Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
Amaterasu

Немате асистенти да прашате тоа? :icon_lol:

Лани можеше да се користат само материјалите од courses. Нема интернет, печатени материјали со тебе итн..Предпоставувам сеуште е исто...


Лани некои од асистентите изјавија дека згрешиле што дозволиле користење на материјали, тоа го направило предметот прелесен. :D
--- надополнето: 24 септември 2013 во 11:43 ---
Инаку, знае ли некој дали е активиран предметот (Вовед во) Препознавање на облици?
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Пак јас со материјалите.. Линеарни Трансформации од Весна некој да не има презентации ?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Препорака дали и кои предмети ми е подобро да ги оставам за испит, а кои да ги полагам преку колоквиум? Моментално сум трет семестар и ги имам овие предмети: Веројатност, ПКК, АПС, Напредно програмирање, интерактивни апликации.

Битен ми е и просекот и се мислам дали е можно сите овие предмети да ги поминам преку колоквиуми затоа што за сите треба учење.
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Препорака дали и кои предмети ми е подобро да ги оставам за испит, а кои да ги полагам преку колоквиум? Моментално сум трет семестар и ги имам овие предмети: Веројатност, ПКК, АПС, Напредно програмирање, интерактивни апликации.

Битен ми е и просекот и се мислам дали е можно сите овие предмети да ги поминам преку колоквиуми затоа што за сите треба учење.

Веројатност, ПКК, Интерактивни преку колоквиуми обавезно. Последниов уствари е сеедно преку шо, ама прелесен е добра оцена да се земе било како, па можеш да го пикнеш измеѓу овие другиве два шо бараат поголема захтевност (со најголем акцент на ВИС)

За напредно само сум чул дека не е нишо спешл. АПС си има своја тежина, ама ми се чини дека можеш за испит да го спремаш без проблем....
 

Peterson15

A TryHard
Член од
20 мај 2012
Мислења
169
Поени од реакции
188
Некој коментар за експертни системи, и дизајн и архитектура на софтвер?
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
Препорака дали и кои предмети ми е подобро да ги оставам за испит, а кои да ги полагам преку колоквиум? Моментално сум трет семестар и ги имам овие предмети: Веројатност, ПКК, АПС, Напредно програмирање, интерактивни апликации.

Битен ми е и просекот и се мислам дали е можно сите овие предмети да ги поминам преку колоквиуми затоа што за сите треба учење.
И јас треба да ја направам истата одулка :) , па како што гледам Веројатност , Алгорими , Мрежи би била тројката што треба да помине прек колоквиуми.

П.С. знае ли некој теоријата за мрежи на испит дали е писмено или е-тест, и некои детали за практичниот дел од испитот?
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
116
Поени од реакции
60
П.С. знае ли некој теоријата за мрежи на испит дали е писмено или е-тест, и некои детали за практичниот дел од испитот?
Лани беше е-тест со стари+нови прашања, можно е годинава да има промени.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.532
Да си прашам, за Маркетинг и менаџмент, тие списоците за потпис се или? Предавањето е во 8 сабајле и стварно не мислам да се малтретирам ако не е за потпис.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.630
Поени од реакции
52.501
Да си прашам, за Маркетинг и менаџмент, тие списоците за потпис се или? Предавањето е во 8 сабајле и стварно не мислам да се малтретирам ако не е за потпис.
Не се. Треба да е 10% од оценката, ама нешто ми рекоа дека го сменила тоа и сега ќе било само за повисока ако ти треба. Како и да е, не е за потпис.
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
Да си прашам, за Маркетинг и менаџмент, тие списоците за потпис се или? Предавањето е во 8 сабајле и стварно не мислам да се малтретирам ако не е за потпис.
Мислам дека предавањата не се услов за потпис, затоа што и самата професорка кажа дека нема соодветни услови за следање настава па не ги задолжува студентите да присуствуваат на редавањата, како последица на тоа ги намали поените кои се добиваат од присуство на предавања.
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
ми треба мислење за cisco програмата за компјутерски мрежи, некој од претходните генерации што бил и знае како е?
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
ми треба мислење за cisco програмата за компјутерски мрежи, некој од претходните генерации што бил и знае како е?
Ако си на МТ и ако планираш кариера во мрежи - неопходно ти е, и да дипломираш пак прво нешто кога ќе те вработат во фирма ќе те пратат на CCNA курс. Вака само многу поефтино и попрактично ти се фаќа.
Ако не ти е горенаведеново во план - не се замарај.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
По компјутерски мрежи дали постои некоја база со прашања или се различни секоја година? И дали е подобро да ја читам и книгата од Tanenbaum - Компјутерски мрежи или доволни се само презентациите?Исто и задачите дали се полесни или потешки во споредба со АОК пример?
Eva Molotow
 

Kajgana Shop

На врв Bottom