Гејминг војна

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Земи си. Ќе се утепаш од чекање за нова конзола, 1-2 години е долг период за чекање, плус ако чекаш и пиратерија за нив уште повеќе ќе се изначекаш.

Ако ти е за пиратерија земај Xbox 360 Arcade во Анхоч и Нико за 15.000 денари можеш да го купиш. После само иди чипувај го во ИДЦ или во Буњаковец за околу 1600 денари и толку. После или ќе си купуваш игрици или сам ќе си ги режеш на Dual-Layer DVD со некој LiteOn режач, ако сакаш директ на хард-диск да ги ставаш ќе си купиш еден обичен екстерен ќе платиш 6000 денари за JTag и после ќе си ги ставаш најнормално како на компјутер.

За оригинал игрици PS3 ја има тука поголемата предност, бесплатен онлајн плеј и огромен избор на одлични екслузивни игри.
И јас си мислев да го земам тој од Анхоч, ама си викам да не му е мала меморијата?
И плус се плашам од бан(ваљда банираат само онлајн)?. Случајно ако ме банираат, дали ќе можам да го оправам или ќе иде у канта?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Да ја живниме малце темава со припреми за наредни генерации на конзоли

--- надополнето: 10 јануари 2013 во 00:43 ---
Под знак ? е тоа, ама сепак изгледа интересно
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
хахахаххах абе каде тргнавте со овие споредби? Мац па земал да реди хитови за конзола... ако земам да вадам хитови за пц ќе нема меморија на серверот. и ако веќе зборите за исплатливост земате цел КОМПЈУТЕР на кого игрите се хакираат милион пати полесно!

Diablo 3, Starcraft 2.

I take your PC hits and crush them with my console. Шо хит-игри, стратегиите? :)
Пробај ја Uncharted или Last of us, па ќе праиме муабет...
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.556
Поени од реакции
33.803
Diablo 3, Starcraft 2.

I take your PC hits and crush them with my console. Шо хит-игри, стратегиите? :)
Пробај ја Uncharted или Last of us, па ќе праиме муабет...

Мац, не ти чини муабетов. Споредуваш овогодишни хитови од писи со најголемите екслузивни за конзоли.
Впрочем, зошто сметаш конзоли vs. pc? Eве Last of Us е ps3 екслузива, што значи и ти не ја играш на боксот. Како го зимаш ова за аргумент? Uncharted ја има за 360? Не.
Кажи ми, зошто вреди да имам бокс годинава? Најголемиот конзолашки хит Last of Us не ја играм, сите екслузиви за бокс се исто така екслузиви и за тебе, Ryse, Halo.. сите се за One.
Oд друга страна пак, голем број од хитовите добиваат писи порт.

Конзола страна да ја завземеш е нефер, имаш 360, ps3, one, ps4 екслузиви. И за тебе 3 од овие ти се ексклузиви. Ако одземеме next gen затоа што вчера искочија, 10 вредни игри од таа година 8-9 ќе ги има за писи, и ако некои се портови, пак ќе изгледаат подобро неголи на боксот рецимо. Чист пример од лани ти се: Аlan Wake, Darksiders II, Dark Souls.

Пробај ја Uncharted, Last of Us he says, ти на твојата конзола ја проба? :icon_lol:
Исто како да идам во играчница да ги играм, да се вратам дома на glorious pc и да зборам колку е подобро конзола. :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.335
wot

Mac ti zbori za kvanitetot na ekskluzivni naslovi za PC.

Ako gaming industrijata mi gi ostavese
Crysis 3
Half Life serijalot
Portal serijalot
Witcher
Fallout sto ti ja znam
Elder Scrolls
.........
kako Ekskluzivi za PC!

togas da ke recev DA! vredi da se napravi edna dobra masina za gaming

Megutoa kako e situacijata sega? Neznam zasto bi mi trebalo poveke odeden laptop od 13.000den. doma i edna aktuelna konzola.
Za sto ke zatvaram pari na kvaliteten PC....Sto e tuka sto vredi na PC? Pogolema rezolucija? Pffff preferiram 42 LED Samsung i fotelja

Pred nedela dena 4 sati mi trebase za da ja pustam Arkham City na PC...Zasto? Compatibility problem so drajveri...
E toa na konzola go nema. Koj ke mi gi vrati mene tie 4 sati iskinati zivci? Nvidia? Steam? Intel

Na konzola ne mi treba poveke od 10sekundi za da pustam igra...Zasto? Zasto konzola e za video igri!!!!
PC NE E!
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
wot

Mac ti zbori za kvanitetot na ekskluzivni naslovi za PC.

Ako gaming industrijata mi gi ostavese
Crysis 3
Half Life serijalot
Portal serijalot
Witcher
Fallout sto ti ja znam
Elder Scrolls
.........
kako Ekskluzivi za PC!

togas da ke recev DA! vredi da se napravi edna dobra masina za gaming

Megutoa kako e situacijata sega? Neznam zasto bi mi trebalo poveke odeden laptop od 13.000den. doma i edna aktuelna konzola.
Za sto ke zatvaram pari na kvaliteten PC....Sto e tuka sto vredi na PC? Pogolema rezolucija? Pffff preferiram 42 LED Samsung i fotelja

Pred nedela dena 4 sati mi trebase za da ja pustam Arkham City na PC...Zasto? Compatibility problem so drajveri...
E toa na konzola go nema. Koj ke mi gi vrati mene tie 4 sati iskinati zivci? Nvidia? Steam? Intel

Na konzola ne mi treba poveke od 10sekundi za da pustam igra...Zasto? Zasto konzola e za video igri!!!!
PC NE E!
конзола е за игри а пц за што е?
можеш и на пц да играш на самсунг 42 лед телевизор тоа не е проблем ! ти треба само hdmi кабел и ете ти пц конзола,има игри што поубаво ке ги изиграш на пц одколку на PS или Xbox конзола само за PES се друго е гола вода
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.335
конзола е за игри а пц за што е?
Sigurno ne za gaming. Koga ke otidam v banka, opstina, drzavna institucija ne gleam na Plejstejseni da rabotat administrativcive. :D.
Drugar mi koj drzi 8 Web sajta i ima prihod od 40.000 den. mesecno sigurno ne mu primarno PCto za gejmanje...On igra ali prvenstveno RABOTI.
можеш и на пц да играш на самсунг 42 лед телевизор тоа не е проблем
Tocno mene mi e vrzan PCto i momentalno ja igram Castlevania so kontroler optegnat na kauc.
Razlikata? Ja pominav pred 2 god na PS3
има игри што поубаво ке ги изиграш на пц одколку на PS или Xbox
Osven FPS shooteri i strategii ne gleam koja igra podobro bi se igrala na tastatura i mouse...
Sigurno ne Dead Space ili Alan Wake ili Resident Evil ili Devil May Cry ili Street Fighter ili Ace Combat ili PES ili Dark Souls ili Batman Arkham ili GTAV.....
i eve ti edna statistika.

Battlefield 3 X360 2011 Shooter 7.03 milion
Battlefield 3 PS3 2011 Shooter 6.60 milion
Battlefield 3 PC 2011 Shooter 2.47 milion

Izgleda najslabo se prodavala za PC....Pa pickesi materine graficka od 400eur ne moze da si pruzi sekoj :D ....Nie sto igrame na konzoli sme siromasni dirty console peasants. Ne mozeme da se nosime so Glorious Master Race..
Zatoa?
Ke si igrame Grand Theft Auto V :cool:
Na PC kakva e koga ke ja optegnis na 1920X1080? Auuuu zaboraviv JA NEMA za PC!:pos:
Igrajte si Total War II jebiga
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Sigurno ne za gaming. Koga ke otidam v banka, opstina, drzavna institucija ne gleam na Plejstejseni da rabotat administrativcive. :D.
Drugar mi koj drzi 8 Web sajta i ima prihod od 40.000 den. mesecno sigurno ne mu primarno PCto za gejmanje...On igra ali prvenstveno RABOTI.

Tocno mene mi e vrzan PCto i momentalno ja igram Castlevania so kontroler optegnat na kauc.
Razlikata? Ja pominav pred 2 god na PS3

Osven FPS shooteri i strategii ne gleam koja igra podobro bi se igrala na tastatura i mouse...
Sigurno ne Dead Space ili Alan Wake ili Resident Evil ili Devil May Cry ili Street Fighter ili Ace Combat ili PES ili Dark Souls ili Batman Arkham ili GTAV.....
i eve ti edna statistika.

Battlefield 3 X360 2011 Shooter 7.03 milion
Battlefield 3 PS3 2011 Shooter 6.60 milion
Battlefield 3 PC 2011 Shooter 2.47 milion

Izgleda najslabo se prodavala za PC....Pa pickesi materine graficka od 400eur ne moze da si pruzi sekoj :D ....Nie sto igrame na konzoli sme siromasni dirty console peasants. Ne mozeme da se nosime so Glorious Master Race..
Zatoa?
Ke si igrame Grand Theft Auto V :cool:
Na PC kakva e koga ke ja optegnis na 1920X1080? Auuuu zaboraviv JA NEMA za PC!:pos:
Igrajte si Total War II jebiga
Чекај сеа ти тука споредуваш компјутер од 100 денари кој се користел кај банките и кај државните институции тие компјутери се 100 денари не прави глупа споредба.
Ја имам играно batman arkham и се уште ја играм исто ја имам играно и на пс3 некако ми е по згодно на компјутер одколку на џојстик контролите вртењето...
А што се однесува до GTA не сум голем фан на таа игра така да мене не ми смета ништо секако ке ја има за PC по некое време кога ке испадне па ке си ја инсталирам не ми е проблем тоа
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Мац, не ти чини муабетов. Споредуваш овогодишни хитови од писи со најголемите екслузивни за конзоли.
Впрочем, зошто сметаш конзоли vs. pc? Eве Last of Us е ps3 екслузива, што значи и ти не ја играш на боксот. Како го зимаш ова за аргумент? Uncharted ја има за 360? Не.
Кажи ми, зошто вреди да имам бокс годинава? Најголемиот конзолашки хит Last of Us не ја играм, сите екслузиви за бокс се исто така екслузиви и за тебе, Ryse, Halo.. сите се за One.
Oд друга страна пак, голем број од хитовите добиваат писи порт.

Конзола страна да ја завземеш е нефер, имаш 360, ps3, one, ps4 екслузиви. И за тебе 3 од овие ти се ексклузиви. Ако одземеме next gen затоа што вчера искочија, 10 вредни игри од таа година 8-9 ќе ги има за писи, и ако некои се портови, пак ќе изгледаат подобро неголи на боксот рецимо. Чист пример од лани ти се: Аlan Wake, Darksiders II, Dark Souls.

Пробај ја Uncharted, Last of Us he says, ти на твојата конзола ја проба? :icon_lol:
Исто како да идам во играчница да ги играм, да се вратам дома на glorious pc и да зборам колку е подобро конзола. :)
Не знам зашто толку врева се дига.. Едноставно е... ако сакаш да ја играш GTA V на конзола уште УТРЕ, а не ти се чека за РС или пак се двоумиш дали ќе биде добар портот, се зема еден чипуван бокс за 7.000-10.000.. После можеш да играш на него дали ГТА 5, дали ексклузиви, дали НБА и ФИФА и НФЛ и НХЛ со другари на голем ТВ.... Мене конзола ми е за спортскиве игри поише...
Ако џебот ти е подлабок, ќе земеш од новиве конзоли за месец дена и ке цепаш на нов енџин или што ти јас знам.. Или ке чекаш да ги чипуваат
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.335
Neubavo si me svatil.
Da te citiram uste ednas
конзола е за игри а пц за што е?
PC e za sve drugo, pa i za igri! Na PC mozes lebot da si go vagjas...na konzoli ne mozes.
Ti sugeriras deka PCto kako ured se proizveduva i negovata osnovna namena mu e za da igras video igri.
ako si 8 godisen pa i mozam da te svatam do nekade.....
toa ti e kako da kazes....Samsung Galaxy S4 za gaming go zedov!!!
Te-Le Fon!
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Neubavo si me svatil.
Da te citiram uste ednas

PC e za sve drugo, pa i za igri! Na PC mozes lebot da si go vagjas...na konzoli ne mozes.
Ti sugeriras deka PCto kako ured se proizveduva i negovata osnovna namena mu e za da igras video igri.
ako si 8 godisen pa i mozam da te svatam do nekade.....
toa ti e kako da kazes....Samsung Galaxy S4 za gaming go zedov!!!
Te-Le Fon!
Може има 25 години и поентата му е да не дава 25.000 за нова конзола односно 25.000 за да игра игри (за рѕ4 и оне зборам) ?
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.556
Поени од реакции
33.803
wot

Mac ti zbori za kvanitetot na ekskluzivni naslovi za PC.

Ako gaming industrijata mi gi ostavese
Crysis 3
Half Life serijalot
Portal serijalot
Witcher
Fallout sto ti ja znam
Elder Scrolls
.........
kako Ekskluzivi za PC!

togas da ke recev DA! vredi da se napravi edna dobra masina za gaming

Megutoa kako e situacijata sega? Neznam zasto bi mi trebalo poveke odeden laptop od 13.000den. doma i edna aktuelna konzola.
Za sto ke zatvaram pari na kvaliteten PC....Sto e tuka sto vredi na PC? Pogolema rezolucija? Pffff preferiram 42 LED Samsung i fotelja

Pred nedela dena 4 sati mi trebase za da ja pustam Arkham City na PC...Zasto? Compatibility problem so drajveri...
E toa na konzola go nema. Koj ke mi gi vrati mene tie 4 sati iskinati zivci? Nvidia? Steam? Intel

Na konzola ne mi treba poveke od 10sekundi za da pustam igra...Zasto? Zasto konzola e za video igri!!!!
PC NE E!


Sigurno ne za gaming. Koga ke otidam v banka, opstina, drzavna institucija ne gleam na Plejstejseni da rabotat administrativcive. :D.
Drugar mi koj drzi 8 Web sajta i ima prihod od 40.000 den. mesecno sigurno ne mu primarno PCto za gejmanje...On igra ali prvenstveno RABOTI.

Tocno mene mi e vrzan PCto i momentalno ja igram Castlevania so kontroler optegnat na kauc.
Razlikata? Ja pominav pred 2 god na PS3

Osven FPS shooteri i strategii ne gleam koja igra podobro bi se igrala na tastatura i mouse...
Sigurno ne Dead Space ili Alan Wake ili Resident Evil ili Devil May Cry ili Street Fighter ili Ace Combat ili PES ili Dark Souls ili Batman Arkham ili GTAV.....
i eve ti edna statistika.

Battlefield 3 X360 2011 Shooter 7.03 milion
Battlefield 3 PS3 2011 Shooter 6.60 milion
Battlefield 3 PC 2011 Shooter 2.47 milion

Izgleda najslabo se prodavala za PC....Pa pickesi materine graficka od 400eur ne moze da si pruzi sekoj :D ....Nie sto igrame na konzoli sme siromasni dirty console peasants. Ne mozeme da se nosime so Glorious Master Race..
Zatoa?
Ke si igrame Grand Theft Auto V :cool:
Na PC kakva e koga ke ja optegnis na 1920X1080? Auuuu zaboraviv JA NEMA za PC!:pos:
Igrajte si Total War II jebiga
Исто можам и јас да напишам.
Ако останаа Half Life, Elders Scrols.. па писи, да останаа Alan Wake, Dark Souls etc ме мрзи да барам, eксклузиви па да се земе конзола нели?

Сите ни одговара да нема екслузиви, а и реално 85 % од игрите доаѓаат на сите платформи, 10 % како портови, и во тие 5% ако ја имаш БАШ таа конзола да ти се посреќи да изиграш квалитетна ексклузива.

Муабетот ми е, факт дека после година две новите игри ќе ти сецкаат, ама затоа што се подобрени од сите аспекти визуелно. Џабе развлечено на конзола на 1900 кога гледаш пиксели.
На писи ја имаш опцијата да извадиш повеќе од максимум, секако дека можеш да намалиш на ниво на иксбокс и да не ти сецка и после 2 години.
Значи факт е дека игрите се секогаш поквалитетни на писи неголи на конзола.

Е сега муабетот што е, ти 7 години дали еден контролер ќе смениш, затоа 100 долари со сите експанзии ќе си купиш Battlefield 3.
За писи гејмањето да е во тек треба константно надоградување. Таа игра мене ме кошта појако напојување за нова планирана графичка.
Зарем да е бесплатно навистина мислиш повеќе онлајн ќе се играше bf3 нa xbox/ps3? Па 2 милиони само за 1 недела се купи бф3 кога беше 5 смешни долари.

Инаку се согласувам, јасно дека конзолата е за гејмање, иако one веќе претендира тоа да го промени со разноразните глупости.
И пак ќе кажам, сите ќе се согласат и ќе имаа конзола, да беше лесна пиратеријата. Неможеме ние да плаќаме за игри колку што и американциве. :)

ПС. Кажи дали вреди Castlvania како за пц? Не ми се даваат 15 гига онака. :X3:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Neubavo si me svatil.
Da te citiram uste ednas

PC e za sve drugo, pa i za igri! Na PC mozes lebot da si go vagjas...na konzoli ne mozes.
Ti sugeriras deka PCto kako ured se proizveduva i negovata osnovna namena mu e za da igras video igri.
ako si 8 godisen pa i mozam da te svatam do nekade.....
toa ti e kako da kazes....Samsung Galaxy S4 za gaming go zedov!!!
Te-Le Fon!
Нигде не сум рекол дека пц е основна намена за игри тоа не го пишав, ја компјутерот го користам за се од програмирање па работење , па во слободно време и за некој игри да испукам
А ако више правам компјутер ке го правам да биде типтоп за се особено за игри, не значи дека ако имам мокен компјутер дека ми е за гејминг
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.335
Може има 25 години и поентата му е да не дава 25.000 за нова конзола односно 25.000 за да игра игри (за рѕ4 и оне зборам) ?
Pak! Koga ke dadam jas 25.000 se osiguruvam so ured koj ke pusta igri vo narednite 7-8god.
Sto ne mozam da kazam isto za PC konfiguracija.

2006god koa izleze PS3 kupiv Dual Core so 2Gb Ram i 7600GT.
Dali taa konfiguracija mozese da mi gi pusta igrive od 2013? Ne!

Za ovie 8 god jas dadov preku 1000Eura vo CPUa i Grafiki...Zemav Dual Core pa se prefrliv na Phenom Pa sega furam i5 imav DDR2 pa prikladov uste 2 giga pa smeniv ploca smeniv i Ram ispadnal DDR3 pa nadogradnja pa 7600 zastare pa zemav 9600GT pa i toa zastare pa sega furam 7750
i?
Sto ke me kostase da si kupev PS3 vo 2006 i da igrav se sto izleze dosega ko covek? Bez drajveri ber nekompatibilnosti bez maltretiranja.

P.S.
( Ne mi koristete piraterija kako argument)
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Pak! Koga ke dadam jas 25.000 se osiguruvam so ured koj ke pusta igri vo narednite 7-8god.
Sto ne mozam da kazam isto za PC konfiguracija.

2006god koa izleze PS3 kupiv Dual Core so 2Gb Ram i 7600GT.
Dali taa konfiguracija mozese da mi gi pusta igrive od 2013? Ne!

Za ovie 8 god jas dadov preku 1000Eura vo CPUa i Grafiki...Zemav Dual Core pa se prefrliv na Phenom Pa sega furam i5 imav DDR2 pa prikladov uste 2 giga pa smeniv ploca smeniv i Ram ispadnal DDR3 pa nadogradnja pa 7600 zastare pa zemav 9600GT pa i toa zastare pa sega furam 7750
i?
Sto ke me kostase da si kupev PS3 vo 2006 i da igrav se sto izleze dosega ko covek? Bez drajveri ber nekompatibilnosti bez maltretiranja.

P.S.
( Ne mi koristete piraterija kako argument)
Можеш сеа да направиш компјутер што ке пушта игри во наредните 6-7 години со гаранција само ке биде многу солен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom