Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Intel dual core g2020
mb intel h61
4gb ddr3
500gb hdd
nvidia gt 610-2GB sddr3
dvdrw
цена 20990 од амц. Дали вреди?
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Дали вреди?
Ич! Околу 200 евра е таа конфигурација...
--- надополнето: 11 септември 2013 во 16:30 ---
Епа значи ќе можам во амц да ги прашам наместо тој процесор, да ми дадат друг со и3. Кој модел конкретно?
Колку пари имаш односно сакаш да потрошиш максимум? Имаш монитор? DVD? Нешто што можеш да искористиш? За што ќе го користиш и мора ли АМС?
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Ич! Околу 200 евра е таа конфигурација...
--- надополнето: 11 септември 2013 во 16:30 ---


Колку пари имаш односно сакаш да потрошиш максимум? Имаш монитор? DVD? Нешто што можеш да искористиш? За што ќе го користиш и мора ли АМС?
Вака, не е замене, туку за едно другарче, и нема монитор ни ништо, а сака на кредит да го зема, паа, мора од амц.( не се разбираат многу, па морам јас да им помогнам
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Вака, не е замене, туку за едно другарче, и нема монитор ни ништо, а сака на кредит да го зема, паа, мора од амц.( не се разбираат многу, па морам јас да им помогнам
А кај виде дека овој ком е 20.000 ? кога еве го истиот http://www.amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=38869&i=6&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=
 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
А кај виде дека овој ком е 20.000 ? кога еве го истиот http://www.amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=38869&i=6&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=
На каталог. Ама и со монитор е. Туку на кој да му објаснуваш, да е до мене, ќе се снајдам, ќе прашам , ќе пртам, ама овие, несакаат многу многу матење, мислам ме разбираш за каков тип на луѓе од аспект на компјутер зборувам. Можда и јас сум труп невиден за хардвер, ама то е. Нека си го земат, се одлучија тој па тој.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
190
Имам еден Dell Inspiron 1564 земен пред 4год. Пред две години беше на сервис и ми променија дисплеј, сеа после 2 години проблемот ми се враќа.
А проблемот е : на моменти почува да се појавува бела мрежа од горниот десен агол, и за 2-3 секунди целиот екран станува бел и неупотреблив. Со тек на време уште од вклучување на лаптопот е таа бела „слика“.
Прво на што помислив е кабелот, но кога притиснев на другата (левата долна страна)страна од каде поминува кабелот сликата беше во ред.
Дали има некој идеја или искуство, да ме посочи што би можело да биде. Јас ќе порачам и екран и кабел не е проблем тоа, но не планирам на секои 1-2 години да мењавам екран.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.541
Поени од реакции
14.674
значи имам проблем со компјутеров, кога ќе пуштам филм нешто видео фајл, ми дава плав екран и ми се рестартира компјутерот, пред скоро месец дена го преинсталирав а го имав истиот проблем, сега пак. досега само кога ќе пуштам видео фајл ми се појавува. а имам два хард диска и од двата пробувам да пуштам истиот проблем
чаре ??
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
@Hurin
Спецификации на компјутерот ( + верзија на драјвери за графичка картичка ) ? Оперативен систем ( XP, Vista, 7, 8 ) ? Дали имаш направено overclock или не ? Дали се појавуваат некои други артефакти при работа ( чудни линии/точки низ екранот ) ? Која грешка ја дава ( на BSOD ) - пиши ја или сликни ја со апарат. Можеш да видиш за која грешка се работи и со blue screen viewer. Вака од памет - најверојатно нешто не е у ред со графичката картичка и/или драјверите за графичката картичка.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.240
Поени од реакции
308
матичната е застарен тип ,напојувањето е срање,втора генерација на процесор,графичката е срање
а за тие пари што по-несрање може да се најде? или пак ти да ми понудиш, зашо нели ова погоре е срање :/
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
а за тие пари што по-несрање може да се најде? или пак ти да ми понудиш, зашо нели ова погоре е срање :/
до колку пари ? и дали сакаш готова конфигурација или сам да си ја склопуваш ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom