Студентски домови

B

BooBojan

Гостин
Шо бе у Стив нема ли да дојдете, у Сајберо да испиеме по едно кафе....
 

bogev4eboy

Хејтер
Член од
6 март 2011
Мислења
382
Поени од реакции
180
Сениќ имав неколку другари , околу 4500 испод нема шанси , проблем со храната а тоа што е ван цивилизација тречипроблемитакодаље .
Така, пред две години кога за првпат влегов во Сениќ храната беше добра (предходно неколку години било уште подобро) ... лани нешто почна новиот директор (албанец) почна да се понаша: јадењето го скрати на половина - ако пред две години сме добивале за појадок две кифли лани добивавме по една, цело зимо лани помина под изговор дека ЕВН не сака парно да пуште во Сениќ (затоа половина се иселија, а после 1ви Мај додека во другите домови ниту еден не беше иселен во Сениќ се броевме на прсти), ако не си платил до 10ти во месецот не ти дава да јадеш, а после кога ќе платиш нема да ти го дадат тоа што си го испуштил а бе шо да зборувам чист криминал најреално кажано !!! Тука ја нема владата со нејзините проекти. Иначе кој планира да касне со плаќање нека се подговтува за замарање 24/7 било кое време и да прима редновно вакви искрени молби

Mojata ponuda za u pelagonija ostanuva koj e za kafe neka poveli :D
Ќе дојдиме, ќе дојдиме :D
Абе нема врска во кој дом сте,и онака може за кафе да се собереме..кајганџиски :cool:
(y)
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
http://mon.gov.mk/index.php/aktivnosti/1542-razultati-studentski-domovi-13-14
Симнете го фајлот за домот во кој сте примени, Студентите со обоени идентификациони броеви се ослободени од плаќање за сместување и
исхрана во студентскиот дом во кој се сместени, согласно одредбите од законот за студентски
стандард.
--- надополнето: 30 август 2013 во 12:09 ---
Криво ми е сега што не аплицирав годинава за во Кузман, кога веќе се влегува без врски ги исполнував условите а ми е на 5 минути од факултет.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Некој дали знае да ми каже до колку работе администрацијата у Кузман?
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
koi dukumenti se potrebni za brucosi i koga treba da se dostavat?
помина тоа... денеска е последниот ден за носење документи ако имаш пополнето ел. пријава...
--- надополнето: 30 август 2013 во 12:19 ---
Примени сме двете со другарка ми, без врски, со просечни примања, ако можи така да кажам (дефинитивно не се некои високи, али знам дека ги има со значително помали) ама имаме високи просеци, па веројатно сме од таа категорија.
Изминатите години сум влегувала со врски, секако сум ги исполнувала потребните услови али мислам дека врските одлучуваа на крај, али годинава истите тие шо ми фаќаа врски ми рекоа дека нема шанси за то, строго ќе се гледало на материјална состојба, успех и тие останатите услови. Дури и да имало некаква врска (во шо се сомневам) ако не јас, барем другарка ми беше без врски примена, а го имаме истиот просек и слични примања.
Ако ништо друго, можи барем за годинава да се кажи дека се далеку по фер од досега во овој поглед. Такви шо влегуваат со врски секогаш ќе има, ама значително е намалено то влијание годинава. Барем така мене ми изгледа.
--- надополнето: 30 август 2013 во 00:16 ---
Инаку за потребни документи за вселување, ова го имам зачувано од лани, тука беше постирано, не можам да го барам пак:
-Обврска за жиранти
- Копии од личните карти на жирантите
- Меница од 100 денари (најдобро да ја однесете празна, па ако треба ќе ја пополните таму)
- Kопија од лична карта на студентот
- Платена станарија за месец септември
- Платено КЗЖ (културно забавен живот) - 250 денари
- Три сликички.
колку жиранти треба? 2?
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
1.277
Поени од реакции
323
помина тоа... денеска е последниот ден за носење документи ако имаш пополнето ел. пријава...
--- надополнето: 30 август 2013 во 12:19 ---

колку жиранти треба? 2?
2 жиранти, НЕ РОДИТЕЛИТЕ!!!
Тоа културно заебан живот треба да се укини, само не лажат за парите, мајмуни.
--- надополнето: 30 август 2013 во 12:45 ---
А за ослободените од плаќање треба некои дополнителни документи?
П.С. Меници кај можам да најдам, градов го отпревртив, никаде нема :(
 
Член од
1 април 2012
Мислења
212
Поени од реакции
549
Не сум примана. Аплицирав во Пелагонија. А документите дека ми биле фалсикувани не знаев. Гледав од нив и така си ја пополнив пријавата. Пак да аплицирам пак ќе бидат исто попоплнети и истите документи.
Инаку кај нас веќе во општината почнаа да прават списоци за тие што не се примени.
Сега ќе видите што е влегување со врски. А тоа дека нема да имало врски, на други нека им го перат мозокот. Не знам во што држава живеам, па ќе ми кажувал некој немало врски.
И немам намера повторно да аплицирам, ни да поднесувам документи, ниту пак да им го полнам џебот на ајдуциве наши. Тие фонтани, тие споменици некој мора да ги плаќа. А кој ако не глупавиот македонски народ.
Барем да беа навистина некои убави студентски домови, што вреди да аплицираш и да носиш документи повторно. А за вакви што можат да се запалат секој момент, со лебарки во храната и стаорци низ собиве да гониш не вреди да се малтретираш само наваму натаму.
Честито на тие што сте примени! И со среќа на тие што ќе аплицирате повторно!
Толку!! Само тоа сакав да го кажам.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Дечки да ве прашам нешто,, јас аплицирав на интернет ми дадоја и број таму, е сега влегувам на страната www.smestuvajne.gov.mk одам да видам податоците што сум аплицирал пред 8,9 дена да проверам уште еднаш податоците, и сега проблемот е што горе ми пишува
Сеуште немате аплицирано за ниту еден конкурс!

во што е проблемов незнам, а пред 8,9 дена кога требасе да се приајвуваме се пополнав и број ми дадоја и се а сега сосем трето ми вика.. и заборев да надополнам бруцош сум и резултатите од студенски за мене излегуваат покасно како што знам ако грешам исправетеме ! позз до сите и имајте убав ден :)


Би ве замолил и вие да се логирате и да ми кажите дали истиов проблем ке ви го кажува !!
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.392
Поени од реакции
2.430
Секоја година еден жирант е татко ми па никогаш не праеле проблем. Да не е и тоа сменето годинава?
Јас мислам дека неможе да ти биде жирант само тој родител што ти е пишан да ги подмирува долговите,другиот мислам дека може
 

Kajgana Shop

На врв Bottom