Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
У курац со овие сите изборните кој од кој. Ајде некако се одлучив за програмски практикум од ИКИ и сеа уште еден курац. Некои не се активирани ... некои се па после стига мејл дека не се. Абе хаос е се. А не ми се зема некој колку така.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
У курац со овие сите изборните кој од кој. Ајде некако се одлучив за програмски практикум од ИКИ и сеа уште еден курац. Некои не се активирани ... некои се па после стига мејл дека не се. Абе хаос е се. А не ми се зема некој колку така.

Иста прича... го зимам ПП и се мислам за уште еден :)
 
Член од
16 август 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Како бе не знаат од студентски кој ги вработил неписмениве, прво ги запишуваш неположените предмети од прва и мораш да го запишеш математика ако е задолжителен и да, така ќе ти се скрати еден изборен ама можеш и да запишеш повеќе кредити, со молба, ама дали ќе можеш да постигнеш.

Накратко, мораш да ги запишеш сите предмети што не си ги положил а се задолжителни. Ако не положиш некој изборен и после 3 сесии, можеш наредната година да си го смениш и запишуваш друг, исто ко да не било. Барем вака беше до сега.

Ti blagodaram Ilumious, znaci sega vaka mat1 znam moram da go zapisam, znaci prvo nego, paz zadolzitelnite od 2-ra pa posle izboren od 2, taka neli? taka i jas procitav na internet, no me zbuni eden kolega rece deka toj elektronski go ostavil mat3 za dogodina i si zapisal 2-izborni od 2-ra i sistemot mu dozvolil????
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Ti blagodaram Ilumious, znaci sega vaka mat1 znam moram da go zapisam, znaci prvo nego, paz zadolzitelnite od 2-ra pa posle izboren od 2, taka neli? taka i jas procitav na internet, no me zbuni eden kolega rece deka toj elektronski go ostavil mat3 za dogodina i si zapisal 2-izborni od 2-ra i sistemot mu dozvolil????
по сите правила така е, не знам како не можат неписмените од студентски да не знаат. Задолжителен предмет мораш да го слушаш се додека не го положиш :)
 
Член од
16 август 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Jas zboram za mat3, toj si zapisal mat1 ama mat3-ka go ostavil a mu e zadolzitelen vo 2 ??? i toa me zbuni a i toj nema polozeno i mat2 od vtor semestar...sakav i toa da prasam stom ke si go slusame mat3 imame li pravo da go polagame bidejki ne sme go polozile mat 2????
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Jas zboram za mat3, toj si zapisal mat1 ama mat3-ka go ostavil a mu e zadolzitelen vo 2 ??? i toa me zbuni a i toj nema polozeno i mat2 od vtor semestar...sakav i toa da prasam stom ke si go slusame mat3 imame li pravo da go polagame bidejki ne sme go polozile mat 2????
не ви се јасни работиве, крш е факултетов што не ви ги објаснил.

Значи летни и зимски семестри за услови немаат никаква врска. Прв со трет семестар, втор со четврт. Немаат никаква врска математика 2 и математика 3, ок , можеби бараат само да ти е ислушан предметот ама никој не гледа ни тоа. Можеш да ги слушаш и кец и тројка, ама кецот мора да ти е запишан пак, па ти ако сакаш полагај го, ако не сакаш не.
 
Член од
16 август 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
znaci istoto vazi i za 3-kata neli, moze da si go polagame, bidejki na internet pisuva deka uslov za 3-kata e mat2??? bogami zbunuvacki....neznam zosto sistemot mu dozvolil na kolegata da ne go zapise mat3 koga e zadolzitelen???
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
86
Поени од реакции
19
Знам дека го поставија прашањето претходно, ама морам да прашам пак и поконкретно: каков предмет е интерактивни апликации?дали е тоа програмирање?на што наликува?што точно се учи? ако може некој со искуство да пренесе. благодарам однапред.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Знам дека го поставија прашањето претходно, ама морам да прашам пак и поконкретно: каков предмет е интерактивни апликации?дали е тоа програмирање?на што наликува?што точно се учи? ако може некој со искуство да пренесе. благодарам однапред.

Програмирање е. Првиот колоквиум се учи Java Swing (десктоп апликации во Java, распоред на елементи и слично...), додека вториот е JavaScript и jQuery - исто програмирање за веб. Пиши на гугл ќе видиш што се се прави со тие работи... а материјалите и вежбите од минатата година ги имаш на http://finki.weebly.com/ia.html, па може да видеш.


Него некој да не знае што да пишам у молбата за предмет што сакам да го слушам, а немам исполнето услов т.е. го немам слушано предметот што е услов за тој (изборни се и двата)?
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Него некој да не знае што да пишам у молбата за предмет што сакам да го слушам, а немам исполнето услов т.е. го немам слушано предметот што е услов за тој (изборни се и двата)?
"Јас, име презиме индекс, ве замолувам да ми одобрите да го слушам тој и тој предмет поради тие и тие причини."
Нешто вака отприлика. :)
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Знам тоа.... дај ми ја причината! :D
Јас кога поднесував молба поради истава причина пишав нешто во стил: "да ми дозволите да го слушам предметот иако не го исполнувам условот" и ми одобрија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Г

Грејвдигер

Гостин
поради неможност да го положам предметот изминатата студентска година :) прашај паталец :icon_lol:

Предметот што е услов е избор, како и овој што сакам да го упишам. Интернет програмирање го немам слушано заради проста причина што не сме 95та година па да работам со аплети, а е услов за Мрежно програмирање, кој пак ми е услов за еден друг предмет што сакам да го слушам понатаму... :)) Долга прича. Ќе видам што ќе пишам :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Предметот што е услов е избор, како и овој што сакам да го упишам. Интернет програмирање го немам слушано заради проста причина што не сме 95та година па да работам со аплети, а е услов за Мрежно програмирање, кој пак ми е услов за еден друг предмет што сакам да го слушам понатаму... :)) Долга прича. Ќе видам што ќе пишам :)
Раскажи си некоја приказна долга, на двата листа, кој ќе го чита ова ќе речат :icon_mrgr:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom