Забранет турбофолкот по дискотеките во Скопје

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.331
Поени од реакции
58.376
Исто како и во автобусите на ЈСП што е забранет...
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Не е саглам младината бре.

Тоа шо вие го викате турбо-фолк за сопствениците на дискотеки, кафичи и др. е симулант за профит.
Нашава младина најмногу ја погодува турбо фолкот, и пијат повеќе.
Да се забрани турбо фолкот, многу од горенаведените ке пропаднат.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.208
....бидејќи на Кајгана турбо-фолкот сеуште не е забранет....за сите љубители на кои ќе им недостасуваат славејчињата од север....голем поздрав со најголемиот балкански турбо-рокер-фолкер
 

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Ова е веќе дискриминација на ниво на вкус на музика. А и подметнување на мислење на постарите кон помладите генерации.

За вкусови не се дискутира, бидејќи за вкусови се носат закони за забрана.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Ова е веќе дискриминација на ниво на вкус на музика. А и подметнување на мислење на постарите кон помладите генерации.

За вкусови не се дискутира, бидејќи за вкусови се носат закони за забрана.
Турбофолкот не е вкус туку е невкус.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
231
Поени од реакции
160
засегнатата скопјанка е врвот во текстов :)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
И со турбо-фолк и без него, ноќниот живот во градов неколку години наназад е мртов. Исти бендови, ист репертоар, на прсти се бројат добри места. На крај се се зависи од тоа што журче сакаш па таму ќе си отидеш и ќе слушаш тоа што ти е по ќејф и те занима.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Непотребни коментари од типот на „се полнат дискотеките на трубак“, одлично штом се договориле, ега и по другите градови да го средат ова.
Се секоја музика си има време и место. За „чаше бацам“ место е некоја кафана/биртија, а не дискотека кај шо претходнио викенд сум рипал на некој хаус диџеј.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Како може да е пополно од преполно-не-може-да-дишам, нешто што се случува секој викенд? Не се занесувајте па и вие, не се шират дискотеките според тоа колку има луѓе па можат неограничено да примат. Плус тие пејачи бараат пари за да пејат, и тоа големи пари. Вака пак со преполна дискотека, а со ефтин бенд.
ке го забранат кога македонија ке стане членка на ЕУ е тогаш и не ми исправај криви дрини на подневјето ни го прави ова Србија го измисли а Бугарите го усовршија тој поп турбо фолк како што се декларираат повеќето артисти ако можам да ги кажам.Македонската култура ние со најголеми народни творци на песни Васка Илиева Никола Бадев и др и сакаат нешто да укинуваат кога на повеќето им е во крв.Кој ни е крив што не почнале да прават џез блуз фанки диско некои па да културата да ние составена од овие правци него кога се завршило тогаш ние имаме почнато.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.240
А кога се слушало турбофолк по дискотеки? :eek:
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
ке го забранат кога македонија ке стане членка на ЕУ е тогаш и не ми исправај криви дрини на подневјето ни го прави ова Србија го измисли а Бугарите го усовршија тој поп турбо фолк како што се декларираат повеќето артисти ако можам да ги кажам.Македонската култура ние со најголеми народни творци на песни Васка Илиева Никола Бадев и др и сакаат нешто да укинуваат кога на повеќето им е во крв.Кој ни е крив што не почнале да прават џез блуз фанки диско некои па да културата да ние составена од овие правци него кога се завршило тогаш ние имаме почнато.

Искрено, не те сфаќам што сакаше да ми кажеш, зашто ич не е поврзано со тоа што ме цитираше. Но, ок, се согласувам со тебе, биди ми поздравен.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Турбофолкот не е вкус туку е невкус.

Може е невкус али на прсти се бројат тие што во младоста не слушале турбофолк... И да го забранат и со закон и по кафани менталитет си е во прашање.
 

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.618
Го обожавам Милчо

"Во знак на револт заради забраната на турбо фолк по дискотеките,
утрово градот осамна со бунтовничко-анархистички графити испишани од авангардната скопска младина"





Според мене не треба да се забрани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom