Скопје - има ли вишок на станови?

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Цената на становите ја диктира побарувачката,а изгледа има се помалку провинцијалци кои доаѓајќи демек учат,студираат,на привремена работа,а некои и си ја наоќаат среќата на животот па остаануваат во Скопје и нормално дека ќе има 1.3 милијони жители
Скопјанец не би работел работа за 7-8000,зашто знае дека со тие пари може да преживее само 4-5 дена ама провинцијалец сељак ќе дојде во Скопје мислејќи дека господ го фатил за ја*ца и симнувајќи ја платата ќе најде работа и ќе работи за 5-6000 денари за после да јаде :гомце: по форуми дека тие пари не стигнуваат ни за основни трошоци.
Никој не ви брани да доаѓате да учите и студирате во Скопје,ама по завршување на средно или факултет секој да се врати од кај што дошол.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Цената на становите ја диктира побарувачката,а изгледа има се помалку провинцијалци кои доаѓајќи демек учат,студираат,на привремена работа,а некои и си ја наоќаат среќата на животот па остаануваат во Скопје и нормално дека ќе има 1.3 милијони жители
Скопјанец не би работел работа за 7-8000,зашто знае дека со тие пари може да преживее само 4-5 дена ама провинцијалец сељак ќе дојде во Скопје мислејќи дека господ го фатил за ја*ца и симнувајќи ја платата ќе најде работа и ќе работи за 5-6000 денари за после да јаде :гомце: по форуми дека тие пари не стигнуваат ни за основни трошоци.
Никој не ви брани да доаѓате да учите и студирате во Скопје,ама по завршување на средно или факултет секој да се врати од кај што дошол.
go fativ za jajca i sto mi mozes???? ne mi e jasno vie skopjanite sto jadete g*mna demek vie ste stari skopjani i ne ste dojdeni od nekoja vukojebina?
Retki se pravite skopjani ama duri ni tie nemaat pravo da mrsat, imam pari kje gradam sto sakam, i kje bidam sto sakam dali skopjanec ili nesto drugo toa ne e bitno.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Никој не ви брани да доаѓате да учите и студирате во Скопје,ама по завршување на средно или факултет секој да се врати од кај што дошол.
Тебе лично ќе те прашаат кој каде ќе оди, за колку ќе работи, и каде ќе живее, ебате сељакот неписмен, ебате...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406
А зашто не седиш таму ако е подобро ?
Немам. ( ја немаат сите таа среќа да потекнуваат од КУЌА)
Но голема желба ми е и ако сум жив ќе ја исполнам, да по пензионирање си купам
некаде куќа, можеби во Азот или Порече,но можеби и во Скопско ама во планина. Ниту сега не ми се допаѓаат куќите една до друга како во Инџиково,Мралино.Лисиче,Ново село.Стајковци од познати причини.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Цената на становите ја диктира побарувачката,а изгледа има се помалку провинцијалци кои доаѓајќи демек учат,студираат,на привремена работа,а некои и си ја наоќаат среќата на животот па остаануваат во Скопје и нормално дека ќе има 1.3 милијони жители
Скопјанец не би работел работа за 7-8000,зашто знае дека со тие пари може да преживее само 4-5 дена ама провинцијалец сељак ќе дојде во Скопје мислејќи дека господ го фатил за ја*ца и симнувајќи ја платата ќе најде работа и ќе работи за 5-6000 денари за после да јаде :гомце: по форуми дека тие пари не стигнуваат ни за основни трошоци.
Никој не ви брани да доаѓате да учите и студирате во Скопје,ама по завршување на средно или факултет секој да се врати од кај што дошол.

 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
go fativ za jajca i sto mi mozes???? ne mi e jasno vie skopjanite sto jadete g*mna demek vie ste stari skopjani i ne ste dojdeni od nekoja vukojebina?
Retki se pravite skopjani ama duri ni tie nemaat pravo da mrsat, imam pari kje gradam sto sakam, i kje bidam sto sakam dali skopjanec ili nesto drugo toa ne e bitno.
Држи се да не паднеш.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Авторот на темата колку стана има?

Никој не ви брани да доаѓате да учите и студирате во Скопје,ама по завршување на средно или факултет секој да се врати од кај што дошол.

whatever floats your boat dude. :rolleyes:
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Немам. ( ја немаат сите таа среќа да потекнуваат од КУЌА)
Но голема желба ми е и ако сум жив ќе ја исполнам, да по пензионирање си купам
некаде куќа, можеби во Азот или Порече,но можеби и во Скопско ама во планина. Ниту сега не ми се допаѓаат куќите една до друга како во Инџиково,Мралино.Лисиче,Ново село.Стајковци од познати причини.
Напрај размена на територии :D дај му го станот на некој сељак а он нека дојде во Скопје нека се порадува малку :LOL:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Тебе лично ќе те прашаат кој каде ќе оди, за колку ќе работи, и каде ќе живее, ебате сељакот неписмен, ебате...
Ќе дојде и тој ден кога жител може да биде само по извод дека си 6-7 колено родено во Скопје
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406
Напрај размена на територии :D дај му го станот на некој сељак а он нека дојде во Скопје нека се порадува малку :LOL:
Да и тоа мислам,веднаш го давам станот за една куќа.
Еве уште утре за една стара напуштена куќа во село Бразда или Глуво е незнам точно.
Од десна страна на крај село пред водата кога се качува накај црквата на ридот.
Која убавина милина дрва,птици, сенки и самотија (каршија нема куќа) изгледа и подолго време никој не живее таму,како само им се напуштало ова место.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ај уште некоја друга мана најдете,точка... запирка,,,, ФФФФФФ или ввввввввв.
-
Би ме интересирале и цените на нови станови во другите градови во Македонија.
Бидеиќи мислам цените на градежниот материјал е иста било овде или било каде,
дури би рекол и во Скопје се може да се најде поевтино.
Eve npr primer kako go vlecat narodot za nos. Drzavnoto puig gi prodava stanovite vo Lisice so pocetna cena 800e za m2, potpolno isti zgradi i stanovi napraveni vo Štip imaat pocetna cena 500e m2. E sega komunalii vo Lisice se 90 evra,vo Stip se 30 evra,sto znaci razlika 60e. Drugite 270 evra sto ostanuvaat kako razlika vo cena e cist napumpan profit. Simple.
Ne mi e jasno kako drzat vakvi ceni koga site znaat deka izgradba na stan kosta max 250-300e za m2,na ova turi zemjiste i komunalii pa si nekade na 400-500e za m2. Makedonija e raj za gradežnive profiteri. Nikade ne se lupa po 100% zarabotka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom