Производи со "изненадување"

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Ова е малце нелогично. Ако имало вакум тогаш било кој организам било тоа бубашваба, лебарка, црв или било што не би можеле да живеат во таков вакум простор ни 5 минути.
Гарант тие лебарки излегле од друго место не од теглата.
Мислиш мене не ми беше чудно? Нема од каде од друго место да излезат кога излетаа само шо го отворив капачето од теглата. И пишав дека личеа на лебарки а не гарантирам дека се лебарки. Беа некои гадинки од кои ми се сповраќа :place:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
Ова е малце нелогично. Ако имало вакум тогаш било кој организам било тоа бубашваба, лебарка, црв или било што не би можеле да живеат во таков вакум простор ни 5 минути.
Гарант тие лебарки излегле од друго место не од теглата.
Абе еби ја ти логичноста. Јас бев сведок на оваа случка.
Срипаа како луди веднаш по отварање. Немам логично објаснување, мора да имало некои ларви, па да се создале внатре во теглата створовите... Личеа на лебарки.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
еднаш во лебот што го купив смесено беше внатре едно влакно цврсто ко абонос ама ич не памтам дали беше жито лукс или приватен некој :/ иначе да ептен непријатно ова, ти се споврати сред јадење.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Абе еби ја ти логичноста. Јас бев сведок на оваа случка.
Срипаа како луди веднаш по отварање. Немам логично објаснување, мора да имало некои ларви, па да се создале внатре во теглата створовите... Личеа на лебарки.
полазиле сигурно лебарки и оставиле внатре ларви, така јас на село најдов ларви од лебарки на ивицата кај фрижидерот, со малку гуглање видов дека се од лебарки :)
да знаете и другите тие се како црни капсули за пиење, кога ќе ги згмечиш, бел гној пуштаат.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Мислиш мене не ми беше чудно? Нема од каде од друго место да излезат кога излетаа само шо го отворив капачето од теглата. И пишав дека личеа на лебарки а не гарантирам дека се лебарки. Беа некои гадинки од кои ми се сповраќа :place:
Да, ама под вакум нема таков организам кој би опстојал ни неколку саати едноставно не може да прими кислород за да опстои. Единствено теглата да била пакувана пред неколку саати и ти од рафт од продавница да се ја земала, ама тоа е скоро невозможно.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Се имам и јас изненадено вака.

Пред неколку години ми порачаа од дома некои намирници. Меѓу другото требаше да земам и пакувана пченица. Не сум сосем сигурен, можеби беше и некоја друга житна култура. Важно, беше тоа едно од многуте такви пакувања од по 200, 300, 400 г. што ги има низ супермаркетите.

Нешто вакво:



Кога си дојдов дома сосема случајно приметив неколку мали црнила внатре. Мислев дека се тоа само нечистотии, но кога се загледав видов дека мрдаат! Некои ситни црни бубачки си претеа внатре живи и здрави.

Моите беа изненадувачки рамнодушни. Само рекоа „ништо не е тоа“.

Не памтам за што точно им требаше. Веројатно беа смирени бидејќи пченицата како таква ќе мора пак да се преработи пред да се искористи како состојка на некое јадење.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Абе еби ја ти логичноста. Јас бев сведок на оваа случка.
Срипаа како луди веднаш по отварање. Немам логично објаснување, мора да имало некои ларви, па да се создале внатре во теглата створовите... Личеа на лебарки.
Баш ќе ги прашам технолозите од една фабрика да ми кажат дали е ова возможно. Ама ако ми се изнасмеат вие ќе бидете криви. :D
 
Ф

Флеш

Гостин
Ова е малце нелогично. Ако имало вакум тогаш било кој организам било тоа бубашваба, лебарка, црв или било што не би можеле да живеат во таков вакум простор ни 5 минути.
Гарант тие лебарки излегле од друго место не од теглата.
Костур мислам дека си во право ... а што ако се во ред со продуктот ?! тие се во ќеса затворени ,остануваат без воздух,умираат за многу кратко време ,нема ни еден час ..... долго време ќе помине додека продуктот е однесен од фабрика до продавница па до домот ..... можеби бубачките и од некаде,некое место излегле ,па не внимавал и ги привлекле бубачкиве ова палентава и си дошле .... но можеби и местено е ова .... досега никогаш не ми се случило ова ... живеам во Ѓорче ,позади мене има фурна која пече и вади леб и буреци .... скоро по два пати неделно купувам леб или бурек од таму и навистина се си е ок .... а бурекот баш го чуваат изложен пред врата ,она вратиче на лизгање ..... се поубеден сум дека можеби и наместено е ова ,колку да се наштети на компанијата .... многу ретки случаеви се ова кои се јавуваат .... Да е навистина нешто сериозно ќе се јавеа 100тина случаеви како со коњското месо .... Навистина чудно ми доаѓа се повеќе и повеќе ?!
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Инаку за наоѓање влакна не ни помислив кога ја прочитав темата. Тоа веќе не ми е чудно. Последно што имам најдено влакно беше во „Аргета’ паштета. Да, да, онаа оригиналната. Едно долго, цврсто влакно со боја на позадината од Made in Macedonia логото на мојот потпис. Здраво влакно, се гледаше дека добро ја негувала косата неговата сопственичка.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Костур мислам дека си во право ... а што ако се во ред со продуктот ?! тие се во ќеса затворени ,остануваат без воздух,умираат за многу кратко време ,нема ни еден час ..... долго време ќе помине додека продуктот е однесен од фабрика до продавница па до домот ..... можеби бубачките и од некаде,некое место излегле ,па не внимавал и ги привлекле бубачкиве ова палентава и си дошле .... но можеби и местено е ова .... досега никогаш не ми се случило ова ... живеам во Ѓорче ,позади мене има фурна која пече и вади леб и буреци .... скоро по два пати неделно купувам леб или бурек од таму и навистина се си е ок .... а бурекот баш го чуваат изложен пред врата ,она вратиче на лизгање ..... се поубеден сум дека можеби и наместено е ова ,колку да се наштети на компанијата .... многу ретки случаеви се ова кои се јавуваат .... Да е навистина нешто сериозно ќе се јавеа 100тина случаеви како со коњското месо .... Навистина чудно ми доаѓа се повеќе и повеќе ?!

Џабе е, ако тебе ти се деси да го конзумираш, тој "наместениот" продукт.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Значи почесто имало изненадувања во лебот од Жито Лукс.Во мојот случај беа мрави, исто како и во шеќер пакуван од Даути Комерц.
Друга работа, летово доста пати се случувало од одредени (локални) продавници да земам јогурт од различни производители, па да се изненадам од вкусот, а рокот е ок.Чување во неправилни услови = изненадување.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Костур мислам дека си во право ... а што ако се во ред со продуктот ?! тие се во ќеса затворени ,остануваат без воздух,умираат за многу кратко време ,нема ни еден час ..... долго време ќе помине додека продуктот е однесен од фабрика до продавница па до домот ..... можеби бубачките и од некаде,некое место излегле ,па не внимавал и ги привлекле бубачкиве ова палентава и си дошле .... но можеби и местено е ова .... досега никогаш не ми се случило ова ... живеам во Ѓорче ,позади мене има фурна која пече и вади леб и буреци .... скоро по два пати неделно купувам леб или бурек од таму и навистина се си е ок .... а бурекот баш го чуваат изложен пред врата ,она вратиче на лизгање ..... се поубеден сум дека можеби и наместено е ова ,колку да се наштети на компанијата .... многу ретки случаеви се ова кои се јавуваат .... Да е навистина нешто сериозно ќе се јавеа 100тина случаеви како со коњското месо .... Навистина чудно ми доаѓа се повеќе и повеќе ?!
Ќеса е друго не е под вакум па може да се појават разноразни животинки што ќе излезат од ларви.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ехе, да не спомнувам ќе ви се згади пивото.... Порано пред 10-15 години кога наместо екстракт од јачмен скопска пивара го вриеше јачменот за да добие екстракт. Колку глувци имаше во јачменот ни сами не сте свесни кога се истовараа за вриење. А со тоа и измет од глувци ама кога ќе се стерилизира нема проблем питко е. :icon_lol:
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Еднаш во киндер јајце начекав сложувалка па никому ништо :D
шала:P
јас имам најдено нога од гуштерче во ржан леб и тоа од жито лукс , дека беше темен лебот едвај да се приметуваше тоа .
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.506
Поени од реакции
28.865
Баш пред некој ден сретнав бубачка во еден од оние лукс лебовине.
Убаво што постои тема за ова, може некој од нивна управа ќе прочита па ќе се засрами...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom