Идиот убива куче во Битола

Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
На 20 тина метри од мојата куќа има околу 10 кучиња кои напаѓаат баби што купуваат лепче од сабајле .... кај се бе тие тон институции да реагираат ?
Си пријавил некаде? Или како и сите балканци, чекаш некој друг да го направи тоа место тебе?
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Ме интересира дали исто вака реагираш и додека си го јадеш пилешкиот стек дома?


Го ставив клипот чисто колку да разграничиме лицемерие на темава, очигледно не размислувате многу додека на трпеза имате печено прасе, или купувате хамбургер од локалната сендвичара.

Извини ама свињата или добитоко се коли на похуман начин , бико се боди дирек во врат и дирек сместа умира и не се мачи , а свињата е гледана од чоеко и ранета со цел да ја заколи после то а коли и убива колку шо му треба ( како лаво шо јади зебри) оти нема друга корис од незе а кучето е за да ти биди другарче и шо е целта вака да го акаш од тераса ако го нејчиш не мора да го чуваш дома , и оти ми викаш оти јадам стек , оти мразам кокошки и ко че ги заколиш уште е жива таја и уште глата и мрда , ретардирано суштество и јајца има колку сакаш и ако сакаш да знајш и на кучето мое стек му давам да јади , ко кралица ја гледам , а не вака ко овој шо го ака од тераса.
Фала , пријатно.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
Ситуација 1: Куче напаѓа друго животно (птица, куче, мачка, верверица), никој не се заинтересира зашто е нормална појава(?!).
Ситуација 2: Човек тепа куче, се шири на интернет, сите го прават потенцијален убиец на луѓе.
Ситуација 3: Ловец вади дозвола за убивање зајаци и птици. Се` е нормално.

Добро искрено, што ви е вам бре? Ко прво, чувате животни дома, а со тоа ги лишувате од слобода и од нивното природно живеалиште. Ги храните со глупости од некои си индустрии кои ви продаваат мокри петарди дека во таа храна има иста содржина како природната храна што би ја јадело вашето „милениче“. Им го ограничувате движењето па и уште ако ви избегаат ги барате и пак ги ставате во заточеништво. На крај се појавува некој кој што натепал куче и одма го судите. Ако видевте клип од човек како убива ајкула дали ќе го зборевте истото дека штом убил ајкула е нестабилна личност?
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
фала на комплиментот, али и јас/ние си чуваме улично куче.

сега 100% знам дека се инатиш, ти кажав прееска дека човекот го земал кучето, а не обратно. и затао тој/ти/ние сме дочжи да се грижиме за нив. немоќни се и комплетно зависат од нас

:pos: Не беше намерно, не знаев. Али батка ако сакаш куче земи си го у стан, улицата не е твоја не е ни на комшијата улицата е јавно место каде што секој има право да се движи без страв дека некоја локална џукела ранета од локалните станари ќе го нападне “ бранејки си територија “
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Извини ама свињата или добитоко се коли на похуман начин , бико се боди дирек во врат и дирек сместа умира и не се мачи , а свињата е гледана од чоеко и ранета со цел да ја заколи после то а коли и убива колку шо му треба ( како лаво шо јади зебри) оти нема друга корис од незе а кучето е за да ти биди другарче и шо е целта вака да го акаш од тераса ако го нејчиш не мора да го чуваш дома , и оти ми викаш оти јадам стек , оти мразам кокошки и ко че ги заколиш уште е жива таја и уште глата и мрда , ретардирано суштество и јајца има колку сакаш и ако сакаш да знајш и на кучето мое стек му давам да јади , ко кралица ја гледам , а не вака ко овој шо го ака од тераса.
Фала , пријатно.
Девојче олади малце.... не постои нешто што се нарекува хумано убивање. Очигледно овој став само ти и Добро познат можете да го избаците... Он од инает, ти од неписменост.
 

Pinkie Pie

and Deedee
Член од
25 ноември 2009
Мислења
2.011
Поени од реакции
3.246
Девојче олади малце.... не постои нешто што се нарекува хумано убивање. Очигледно овој став само ти и Добро познат можете да го избаците... Он од инает, ти од неписменост.
Татко ми има другар касап и не ми кажувај како се кола , остај ти то амерички хорор филмој кај шо се малтретира животни.
Шо не ми постираш лав кај шо убива зебри или крокодил кај шо лапа гуштери , ти мене че ме прајш неписмена , а синџиро на исхрана не го познаваш.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Татко ми има другар касап и не ми кажувај како се кола , остај ти то амерички хорор филмој кај шо се малтретира животни.
Очигледно живееш во розев свет. Остани таму, супер ти е.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
:pos: Не беше намерно, не знаев. Али батка ако сакаш куче земи си го у стан, улицата не е твоја не е ни на комшијата улицата е јавно место каде што секој има право да се движи без страв дека некоја локална џукела ранета од локалните станари ќе го нападне “ бранејки си територија “
ок, не викам НЕ, али тоа е сосема друг пример и ОФ темава.
ова на видеото е домашно кутре, и очигледно е дека со ваквото однесување треба да иде на психијатар. НЕчовечно е, имаме свест и разум, нешта кое не разликуваат од животните. да не зборам и за самоконтролата. дете нема да фрлиш=самоконтрола; животно=фрлиш. првото е казниво и затоа НЕМА, а второто е НЕказниво и затоа ќе го мачам. за мене тоа е нечовечно и треба да иде на лекар
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Си пријавил некаде? Или како и сите балканци, чекаш некој друг да го направи тоа место тебе?

3 пати в полиција е пријавено и никому ништо ... гужва пола сат, туф туф за греота бабата лом ја напраја љангачиве и то е то ... пс Македонија не е само Скопје
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
3 пати в полиција е пријавено и никому ништо ... гужва пола сат, туф туф за греота бабата лом ја напраја љангачиве и то е то ... пс Македонија не е само Скопје
Добро бе, како што во Скопје невладините можеа да се изборат за стационар и да направат азили, изборете се и вие... или пак чекате некој друг да го напраи тоа место вас?
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Добро бе, како што во Скопје невладините можеа да се изборат за стационат, изборете се и вие... или пак чекате некој друг да го напраи тоа место вас?

Глупи сме ние провинцијалците , те молам посоветувај не

Имаше едно бело комбе пред некоја година и ги кастрираја ама џабе кога носат нови тури од по селава и пак се шетаат огромни мелези
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
ок, не викам НЕ, али тоа е сосема друг пример и ОФ темава.
ова на видеото е домашно кутре, и очигледно е дека со ваквото однесување треба да иде на психијатар. НЕчовечно е, имаме свест и разум, нешта кое не разликуваат од животните. да не зборам и за самоконтролата. дете нема да фрлиш=самоконтрола; животно=фрлиш. првото е казниво и затоа НЕМА, а второто е НЕказниво и затоа ќе го мачам. за мене тоа е нечовечно и треба да иде на лекар
A ако куче нападне човек? Кај ќе го пратиш кучето? Пу, сТрам да му е нечовечно куче.

Дали ако човек убие ајкула е нечовечен? Сите ловџии треба да одат на психијатар зашто убиле кутри зајчиња? Сите рибари треба да одат на психијатар зашто убиле невини рипчиња?
 
B

babsyy

Гостин
Извини ама свињата или добитоко се коли на похуман начин , бико се боди дирек во врат и дирек сместа умира и не се мачи , а свињата е гледана од чоеко и ранета со цел да ја заколи после то а коли и убива колку шо му треба ( како лаво шо јади зебри) оти нема друга корис од незе а кучето е за да ти биди другарче и шо е целта вака да го акаш од тераса ако го нејчиш не мора да го чуваш дома , и оти ми викаш оти јадам стек , оти мразам кокошки и ко че ги заколиш уште е жива таја и уште глата и мрда , ретардирано суштество и јајца има колку сакаш и ако сакаш да знајш и на кучето мое стек му давам да јади , ко кралица ја гледам , а не вака ко овој шо го ака од тераса.
Фала , пријатно.
А ти читни го синџиро за исхрана во биологијата.
Најпрво да компарираш начини на извршено убиство е неморално и неетички. Последицата е убиство, а начинот на којшто е извршено е најмалку важен. Важна е каузата, а тоа е дека ти не јадеш месо за да можеш да преживееш, туку го јадеш затоа што ти е вкусно, како што на пример Кинезите јадат мачки и кучиња. И не знам во кој аспект си подобра ти од нив, и онака си навикната да јадеш лешови од животни, дали ќе биде тоа куче или кокошка, не прави никаква разлика. Епитетот "ретардиран" наменет за животно, па уште повеќе говори за тебе, отколку за животните.
Патем, знаеш по што се разликуваш ти од животните? Тие имаат пократок систем за варење, пример мачките, кои ја елиминираат целосно внесената храна. Но, тоа не е случај и кај тебе, затоа што човекот има подолги црева, аналогно на тоа, варењето на храната трае подолго, со што настанува гниење на дел од месото во желудникот. Особено штетно е црвеното месо.
И ако воопшто не ти се дискутира притисни одјави, или пишувај си во ЧДА, таму барем немаш потреба да ги елаборираш твоите небулози.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
A ако куче нападне човек? Кај ќе го пратиш кучето? Пу, сТрам да му е нечовечно куче.

Дали ако човек убие ајкула е нечовечен? Сите ловџии треба да одат на психијатар зашто убиле кутри зајчиња? Сите рибари треба да одат на психијатар зашто убиле невини рипчиња?
:pos: ти бре ко да не правиш разлика во зборивите човечно и животинско. како може да кажеш :tapp: човечно или нечовечно за животно. прееска убаво кажав, тоа што не прави различни од животните е имањето свест и разум
 

Kajgana Shop

На врв Bottom