Брак помеѓу интелектуалец и работник и рок на траење

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Нема потреба од никаков интелект за да мие и чисти по дома, замисли ја некоја квантна физика ти расправа додека го чисти вецето :icon_lol:.


Инаку кој ја стави Љандра во жири комисија овде бе а :icon_lol:?
 
L

lady fairy

Гостин
Нема потреба од никаков интелект за да мие и чисти по дома, замисли ја некоја квантна физика ти расправа додека го чисти вецето :icon_lol:.
:icon_lol:?

А шо ќе и фали па на некоја ако ти расправа за атомска и нуклеарна физика до дека си средува по дома? Ем ќе знае практично да ја примени вискозноста кај течностите и центрифугалната сила, а со тоа ќе уштеди на време и сретства додека чисти вц :D:D:D.

Да, може да функционира таков брак, бидејќи поважен е односот, разбирањето и интересите на партнерите, а не нивото на интелегенција кај едниот од нив. Не мора да значи дека ако и двајцата парнери се интелектуалци, тогаш по дефиниција совршено ќе се дополнуваат.
 
L

Luki Junior

Гостин
Ако една заедница е базирана на мерејне интелектуални пениси, нема ни да биде заедница. Ќе биде мерејне интелектуални пениси.

И да, мојо е најмал од старт. :(:(:(
--- надополнето: 5 септември 2013 во 13:13 ---
И јас не знам што е шибенг. И не ми објаснувајте. Сигурно е некоја перверзија


Мислам дека звањето се одредува на престапуљката - ти кршат чурек над главата, а околу тебе има разни предмети, за шо ќе се фатеш, со тава ќе си останеш у рацете :D
Тета, шибенг не е ништо перверзно.. Оваа тука се вика шибенг #! потекнува од јуникс јазици за скриптинг.

Тета звањето и професијата е едно, ама таленто и другите работи са од третата вечер. А у овај случај од певаљка до певаљка има разлика. Дали е само професија, или начин на живот. Шемса не е само добар професионалец. Шемса е човек шо поставува нови животни стандардни, а не само професионални настапи у Трокадеро, Шабан, Пепи, и у Чешиновската кафана. ;)
 
L

lady fairy

Гостин
Ако една заедница е базирана на мерејне интелектуални пениси, нема ни да биде заедница. Ќе биде мерејне интелектуални пениси.

И да, мојо е најмал од старт. :(:(:(

Ја па не знам ти шо се комплексираш толку?
Кај тебе барем е лесно, ќе си најдеш некоја работлива невеста, за да ти помага по нивите и јадење да ти праве.
Шо ќе ти е некоја со технички факултет, та небива по цела вечер интеграли од трети ред ќе решавате, а сабајле ќе станеш да одеш да ораш?
Де глеј си приоритетите!
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ако една заедница е базирана на мерејне интелектуални пениси, нема ни да биде заедница. Ќе биде мерејне интелектуални пениси.

Тета, шибенг не е ништо перверзно.. Оваа тука се вика шибенг #! потекнува од јуникс јазици за скриптинг.

Тета звањето и професијата е едно, ама таленто и другите работи са од третата вечер. А у овај случај од певаљка до певаљка има разлика. Дали е само професија, или начин на живот. Шемса не е само добар професионалец. Шемса е човек шо поставува нови животни стандардни, а не само професионални настапи у Трокадеро, Шабан, Пепи, и у Чешиновската кафана. ;)
За болдо се слагам 100% . (y)

Тета, апропо #!,и на википедија е тај првио резултат, ама ка ќе се попареш од млеко и на матеницата дууш (мислам дека знааш за што говорам :D ).
Шемса од ка стави очила, не ја признавам за пејачка. И не е ни пожелна да доваѓе кај нас. У шо ќе и ставаме инки од пари?



--- надополнето: 5 септември 2013 во 14:02 ---
Ја па не знам ти шо се комплексираш толку?
Кај тебе барем е лесно, ќе си најдеш некоја работлива невеста, за да ти помага по нивите и јадење да ти праве.
Шо ќе ти е некоја со технички факултет, та небива по цела вечер интеграли од трети ред ќе решавате, а сабајле ќе станеш да одеш да ораш?
Де глеј си приоритетите!

Luki Junior
Извинавам се што ќе се умешам.

На Луки не му треба аргатка ни готвачка. Жена му треба шо се разбира у Викторијас Сикрет. :)

Иначе одлично упуцавање. (y)
Ни јас не би можела подобро. ;)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ја па не знам ти шо се комплексираш толку?
Кај тебе барем е лесно, ќе си најдеш некоја работлива невеста, за да ти помага по нивите и јадење да ти праве.
Шо ќе ти е некоја со технички факултет, та небива по цела вечер интеграли од трети ред ќе решавате, а сабајле ќе станеш да одеш да ораш?
Де глеј си приоритетите!
Има поента у муабетов, партнерот мора да биде слика прилика на нас. Еве на буцло некоја му одговара што јаде три тањири гра, разговара вака од прилика :pos::pos::pos:го видов токмакот:pos::pos::pos:кај ќе ојш море низ трња ќе го исцапаш пиперо :pos::pos::pos:стојанко мури петелот кај ти забега низ нива :pos::pos::pos:


Иначе како би се разбрала некоја со такво суштество, мора да се на иста фрекфенција, овај уствари интелегенција.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Има поента у муабетов, партнерот мора да биде слика прилика на нас. Еве на буцло некоја му одговара што јаде три тањири гра, разговара вака од прилика :pos::pos::pos:го видов токмакот:pos::pos::pos:кај ќе ојш море низ трња ќе го исцапаш пиперо :pos::pos::pos:стојанко мури петелот кај ти забега низ нива :pos::pos::pos:

.
Знам дека си заљубена во мене чим три пати во секоја тема ме спомнуваш :icon_lol:.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Со партнерот мора да ти е забавно.
Мојот домаќин е иритантно паметен и образован, ама ако не е забавно, џабе е.
И во спалната се рамнат многу разлики :sneaky:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Со партнерот мора да ти е забавно.
Мојот домаќин е иритантно паметен и образован, ама ако не е забавно, џабе е.
И во спалната се рамнат многу разлики :sneaky:
Прво партнерот треба да ти е мотив за се во животот, инспирација. Потоа мора да имате теми за разговор и забава, интереси, ставови, сексуални дополнувања и фантазии. Јас не верувам најискрено дека луѓе со различни интереси, опкружувања и амбиции би можеле да функционираат заедно на долги патеки.
 
L

lady fairy

Гостин
langelina



ОО Фала ногу, прекрасен комплимент ;).

Немој толку дефанзивно, јас немах намера да го навредам Luki Junior, само за арно му думах.
Не е и работата жената да му се разбира само у Викторијас Сикрет и лакирани нокти, туку треба да е еден комлетен микс :).
Ем да знае да работи на полето, ем да знае да му зготве јадење и салата да му принесе кога ќе се врне изморен и најважното е да знае кога да облече пушап градникот, да се издотера и прошета по селото, а кога да облече сатенскaта ноќница и кревето да му грее :D.
 

kjara

Самовилата
Член од
1 март 2007
Мислења
666
Поени од реакции
1.424
И интелектуалецот доколку е во работен однос е работник согласно Законот за работните односи.

Ако една заедница е базирана на мерејне интелектуални пениси, нема ни да биде заедница. Ќе биде мерејне интелектуални пениси.
И да, мојо е најмал од старт. :(:(:(
Ова ме потсети на еден виц:

Kako je Fati bilo na spoju s intelektualcem

Našli se Mujo i Fata na kavi, pa se Fata odmah pohvali:
- Bolan Mujo, ja sinoć izašla sa intelektualcem!
Mujo se zbuni i upita:
- Bona Fato, što ti je to?
Fata mu objasni:
- Pa to ti jedan učen čovjek.
Mujo se zainteresira pa nastavi pitati:
- Pa kako je bilo?
Fata započne priču ...
- Pa prvo me vodio na večeru, pa u kino, pa onda u šetnju, pa onda kući kod njega, pa onda intelektualni razgovor, pa je onda izvadio svoj penis...
Mujo potpuno zbunjen upita:
- Što ti je to "penis"?
Fata slegne ramenima:
- Ma to imaju ti intelektualci, liči na kurac, al'malecko!

:pos:
 
Член од
20 март 2012
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.366
Е, ова е веќе интересна тема.

Има две опции за ваков случај. Во првата случај, мажот интелектуалец, високообразован, таа само со средно или вишо образование. И браков трае, неретко и со години. Зошто? Затоа што егото на (речиси) секој маж бара жена која ќе биде пониско на финансиското или интелектуално скалило. Тоа психолозите уште го викаат и "Пепелашка синдром".

А сега обратното. Случај кога таа е високообразована, интелектуалка. Жената, сакала да признае или не, бара партнер кој ќе биде подобар од неа на интелектуално ниво, бидејќи тоа е добар еволутивен показател за евентуалното нивно потомство. Дури и најголемата феминистка има потреба од маж кому ќе му се восхитува. Се и да ја вади од такт и неподносливо да ја нервира, пак ќе остане со него, вака или онака. Е, затоа на жените интелектуалки им е многу потешко отколку на мажите. Мажот интелектуалец нема да се замара многу-многу дали жена му е интелектуалка или не. Битно му е да има ручек, редовен секс, да е среден, испеглан и дома да е тип-топ.

Но, женската суета е многу поразлична. Жената ако треба ќе трпи и негово пијанчење, и швалерација и што ти се уште не, дури и ќотек, ама пред народот на фамозното прашање "A што работи маж ти?", да може онака гордо да се истопори и да каже: 'Mаж ми е ДОКТОР, ЕКОНОМИСТ, АРХИТЕКТ!"

Сума сумарум, ваков брак (работник-интелектуалец) може да опстои само ако е тој интелектуалецот. Обратното не. Жените по природа се премногу пресметливи за да си дозволат себеси да завршат со некој со кого не можат да се фалат во социјалните кругови.Такви се и интелектуалките, а работничките тројно повеќе, бидејќи достигнувањата на мажот и стануваат нејзини лични (ако веќе јас немам образование, барем маж ми е магистар, доктор на науки и што-ти-не).
Така обично оди тоа, тој се перчи со својата убава жена, таа со неговиот интелектуален и финансиски статус.

Најдобра комбинација е или двајца работници или двајца интелектуалци. Се друго е само мачкање очи и замижување пред неизбежната вистина дека брак може да опстои само кај индивидуи со слични афинитети, образование и поглед на свет.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
langelina



ОО Фала ногу, прекрасен комплимент ;).

Немој толку дефанзивно, јас немах намера да го навредам Luki Junior, само за арно му думах.
Не е и работата жената да му се разбира само у Викторијас Сикрет и лакирани нокти, туку треба да е еден комлетен микс :).
Ем да знае да работи на полето, ем да знае да му зготве јадење и салата да му принесе кога ќе се врне изморен и најважното е да знае кога да облече пушап градникот, да се издотера и прошета по селото, а кога да облече сатенскaта ноќница и кревето да му грее :D.

Ти си ретка сорта моме. (y)
Знам дека немаше намера да го навредиш, а жалам ако мене погрешно ме разбра.
Со болдот си кажала се’. Немам што да додадам.
Кај е сега Luki Junior ?
 
Член од
4 септември 2013
Мислења
14
Поени од реакции
13
Премногу го тупите. Ако се лујџето разбрани, арни по душа че успеј брако. Ами ако се расипикуќи и параспури џабе сите дипломи на денешницава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom