Кој ги изградил пирамидите и зошто?

S

smart ass

Гостин
Како прво не е ни Пирамида геометриски или по египетски стандарди:)

Џабе чекав да се "полни" а па да им верувам на сликите и нивната веродостојност не сум толку торко,а на крај краеви денешните сателити прават МНОГУ подобри слики...сликата всушност и не е од денешен сателит,и секако процесирањето на сликата-а ако анлизираш добро(но на макро ниво)стари слики можеш да откриеш многу(така научници од НАСА дознаа повеќе за планетеите и нивните сателити).

Програмот од педесетите+ веќе не е таен-можете да ги симнете сите слики.

--- надополнето ---

Значи пирамидите ги изградило населението кое во тоа време живеело на тој простор, значи луѓе, магарина, камили и зебри сигурно не....

Е сега еве некој на темава тврдат тоа се вонземјани, добро () но зошто тие вонземјани изградиле пирамида од карпа, камен, а не облакодер од платина и злато висок до небото, со спејсшатал аеродром, со ресторани и голф терени на тераса....и бла бла, туку изградиле пирамида (рид) од карпи....и народот и ден денес е уааааооооо.....инпосибле :tapp:
LOBOTOMY man:)
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Значи пирамидите ги изградило населението кое во тоа време живеело на тој простор, значи луѓе, магарина, камили и зебри сигурно не....

Е сега еве некој на темава тврдат тоа се вонземјани, добро () но зошто тие вонземјани изградиле пирамида од карпа, камен, а не облакодер од платина и злато висок до небото, со спејсшатал аеродром, со ресторани и голф терени на тераса....и бла бла, туку изградиле пирамида (рид) од карпи....и народот и ден денес е уааааооооо.....инпосибле :tapp:
темата мислам убаво е поставена..........со денешната технологија знаеме со сигурност дека набројаното од тебе нема да биде проблем ако се сака да се изгради....меѓутоа да градиш такви зданија пред 15 тина илјади години на многу не им е јасно...фала за појаснувањето:helou:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
темата мислам убаво е поставена..........со денешната технологија знаеме со сигурност дека набројаното од тебе нема да биде проблем ако се сака да се изгради....меѓутоа да градиш такви зданија пред 15 тина илјади години на многу не им е јасно...фала за појаснувањето:helou:
15 000 години??? c`mon... 2500 BC (cca) + AD 2000 (cca) = 4500.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
15 000 години??? c`mon... 2500 BC (cca) + AD 2000 (cca) = 4500.
овиекако што гледаш биле над 8000 години стари....има различни проценки,меѓутоа поновите истражувања како што сум запознаен велат дека пирамидите се постари од она што се мислело....
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
овиекако што гледаш биле над 8000 години стари....има различни проценки,меѓутоа поновите истражувања како што сум запознаен велат дека пирамидите се постари од она што се мислело....
не зборев за јапанските, тоа тек треба археологијата да открива.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
За болдов.. National geographic и сличните на него се научно популарни канали каде на обичниот лаик може лесно да му се пласира на послужавник некои (квази) теории кои се направени за дигање поголема популарност на самиот канал. Знаеш, што му сервираш на лаикот во тоа ќе верува, па така ако му сервираш убава потпечена прикаска со вонземјани, зошто да не... интересно е, полно со теории кои палат имагинација но не и логика.
И зошто побогу коа ќе се спомне вонземјанин мора да изгледа антропоморфно? - ова зборам у глобала во секој муабет коа ќе прочитам од многумина.

Додека не се пронајде вистински доказ, не може да се каже зошто точно се изградени па ни кој ги изградил. До тогаш, не треба да се прави бујна машта туку да се читаат/откриваат доказите.
добро нема докази јас всушност и не реков дека национална географија со сигурност потврдила тие само констатираа сличност помеѓу нив и вонземајните а и не само таа телевизија истото го имам сретнато и по интернет и други тв канали?

а од каде ти па толку стручен испадна за да ти мене ме оценуваш како лаик обичен? како да си ти најдобриот научник во свет! ај прибери се и симни си ги акциите ок?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
А за проблемот да биде уште поголем не се само пирамидите во Гиза и сфингата...
Линиите во Наска
Поголем "проблем" се пираммидите во Гиза, отколку линиите во Наска (едно добри 70% од мозаикот е составен).
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.065
Поени од реакции
4.715
добро нема докази јас всушност и не реков дека национална географија со сигурност потврдила тие само констатираа сличност помеѓу нив и вонземајните а и не само таа телевизија истото го имам сретнато и по интернет и други тв канали?

а од каде ти па толку стручен испадна за да ти мене ме оценуваш како лаик обичен? како да си ти најдобриот научник во свет! ај прибери се и симни си ги акциите ок?
Па ајде искажи ја твојата теорија за тоа како се изградени пирамидите.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
добро нема докази јас всушност и не реков дека национална географија со сигурност потврдила тие само констатираа сличност помеѓу нив и вонземајните а и не само таа телевизија истото го имам сретнато и по интернет и други тв канали?

а од каде ти па толку стручен испадна за да ти мене ме оценуваш како лаик обичен? како да си ти најдобриот научник во свет! ај прибери се и симни си ги акциите ок?
Најпрво...
Ако се пронајде во постот целосно, секоја чест. Никаде не те именував поточно тебе дека си лаик, така да...
Второ... (малце ќе забегам офтопик но обврзан сум да ти одговорам целосно.) Вонземјани...
Што е за тебе вонземјанин? Зошто мора да изгледа нешто вакво
et.jpg
или вакво
mars_attacks.jpg

кога добро сите ја знаеме дефиницијата на вонземјанин. Е сеа тоа што холивуд прави лоботомија, никој не може да одолее.

И за крај. Зошто по ѓаволите теоријава за вонземјани се појавува во време кога Деникен и остала компанија увелико се популарни со нивните прикаски? Зошто не било да речеме во 19ти век? или 18ти? И тогаш имале телескопи и биле свесни дека земјата не била само рамна плоча што седела на три кита. За моето познавање не мора да те чуди бидејќи иако студирам наука која ја докажува историјата (и праисторијата) со тоа што трага по докази, сеуште се сметам за недоволно компетентен да ја пласирам прифатената од мене теорија како целосно точна.

Патем Фараон и Flower power... КАде пишува дека сфингите или пирамидите се толку стари?
(знам сеа ќе скокнат Toecuter и Exlexmkd иако се единствените кои имаат барем некакви аргументи) сепак ова се однесува на другите двајца.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Па ајде искажи ја твојата теорија за тоа како се изградени пирамидите.
јас немам никаква теорија не сум некој научник, всушност и немора да имам, но ги следам колку толку истражувањата!

--- надополнето ---

Најпрво...
Ако се пронајде во постот целосно, секоја чест. Никаде не те именував поточно тебе дека си лаик, така да...
Второ... (малце ќе забегам офтопик но обврзан сум да ти одговорам целосно.) Вонземјани...
Што е за тебе вонземјанин? Зошто мора да изгледа нешто вакво
Прегледај го приврзокот 31112
или вакво
Прегледај го приврзокот 31113

кога добро сите ја знаеме дефиницијата на вонземјанин. Е сеа тоа што холивуд прави лоботомија, никој не може да одолее.

И за крај. Зошто по ѓаволите теоријава за вонземјани се појавува во време кога Деникен и остала компанија увелико се популарни со нивните прикаски? Зошто не било да речеме во 19ти век? или 18ти? И тогаш имале телескопи и биле свесни дека земјата не била само рамна плоча што седела на три кита. За моето познавање не мора да те чуди бидејќи иако студирам наука која ја докажува историјата (и праисторијата) со тоа што трага по докази, сеуште се сметам за недоволно компетентен да ја пласирам прифатената од мене теорија како целосно точна.

Патем Фараон и Flower power... КАде пишува дека сфингите или пирамидите се толку стари?
(знам сеа ќе скокнат Toecuter и Exlexmkd иако се единствените кои имаат барем некакви аргументи) сепак ова се однесува на другите двајца.

а кај ти виде дека јас вонземјаните ги опишав вака? ако подобро го прочиташ ќе сватиш дека не си ме разбрал добро!

имено дотичната личност на која и реплицирав рече
не верувам дека вонземјаните ги изградиле приамидите туку луѓето кои живееле таму
а јас на ова и реплицирав дека всушност и не е никогаш прецизирано како тие изгеледаат секогаш наидуваме на различено опис а и од каде сме сигурни дека не се луѓе, на што го надоврзав истражувањето кое беше објавено на национална географија.
 
S

smart ass

Гостин
Најпрво...
Ако се пронајде во постот целосно, секоја чест. Никаде не те именував поточно тебе дека си лаик, така да...
Второ... (малце ќе забегам офтопик но обврзан сум да ти одговорам целосно.) Вонземјани...
Што е за тебе вонземјанин? Зошто мора да изгледа нешто вакво
Прегледај го приврзокот 31112
или вакво
Прегледај го приврзокот 31113

кога добро сите ја знаеме дефиницијата на вонземјанин. Е сеа тоа што холивуд прави лоботомија, никој не може да одолее.
Грешка:)

Некои одолеваат...ама најјакото на холивуд е кога клошарот ја ќари најјаката типка,али ај налет.НО ти да БИДЕШ до ТОЛКУ лоботомиран(фронтално+трансорбитално) па да веруваш во теории кои сами МЕЃУСЕБЕ се контроверзни,нема ЗНАК,нема НИШТО кое експлицитно АЛУДИРА на вонземјани,летала и.т.н.

Самото градење и влечење на камењата е претставено.

Мислам дека да верувате во ова...чуму бе па вонземјани пирамиди да прават???

Има теорија и дека се за производство на Енергија:pos2:

И за крај. Зошто по ѓаволите теоријава за вонземјани се појавува во време кога Деникен и остала компанија увелико се популарни со нивните прикаски? Зошто не било да речеме во 19ти век? или 18ти? И тогаш имале телескопи и биле свесни дека земјата не била само рамна плоча што седела на три кита.

Деникен и неговите "испитувања"...хммм Вселенската трка за превласт,каналите на Марс и натаму е јасно,тетка ненси има способност за комуникација со некои е*ани зета ретикуланци!!

--- надополнето ---

тој период е заснован поради ерозиите на свингата ...
последни врнежи кои би можеле да предизвикаат таква ерозија .. и свингата да биде поплавена (бидејќи највпечатливи е хоризонталната ерозија на неа) имало само во тој период ..после леденото доба и поплавите .. а највероватно се градени пред тоа ...

Не мора врнежи....самите пустински бури влијаеле,не мора да е поплава и имајте предвид египќаните се заштитувале од поплави.

--- надополнето ---

da ne sakas na svingite da ti pisuva kolku se stari.pa toa go otkrile tie sto gi proucuvale svingite spored toa kolkavi ostetuvanja im napravilo vremeto na svingite , dosle do zaklucok deka se potrebni 14000 do 15000god. TIE toa go otkrile ne jas.

Уште една навреда меѓу било кој на темава и добивате бан - Апокалипто
:pos2::pos2:

Де објасни како ти ќе направиш Симулираш ТОЧНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ 15 000 години.немаш основ со тврдењево.

Услови и ќе можеш сето тоа да го видиш,во пирамидите има фараони:)???
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Не зборувам за врнежи .. зборувам за Вода ... а алудирам на поплава која подолго време траела .. затоа шо ерозијата е хоризонтална а не вертикална (па да бидат дождови) ...
пустински бури и песок не прават таква ерозија ... самите контури на свингата алудираат на „Вода“ ..

Едит:
значи има траги од водостој .. ниво на вода .. кое долго време било таму .. (и ги оставила тие ерозивни траги)
а тоа последен пат се десило на крајот на леденото доба ..
а свингата не ја граделе сигурно во време на ледено доба .. шо значи таа била изградена предходно ...
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Грешка:)

Некои одолеваат...ама најјакото на холивуд е кога клошарот ја ќари најјаката типка,али ај налет.НО ти да БИДЕШ до ТОЛКУ лоботомиран(фронтално+трансорбитално) па да веруваш во теории кои сами МЕЃУСЕБЕ се контроверзни,нема ЗНАК,нема НИШТО кое експлицитно АЛУДИРА на вонземјани,летала и.т.н.

Самото градење и влечење на камењата е претставено.

Мислам дека да верувате во ова...чуму бе па вонземјани пирамиди да прават???

Има теорија и дека се за производство на Енергија:pos2:




Деникен и неговите "испитувања"...хммм Вселенската трка за превласт,каналите на Марс и натаму е јасно,тетка ненси има способност за комуникација со некои е*ани зета ретикуланци!!

--- надополнето ---




Не мора врнежи....самите пустински бури влијаеле,не мора да е поплава и имајте предвид египќаните се заштитувале од поплави.

--- надополнето ---



:pos2::pos2:

Де објасни како ти ќе направиш Симулираш ТОЧНИ ВРЕМЕНСКИ УСЛОВИ 15 000 години.немаш основ со тврдењево.

Услови и ќе можеш сето тоа да го видиш,во пирамидите има фараони:)???
Vrnezi be , pa i faraoni imalo u piramidite.
koja ti e celta neznam
 
S

smart ass

Гостин
Не зборувам за врнежи .. зборувам за Вода ... а алудирам на поплава која подолго време траела .. затоа шо ерозијата е хоризонтална а не вертикална (па да бидат дождови) ...
пустински бури и песок не прават таква ерозија ... самите контури на свингата алудираат на „Вода“ ..

Едит:
значи има траги од водостој .. ниво на вода .. кое долго време било таму .. (и ги оставила тие ерозивни траги)
а тоа последен пат се десило на крајот на леденото доба ..
а свингата не ја граделе сигурно во време на ледено доба .. шо значи таа била изградена предходно ...
А што ако имало екстра снег на Килиманџаро???

Чести биле поплавите,не за џабе и граделе брани:)
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
sto vika Tot (ne deka treba da mu se verue so srce ama vredi da se cue)

Ploča 11 - Ključ ka Gore i Dole



Čujte i počujte, O deco Kemita,
reči što predadoh vam koje dovešće vas ka Svetlosti.
Znaj, O čoveče, da poznavao sam vaše očeve,
da, vaše očeve u vremena davna.
Besmrtan bejah kroz sve godine,
živeći međ’ vama od nastanka vašeg znanja.

Vodeći te nagore ka Svetlu Velike Duše
oduvek težio sam,
izvlačeći vas iz tame noći.

Znajte, O narode međ’ kojim hodam,
da Ja, Tot, imam svo znanje
i svu mudrost znanu, čoveku još od drevnih dana.
Čuvar tajni velike rase bejah,
držalac ključeva što vode u život.
Donositelj bejah vam, O moja deco,
čak iz tame Drevnih Dana.
Počuj sada reči moje mudrosti.
Počuj sada poruku koju donosim.
Čuj sad reči koje ti dajem, i
vinut ćeš se iz tame ka Svetlu.

Daleko u prošlosti, kada prvi put dođoh k’ vama,
pronađoh te u kamenim pećinama.
Uzdigoh te svojom moći i mudrošću
dok nisi zasijao poput čoveka međ’ čovekom.
Da, pronađoh te bez ikakvog znanja.
Samo malo bejaste iznad zveri.
Podpirivao sam iskru vaše svesti
dok se konačno ne rasplamsaste kao čovek.

Sada ću ti pričati o drevnom znanju
izvan uma tvoje rase.
Znaj da mi od Velike Rase
imasmo i imamo znanje koje je veće nego čovekovo.
Mudrost dobismo od zvezdano-rođenih rasa,
mudrost i znanje daleko iznad čovekovog.
Dole ka nama siđe gospodar mudrosti
dalek nama kao što sam Ja tebi.
Beleži dok ti dajem mudrost.
Upotrebi je i slobodan bićeš.

Znaj da u piramidi koju sagradih su Ključevi
što pokazaće ti Put u život.
Da, povuci si liniju od velike slike što napravih,
do vrhu piramide, sagrađene kao kapija.
Iscrtaj drugu suprotnu u istom uglu i pravcu.
Iskopaj i pronađi ono što sakrio sam.
Tu ćeš pronaći podzemni prolaz ka
tajnama skrivenim pre nego što si postao čovek.

Reći ću ti sada misterije ciklusa
koji se kreću u pokretima stranim ograničenom,
jer beskrajni su oni van znanja čoveka.
Znaj da ima devet od ciklusa;
da, devet gore i četrnaest dole,
kreću se u harmoniji ka mestu ujedinjenja
što postojaće u budućem vremenu.
Znaj da Gospodari Ciklusa
su jedinice svesti poslate od drugih da sjedine
Ove sa Svim.
Najviše su One od svesti
od svih Ciklusa, radeći u harmoniji sa Zakonom.
Znaju Oni da vremenom svi će biti usavršeni,
nemajući nikog ni gore ni dole, već sve Jedno
u savršenoj Večnosti, harmoniji svega u Jedinstvu Svega.

Duboko pod površinom Zemlje u Dvoranama Amenti
sede Sedam, Gospodari Ciklusa,
da, i još, Gospodar od dole.
Ipak znaj da u Beskraju nema
nit gore nit dole.
Ali uvek je bila i uvek će biti
Jednina Svega kada je sve kompletno.
Često stajah pred Gospodarima Svega.
Često na izvoru njihove mudrosti pijah i
ispunjavah i moje telo i moju Dušu njihovom Svetlošću.

Obratiše mi se i kazaše mi o ciklusima
i o Zakonu što im daje značenja da postoje.
Da, obratio mi se Gospodar Devet govoreći:
O, Tote, istaknut si ti međ’ Zemljanom decom,
ali misterije postoje o kojima ne znaš.
Znaj da si došao iz prostora-vremena ispod
ovog i znaj da putovaćeš u prostor-vreme izvan.
Ali malo znaš o misterijama unutar njih,
malo znaš o mudrosti izvan. Znaj da
ti kao celina u ovoj svesti
si samo ćelija u procesu rasta.

Svest pod tobom je večno-šireća
u različitim pravcima od onih tebi znanim.
Da, ona, iako u prostoru-vremenu pod tobom,
je uvek rastuća u pravcima koji su drugačiji od
onih što bejahu deo pravaca tvojih.
Jer znaj da raste kao rezultat tvog rasta
ali ne na isti način kao što si ti rastao.
Rast koji si imao i imaš sada
doveo je u postojanje uzrok i posledicu.
Ni jedna svest ne sledi put onih pre nje,
inače sve bi bilo ponavljanje i uzaludno.
Svaka svest u ciklucu postoji u
praćenju svoje staze do konačnog cilja.
Svaka igra svoju ulogu u Planu Kosmosa.
Svaka igra svoju ulogu na konačnom kraju.
Što je dalji ciklus, veće je
znanje i sposobnost mešanja Zakona celine.

Znaj, da u ciklusu pod nama
obavljaju manje delove Zakona,
dok mi od ciklusa što se pruža u Beskraj
nastojimo i gradimo veći Zakon.

Svako ima svoj sopstveni deo da odigra u ciklusu.
Svako ima svoj posao da završi u svom pravcu.
Ciklus pod tobom ipak nije pod tobom
već samo stvoren potrebom da postoji.
Jer znaj da fontana mudrosti
što šalje cikluse večno
traži nove moći da stekne.
Znaj da znanje se dobija jedino vežbom,
a mudrost dolazi samo iz znanja,
stoga su ciklusi stvoreni Zakonom.
Sredstva su oni za primanje mudrosti
jer Ravan Zakona jeste Izvor Svega.

Ciklus ispod nije zaista ispod već samo
drugačiji u prostoru i vremenu.
Svest tamo radi i
testira manje stvari nego što su one.
I znaj, kao što ti radiš na većem,
tako iznad tebe su oni koji takođe rade
dok si ti na pak drugim zakonima.
Razlika koja postoji među ciklusima
jeste jedino u sposobnosti za rad sa Zakonom.
Mi, što bejasmo u ciklusima izvan tebe,
smo oni što prvi dođoše iz
Izvora i dobiše u prolazima kroz
prostor-vreme sposobnost da koriste
Zakone Viših koji su daleko iznad
pojma čoveka.
Ništa tamo nije zaista pod tobom
već samo drugačija operacija Zakona.

Pogledaj gore ili pogledaj dole,
isto ćeš pronaći.
Jer sve je deo Jednine
koja je u Izvoru Zakona.
Svest pod tobom je
delom tvoja kao što smo mi deo tvoje.

Ti, kao dete nisi imao znanje
koje ti je došlo kad si postao čovek.
Uporedi cikluse čoveka na svom putu
od rođenja do smrti,
i pogledaj u ciklusu pod tobom dete
sa znanjem koje ima;
i pogledaj sebe kao dete koje odrasta,
napreduje u znanju kako vreme odmiče.
Vidi, Mi, takođe, dete odrasta u čoveka
sa znanjem i mudrošću što dolazi
sa godinama.
Pogledaj takođe, o Tote, kako su ciklusi svesti,
deca u različitim stepenima rasta,
ipak sva iz jednog Izvora, Mudrosti,
i sva Mudrost što se iznova vraća.

Prekide onda On sa govorom i sede
u tišini što dođe Gospodarima.
Onda opet obrati se meni, govoreći:
’’O Tote, dugo sedimo u Amenti-u,
čuvajući plamen života u Dvoranama.
Pak znaj, mi smo ipak deo našeg
Ciklusa svojom Vizijom dosežući u njih i izvan.
Da, mi sve to znamo,
ništa nije važno sem rasta
koji stičemo svojom Dušom.
Znamo mi da je meso prolazno.
Stvari koje čovek visoko vrednuje su nama ništa.
Stvari za kojim tragamo nisu od tela
već su samo savršeno stanje Duše.
Kada ti kao čovek možeš naučiti da ništa sem
napretka Duše se ne može računati na kraju,
onda odista si slobodan od svakog ropstva,
slobodan da radiš u harmoniji Zakona.

Znaj, O čoveče, trebalo bi da ciljaš ka savršenstvu,
jer jedino tako možeš postići cilj.
Iako bi trebalo da znaš da ništa nije savršeno,
ipak to bi trebalo da je tvoje stremljenje i cilj.
Prestade opet glas Devetog,
i reči poniraše u mojoj svesti.
Sada, tragam za još mudrosti
kako bih bio savršen u Zakonu sa Svim.

Uskoro sići ću do Dvorana Amenti
da živim pod hladnim cvetom života.
Ti kojeg naučih videti me više nećeš.
Ipak živeću Ja zauvek u mudrosti kojom podučih.

Sve što je čovek jeste zbog svoje mudrosti.
Sve što će on biti je rezultat njegovog cilja.

Počuj, sada moj glas i postani
veći nego običan čovek.
Uperi svoje oči gore,
neka Svetlo ispuni tvoje biće,
budi zanavek Dete Svetlosti.
Jedino uz napor izrašćeš na gore ka
ravni gde Svetlo je Sve Svega.
Budi gospodar svega što okružuje te.
Nikada ne budi pokoren dejstvima svog života.
Tvori onda još savršenije uzroke
i vremenom postaćeš Sunce Svetlosti

Slobodna, neka se tvoja duša vine još više,
slobodna od ropstva i okova noći.
Uperi svoje oči gore ka Suncu u nebeski prostor.
Tebi, neka bude simbol života.
Znaj da si ti Veća Svetlost,
savršena u svojoj sferi,
kada si slobodan.
Nikada ne gledaj u crninu.
Uperi svoje oči ka prostoru gore.
Slobodno pusti svoju Svetlost da razbuktava se ka gore
i bićeš Dete Svetlosti.

--- надополнето ---

ovoj del e posebno interesen za temava od izvadokot

Znaj da u piramidi koju sagradih su Ključevi
što pokazaće ti Put u život.
Da, povuci si liniju od velike slike što napravih,
do vrhu piramide, sagrađene kao kapija.
Iscrtaj drugu suprotnu u istom uglu i pravcu.
Iskopaj i pronađi ono što sakrio sam.
Tu ćeš pronaći podzemni prolaz ka
tajnama skrivenim pre nego što si postao čovek.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom