Портрети (ваши дела)

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Доста беше фоткање баби Let 3, знам дека ја сакаш „текстурата“ на старите луѓе, ама продолжи со девојчево :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Доста беше фоткање баби Let 3, знам дека ја сакаш „текстурата“ на старите луѓе, ама продолжи со девојчево :)
Ете мислење на млад зелен и тазе клецкач
Ова баба има искуство од отоманско, аустругарска, партизани бугари па се до независна самостојна Македонија.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Ете мислење на млад зелен и тазе клецкач
Ова баба има искуство од отоманско, аустругарска, партизани бугари па се до независна самостојна Македонија.
Не збориме за клецање бе. Ако имаш мерак по поискусни, тогаш продолжи со бабите :pos:
Да видиме малку и убавина од овој век не е на одмет :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Не бе, еве, заедно седиме и кликаме лајкови. Убави портрети, нешто повеќе околу осветлувањето? Обично собно осветлување или бјути дишови и слично?
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
Треба да го земеш и Acid на некоја ваква фотосесија:)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Не бе, еве, заедно седиме и кликаме лајкови. Убави портрети, нешто повеќе околу осветлувањето? Обично собно осветлување или бјути дишови и слично?
Да дојдам и јас?

Јас не сум студиски фотограф али за некои вакви прилики имам земено 2 стативи околу 2 метри високи, еден рефлектор со една и едно тело со 4 фасонки, на нив имам ставено од оние штедливи сијалици по 40 вати една (пута 5 е негде отприлика еквивалкент на обична сијалица) така да теориски имам около 1000 вати светлина (5000 келвини), плус блиц Канон 430, имам еден рефлектирачки и еден дифузен чадор и то е сосем доволно за домашно или мало студиско осветлување. Имам приател кој ми дава на располагање празен простор со околу 40 квадрати просторија за сликање, плус други соби за пресоблекување и шминкање, купатило и остало.... и ете. Проблем е шо јас сум навикнат да сликам акции, настани каде не треба да се мислам јас да му кажам како да застанат, како да се наместат... е сега има природно талентирани модели кои ќе те изненадат со природност и опуштеност (како првото чупе) а има и некои кои ќе се здрват во позиција на невеста која ја продаваат во друго село на непознат постар маж. (имам и такви фотки но нема да ги ставам) Имам најава за уште една сесија па се надевам до тогаш малце ќе се опуштам и јас и ќе можам да наместам сцена каква јас сакам
--- надополнето: 4 октомври 2013 во 19:04 ---
IMG_0792bw2.jpg
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Хеја машко, шо убо девојче за модел, само еве како старо чкрапало да ти дадам совет-два. Ова додуша се учи на часови по ликовно во основно.
Бидејќи девојчево ти е централно поставено, треба што имаш од десно, да имаш и од лево за да има баланс, или да нема воопшто ништо. Е сеа таа зградата таму штрчи, па затоа ќе ја поместиш во кадарот малку во лево, според правило на третини, и таман ќе имаш еден исполнет кадар, еден мошне урбан портрет. И уште една забелешка. Простор над главата, мораш да остаиш малку, замисли едно јаболко над нејзината глава.

Хеф фан :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Хеја машко, шо убо девојче за модел, само еве како старо чкрапало да ти дадам совет-два. Ова додуша се учи на часови по ликовно во основно.
Бидејќи девојчево ти е централно поставено, треба што имаш од десно, да имаш и од лево за да има баланс, или да нема воопшто ништо. Е сеа таа зградата таму штрчи, па затоа ќе ја поместиш во кадарот малку во лево, според правило на третини, и таман ќе имаш еден исполнет кадар, еден мошне урбан портрет. И уште една забелешка. Простор над главата, мораш да остаиш малку, замисли едно јаболко над нејзината глава.

Хеф фан :)
или нека го извади маичетио девојчето па нема на никој да му текне за зграда.. подесно... полево... баланси...
--- надополнето: 7 октомври 2013 во 17:19 ---
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.320
Поени од реакции
7.372
Да не испадне само коментирам, не закачувам... тоа е додуша од мрза, и што нетот на брод ми е тапа. Еве нешто од вчера :)

Едит: Лет3, така бе стари, дај бои, доста со тоа црно-белото, убија депресија (дури и коа има цицки).

 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Да не испадне само коментирам, не закачувам... тоа е додуша од мрза, и што нетот на брод ми е тапа. Еве нешто од вчера :)

Едит: Лет3, така бе стари, дај бои, доста со тоа црно-белото, убија депресија (дури и коа има цицки).

Чеј сеа и тебе да те искритикуваме... Си можел да ги решиш темните делови, кои се во сенка со рефлектор или со блиц. Девојката има сини очи, требале да дојдат до израз. Патем, фокусот секогаш треба да биде во очите при вакви портрети, а тука паѓа некаде кај герданот - а очите не се фокусирани... Нормално дека не би го направил сето ова, ама колку да најдеме и ние некоја забелешка :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom