Мачено и одрано куче во Чаир

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.284
Поени од реакции
27.779
Не знам што да кажам што веќе не било кажано за каква е личноста што го прави ова...
Ама ако ова го прави на животни, за луѓе ич нема да се подзамисли.
И не е битно дали е куче, или глушец или чафка, битен е актот на оставање за сите шетачи да го видат телото. Грозно е.
Свашта шета по оваа земја.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Заебана работа... Полицијата треба да се распраша меѓу месари, ветеринари и регистрирани ловци, бааги стручно го извел/е дерењето.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Навистина еве до каде може некој да оди. Дефинтивно ова е нешто згрозувачки кога ја видов сликата можам да замислам се што му правеле само кутрото куче знае што се поминало. Ваквите кои прават вакви работи шетаат по улица денес можеби куче утре може да биде тоа човек. Бидејќи ова кој го има сторено тој дефинитивно не е при здрав разум.
Да утре некој може да му текне и ќофтиња во облик на срца да напраи и да ги рсфрла на сите страни, до кај дојдовне како народ тоа чудо некое.
Вчера една баба колеше кокошка со секира таааааааак глаата и ја откина сигурен сум дека кај и да е и чоек ќе заколе со секирата дефинитивно бабана не е при здрав разум.
Мислам ова под услов ако бабана до тогаш не налета на некое ќофте во облик на срце.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.093
Не реков дека е добро, реков тоа што мислам дека било, јас сум вегетаринец, сум против убивање секакво животно, но што да му правиме на ланецот.....

Во Чаир има криминал, се согласувам, но и е совршено место да се прекрие некој криминал сторен во друга општина, и некаде читав дека имаше кеса во главата, значи е носено со кола...
Како што кажав:
Who did it?
the black man...
Ако сакаш да те сфатам озбилно дај ми доказ дека Круела де Вил баш таму отворила бутик за кучешки бунди и у близина на дуќанот има одрано 101 далматинец.:) Јас прв пат слушам дека и кучешка кожа, особено во Македонија, у кожна индустрија се користела. А и кожна индустрија сигурно не е лоцирана позади стадионот на Слога. Ова е чист акт на садизам или некој можда се вежбал да дере? Што знаеш може и апгрејд ќе направи па и со луѓе ќе почне.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Што правиме со другиве животни што секојдневно се убивани, дерени и потоа на парчиња продавани за пари?


Предупредување за вознемирувачки слики во спојлерот (истото предупредување е и за гледање на излози во месарниците).

 
Л

Лигеја

Гостин
Што правиме со другиве животни што секојдневно се убивани, дерени и потоа на парчиња продавани за пари?


Предупредување за вознемирувачки слики во спојлерот (истото предупредување е и за гледање на излози во месарниците).

Свињите,кокошките,телињата,говедата и рибите се храна на човештвото од памтивек.Месото мора да се конзумира за да се снабди организмот со здрави количини на протеини а точно месото од овие животни кои ги набројав е најпогодно за конзумација од многу причини кои припаѓаат во друга дебата како нивното одгледување или еве попрецизна да бидам брзото размножување на свињите.Молзењето на кравите,козите и овците исто така не снабдува со млечни производи кои ни се потребни за здраво да функционираме а сепак молзењето е процес на малтретирање на животното чие млеко е наменето за младенчето.Секое животно си има своја намена а кучињата не се за јадење или пак друга употреба.Тоа е таа логика како што не можеш жирафа да си чуваш дома на пример туку си чуваш кученце.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
....да го тргнеме настрана убивањето и дерењето.....
....додека полицијата не ја заврши својата работа (се сомневам) неможеме да знаеме што и најбитно зошто ова се случило

....еве да претпоставиме дека кучето веќе било мртво и некој сакал да го препарира....до тука е се во ред.....но не е во ред оставањето на остатокот на улица....онаму каде што поминуваат деца....каде што постои опасност од ширење на зараза
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.350
Поени од реакции
29.825
Месото мора да се конзумира за да се снабди организмот со здрави количини на протеини ...
Протеини имаш и од растително потекло, ама нејсе, не ми е поентата да прокламирам вегетаријанство и веганство -туку да посочам на баш на ваквото лицемерие каде со етички аргументи се брани систематско касапење и јадење на едни животни а се сатанизира истиот однос кон други животни.

Да кажеме полицијата да го најде касапот, за што би го обвиниле ако кучето не го идентифицираат како сопственост на некој евентуален тужител? Можеби за загадување на животната околина?

За мачење на животни?
Па секој полуспосебен адвокат би го ослободил тој клиент од пресуда, доволно е да го посочи судот кон најблиската кланица, и да бара објасување зошто тоа систематско колење и дерење не се санкционира.
Или можеби во нашиот закон се посебно наведени кои животни смеат да се употребуваат за јадење.



Само да нагласам дека не заземам став во одбрана на пациентот што го направил тоа во насловот од темава... Зборувам за лицемерието во односот кон животните.

Предупредување, слики од домашни миленици.
 
Л

Лигеја

Гостин
Протеини имаш и од растително потекло, ама нејсе, не ми е поентата да прокламирам вегетаријанство и веганство -туку да посочам на баш на ваквото лицемерие каде со етички аргументи се брани систематско касапење и јадење на едни животни а се сатанизира истиот однос кон други животни.

Да кажеме полицијата да го најде касапот, за што би го обвиниле ако кучето не го идентифицираат како сопственост на некој евентуален тужител? Можеби за загадување на животната околина?

За мачење на животни?
Па секој полуспосебен адвокат би го ослободил тој клиент од пресуда, доволно е да го посочи судот кон најблиската кланица, и да бара објасување зошто тоа систематско колење и дерење не се санкционира.
Или можеби во нашиот закон се посебно наведени кои животни смеат да се употребуваат за јадење.



Само да нагласам дека не заземам став во одбрана на пациентот што го направил тоа во насловот од темава... Зборувам за лицемерието во односот кон животните.

Предупредување, слики од домашни миленици.
Нема тука никакво лицемерие,станува збор за избор на исхрана и едноставниот синџир во природата.Ние сме најголемиот предатор кој може да бира со што ќе се исхранува само што на полесен начин исклучувајќи го ловството кое патем денес се користи како спорт и разноода сме нашле полесен пристап до месо одгледувајќи ги животните во стада.Дури имаш крвни групи кај луѓето кои се базираат и се создадени на основа на исхраната.Нулта групата (месната крвна група уште ја нарекуваат) не по некоја случајност е најстарата крвна група во светот.Како што кажав секој со својата намена.Исто е и со луѓето.И фармските животни не се брутално касапени како што се обидуваат тоа да го прикажат организациите за заштита на животните и да наметнат некоја фенси и тренди политика ширејќи секакви дезинформации и манипулирајќи со луѓето.Постојат прописи,процедури и начини на одгледување а потоа и усмртување кои барем посериозните производители на месо ги применуваат во сооднос со европските стандарди и во согласност со законот за благосостојба на животните затоа што пред се се зема во обзир намената на месото како и кај нас така и во сите земји ширум светот.Бруталностите и насилството врз било кое животно без намена треба да бидат казнувани затоа што се граничат со нечовечност и примитивно однесување како во случајов со кучето.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Што правиме со другиве животни што секојдневно се убивани, дерени и потоа на парчиња продавани за пари?


Предупредување за вознемирувачки слики во спојлерот (истото предупредување е и за гледање на излози во месарниците).

Дај бе кажи кај ги фрлаат прасињата јас стално гледам да видам да не има некое фрлено да го дигнам од улица да не го видат деца да се извадат од памет
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ова изгледа дога било.
Правела галама и проблеми а газдата не превземал ништо па некој нервозен комшија преземал нешто.
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.679
Поени од реакции
11.749
Кај ми е последниот пост!? Ох, тоа не беше пост, туку беше само коментар преку слика...ок, се извинувам, продолжете понатаму...
 
L

Lu

Гостин
Кај ми е последниот пост!? Ох, тоа не беше пост, туку беше само коментар преку слика...ок, се извинувам, продолжете понатаму...
Јас ти го избришав постот, бидејќи сликата не беше ставена во спојлер ... на форумов такви слики со таква содржина се ставаат во спојлер, во спротивно доколку сликата не е во спојлер - се брише.
Колку за информација, на претходната страна број 7, имам избришано вкупно 21 мислење.

И како што кажа колегата Doc Holliday , последна опомена, уште еден испад на база на национална или верска основа, ќе резултира со бан од тема + казнени поени.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom