Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Здраво...
Нов сум на форумот и гледам овде решавате љубовни проблеми... па да го споделам и мојот :)
Ми се допаѓа една девојка. Ја знам многу долго, куќни пријатели сме, често фамилијарно одиме по одмори, викенди... Се нема случено ништо повеќе, иако и двајцата сакаме. Кога ќе се вратиме дома односите се заладуваат, немаме речиси никаков контакт, единствено само кога ќе се сретнеме низ град разговараме доста долго. Последно кога бевме заедно, бевме доста блиски, но не отидов чекор по напред бидејќи знам дека има дечко... Свесен сум дека и се допаѓам, но не знам дали на мене гледа како на пријател или нешто повеќе... сепак има нешто... некој совет? :)
Спонтаноста е најубава работа,така да-остави,времето ќе покаже. Доколку треба да имате нешто повеќе сигурно ќе се најдете во ситуација во која и двајцата ќе бидете сигурни дека тоа е тоа :)

Што треба да биде ќе биде :)
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Читајќи ги коментарите на LanaDelRey имав слична ситуација каде што девојчето премногу избрза и јас на некој начин ја дистанцирав. Разбирливо можеби премногу и се допаднав, мене ми се допадна на почеток ама после тоа брзање го изгубив чувството.

Девојчето сеуште е "загреано" за мене, само е потребен позитивен сигнал. :)

Но, сега јас не чувствувам ништо конкретно кон неа, дали би требало да пробам.... односно да и кажам уште на поочеток да не се надева на ништо т.е. дека со тек на време можеби и јас ќе ја засакам...


:unsure:
--- надополнето: 18 септември 2013 во 20:43 ---
Да се надоврзам, зошто беше причината од којашто се "уплашив" на некој начин... само што и го дадов бројот таа ми ѕвонеше барем по 3-4 пати дневно, па што ли ќе биде ако ми биде девојка??

Прво, од каде знаеш дека нема да ја засакаш? Можеби во кревет ќе се покаже тигрица и ќе те излуди, па нема да знаеш како се викаш без таа да е до тебе.

Како и да е, ако си сигурен дека не сакаш ништо повеќе со неа, т.е. ако тоа е твојот тековен став, редно е да ѝ кажеш. Ако таа моментално се согласува со тоа, терајте. Потоа може ќе си го смениш мислењето, па ќе сакаш повеќе со неа, но и таа може да го смени мислењето, па да не сака повеќе со тебе. Сè бидува и затоа е важно постојано да комуницирате.

Јас имам едно вакво правило, што не мора да е точно, но (мислам дека) е добро како генерален принцип: еден секс = запознавање, два секса = врска. Со други зборови, ако два пати (два различни термина; не зборам за две сеанси во текот на една вечер) имаш секс со типката, може да сметаш дека сте во врска и дека ти е девојка. И тогаш веќе ќе може и да ѝ кажеш да не ти се јавува до толку, т.е. ќе може да ѝ кажеш како треба да се постави во однос на тебе. Можеш и сега да ѝ кажеш, но нема никаква гаранција дека ќе те послуша. Тогаш веќе ќе ѝ бидеш дечко и ќе имаш некакво влијание врз нејзиното однесување; за сега си ѝ само многу интересна прилика.

На крајот на краиштата, многу е веројатно дека сака да ѝ влезеш и дека тоа ѝ е примарно и најважно. Каква ќе биде откако тоа ќе се случи... треба да ѝ влезеш, инаку нема начин да дознаеш.


Со лесно.
--- надополнето: 18 септември 2013 во 22:40 ---
Здраво...

Нов сум на форумот и гледам овде решавате љубовни проблеми... па да го споделам и мојот :)

Ми се допаѓа една девојка. Ја знам многу долго, куќни пријатели сме, често фамилијарно одиме по одмори, викенди... Се нема случено ништо повеќе, иако и двајцата сакаме. Кога ќе се вратиме дома односите се заладуваат, немаме речиси никаков контакт, единствено само кога ќе се сретнеме низ град разговараме доста долго. Последно кога бевме заедно, бевме доста блиски, но не отидов чекор по напред бидејќи знам дека има дечко... Свесен сум дека и се допаѓам, но не знам дали на мене гледа како на пријател или нешто повеќе... сепак има нешто... некој совет? :)

Од каде знаеш дека и двајцата сакате, а таа има друг дечко? Си ја прашал ли?

Ако фамилијарно одите на викенди, а потоа заладуваат сите контакти, тоа е веројатно знак дека таа *не* е заинтересирана да има повеќе контакти со тебе, дотолку повеќе што има друг дечко, што ѝ го одзема вниманието и времето. Сепак, долгите разговори може да се знак дека нејзе ѝ е грижа за тебе и дека сака со тебе да го поминува времето.

Во даден момент, треба да истапиш напред и да ѝ кажеш дека ти се допаѓа и дека би сакал да имаш нешто повеќе со неа. Не е битно што има дечко - таа ќе зборува само со тебе, тогаш и таму. Со други зборови, ти неа ја гледаш како потенцијална девојка, а нејзините други врски со други луѓе се само нејзини, не твои, па таа ќе си ги реши како што знае и умее.

Од искуство: ако сакаш да имаш нешто со неа, а не ѝ кажеш, таа *нема* да го знае тоа. Остави ги на страна тие чувства што *мислиш* дека ги има за тебе; ако дојде момент да бира меѓу тебе, кон којшто има (веројатно) пријателска блискост и дечко ѝ, со когошто има физичка блискост, секогаш ќе го избере дечко ѝ, што ја исполнува физички. И немој да мислиш дека ниту нејзиното семејство ниту кој и да е ќе ја спречи - ако го избрала него, со него ќе биде.

Твое е да ѝ кажеш дека може да те избере и тебе и дека си спремен да бидеш во врска со неа. Јасно е дека тука ќе има веќе моменти на семејни работи, па секоја ваша кавга семејствата ќе ја знаат итн итн. Со други зборови, ако сакаш да ти биде девојка, тоа е голем потфат и ќе влијае на сите.

Имаш ли три чисти за тоа?

Ако да, кажи ѝ дека имаш. И пушти ја и нејзе да одлучи, дали и таа е спремна на тоа. Биди спремен дека можеби не е и дека можеби ќе остане со дечко ѝ, но тоа не е веќе твој избор. Твое е само да ѝ кажеш што чувствуваш за неа. Останатото е нејзино, како ќе изреагира.


Со лесно.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
16.011
Разбирливо можеби премногу и се допаднав, мене ми се допадна на почеток ама после тоа брзање го изгубив чувството.

Но, сега јас не чувствувам ништо конкретно кон неа, дали би требало да пробам.... односно да и кажам уште на поочеток да не се надева на ништо т.е. дека со тек на време можеби и јас ќе ја засакам...

Првото - отишло чувството, а тоа не се враќа.
Второто - Кога ништо не чувствуваш, зошто би бил со таа девојка? Од досада, да не си сам, онака колку за забава?
Третово е голема мизерија. Тоа може ќе ја засакаш, јас не верувам дека не сакаш, па сакаш, туку работите одат во обратен правец.
Најди си некоја за која ќе бидеш троа повеќе заинтересиран.


Ми се допаѓа една девојка. Ја знам многу долго, куќни пријатели сме, често фамилијарно одиме по одмори, викенди... Се нема случено ништо повеќе, иако и двајцата сакаме. Кога ќе се вратиме дома односите се заладуваат, немаме речиси никаков контакт, единствено само кога ќе се сретнеме низ град разговараме доста долго. Последно кога бевме заедно, бевме доста блиски, но не отидов чекор по напред бидејќи знам дека има дечко... Свесен сум дека и се допаѓам, но не знам дали на мене гледа како на пријател или нешто повеќе... сепак има нешто... некој совет? :)
Ти кажала таа дека сака нешто?
Второто потврдува дека уствари ништо не ти кажала и тоа што е блиска со тебе е можеби баш ради тоа фамилијарно, долгогодишно пријателство.
Можеш да бидеш директен и да си ја прашаш, но со самото тоа што има дечко, треба да ти кажува дека моментално во тој дел има некој друг побитен од тебе.
 
Член од
18 септември 2013
Мислења
16
Поени од реакции
33
Ти кажала таа дека сака нешто?
Второто потврдува дека уствари ништо не ти кажала и тоа што е блиска со тебе е можеби баш ради тоа фамилијарно, долгогодишно пријателство.
Можеш да бидеш директен и да си ја прашаш, но со самото тоа што има дечко, треба да ти кажува дека моментално во тој дел има некој друг побитен од тебе.

Па муабети од типот “Дојдов затоа што ти дојде“ и слично не ќе да се од тоа фамилијарното... а и цело време се обидува да е до мене.... не знам на 300 ума сум :) можеби и се заладени чувствата кон дечкото па сака да проба нешто друго..
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.692
Поени од реакции
110.677
Па муабети од типот “Дојдов затоа што ти дојде“ и слично не ќе да се од тоа фамилијарното... а и цело време се обидува да е до мене.... не знам на 300 ума сум :) можеби и се заладени чувствата кон дечкото па сака да проба нешто друго..
Бегај од вакви што подалеку!
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Nessa Alcarin знаеме сите дека за вкус не можеш да коментираш...Но знаеме и дека секој човек е полн со маани,а исто како што кажа претходно Kaiser протезата се носи максимум две години а не цел живот.
И да,ништо лично и ништо против тебе...Замисли ја следнава ситуација: Имаш мали гради,ниска си или пак имаш крив нос, а некој ти го набива тоа а тебе те повредува..Така ке му биде и на оној кој ти се додворува а ти велиш не би била со тебе зошто носиш протеза...
Јас секогаш велам.Чудни се животните патишта,никогаш нема да знаеш со кого ке завршиш. ;)
Никаде не кажав дека ќе му го набивам зошто носи протеза, едноставно кога ќе видам некое машко со протеза никогаш не сум имала сексуална привлечност кон него. Мислам дека сум доволно јасна, не треба сите машки на свет да ми се допаѓаат ниту пак јас да им се допаѓам на сите.
Секој си има вкус, пак ќе кажам. Сега ако некој овде изјави дека сака девојќи со мали гради, јас нема да се налутам. Ок, сакај си. Ќе се најде некој што сака и големи. Мислам не знам зошто толку се потресувате. За секој има некој, не мора јас сите да ги сакам. ;)
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Остај однесувањето, збориме за луѓе што ги вреднуваат работите како треба, дали и колку кај нив влијае оваа работа, ако ти се сметаш во тие со вистинско вреднуваат, кажи дали ти е сеедно или не?:)
не.
 
Член од
19 август 2013
Мислења
16
Поени од реакции
2
значи вака да почнам. Со девојчево у клас се паднавме заедно и ми се засвиѓа ..и онака природно фрлив 2-3 погледи ...кога и она почна и добро ај...почавме да се допишуваме можда више 5-6-7 дена и тоа ама се размуабетивме ко мислиш се знаеме 2 месеца иили 2 години а не 2 недели...муабети со саати...цело време заедно. И проф музичко коа збореше нешто музичка привлечност од спортивниот пол ..дека тој што пее или свири те привлекува...и коа рече проф - "што свири" девојчево одма се сврте онака ме погледна насмеано кратко..(свирам на гитара :P ) и у школо почавме онака да се закачкаме...на фб ми праќа песни демек да даде до знак те сакам нешто ајде да се сакаме...и и ја исто враќам со некој такви...ситуацијата се подгорува постепено се поише и поише...срциња на секое чао ,позз ,се вракам за ххх време -мин :P на ѕид ми стаи срце... у школо ме прашува која слика е поубава што се сликала..која да ја стаи....Доброоо и коа беше завчера ми праќа песна од џогани -паника http://www.youtube.com/watch?v=1p4Bv941Gqk со лирикс зашто и сите песни беа со лирикс нели да се потенцира по визуелно :P у песната нешто не волим када заволим када заволим ја грешим нешто... желим да ме заволиш ,пристачу нешто глупости...некако како пресврт ????o_O
и вчера ми праќа на фб фраза- не се трча по автобус и по женска...и ја викам знам ,ама зависи некад треба и да потрчаш...и она враќа за бус ок,али дечко ја си трчам ПО него више пет месеци... и ја вракам-де бе уште не го фати... и она вика ...-со него сум ,ти незнаеше ? и ја сеа викам од кај да знам кој да ми каже она после врати дека у школо спомнала ...куров спомнала :P xD nmv .. и ја после и враќам друго е да трчаш ПО а друго е да трчаш СО ..и она нешто таму демантира XD нмв...и така тоа...и више срциња тоа нема..више скоро 2 дена... Значи многу сум збунет...По толку зборење флертови -буквално флертови заедно со саати ...и наеднаш иам дечко WTF ? LOL ако ималои дечко тогаш што праеше такви муабети со мене ..такви флертови толку погледи...се ја у школо...некако не ми е нормално при дечко /девојка со друг толку на таков начин да комунирираш...да се пушташ ....мн ми е чудно така ми се засвиѓа и незз некако збунет сум :confused:...можда е глупо ова се што го напишав т.е и темава што ја отвориv.:unsure:.ама збунетоста и и потребата од помош и совет ме натера... :P незнам сеа како да се понашам некако се залади цела таа комуникација - не многу али ..јас мислам за доодреде степен,нијанса да... ве молам за совети нешто ...како да се понашам..што да праам ммн ми е чудно...фала однапред :oops::) :S
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Не сакам да тролам, ама сериозно многу малку разбрав од напишаново, освен дека девојчето флертувало со човекот-меч и покасно му кажало дека е во врска од пет месеци.
Ако е така мој совет е кога ќе се видите наредниот пат залапај ја и ќе видиш какви ти се шансите кај неа.

Со лесно.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Windfucker, нели е тоа премногу нападно?

The SwordMan
Според мене,добро би било да се вратиш на старата шема штом те интересира девојчето..испрати и некоја романтична песна... најверојатно според одговорот што ќе го добиеш ќе знаеш на што си. Најверојатно таа очекува сега ти да го направиш првиот чекор,но тој не е да и отидеш туку-така и да ја залапаш..прво види на што си..секако продолжи да бидеш фин како и прретходно,насмеан,расположен со срциња,бацки итн итн..се што претходно наведе... ај па пиши што си направил. :)
 
M

MrzaRules

Гостин
А сето тоа со "дечкото" кој очигледно никнал наеднаш нели те наведе да помислиш дека е можеби еден вид на тест од девојката за да види до каде си спремен да одиш, и да провери дали навистина чувствуваш нешто спрема неа? Мене на овоа ми текна да помислам, оти после сето тоа шо го наведе ти шо си го имал со неа, така наеднаш да испадне трета особа, па и пет месеци не ми е некако логично.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.692
Поени од реакции
110.677
Ништо страшно, пубертетски работи се ова, ќе пројде за многу брзо. Во иднина, кога ќе бидеш поголем, еве да речеме 20+ години ќе си смееш на ваквите случки и ќе си велиш како е можно вакви работи да ти се дешавале. :)
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Читајќи ги коментарите на LanaDelRey имав слична ситуација каде што девојчето премногу избрза и јас на некој начин ја дистанцирав. Разбирливо можеби премногу и се допаднав, мене ми се допадна на почеток ама после тоа брзање го изгубив чувството.

Девојчето сеуште е "загреано" за мене, само е потребен позитивен сигнал. :)

Но, сега јас не чувствувам ништо конкретно кон неа, дали би требало да пробам.... односно да и кажам уште на поочеток да не се надева на ништо т.е. дека со тек на време можеби и јас ќе ја засакам...


:unsure:
--- надополнето: 18 септември 2013 во 20:43 ---
Да се надоврзам, зошто беше причината од којашто се "уплашив" на некој начин... само што и го дадов бројот таа ми ѕвонеше барем по 3-4 пати дневно, па што ли ќе биде ако ми биде девојка??
I ja ednas taka se zaebav dadov broj...
Ne davaj broj.
A ludava...batali ja nekako, ne bidi do tolku ocaen pa na vakvi sansa da im davas. Ako i daes sansa, ona ke se zaljubi epten, pa posle ke treba ubavo daja otkacis i ona da place a tebe sovest da te grize.

The SwordMan te laze be glupav li si? Ako tolku ti se svigja ne tuku flertuvaj samo, napravi nesto. Iskocete sami na kafe, vamu tamu, ee! A i da ima decko, nema maz da i bide, ke raskinat kaj i da e.
A so ke prais vie ako raskinete, a ste u ist klas?
Imav takvi 3 para u sredno. Otkako isporaskinaa ne znaea u koe drustvo da se uklucat. Toj pa edniot kreten glup, posle 3god vrska, so fino devojce, ovoj sve i svasta raskazuval na drugarite od klas za nivni intimnosti i sto sve i pravel dur idele...
Samo nemoj vakov idiot da bides...
 
Член од
19 август 2013
Мислења
16
Поени од реакции
2
I ja ednas taka se zaebav dadov broj...
Ne davaj broj.
A ludava...batali ja nekako, ne bidi do tolku ocaen pa na vakvi sansa da im davas. Ako i daes sansa, ona ke se zaljubi epten, pa posle ke treba ubavo daja otkacis i ona da place a tebe sovest da te grize.

The SwordMan te laze be glupav li si? Ako tolku ti se svigja ne tuku flertuvaj samo, napravi nesto. Iskocete sami na kafe, vamu tamu, ee! A i da ima decko, nema maz da i bide, ke raskinat kaj i da e.
A so ke prais vie ako raskinete, a ste u ist klas?
Imav takvi 3 para u sredno. Otkako isporaskinaa ne znaea u koe drustvo da se uklucat. Toj pa edniot kreten glup, posle 3god vrska, so fino devojce, ovoj sve i svasta raskazuval na drugarite od klas za nivni intimnosti i sto sve i pravel dur idele...
Samo nemoj vakov idiot da bides...
ок тоа и ја мислам сеа..полека полека некако да завлечам работа :P иначе хах ок ...сигурно дека не...иначе бев така со девојче од клас...ептен кратко...ко ништо. И пак комунициравме у школо и у исто друштво сме ...до денес..:S :) фала иначе :)
 
Член од
28 септември 2013
Мислења
2
Поени од реакции
1
Епа вака сега...
Си заљубив ја едно девојче од мојт клас и све си одеше супер ја шмекав ова она и разговаравме излегувавме и еден ден таа ми кажа на школо дека ме сака, но еден другар тоа го слушна и толку многу се разгневи што се вцрви до уши итн...
Е сега истиот тој мој другар ми се закануват нешто во стилот на... ќе ме видиш ти што се плеткаш со мојата девојка и ми вика дека ќе викнел деца од 3 година да ме истепале... епа сеа по што не сум кизнајт кој тепач се молам за совет како да го решам проблемов... А иначе многу си го сакам девојчево и се нај нај... па помагајте луѓе.
--- надополнето: 29 септември 2013 во 00:10 ---
Епа вака сега...
Си заљубив ја едно девојче од мојт клас и све си одеше супер ја шмекав ова она и разговаравме излегувавме и еден ден таа ми кажа на школо дека ме сака, но еден другар тоа го слушна и толку многу се разгневи што се вцрви до уши итн...
Е сега истиот тој мој другар ми се закануват нешто во стилот на... ќе ме видиш ти што се плеткаш со мојата девојка и ми вика дека ќе викнел деца од 3 година да ме истепале... епа сеа по што не сум кизнајт кој тепач се молам за совет како да го решам проблемов... А иначе многу си го сакам девојчево и се нај нај... па помагајте луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom