Чудни македонски зборови

Член од
1 ноември 2010
Мислења
595
Поени од реакции
241
дага=далга..езерото фрла далги, далги..linii, talasi, branovi
д(у)ма=д(е)мек како што е
с(о)л=s(a)lt

su, za voda od turski..
su e t.n. IE zbor i koren za zborot voda...

некогаш, постои недоумица, зошто некои зборови веднаш ги препознаваме како наши, а некои не, како примеров со зборот su, za voda...
тоа е затоа што т,н, ИЕ население, мигрирало од еден центар во разни правци, изгледа најповеќе кон ЕУ, и Индија...

интересно за нас е тоа што, населението од јужна Индија, да речеме Тамилите, биле немешани долго време, се до претходно споменатиот микс во Индија...бидејќи имаме корени за многу зборови со нив...
зборот su, za voda е ист...со санскрит зборувачките луѓе...

денес е познато дека Y dna hg R1a-M458 е сложена хаплогрупа, т.е. има повеќе суб хаплогрупи од неа, со други зборови, Македонците се речиси 00.0% поврзани со т.н. источни словени, тоа е потврдено и од мтдна кај т.н. источни словени, што го потврдува Виллена 2001, дека сме од медитерански субстратум, а не од мочуриштен сој...
--- надополнето: 24 август 2013 во 20:34 ---
p.s.
зборот џаде..
jaradgava
m. = go-jara = the moon's path in the asterisms...on Rig Veda 102 , 1
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
денес е познато дека Y dna hg R1a-M458 е сложена хаплогрупа, т.е. има повеќе суб хаплогрупи од неа, со други зборови, Македонците се речиси 00.0% поврзани со т.н. источни словени, тоа е потврдено и од мтдна кај т.н. источни словени, што го потврдува Виллена 2001, дека сме од медитерански субстратум, а не од мочуриштен сој...
Глупост, ние сме послични со источните словени отколку со западните, а они помеѓу себе се послични. Кај источните и западните словени најчеста Y халпогрупа е R1a, а кај јужните I2 (освен Бугарите кои имаат исто E1b1b колку и I2). Може преку R1a да не сме слични со источните словени ама преку I2 сме.

За mtdna цела европа е хомогена т.е исти хг доминираат секаде и процентуално се скоро исто застапени...

дага=далга..езерото фрла далги, далги..linii, talasi, branovi
д(у)ма=д(е)мек како што е
с(о)л=s(a)lt
Незнам дали демек е турцизам како што некој погоре пиша ама демек и дума немаат ист корен сигурен сум. Коренот на дума е ум, зошто нели мислите доаѓаат од умот, а коренот на демек не е ум. Исто и претходно имаш пишувано глупости околу корените и потеклото што си немаат врска, те молам да прекинеш да пишуваш такви глупости.:)
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Џаде - пеШАДЕ - пешадија. Пешадери - Пезетерои (“рои“ значи - “тече“ “оди“, “рој“ на пчели, птици...)
СУ (вода) - суша, суво(без вода), (с)-у = уј (албански - вода);"eau" = вода (на француски е и се чита : “о“)...
Никој не вели дека коренот на “дума“ не е зборот “ум“. Ама никој не вели ни дека коренот на “демек“ не е во зборот “ум“ :)
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.165
Лично мене и зборот глоба не ми е јасен. Треба да прeтставува парична казна? Пред неколку години првпат го чув.
Парична казна, токму така. Барем тоа значење го има кај нас.

Се употребува, помалку или повеќе, во сите јужнословенски јазици, со исто значење. На украински покрај казна, значи и мака, тежина, несреќа. На лужички globa значи цена, вредност. На (старо)полски лутина. Можеби оттука е поврзано со злоба, којзнае. Во секој случај за нешто лошо се работи.
А сега само што дознав, и Албанците имаат gjobë, ма да не знам колку се користи.
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Мене ниту еден македонски збор не ми е чуден освен чијабата (вид леб).
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Жегле - парче метал, со кој се прават мали дупки во земја.

Ц'рвинки - стеблото на кое е прикачена мисирката
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Лично мене и зборот глоба не ми е јасен. Треба да прeтставува парична казна? Пред неколку години првпат го чув.
Дојде во повторна употреба преку бугарскиот пред 7-8 години.
Инаку користен е и во времето на Југославија, пред повеќе од 3-4 децении.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom