Плетење

Дали плетете?


  • Вкупно гласачи
    70

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Ги замолувам модераторите да ги банираат сите машки кои ќе гласаат на анкетата.
Ако не сите машки кој ќе влезат во темата да бидат банирани?

ОН: Баба ми плетеше мести кога бев мал, исто и ми имаше сплетено блуза со мое име и неколку капички за во зимо, инаку можам да кажам дека женско со нешто модерно плетено како ова е многу СЕКСИ. :D
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Поубаво нешто од плетена облека нема :)
 
L

lady fairy

Гостин
Се обидувам, ама не ми оди баш :).
Уште трчам до кај баба ми и мајка ми да прашам сега па кој котлец го имам изгубено по пат, како да одземам или додадам некој :D.
Успешно имам исплетено само едно шалче, заден дел за елек и појас за половината да ме топли во зимо :)и тоа од таа правата наједноставната плетка и со еден прав и еден обратен котлец :). Плетам со две игли.
Со комбинирани плетки, плетки со дупчиња, плетки со пет или пак со кружни игли се уште не сум пробала, а искрено незнам дали и воопшто ќе можам крајот да му го најдам крајот на таквото плетење:).
Веројатно и ќе се обидам некој ден, кога ќе имам повеќе време, иако си знам дека резултатите нема да бидат ВАУУ :pos:.
Секоја чест на мајсторките за плетење, ќе си купувам од нив ;) .
Желбата не ми е толку голема, ама како антистрес терапија и те како помага (y).
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Ако не сите машки кој ќе влезат во темата да бидат банирани?
Нема потреба од тоа. Целта на анкетата ми е, да видиме во колкав процент плетат нашите жени и девојки. Ако гласаат и машките ќе се изгуби смислата. Љубезно замолив да не гласаат, ама очигледно љубезноста не пали кај безобразни луѓе. За тоа мора вакви екстремни мерки да се превземат. ;)
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
185
Поени од реакции
222
blue ladybug мислам дека за темава има многу заинтересирани
Би можела ли да објавиш туторијал или уште подобро да направиш туторијал и да поднаучиме малку за плетење и ако можиш да ги објасниш овие шеми па да се обиди ме и ние
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Важи нема проблем ќе побарам туторијали и ќе ги постирам.

Јас лично не се сметам дека сум некоја врвна плетарица. Досега имам сплетено неколку шала, неколку капи и неколку пара ракавици без прсти. Моментално плетам марама од еден тенок конец. Ама ова до сега што сум сплетила, се е од едноставни плетки. Овие кои ти си ги постирала се комлицирани дури и за мене. :D Ама нема проблем да го споделам тоа што го знам.

Иначе плетам само на две игли, за чингелаче треба да ме научат зимава.

Мене лично плетењето ми е ептен релаксација, ме опушта како ништо друго.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Оп ете кој ќе ми сплете шал. :icon_lol: Баба плетеше до пред некоја година и онакви што ги ставаат по регали, над телевизори, ама ја притиснаа годините и жал ми е да ја мачам.

Иначе тие работи што ми ги има сплетено и ден денес ги носам, џемпери, шалови, капи, не губат нит на боја, нит се упкаат ко куповните.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Picture 635.jpg Прегледај го приврзокот 72407. Picture 636.jpg
Плетење - колку добра тема ( треба вакви теми за „домаќинлук“ а не
уличарски или не оние што имаат и најповеќе посетеност а се глупи )
Има ли поубав покривач за двосед-тросед од овој на сликава.
Ама сега снајкиве не сакаат ништо од свијте свекрви, што сплеле рачно.
Оставина од мајка ми, да и овде жените некогаш знаева да плетат и да везат,море и да ткаат. Имам уште некои вакви плетени работи од неа.
Замислете и плетени рачно завеси за прозор.Колку ли само време треба да речеме за 1метар Кв,да се исплете завеса од конец. Има ли цена тоа.
А енеги лежат негде најдоле во регал,не сме ги ставиле(турските се во мода). Понатаму и нив ќе ги сликам. А некој килими и јамболии Picture 634.jpg . Picture 638.jpg . Picture 639.jpg
ги отуѓив. За оние милиња не прашувај се са фрлени,не се и тие во мода.
Две еднакви плетени квадрати не можеш да најдеш,се разни бои, најчесто е тоа волница од „износени“ џемпери и блузи или омалени или слично.
И јас и брат ми сме ги расплетувале исто како оној во К15.Ама баш исто.
Порано 50-60 години не се фрлаше од стара облека ништо,на пример од другите алишта-штов,го сечевме на долги траки-тенки 1 см,па за черги.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206
Како што спомна langelina плетењето е медитација во движење (на запад во последно време го користат како терапија.....а негде прочитав дека учат и затвореници) и истовремено е социјална активност. Паметам на времето ќе се собереа неколку жени ...сите со иглите и клупчињата волница....разговараат...оговараат....но на крај излегува по некој шал, џемпер, чорапи, калчинки, капа......плетењето е активност која одмара, дозволува истовремено да плетеш и да разговараш или гледаш телевизија (нормално искусни плетачки)

добро сплетените работи знаат да бидат доста квалитетни....еден џемпер кој го плетеше мајка ми го носам веќе 12 зими и сеуште е во добра состојба...за разлика од машински плетените џемпери кои издржуваат 2 или 3 сезони

Во темата за бизнис идеи некој спомна дека некоја типка успеала да развие бизнис со плетење...ангажирала неколку баби кои плетат според нејзини инструкции....а таа наоѓа клиенти и се грижи за обезбедување на матријал....плетените работи ги продавала на интернет и бизнисот добро одел...ако имам време ќе се обидам да ги најдам постовите
--- надополнето: 14 септември 2013 во 17:05 ---
http://www.myoma.de/


Бабино плетиво на интернет(y)
Исто ко примерот со http://www.myoma.de/
ангажираш 20- баби им даваш нарачки и они плетат- за возврат добиваат 30% од цената
на линкот погоре видете ги само цените на производите- па така баба за шал добива 30 евра , за капа 15 евра,,,,,,а некои плетат од задоволство- колку да се најдат во работа и да не се чувствуваат некорисни и заборавени
Verena- вработила 25 баби- а на листа чекаат уште 250 ;)
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
да можев да гласам, ќе гласав како човек и ќе оставев слики како доказ :D

п.с. баба ми да беше член и таа ќе ставеше слики и ќе останевте со подзината уста сите ;)
а сеа ни јас, ни таа не можеме да оставиме
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Досега имам сплетено неколку шала, неколку капи и неколку пара ракавици без прсти. Моментално плетам марама од еден тенок конец
Па добро сега сподели тоа што си сплетила, не само ти и другите жени да видам што домаќинки сте:D


А мош некој од форумот ќе ве кандиса. :icon_lol:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Бабава многу скапи ги продава капите за разлика одкај нас...на нашиве пазари има капи за 150-200 денери...;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom