ми беше далеку подобро, ваљда почетна еуфорија. Кажујте како да ја надминам транзиционата криза? :)
Ако веќе сигурно не сакаш да се смириш.. добро би било да направиш некаква промена.. пример почесто да излегуваш,да се дружиш со нови луѓе,да одиш на нови места,..прави го она иначе што ти е интересно..што ти крада насмевка... Заебано е кога минеш низ тој период ваљда,но најбитни се тогаш пријателите и друштвото...Тие можат да ти ги отргнат мислите од ..... Кога ќе излегуваш почесто и ќе се дружиш,многу се поголеми шансите да си најдеш некоја нова "симпатија" и да се сконцентрираш на нејзино освојување....
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ја сум во онаа фаза кај што разумот ми кажува дека не треба да се смирувам и знам дека i'm better off this way, дека со тек на време ќе биди подобро, но од другата страна немам апетит, ми се повраќа одвреме навреме и ми е гадно и меланхолично и така. Скаран сум 2 месеци веќе, првиот месец ми беше далеку подобро, ваљда почетна еуфорија. Кажујте како да ја надминам транзиционата криза? :)
Немоеш да ја надминеш. Моеш само да ја поминеш. Нема пеер десет минутно решение на вакви работи. Ако имаш амбиција да се изградиш во зрела, цврста, квалитетна личност во иднина, единствениот пат е директниот. Face the fear and pain like a man. Седни и организирано размислувај. Најди го одговорот на сите прашања. Зашо те боли, кај те боли, шо ти фали, кај си заебал, како во иднина да не се најдеш пак во небрано, состави план као да се подобриш во областите кај шо си заебал со претходната, за наредната да биде нова лекција а не да бидеш понављач. При дискурсот морам да напоменам дека глеаш кај Ти си заебал и како Ти се осеќаш. Она не е битна, плус и немаш јурисдикција таму, немоеш ти да се замараш за туѓи постапки и со тоа да се опседнуваш. Едноставно вон твоја контрола е. Cant do shit bout it.
Значи соочи се со проблемот груди у груди, заебано е, ама its the only way. Сите други опции и скратени патчиња нужно те градат во комплексаш. Мора да сфатиш дека искуството ти го предетерминира карактерот, а ако размислиш, никад никој ништо не научил од добри ствари. Курац шо си научил коа ти било све топ. Учиш само коа имаш проблем. Пошо пробем имаш само коа имаш избор, процесот на пронаоѓање на вистинскиот избор се нарекува уствари учење.
Ти моментално имаш проблем, што е уствари само синоним за шанса за учење, така да, не брзај да бидеш среќен пошо и онака среќата е overrated, туку научи ја лекцијата што ти е пружена :) Embrase it!
Ако се прашуваш колку ќе трае, одговорот е дека зависи од тебе.
Ако те интересира подетално: Најновите истражувања на љубовта во невробиологијата јасно и недвосмислено укажуваат дека love е уствари lust. На brain scaner се глеа дека кај заљубените парови при наредба да мислат на својот партнер, се палат центрите за зависност од дрога (кокаин, амфетамини, ексери..). При Криза од овие супстанци, мозокот реагира исто како при кризата од раскинување. Ти си фактички навлечен, зависен од парнерката (што ги објаснува сите силни емоции кон истата). Љубов е само силна Потреба. Desire. Значи, колку ќе трае кризата у која си моментално зависи од 3 ствари. Дали ќе најдеш замена за потребата, дали ќе ја подмириш потребата, или дали ќе ја елиминираш потребата преку исцрпна самоконтрола.
Значи, ако ја гаиш во мислите, никад нема да ти пројде. Ако пак се трудиш да си самосвесен, коа ќе ти дојде мисла за неа, ти ќе Знаеш, и ќе го насочиш умот на друго место и преку ова метода на апстиненција ќе ја надминеш зависноста и за едно месец два си ко нов. Или, моеш, коа ќе ти дое мислата за неа (а ќе ти дое, because thats what the brain does) да не го насочуваш умот на друго место туку на истото, али да креираш негативна асоцијација (нејзината слика да ја поврзуваш со негативни наместо пзитивни чувства) што, од искуство ти кажувам, works just fine, али после со наредната имаш проблем малце при креирање на позитивна асоцијација и ти се јавуваат комплекси као проблеми со доверба, љубомора, сигурност итн (али ова се решава доста брзо once you've learned how to do it.)
Пошо ова е малце тешко, ќе пробам да те мотивирам. :)
Значи секој човек денес, поради поставеноста на системот за решавање на егзистенцијалниот проблем во моменталново доминантно општествено уредување, е ставен на една Главна раскрсница. Ставен е пред изборот на Среќа (апсолутна) или Успех.
Ако сакаш да бидеш апсолутно среќен, од проста логика е изваден закључокот дека пошо немоеш сите потреби да ги задоволиш, треба сите потреби да ги елиминираш, односно контролираш и сведеш на минимум. За ова да го напраиш треа да се замонашиш и да станеш зен мастер.
Ако сакаш пак да бидеш Успешен, затоа што среќата со goal seeking mentality е пролазна и периодична, ја тргаш од врвот на пирамидата на приоритети и не ја мешаш во дисижн мејкинг-от. На врвот ти доаѓаат ефикасност и ефективност, и усвојуваш ментален склоп каде што среќата не ја сфаќаш толку сериозно :) Стануваш спремен да жртвуваш и способен да победуваш :)
Ако пак ги приспоиш овие две патишта и креираш мешовит систем, се претопуваш во мнозината конфузна медокритетна маса. ^^
И сеа, пошо неверуем дека сакаш да се замонашиш, нити пак да бидеш просечен слепец, барем биди успешен, усвои го тој ментален склоп <3
Не е лесно пеер све ова, али nothing worth having comes easy. :D
Со срејча!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom